נערכים לקרב בחאלב |

חימוש המורדים: מאוחר, מעט ומסוכן

אחרי ההחלטה לשגר נשק למורדים, תידרש וושינגטון להחליט האם המערב יתקוף בסוריה תוך התחשבות בהשלכות האזוריות, ולא רק בתגובת הרוסים

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

איזה נשק יגיע למורדים ובעיקר מתי, זו השאלה שמדאיגה עכשיו את ההנהגה הצבאית של המורדים בסוריה אחרי ששמעו על . ההחלטה האמריקנית באה אמנם אחרי ישיבה ארוכה מדי על הגדר ונזקקה למסע הכנה בדמות הדיווחים על "כ-100-150 הרוגים מפגיעה של נשק כימי" כדי לבסס את הלגיטימיות שלה, אבל חשיבותה המדינית מכרעת. לראשונה מוכנה ארה"ב להתעמת עם העמדה הרוסית ולהיות מעורבת ישירות במערכה בסוריה גם ללא הסכמה בינלאומית במסגרת האו"ם. זוהי גם עמדה הצהרתית חשובה שעל פיה הכריע הממשל האמריקני להביא להפלתו של משטר אסד ולא להמתין עד ועידת ז'נווה כדי לבחון שוב את הסיכוי למו"מ מדיני, אם כי הוא עדיין לא הודיע על כך מפורשות.

אולם מבחינתם של המורדים השאלה המעשית היא הבוערת. על פי הדלפות מן הבית הלבן אין בכוונת הממשל לשגר נשק כבד או טילים נגד מטוסים, שחיוניים כל כך כדי לתקוף את מטוסי אסד, וכי בשלב זה יישלח נשק קל, תחמושת וטילים נגד טנקים (בסרטון: פגיעה אתמול בטנק סורי עם טיל נ"ט). סוג זה של נשק לא יהיה בו די כדי להכריע את המערכה ולכל היותר ייתן למורדים אפשרויות התגוננות טובות יותר. המורדים קיוו שהממשל ירחיב את החלטתו כך שתכלול הקמתו של אזור איסור טיס, בצפון סוריה או בדרומה, ובכך יסלול את הדרך למעורבותו של חיל האוויר האמריקני ואולי של האיחוד האירופי. אולם צעד כזה מחייב הסכמה בינלאומית באו"ם, שכרגע היא חסרת סיכוי נוכח עמדותיהן של רוסיה וסין. רוסיה כבר הזהירה את ארה"ב לבל תעשה את הטעות שעשתה בעיראק, אולם זוהי אזהרה מיותרת. הממשל האמריקני עדיין אינו מוכן להילחם בעצמו כדי להגן על אזרחי סוריה או לכונן משטר איסור טיס שעלול לעמת אותו עם מטוסים סוריים ואולי רוסיים.

כוחותיו של אסד שמתכוננים לכיבוש העיר חאלב, אחרי הניצחון בעיר אל-קוסייר, יכולים בינתיים להמשיך ולתקוף מן האוויר ללא איום חיצוני או פנימי. ריכוז המאמץ הצבאי בחאלב והמערכה על העיר השניה בגודלה במדינה אינם דומים אמנם למערכה על אל-קוסייר, כאן תידרש מערכה כפולה וארוכה של ריכוך מסיבי ולחימה ארוכה בשטח בנוי. אבל אם יצליח הצבא הסורי להחזיר לשליטתו את העיר, זו עלולה להיות התבוסה האסטרטגית של המורדים שאחריה עלול המרי להתפרק ולהפוך לסדרה של מלחמות גרילה מקומיות שעלולות לגבות מחיר דמים עצום שיאפיל על הנתון המזעזע לפיו כמאה אלף בני אדם נהרגו עד כה במלחמה.

התרחיש הזה אינו זר למדינות המערב, שחלקן, במיוחד אנגליה וצרפת, דרשו כבר לפני מספר חודשים לשגר נשק למורדים אבל נענו בכתף אמריקנית קרה. נראה שעכשיו, אחרי ההחלטה האמריקנית לשגר נשק למורדים, תידרש וושינגטון בקרוב להחלטה משמעותית יותר שתקבע האם צבאות המערב יבצעו שוב את "תרגיל לוב" שבו כוחות נאט"ו תקפו את צבא לוב ואת ארמונו של קדאפי, או שיניחו לסוריה לדמם למוות. החלטה כזאת תצטרך לקחת בחשבון את ההשלכות באזור, ולא רק את תגובתה של רוסיה. המערב שממתין לתוצאות הבחירות באיראן ומקווה לחדש את המו"מ עם המשטר החדש באווירה אחרת, יצטרך אולי גם להכריע האם הוא מעדיף איראן לא גרעינית עם סוריה של אסד על פני שלטון מורדים שאופיו בלתי ידוע לצד איראן לוחמנית.

לוחם של צבא סוריה החופשית ליד אידליבצילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ