צבא סוריה פתח במתקפה מאסיבית בניסיון לכבוש מחדש את חאלב

לפי דיווחים של כלי תקשורת באזור, כוחות חיזבאללה ומשמרות המהפכה האיראניים מסייעים בקרבות נגד המורדים

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

הצבא הסורי, בתמיכה מאסיבית של יחידות מהחיזבאללה, פתח אתמול (ראשון) לפנות בוקר במבצע רחב להשתלטות מחדש על הפרבר הצפוני של העיר חאלב, שנשלט בידי כוחות המורדים. עיתונאים המלווים את הכוחות דיווחו על עשרות הרוגים לשני הצדדים.

התקפות הצבא, שמתנהלות תחת שום הקוד “סערת בצפון”, מתמקדות בכפרים ובעיירות שמחברים את חאלב עם המרחב שסמוך לגבול עם טורקיה – ובכך לנתק את הזרמת האמל”ח והסיוע הלוגיסטי למורדים. אלו מצדם מנסים לשמור על השליטה במרחב. הצבא הסורי הודיע כי המבצע יימשך כמה ימים.

לפי דיווחי כלי התקשורת הערבים שאינם מזוהים עם אסד, רוב הכוחות הם של חיזבאללה ושל משמרות המהפכה האיראניים. בדיווחים אלו צוין עוד כי המורדים הצליחו להדוף את המתקפה הראשונה, וגרמו לאבידות קשות בצבא הסדיר ובכוחות החיזבאללה.

חייל מכוחות המורדים נערך לבואם של חיילי צבא אסד בחאלבצילום: רויטרס

במקביל, מתנהלים קרבות עזים גם בדרום חאלב, שם נאבקים המורדים בכוחות צבא אסד האמונים על אבטחת בסיס צבאי גדול במקום. לפי הערכות המורדים, במקום מאוחסן נשק כימי וסוללות לירי טילי סקאד, כמו גם תחמושת ואמצעים לוגיסטיים של הצבא.

לפיכך, המשיכו אתמול המורדים בקריאתם לקהילה הבינלאומית, ובעיקר לארה”ב, לסייע לחימושם - זאת באמצעות דובריהם השונים, לרבות מפקד צבא סוריה החופשי, הקולונל סלים אידריס, שקריאתו אתמול יצאה במקביל לדברי שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, כי ארצו ומדינות אחרות באירופה עדיין מתלבטות מאוד בסוגיית חימוש המורדים.

בתוך כך, הודיע המטה הכללי של הצבא הירדני על תחילת תמרונים בין כוחות גדולים של צבאו עם כוחות אמריקאים. על פי הודעת הירדנים, בתמרונים, שזכו לכינוי “האריה בהיכון”, ישתתפו יותר מ-8,000 לוחמים מ-19 מדינות ערביות ואחרות, בעיקר מאירופה. מפקד בכיר בצבא הירדני מסר כי אין קשר בין התמרונים, שבהם ייעשה שימוש נרחב בטילי פטריוט ומטוסי קרב, לבין המצב בסוריה. עם זאת, על פי הערכות בירדן, צפויים הצבא הירדני או המלך עבדאללה השני עצמו לפנות לוושינגטון בבקשה לאשר את הצבת סוללות הפטריוט ברחבי ירדן גם לאחר סיום התרגיל.

בזמן זה, גוברת השפעת האירועים בסוריה על לבנון – ובביירות נהרג אתמול מפגין שהשתתף בהפגנה נגד תמיכת איראן באנשי החיזבאללה שנלחמים על אדמת סוריה. ההפגנה נערכה מול שגרירות איראן בעיר, ועדיין לא ידוע מי ירה לעבר המפגין. עם זאת, מקורות ביטחוניים בלבנון דיווחו כי בעת שבוצע הירי נצפה בסביבה אדם חמוש תומך אסד. בשבועות האחרונים נהרגו עשרות אנשים בלבנון בעימותים בין תומכי נשיא סוריה למתנגדיו, ורק בשבוע שעבר נהרגו 6 אנשים בקרבות בטריפולי שבצפון המדינה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ