לראשונה, ארה"ב מתכוונת לחמש את המורדים הסורים

על פי בכירים אמריקאים, בבית הלבן החליטו לספק למורדים כמות קטנה של נשק ותחמושת לאחר שהסיקו כי אסד הורה לחייליו להשתמש בנשק כימי

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

לאחר שהסיקו כי חייליו של הנשיא הסורי בשאר אסד השתמשו בנשק כימי נגד כוחות המורדים במהלך מלחמת האזרחים בארצו, החליטו בממשל אובמה להתחיל לראשונה לספק למורדים כמות קטנה של נשק ותחמושת – כך על פי בכירים אמריקאים.
הבכירים לא שללו את האפשרות כי הסיוע, שמתואם על ידי הסי-איי-אי, עשוי לכלול טילים נגד טנקים, אך ציינו כי לעת עתה אינם מתכוונים לספק למורדים את הטילים נגד מטוסים שמפקדיהם אמרו כי הם זקוקים להם נואשות.

כבר זמן רב שאספקת נשק למורדים מהווה מטרה עבור התומכים בתגובה אמריקאית אגרסיבית יותר למלחמת האזרחים הסורית. בשל סירובו העיקש של הנשיא אובמה להיגרר למלחמה נוספת במזרח התיכון דחה הבית הלבן בשנה שעברה הצעה לספק נשק שהעלה דיוויד פטראוס, ששימש אז כראש הסי-איי-אי, ונתמכה על ידי משרד החוץ האמריקאי והפנטגון.

אבל אפילו עם ההחלטה לספק סיוע קטלני, ממשל אובמה נותר חלוק בשאלה אם לנקוט בפעולה עוצמתית יותר כדי לנסות ולשכך את הלחימה, שהובילה למותם של יותר מ-90 אלף בני אדם במהלך למעלה משנתיים. רבים בממשל האמריקאי מאמינים כי בחודשים האחרונים האיזון הצבאי נטה כל כך לרעת המורדים עד שמשלוח כלי הנשק האמריקאי עשוי להיות מעט מדי ומאוחר מדי.

כמה בכירים במשרד החוץ האמריקאי דוחפים לתגובה צבאית אגרסיבית יותר, הכוללת תקיפות של מסלולי הנחיתה שמשמשים את ממשל אסד לשיגור מתקפות בנשק כימי, לשינוע חיילים ברחבי המדינה ולקבלת משלוחי נשק מאיראן.

נשיא ארצות הברית ברק אובמהצילום: אי–פי

אבל גורמים רשמיים בבית הלבן עדיין חוששים, ואתמול (חמישי) בנג'מין רודס, אחד מיועצי מדיניות החוץ הבכירים של מר אובמה, לא פסל את האפשרות של אכיפת אזור אסור לטיס וציין כי טרם התקבלה החלטה על פעולות צבאיות אחרות.

אובמה הכריז באוגוסט כי שימוש בכלי נשק כימיים על ידי הממשל הסורי יהווה חציית "קו אדום" שיגרור תגובה אמריקאית נחרצת יותר. במכתב לקונגרס באפריל, אמר הבית הלבן שסוכנויות המודיעין "מעריכות במידת ביטחון גבוהה" שחיילי הממשל הסורי השתמשו בנשק כימי. אולם המסקנה של סקירת המודיעין האחרונה, על פי בכירים, החלטית יותר.

אתמול אמר הבית הלבן כי ממשל אסד השתמש בנשק כימי "בכמות קטנה כמה פעמים נגד האופוזיציה בשנה האחרונה". ההערכה הגיעה לאחר שמומחים אמריקאים ואירופים מטעם הממשל בחנו ראיות פיזיולוגיות ומידע מודיעיני נוסף לפיו חיילים סורים השתמשו בגז סארין נגד כוחות האופוזיציה. על פי ההודעה, אנשי המודיעין האמריקאי מאמינים עתה כי 100 עד 150 בני אדם מתו במתקפות, אולם בכירים הזהירו כי ייתכן שמספר ההרוגים גבוה יותר.

המסקנה מתבססת על ראיות שכוללות מודיעין על תוכניותיו של ממשל אסד להשתמש בכלי נשק כימיים, דיווחים על מתקפות מסוימות ותיאורים של תסמינים שחוו קורבנות המתקפות. רודס אמר כי ההערכה החדשה שינתה את חישוביו של הנשיא.

אבל זהירותו של הנשיא שחקה את היחסים עם בנות ברית חשובות של ארצות הברית במזרח התיכון, שתיארו בשיחות פרטיות את האסטרטגיה של הבית הלבן כחסרת אחריות. סעודיה וירדן הדירו לאחרונה את ארצות הברית מתוכנית חדשה לאימון המורדים, החלטה שעל פי בכירים אמריקאים נבעה בריאד ובעמאן מאמונה שלארצות הברית יש רק מחויבות פושרת לתמיכה בארגוני המורדים.

יתרה מזאת, איחוד האמירויות הערביות סירבה לארח פגישה של גורמי ביטחון בנושא סוריה מחשש שבהיעדר מנהיגות אמריקאית חזקה, הוועידה עשויה להתדרדר לוויכוחים וחילופי האשמות בין מדינות המפרץ שלהן השקפות שונות לגבי הדרכים הטובות ביותר לתמוך במרד.

לקולות הללו התווסף הנשיא לשעבר ביל קלינטון, שבתחילת השבוע הביע את תמיכתו בהתערבות אמריקאית עזה לסיוע למורדים בסוריה, והציב עצמו בשורה אחת עם ניצים כמו הסנאטור ג'ון מקיין, הרפובליקאי מאריזונה שנזף באובמה על סירובו להסתבך במלחמה. בפגישה אישית אתמול עם מקיין אמר קלינטון כי "לפעמים עדיף להיתפס כשאתה מנסה, כל עוד אתה לא מתחייב יתר על המידה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ