האו"ם: 93 אלף הרוגים עד כה במלחמת האזרחים בסוריה

נציבת זכויות האדם: יותר מ-5,000 הרוגים בממוצע תועדו מדי חודש מאז יולי. בלבנון דיווחו כי מספר הפליטים הסורים הגיע ל-1.2 מיליון בני אדם

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

האו"ם הודיע כי עד כה נהרגו לפחות 93 אלף בני אדם במלחמת האזרחים בסוריה, מאז תחילתה במארס 2011. לפי הודעת האו"ם, ייתכן בהחלט שהמספר גבוה בהרבה. לפני חודש פרסמו ארגוני זכויות אדם הערכות לפיהן 80 אלף בני אדם נהרגו עד כה במלחמה.

הקרבות בחודשים האחרונים מתאפיינים בעלייה במתיחות הבין-עדתית, משני הצדדים, ורק אתמול הרג כוח מורדים 60 בני אדם בכפר שיעי במזרח סוריה, ליד דיר א-זור. ארגון זכויות אדם סורי שמושבו בלונדון מסר כי במתקפה על הכפר השתתפו אלפי מורדים ולפחות 10 מהם נהרגו. במקביל, 

נציבת זכויות האדם של האו"ם, נאבי פילאי, אמרה היום (חמישי) כי יותר מ-5,000 הרוגים בממוצע תועדו מדי חודש מאז יולי האחרון, ומספר ההרוגים מתחילת דצמבר הוא 27 אלף. הפעם האחרונה שפרסם האו"ם נתון רשמי של מספר הקורבנות המתועדים, היתה בסוף נובמבר, אז נמנו 60 אלף הרוגים. "ישנו תיעוד מקיף על מקרי התעללות בילדים והוצאתם להורג, כמו גם על משפחות שלמות שנטבחו עם ילדיהם. מקרים אלו, בנוסף לאומדן ההרוגים הגבוה, מהווים תזכורת מבעיתה לרמת האכזריות של המלחמה בסוריה", הוסיפה פילאי.

לצורך הכנת הרשימה, בדקו באו"ם נתונים שהתקבלו משמונה מקורות מידע שונים, ובהם דיווחים על לא פחות מ-263 אלף הרוגים. דיווחים בהם לא נמסר שם ההרוג המלא, או פרטי מותו ומיקום הגופה, לא נכללו באומדן הסופי. כן הוסרו כפילויות שנמצאו בדיווחים. בכיר באופוזיציה הסורית אמר ל"הארץ" עם פרסום האומדן הקודם של האו"ם, כי דרך חישוב זו גורמת לנתוני האו"ם להיות רחוקים מלשקף את תמונת המצב האמיתית בסוריה. לדבריו, הנתונים מהווים רבע או שליש בלבד ממספר ההרוגים האמיתי. 

אתמול הודיע שר הרווחה הלבנוני, ואאל אבו-פאור, כי יותר מ-1.2 מיליון פליטים סורים זכו עד כה למקלט בארצו. הוא הזהיר כי מספרם הגדל הוא "הסכנה הגדולה ביותר שעומדת בפני לבנון", שמאיימת לשנות את ההרכב הדמוגרפי של המדינה. לפי אומדן הבנק העולמי משנת 2011 בלבנון חיים 4.3 מיליון בני אדם.

אבו-פאור ציין כי שטף הפליטים הסורים גורם בין היתר לעליית מחירים וללחץ כבד על יכולתה של הממשלה לספק שירותים, והוסיף כי כחצי מיליון מהסורים שנמלטו ללבנון שוהים במחנות פליטים. בירדן העריכו לפני כחודשיים את מספר הפליטים במדינה בחצי מיליון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ