אסד: אם נפתח חזית מול ישראל היא תהיה רצינית

בשיחה עם פוליטיקאים ירדנים אמר הנשיא הסורי כי מתקפה על ישראל לא תסתכם בירי רקטות ספורדי. אסד הביע אופטימיות בנוגע לסיום המלחמה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

נשיא סוריה בשאר אסד אמר כי "פתיחת חזית עם ישראל בגולן היא החלטה רצינית ביותר". בשיחה עם שני פוליטיקאים ירדנים, שתוכנה התפרסם היום (שני) בעיתון הלבנוני אל אחבר, אומר אסד כי ארצו "לא חושבת במונחים של התנגדות נאיבית למען ההצהרה בלבד, שתפקידה לשגר מתקופה לתקופה רקטות פרימיטיביות ומשאירה לאויב פתח לתגובה וליוזמה מצדו, אלא על התנגדות במובן האמיתי שמתוכננת היטב ומשפיעה".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הבוקר כי העיקרון היסודי ביותר שמנחה את ישראל הוא שמי שמאיים לפגוע בישראל או פוגע בה – ייפגע. בפתח ישיבת חוץ וביטחון של הכנסת אמר נתניהו כי "אנחנו רואים מזרח תיכון חדש והוא רוגש ורועש ונפיץ מאוד. זה נכון במיוחד בגבולנו הצפוני אל מול סוריה. אנחנו פועלים אל מול ההתפתחויות הללו באחריות ושיקול דעת ובנחישות. הדבר שמנחה אותנו הוא קודם כל לשמור על ביטחון אזרחינו. אנחנו ערוכים לכל תרחיש".

הפוליטיקאים המצוטטים בכתבה הם אנשי המפלגה הקומוניסטית הירדנית, שביקרו בדמשק והתלוו לאסד בשבוע שעבר, בימים שקדמו להכרעה של הצבא הסורי בעיר קוסייר. הכתבה מציגה את התרשמותם של השניים מהמצב בסוריה מרגע הנחיתה בשדה התעופה בדמשק, ורוב הדברים המיוחסים לנשיא הסורי לא מובאים כאמירות ישירות שלו.

בשאר אסדצילום: אי–פי

על פי הדיווח, במהלך השיחה עם הירדנים חשף אסד כי מדינות המערב והבנק הבינלאומי רוצים להשקיע עשרות מיליארדי דולרים כשתסתיים המלחמה בסוריה. לטענתו, מדינות המערב הציעו לסייע בשיקום סוריה בתנאי שאת הבנייה המחודשת של התשתיות יבצעו חברות מערביות.

תנאי נוסף שהוצב לדבריו בתמורה לסיוע המערב הוא חתימה של דמשק על חוזים לייצוא גז ונפט, שנמצאים בכמויות גדולות בחוף הסורי. בהקשר זה ציין אסד כי סוריה העניקה את אישור קידוחי הנפט בשטחה לחברה רוסית, בנימוק שדמשק לא שוכחת את ידידותיה ואת מי שעומד לצדה באופן אמיתי.

הדיפלומטים הירדנים אמרו כי להתרשמותם, אסד מאמין שהוא כבר נמצא ב"צוואר הבקבוק" לקראת הכרעת המערכה בסוריה, וכי מה שמדאיג אותו כעת היא ההתמודדות עם הבעיות של היום שאחרי המלחמה.

בשיחה הביע אסד פסימיות מכינוס ועידת השלום הסורית בז'נווה, המכונה "ז'נווה 2". לדבריו, למרות שאישר לממשל הסורי להשתתף בוועידה הוא לא מאמין שהיא תניב תוצאות משמעותיות משום שנציגי האופוזיציה לא מוסמכים לקבל החלטות בשם המליציות החמושות הנלחמות בשטח, וכי האופוזיציה הסורית לא מצליחה להתגבר על הסכסוכים והמחלוקות בין הפלגים השונים באופוזיציה. בכתבה נטען כי סוריה הרשמית ממשיכה לתמוך בכינוס הוועידה כדי שלא תואשם בסתימת הגולל על האפשרות לפתוח בהידברות.

עמדתו של אסד מהדהדת גם בצדו השני של המתרס, היו"ר הזמני של הקואליציה הלאומית הסורית, ג'ורג' סברה, אמר שלשום במסיבת עיתונאים כי אין עתיד לפתרון מדיני בסוריה, והמוצא היחיד שנותר הוא המהלך הצבאי להדחת משטר אסד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ