המשטרה הטורקית פינתה את כיכר טקסים ופארק גזי

לאחר שארדואן הציב למפגינים אוליטמטום לעזיבת המתחם, פיזרו אותם כוחות הביטחון באמצעות תותחי מים וגז מדמיע וטרקטורים הרסו את האוהלים במקום

הארץ
הארץ

המשטרה הטורקית פשטה הערב (שבת) על כיכר טקסים ופארק גזי באיסטנבול כדי לפנות מהם מפגינים. זוהי הפעם הראשונה מזה 18 יום בה נכנסים שוטרים במדים לפארק, בו החל גל ההפגנות נגד השלטון בטורקיה. המדינה דיווחו כי 29 בני אדם לפחות נפתעו בעימותים עד כה.

המשטרה הטורקית פינתה את המפגינים באמצעות תותחי מים וגז מדמיע, ולאחר שנסוגו מהמקום הקיפה את הפארק ומנעה כניסה אליו. העימותים בין השוטרים והמפגינים נמשכו ברחובות הסמוכים לכיכר, בעוד טרקטורים פינו אותה מהאוהלים בהם שהו המפגינים. עדי ראייה סיפרו כי כמה מפגינים נפצעו בעימותים ופונו מהמקום על אלונקות.

מוקדם יותר הציב ראש הממשלה הטורקי רג'פ טייפ ארדואן אולטימטום בפני המפגינים ודרש מהם לעזוב את המתחם עד מחר, אז צפויה להתקיים באיסטנבול עצרת של מפלגתו. "אני אומר את זה באופן ברור: כיכר טקסים חייבת להתפנות, אחרת כוחות הביטחון יידעו איך לפנות אותה", הבהיר.

13 מתוך 13 |
שוטר הורס אוהלים בפארק גזי
1 מתוך 13 |
זרנוקי מים בכיכר טקסים
2 מתוך 13 |
שוטר בפארק גזי

בשבוע האחרון חלה החרפה בטון שנקט ארדואן כלפי המפגינים, לאחר שבתחילתן נראה כי הוא מנסה להנמיך את הלהבות. כבר בתחילת השבוע אמר ארדואן בנאום בעצרת תמיכה בו כי "עד היום היינו סבלניים כלפי ההפגנות, אבל לסבלנות יש גבול". בהמשך הבהיר: "לאלה שרוצים להמשיך ולהתפרע אני אומר: 'זה נגמר. אין לנו סבלנות כלפיכם יותר'"

השבוע פשטו שוטרי היחידה הטורקית לפיזור הפגנות על כיכר טקסים, ופיזרו את המפגינים תוך שימוש בגז מדמיע, תותחי מים וכדורי גומי. המפגינים נסוגו לעבר פארק גזי, שהתוכנית לפיתוחו הציתה את המחאה נגד השלטון. מושל איסטנבול הבטיח אז כי "איש לא ייגע" בפארק עצמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ