עדכונים מהשכנים |

מצרים מנתקת את הקשרים הדיפלומטיים עם סוריה

המשטרה פינתה את פארק גאזי באיסטנבול; דיווחים על עימותים ברחובות הסמוכים ■ רוסיה: אכיפת אזור אסור בטיסה בשמי סוריה תהווה הפרה של החוק הבינלאומי ■ כל מה שחשוב ומעניין באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

22:44: נשיא מצרים, מוחמד מורסי, אמר כי ארצו החליטה לנתק כל קשר עם סוריה, לסגור את השגרירות הסורית בקהיר ולפנות את הדיפלומטים המצרים מדמשק. הוא גם קרא למעצמות שלא להסס לאכוף אזור אסור בטיסה בשמי סוריה. מורסי אמר לאלפי תומכים בעצרת היום (שבת) כי הוא מוציא את הנציג הדיפלומטי שלו מדמשק, ודרש מחיזבאללה לעזוב את סוריה.

21:46: המשטרה הטורקית מקיפה את פארק גאזי ומונעת כניסה אליו. המפגינים פונו כמעט לחלוטין מהפארק ומכיכר טקסים, והעימותים נמשכים ברחובות הצדדיים. בעקבות המשטרה, טרקטורים נכנסו לפארק והחלו לפנות את האוהלים. על פי עדי ראייה, כמה מפגינים פונו מהפארק באלונקות ונלקחו באמבולנסים לבית החולים. התושבים באזור יצאו למרפסות ודפקו בסירים ומחבתות לאות תמיכה במפגינים.

21:12: המשטרה הטורקית פשטה על כיכר טקסים ופארק גאזי באיסטנבול בניסיון לפנות מפגינים. זו הפעם הראשונה מזה 18 יום ששוטרים במדים נכנסים לפארק גאזי, המקום שבו החל גל ההפגנות ששטף את המדינה. השוטרים משתמשים בתותחי מים ובגז מדמיע נגד המפגינים. הפשיטה באה שעות אחדות לאחר שראש הממשלה, רג'פ טייפ ארדואן, הציב למפגינים אולטימטום לפיו עליהם לעזוב את הכיכר והפארק עד מחר. ההודעה של ארדואן הושמעה לקראת עצרת גדולה שהוא מתכנן לערוך באיסטנבול מחר.

20:06: שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, קיבל את בקשת ירדן להשאיר במדינה כוח צבאי, הכולל מטוסי F-16 וטילי פטריוט, לאחר סיום התרגיל הצבאי בשבוע הבא. כל שאר הכוחות האמריקאים שהוצבו בירדן לצורך התרגיל יעזבו בסיומו. התרגיל הצבאי השנתי שנערך בירדן הוא חלק משיתוף הפעולה השגרתי בין הצבא האמריקאי והירדני. עם זאת, השארת טילי הפטריוט והמטוסים עשוי להיתפש כצעד לקראת , או אכיפת .

18:59: שר הפנים של איראן הכריז הערב (שבת) בשידור חי כי איש הדת המתון , לאחר שהצליח להשיג מעל ל-50% מהקולות בסיבוב הראשון. שיעור ההצבעה בבחירות היה 72.2% מבין 50 מיליון בעלי זכות ההצבעה.

המשטרה מפנה את המפגינים בעזרת תותחי מיםצילום: אי-אף-פי

רוחאני קיבל 50.70% מהקולות, והקדים בפער אדיר את ראש העיר טהראן, השמרן מוחמד באקר קליבאף, שזכה לכ-15.8% מהקולות. ארבעת המועמדים הנוספים, ובראשם ראש משמרות המהפכה לשעבר מוחזן רזאאי הממונה על שיחות הגרעין, סעיד ג'לילי, משתרכים מאחור.

על פי דיווחים ברשתות החברתיות, בכיכרות בטהראן נאספים תומכים של רוחאני הלבושים בסגול, צבע הקמפיין של המועמד. הם קוראים ססמאות נגד אחמדינג'אד וצועקים "תחי המהפכה, יחי רוחאני".

18:30: סוכנות הידיעות של סוריה סאנ"א מדווחת כי כוחות הממשלה השתלטו על פרבר של דמשק, הסמוך לנמל התעופה הבינלאומי של הבירה. על פי הדיווח חיילים סורים הרגו כמה מורדים והרסו את מקומות המסתור שלהם באזור. מפקד של המורדים אמר כי העימותים באזור נמשכים מאז יום שישי.

17:00: שר החוץ של רוסיה, סרגי לברוב, אומר כי כל ניסיון להטיל אזור אסור לטייס מעל באמצעות מטוסים וטילים אמריקאים שיוצבו בירדן, יהווה הפרה של החוק הבינלאומי. ארה"ב העבירה לאחרונה טילי פטריוט ומטוסי F-16 לירדן, כחלק מתרגיל שנתי שנערך במדינה. דבריו של לברוב ממחישים את האתגר שארה"ב תעמוד בפניו בוועידת ה-G8 שתיערך השבוע, כשתנסה להשיג תמיכה בינלאומית להתערבות נוספת בסוריה. רוסיה, שהגנה על אסד כשמנעה שלוש החלטות של מועצת הביטחון של האו"ם שנועדו ללחוץ על משטרו לסיים את האלימות במדינה, מתנגדת נחרצות לכל התערבות צבאית חיצונית בקונפליקט.

תחנת הצבעה בעיר קום, היוםצילום: אי–פי

"ישנן שמועות בתקשורת המערבית הנוגעות לשקילה של האפשרות להטלת אזור אסור לטייס בסוריה", אמר לברוב, שדיבר במסיבת עיתונאים במוסקווה עם עמיתו האיטלקי. "אתה לא צריך להיות מומחה כדי להבין שזו תהיה הפרה של החוק הבינלאומי". הוא הוסיף כי אינן עונות על הקריטריונים לאמינות של הארגון לאיסור על נשק כימי.

14:52: איש הדת המתון ניצב על סף ניצחון מהדהד כבר בתום סיבוב ההצבעה הראשון. לאחר ספירת 57% מהקולות זוכה רוחאני למעט יותר מ-50% והוא מקדים בפער אדיר את ראש העיר טהראן, השמרן מוחמד באקר קליבאף, שזוכה ל-15.3% מהקולות.

אם יזכה רוחאני ליותר מ-50% בתום ספירת הקולות הוא יוכרז כמנצח ללא צורך בסיבוב הצבעה שני. למרות היתרון המשמעותי, אם שיעור התמיכה בו יירד מתחת ל-50%, או שהרשויות ימצאו "זיופים" של הרגע האחרון, רוחאני יצטרך להתמודד בסיבוב השני מול מועמד שמרן, שצפוי לזכות לתמיכת הממסד כולו.

ארבעת המועמדים הנוספים, ובראשם ראש משמרות המהפכה לשעבר מוחזן רזאאי הממונה על שיחות הגרעין, סעיד ג'לילי, משתרכים מאחור. ועדת הבחירות המרכזית של איראן פרסמה כי עד כה נספרו 23 מיליון מ-40 מיליון הקולות. לפי רשת הטלוויזיה האיראנית פרס טי-וי, שיעור ההצבעה בבחירות היה יותר מ-80%.

, איש דת מתון והממונה על המשא ומתן הגרעיני עם המעצמות לשעבר, כוח אחרי שזכתה לתמיכתם של הנשיאים לשעבר האשמי רפסנג'אני ומוחמד חאתמי. רפסנג'אני הביע תמיכה ברוחאני אחרי שנפסל מלהתמודד בבחירות על ידי מועצת שומרי החוקה‬‬. איראנים רבים התומכים ברפורמות והתמודדו בשנים האחרונות עם דיכוי כבד ראו במועמדות רוחאני הזדמנות לקדם מעט את האג'נדה בה הם מאמינים. לא ברור עדיין מתי יתפרסמו התוצאות הרשמיות. באיראן יש יותר מ-50 מיליון בעלי זכות בחירה, ושיעור ההצבעה בבחירות אתמול היה ככל הנראה גבוה מאוד.

המנהיג העליון הרוחני של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, אמר היום כי ללא קשר למועמד שינצח, הדבר יהיה הבעת אמון ברפובליקה האיסלאמית. הקלפיות בבחירות אתמול נסגרו באיחור של ארבע שעות לאחר שתורים ארוכים השתרכו מחוץ אליהן.

14:00: ככל שמתבררות תוצאות ספירת הקולות , נראה כי עשוי לזכות במרביתם. אולם שלוש השאלות המכריעות תהיינה אם יצליח לחצות את מכשול 50% כדי להבטיח לו ניצחון בסיבוב הראשון, אם זיופים רבים לא יפסלו חלק מן הקלפיות, ואם הוא עצמו לא ייפסל בשלב מאוחר יותר בשל "פגיעה במשטר".

הביקורת שהטיח רוחאני במשטר , ברדיפות ובדיכוי חופש הביטוי גרמו עוד לפני הבחירות לדרישה לפסול אותו, למרות שוועדת שומרי החוקה אישרה את מועמדותו. בכירים במשמרות המהפכה הזהירו כי "אפשר לבוא חשבון גם אחרי הבחירות ולהעמיד את המועמד לדין על עבירות של פגיעה במדינה".

אם לא יחצה רוחאני את מחסום 50%, יוכל המשטר לנסות שוב לגייס תמיכה במועמד אחר, כפי שהיה בסיבוב הראשון בבחירות בשנת 2005, כאשר זכה בו רק ב-19% ובסיבוב השני גרף למעלה מ-60%. אולם התפתחות כזאת עלולה לקלוע את המשטר לעימות חריף עם הציבור בדוגמת המרי שהתפתח אחרי הבחירות בשנת 2009. ספק אם ירצה להתנסות שוב במערכה אלימה כזאת אשר ערערה את סמכותו וחשפה את הביקורת העצומה נגד שיטת המשטר.

09:30: המגזין "טיים" מדווח כי ישראל וארה"ב מתאמות מאחורי הקלעים תרחישי פעולה שונים להשמדת מצבורי הנשק להשמדה המונית שבידי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד.

גורמי צבא ומודיעין ישראלים אמרו למגזין כי אחד התרחישים הוא נטישה פתאומית של אסד את הזירה, בין אם בטיסה או במוות. בתרחיש זה יפעלו שתי המדינות לטיהור 18 מצבורי נשק כימי ואתרים נוספים לאחסון נשק להשמדה המונית. מבצע דומה ייצא לפועל אם מצבורי נשק אלה יפלו לידי המורדים.

גורמים ישראלים הדגישו כי בנוגע לאפשרות של פעולה צבאית בסוריה, טרם הוחלט בירושלים ובוושינגטון מי יעשה מה, אך לפי התוכניות האמריקאיות יש צורך במבצע המשלב מתקפות אוויריות ופעילות קרקעית

09:10: בתום ספירת 7% מהקולות בבחירות לנשיאות איראן עולה כי איש הדת המתון חסן רוחאני, הנתפס כמועמד הרפורמיסטים, נמצא על סף ניצחון. רוחאני, בן 64, זוכה על פי הספירה ל-49.87% מהקולות, ואם יחצה את רף ה-50% הוא יוכרז כמנצח כבר בתום הסיבוב הראשון. במקום השני נמצא ראש העיר טהראן מוחמד באקר קליבאף עם 16.65%.

ועדת הבחירות המרכזית דיווחה הלילה כי אחוז ההצבעה בקרב 50 מיליון בעלי זכות הבחירה היה גבוה, אך לא מסרה נתונים מדויקים. רשת הטלוויזיה PRESS TV דיווחה כי שיעור ההצבעה נע סביב 80%. התוצאות הסופיות צפויות להתפרסם ככל הנראה בשעות הערב.‬

13/6/2013

23:19: דוברו של מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, אמר בראיון לבי-בי-סי כי הוא מתנגד "לכל מיליטריזציה נוספת במלחמה בסוריה" וכי הוא סבור "שאזרחי סוריה זקוקים לשלום ולא לנשק". דבריו של באן באים על רקע כוונתה של ארה"ב לחמש את המורדים לנוכח ההוכחות שיש בידיו לשימוש שעשה משטרו של בשאר אל-אסד בנשק כימי.

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, שוחח הערב עם עמיתו האמריקאי, ג'ון קרי, ואמר לו כי סיוע צבאי מצד מדינות המערב למורדים רק תוביל להסלמה במזרח התיכון. מוקדם יותר אמר אחד מעוזריו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כי הסיוע הצבאי למורדים יפגע בסיכוי יוזמת שלום רוסית-אמריקאית לסיום הלחימה בסוריה.

22:00: נסגרו הקלפיות בסיבוב ההצבעה הראשון בבחירות לנשיאות איראן. זאת, אחרי שוועדת הבחירות המרכזית האריכה את ההצבעה שלוש פעמים ובסך הכל במשך חמש שעות בטהראן וביתר חלקי המדינה בארבע שעות. התוצאות צפויות להתפרסם ככל הנראה מחר בשעות הערב. טרם נמסרו פרטים על שיעורי ההצבעה.

21:11: סוכנות הידיעות הטורקית דיווחה כי 73 קציני צבא אסד, ובהם שבעה גנרלים ו20 קולונלים, ערקו לטורקיה ביחד עם משפחותיהם. על פי הדיווח של סוכנות אנאדולו שמנוהלת על ידי המדינה, הקצינים הבכירים ערקו כחלק מקבוצה של כ-202 בני אדם שהגיעו לעיירת הגבול ריהאנלי ונלקחו למחנה פליטים בו משוכנים קציני צבא שערקו מצבא אסד.

20:04: מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אמר בנאום בביירות כי ארגונו ימשיך להילחם בסוריה "בכל מקום שבו יש צורך" והדגיש כי חיזבאללה עשה "החלטה מחושבת להגן על משטרו של בשאר אל-אסד ללא קשר להשלכות".

זו הפעם הראשונה שנסראללה מתייחס למעורבות חיזבאללה בלחימה בסוריה מאז סייעו לוחמיו לכיבוש העיירה האסטרטגית קוסייר לפני כשבועיים. "התקפות מילוליות והתקפות אחרות על חיזבאללה רק מגבירות את נחישותנו", אמר נסראללה, "נהיה בכל מקום שבו אנו צריכים להיות ונמשיך לשאת באחריות שלקחנו על עצמנו. אין צורך להרחיב בדברים, נשאיר את הפרטים לשדה הקרב".

19:21: ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, קרא לראשי תנועת המחאה בכיכר טקסים לשכנע כמה מאות מפגינים שעדיין שוהים בפארק גזי לעזוב את המקום. דבריו של ארדואן באים לקראת סיום מועד "האולטימטום" בן 24 השעות שהציב למפגינים. ארדואן אמר אמש כי סבלנות השלטונות כלפי המפגינים אזלה וכי המשטרה תפנה בכוח "אנשים בעייתיים" מכיכר טקסים ומהפארק.

הבוקר דווח כי במהלך שיחות עם ראשי תנועת המחאה התחייב ארדואן שלא לקדם את תוכניות הפיתוח בפארק גזי עד לפסיקה של בית המשפט בעניין. לדברי המפגינים, ארדואן הבטיח לכבד כל החלטה בעניין ויקיים משאל עם אם יחליט בית המשפט לאפשר את תוכניות הפיתוח.

18:38: ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, כי ועדה שהקימו שירותי המודיעין של הממלכה מצאה ראיות לכך שהמשטר הסורי עשה שימוש בגז סארין לפחות בשני מקרים.

מוקדם יותר אמר דוברו של קמרון כי בריטניה אינה שוללת אכיפת אזור אסור לטיסה בחלקים מסוריה, בהתאם ליוזמה שמקדמת ב-24 השעות האחרונות ארה"ב. "אנחנו עורכים דיונים דחופים עם שותפינו הבינלאומיים", אמר הדובר וציין כי בהמשך היום ישוחח קמרון על העניין בטפלון עם נשיא ארה"ב ברק אובמה.

17:00: דובר משרד החוץ הצרפתי אמר כי לא ניתן יהיה להטיל סגר אווירי על סוריה ללא אישור של מועצת הביטחון של האו"ם. לכן, לדבריו, לא סביר שמהלך כזה יתבצע בקרוב.

15:53: מפקד צבא סוריה החופשית, הגנרל סלים אידריס, אמר לבי-בי-סי כי הוא חושש שמה שאירע בקוסייר בחודש שעבר, יחזור על עצמו בחאלב אם משלוח הנשק למורדים יתעכב.

15:22: משרד החוץ הסורי מגיב לראשונה להחלטת ארצות הברית לחמש את המורדים ומכנה את הצעד "הפגנה בוטה של מוסר כפול" ביחסה של וושינגטון לטרור.

בהודעה נאמר עוד כי "הבית הלבן הסתמך על מידע מזויף כדי להטיל את האחריות בשימוש בכלי הנשק הללו על הממשל הסורי, למרות שורה של הצהרות שאישרו כי לקבוצות טרוריסטים בסוריה יש נשק כימי".

14:17: החלטת ארצות הברית לספק נשק למורדים הסורים תפגע בסיכוייה של יוזמת שלום רוסית-אמריקאית לסיום המלחמה בסוריה. כך אמר היום יורי אושקוב, עוזר בכיר לנשיא הרוסי ולדימיר פוטין. בשבוע הבא תיערך ועידת שמונה המדינות המתועשות (ג'י8) בצפון אירלנד והנושא הסורי יהיה אחד המוקדים העיקריים שלה.

בשעות האחרונות נערכות שיחות אינטנסיביות בין משתתפות הוועידה, לאור הודעת ארצות הברית על התמיכה במורדים והדיווחים על אפשרות של הטלת סגר אווירי. "כמובן שאם האמריקאים יחליטו באמת ואכן יספקו במציאות סיוע בהיקף גדול יותר למורדים, סיוע לאופוזיציה, זה לא יקל על ההכנות לוועידה הבינלאומית", אמר אושקוב, המשמש כעוזרו הבכיר של פוטין למדיניות חוץ.

14:11: טורקיה אומרת כי ההודעה האמריקאית על ראיות ודאיות לשימוש בנשק כימי על ידי הממשל בסוריה, וקוראת לקהילה הבינלאומית לנקוט בצעדים החלטיים נגד "זוועות" הממשל הסורי. הודעה מטעם משרד החוץ הטורקי קוראת לקהילה הבינלאומית "להתאחד ולהכריז על עמדתה בפתיחות", נגד הנשיא הסורי בשאר אסד. אנקרה אמר כבר בעבר כי יש בידיה עדויות לשימוש בנשק כימי על ידי משטרו של אסד.

14:00: בריטניה אינה מוכנה לחמש את האופוזיציה הסורית, אולם אינה שוללת אכיפת אזור אסור לטיסה מעל חלקים מהמדינה – כך אמר דובר מטעמו של ראש הממשלה הבריטי, דיוויד קמרון. "הכל על השולחן", אמר הדובר כשנשאל לגבי אכיפת סגר על חלקים מהמרחב האווירי הסורי, כפי שדווח מוקדם יותר שארצות הברית שוקלת ליישם. "אנחנו עורכים דיונים דחופים עם שותפינו הבינלאומיים", אמר הדובר וציין כי בהמשך היום ישוחח על כך קמרון בטלפון עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה.

שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג אמר היום כי הוא מסכים עם הערכת וושינגטון לפיה הצבא הסורי השתמש בנשק כימי במלחמה, ובכלל זה בגז סארין. "בריטניה הציגה לחוקרי האו"ם ראיות לשימוש בכלי נשק כימיים בסוריה, ואנחנו עובדים עם בנות בריתנו להשיג מידע נוסף וטוב יותר לגבי המצב על הקרקע", אמר הייג וגינה את "כישלונו של ממשל אסד לשתף פעולה עם החוקרים".

13:40: שר הפנים האיראני אמר כי שעות ההצבעה בבחירות לנשיאות איראן יוארכו. בבחירות המתקיימות היום זכאים להצביע 50 מיליון בני אדם, והקלפיות אמורות היו להיסגר ב-15:30 שעון ישראל. טרם נמסר מתי יהיה המועד החדש לסיום ההצבעה. ברשתות החברתיות נמסרים דיווחים שונים באשר לסיבה להארכת שעות ההצבעה. תומכי המשטר טוענים כי שעות ההצבעה הוארכו בשל מספר מצביעים גבוה, ואילו מתנגדיו טוענים כי הסיבה היא דווקא אחוז מצביעים נמוך במיוחד.

12:00: האופוזיציה הסורית הודיעה כי היא מברכת על החלטת ארצות הברית לחמש את המורדים. בהודעה רשמית מטעם האופוזיציה נאמר כי אנשיה מקווים שההחלטה האמריקאית תיושם בהקדם.

11:22: דיפלומטים מערביים אמרו כי ארה"ב שוקלת להכריז על המרחב האווירי הסורי באזור הגבול הירדני, כאזור אסור לטיסה. לדבריהם, סגירת המרחב האווירי באזור דרעא תסייע להעברת סיוע צבאי לכוחות המורדים.

מפקדי צבא סוריה החופשי צפויים להיפגש היום באנקרה עם גורמים טורקים כדי לדון בהגדלת הסיוע הצבאי. לדברי אחד הגורמים. הגבלת הטיסות בשמי סוריה תסייע לפיקוח על משלוחי הנשק למורדים ולאבטחת אימוני הכוחות המתנגדים למשטרו של בשאר אל-אסד.

10:00: ראשי תנועת המחאה בטורקיה אמרו כי ראש הממשלה, רג'פ טייפ ארדואן, התחייב שלא לקדם את תוכניות הפיתוח בפארק גזי עד לפסיקה של בית המשפט בעניין. לדברי המפגינים, ארדואן הבטיח לכבד כל החלטה בעניין ויקיים משאל עם אם יוחלט להמשיך בתוכניות הפיתוח.

09:14: גורמים אמריקאים בכירים אמרו כי בבית הלבן הוחלט לספק למורדים הסורים כמות קטנה של נשק ותחמושת. זאת, לאחר שהסיקו כי הנשיא, בשאר אל-אסד, הורה לחייליו להשתמש בנשק כימי.

הבכירים לא שללו את האפשרות כי הסיוע, שמתואם על ידי הסי-איי-אי, עשוי לכלול טילים נגד טנקים, אך ציינו כי לעת עתה אינם מתכוונים לספק למורדים את טילים נגד מטוסים - סיוע שלו הם זקוקים נואשות. במקביל, אמר הלילה הסנאטור הרפובליקאי ג'ון מקיין כי ארה"ב אינה צריכה לשלוח חיילים לסוריה.

08:00: יו"ר ועדת החוץ בפרלמנט הרוסי, אלכסיי פושקוב, אמר כי הודעתה הרשמית של ארה"ב לפיה המשטר הסורי עשה שימוש בנשק כימי "מזויפת ומטרתה להצדיק התערבות צבאית במלחמת האזרחית".

פושקוב ציין כי זיוף המידע על שימוש בנשק כימי בסוריה "דומה לשקרים שהופצו על סדאם חוסיין והנשק להשמדה המונית שלכאורה החזיק. אובמה הולך בדרכיו של ג'ורג' בוש", הוסיף.

07:27: ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, נפגש הלילה עם נציגי תנועת המחאה באיסטנבול ובאנקרה. בתום הפגישה נמסר על "שיחות חיוביות" אולם לא דווח על הסכמות בנוגע לתוכניות הפיתוח של הממשלה בפארק גזי.

אחרי שבועיים של הפגנות בהן נהרגו ארבעה בני אדם ונפצעו אלפים, אמר אתמול ארדואן כי סבלנות השלטונות כלפי המפגינים אזלה וכי המשטרה תפנה בכוח "אנשים בעייתיים" מכיכר טקסים ב-24 השעות הקרובות.

06:31: המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, קרא לאזרחים לצאת בהמוניהם להצביע ולהזים את טענות ארה"ב כאילו הבחירות באיראן אינן הוגנות. "באחרונה שמעתי מישהו מהמועצה האמריקאית לביטחון לאומי אומר 'לא נקבל את הבחירות באיראן'. לא איכפת לנו מהם".

05:30: נפתחו הקלפיות בבחירות לנשיאות איראן. כ-50 מיליון בעלי זכות הצבעה יבחרו בין שישה מועמדים: סעיד ג'לילי, עלי אכבר וליאתי, מוחסן רזאאי, חסן רוחאני, מוחמד באקר קאליבאף ומוחמד קראזי.

אם איש מהמועמדים לא יזכה ביותר מ-50% מהקולות בתום ספירת פתקי ההצבעה מחר, יתקיים סיבוב שני בין שני המועמדים המובילים בעוד כשבוע.

00:19: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, יתגבר את הסיוע למורדים הסורים לאחר שהגיע למסקנה שמשטרו של בשאר אסד השתמש בנשק כימי נגדם, כך הודיע הבית הלבן. , אמר שסוכנויות המודיעין האמריקאיות הגיע לכלל מסקנה שבין 100 ל-150 סורים מתו מנשק כימי. "בעקבות הראיות האמינות שלפיהן המשטר הסורי השתמש בנשק כימי נגד העם הסורי, הנשיא מרחיב את אספקתו של סיוע של ציוד - לא נשק - וכן אישר להגדיל את הסיוע למועצה הצבאית העליונה". 

לפי ה"ניו יורק טיימס", אובמה אמר מספר פעמים כי שימוש בנשק כימי מהווה חציית "קו אדום" שתשנה את כללי המשחק של המדיניות האמריקאית ביחס לסוריה, שעד עתה הסתפקה באספקת סיוע לא קטלני והומניטרי לאופוזיציה.

13/6/2013

22:12: ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן ייפגש הערב עם קבוצת נציגי המפגינים ממאהל המחאה בפארק גזי שבכיכר טקסים באיסטנבול. הפגישה תיערך כמה שעות לאחר שארדואן הצהיר כי המשטרה תפנה "אנשים בעייתיים" מהכיכר ב-24 השעות הקרובות, והפגישה היא ניסיון אחרון לפוגג את המתיחות לפני התחדשות העימותים.

"להזמנתו של ראש הממשלה, חברי תנועת המחאה ייפגשו איתו ויציגו בפניו את עמדתנו לפיה פארק גזי צריך להישאר פארק", אמר איופ מוהג'ו, ראש אגודת האדריכלים הטורקית, לסוכנות רויטרס.  אולם בתנועת "סולידריות טקסים", תנועת גג המאגדת ארגונים שונים המעורבים במחאה על גורל הפארק שהפכה למחאה נגד שלטונו של ארדואן, ונחשבת לגוף המייצג ביותר את המפגינים, אומרים שהמשלחת לא מייצגת אותם.

21:01: בכיר במשרדו של נשיא מצרים אמר כי אזרחי המדינה חופשיים להצטרף למלחמה בסוריה, ולא יעמדו לדין עם חזרתם. בתשובה לשאלת סוכנות הידיעות אי-פי היום על עמדת ממשלת מצרים לגבי אזרחים המצטרפים למאבק לצד המורדים, אמר הדובר, חאלד אל-קזאז כי "זכות הנסיעה או חופש הנסיעה פתוחים בפני כל מצרי". לדבריו, בעקבות המהפכה במארס 2011, ממשלת מצרים הפסיקה להעניש מצרים על מעשיהם במדינות אחרות.

אל-קזאז, המייעץ למורסי בענייני מדיניות חוץ, אמר שמשרד הנשיא אינו רואה באזרחים מצרים הנמצאים בסוריה איום על בטחון המדינה. דבריו מתפרסמים כמה ימים לאחר שאיש הדת המצרי רק ההשפעה יוסוף אל-קרדאווי קרא לסונים ברחבי העולם להצטרף למאבק בנשיא סוריה בשאר אסד.

13:50: , ראש ממשלת טורקיה, אמר היום (חמישי) כי המשטרה תפנה "אנשים בעייתיים" מכיכר טקסים באיסטנבול ב-24 השעות הקרובות. , נשמעת יום לאחר שבכירים במפלגתו, כולל סגנו חוסיין צ'ליק, הציעו לערוך משאל עם בנוגע לתוכנית הפיתוח בגאזי פארק (הסמוך לטקסים), שבגינה החל גל המחאה שהתפשט בכל רחבי טורקיה בשבועיים האחרונים- ובו נהרגו חמישה בני אדם ונפצעו יותר מ-5,000. 

אתמול ארדואן אמור היה להיפגש עם קבוצה של 11 אמנים, אדריכלים ואנשי רוח המזוהים עם המחאה. הפגישה הייתה מתוכננת כבר כמה ימים, אך מנהיגי המחאה החליטו לבטל את הפגישה במחאה על הדיכוי האלים של ההפגנות בכיכר טקסים שלום (שלישי). ארדואן קיים את הפגישה כמתוכנן, אך במקום מנהיגי המחאה, הוא נפגש עם מספר אמנים ידועים, בהם שחקן קולנוע, ודמויות המזוהות עם המחאה. לדברי מנהיגי המחאה, הקבוצה לא מייצגת את המוחים, ואף עלו קולות שטענו כי הם ידידי ממשלתו של ארדואן.

13:25: האקרים תקפו עשרות אלפי חשבונות ג'ימייל של משתמשים איראנים בשבועות האחרונים, זמן קצר לפני הבחירות במדינה שייפתחו מחר (שישי), כך מסרו בחברת גוגל.

לדברי גורמים החברה, הם גילו מסע נרחב של פישינג מבוסס אימייל - כלומר ניסיון להערים על המשתמשים ולגרום להם למסור את הסיסמאות שלהם. "בשלושה השבועות האחרונים זיהינו ובלמנו כמה מסעות פישינג שנועדו לפרוץ לחשבונות של משתמשים של עשרות אלפי איראנים", נכתב בבלוג של החברה. האימייל שנשלח למשתמשים התחזה למייל לאימות פרטים שהוביל לאתר מזוייף שהתחזה לגוגל, שבו נדרשו להכניס את פרטיהם.

12:07: האו"ם הודיע כי עד כה נהרגו לפחות 93 אלף בני אדם במלחמת האזרחים בסוריה, מאז תחילתה במארס 2011. לפי הודעת האו"ם, ייתכן בהחלט שהמספר גבוה בהרבה. לפני חודש פרסמו ארגוני זכויות אדם הערכות לפיהן 80 אלף בני אדם נהרגו עד כה במלחמה. הקרבות בחודשים האחרונים מתאפיינים בעלייה במתיחות הבין עדתית, משני הצדדים, ורק אתמול הרג כוח מורדים 60 בני אדם בכפר שיעי במזרח סוריה, ליד דיר א-זור.

נציבת זכויות האדם של האו"ם, נאבי פילאי, אמרה היום (חמישי) כי יותר מ-5,000 הרוגים בממוצע תועדו מדי חודש מאז יולי האחרון. מספר ההרוגים מתחילת דצמבר הוא 27 אלף. הנתון האחרון של מספר הקורבנות המתועדים שפרסם האו"ם היה בסוף נובמבר, ואז נמנו 60 אלף הרוגים.

11:50: מוחמד מורסי, נשיא מצרים, אמר בנאום טלוויזיוני כי "קציר החיטה השנה יהיה גבוה ב-30% מזה של השנה שעברה", וכי מצרים בדרכה להפוך "מיבואנית החיטה הגדולה בעולם למדינה שמסתמכת על ייצור עצמי בתוך ארבע שנים".

ואולם, מומחים וחקלאים רבים מסרבים לקבל את קביעת מורסי וטוענים כי כמות היבולים לא ישתוו להערכות הנשיא. לגידול החיטה במצרים השפעה משמעותית על המצב הכלכלי במדינה, שמוכחרה לייבא פחות חיטה כדי לשפר את מאזן מטבע החוץ שלה.

אתמול בלילה (רביעי) נפצעו 16 בני אדם בתגרה בין תומכי מורסי למתנגדיו בעיר אלכסנדריה.

12/6/2013

23:34: מפלגת הצדק והפיתוח, המפלגה השלטת בטורקיה, הורתה למפגינים לעזוב את פארק גאזי באופן מיידי, והודיעה כי היא מוכנה לשקול לערוך משאל עם בעניין התוכניות לפיתוח הפארק, שהציתו את המחאה לפני כמעט שבועיים. לאחר שאתמול (שלישי) פינתה המשטרה את המפגינים מכיכר טקסים הסמוכה לפארק, איים סגן ראש המפלגה, חוסיין קאליק, כי המשטרה תפעל כדי לפנות גם את המפגינים המתבצרים בפארק. הוא הוסיף כי משאל העם יכלול את התוכנית הראשית לעקירת הפארק, אך לא את הריסתו של מרכז התרבות, שעמד גם הוא במחלוקת. לדבריו, המרכז יושב באזור מועד לרעידות אדמה ולא עומד בתקנים הנדרשים, לכן לא ייכלל במשאל העם.

20:35: ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, נפגש היום עם קבוצה של 11 אמנים, אדריכלים ואנשי רוח המזוהים עם המחאה. הפגישה הייתה מתוכננת כבר כמה ימים, אך מנהיגי המחאה החליטו לבטל את הפגישה מחאה על הדיכוי האלים של ההפגנות בכיכר טקסים אתמול (שלישי). ארדואן קיים את הפגישה כמתוכנן, אך במקום מנהיגי המחאה, הוא נפגש עם מספר אמנים ידועים, בהם שחקן קולנוע, ודמויות המזוהות עם המחאה. לדברי מנהיגי המחאה, הקבוצה לא מייצגת את המוחים, ואף עלו קולות שטענו כי הם ידידי ממשלתו של ארדואן.

19:23: מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, הגיש למועצת הביטחון של האו"ם דו"ח על המצב בגבול ישראל-סוריה וכוח שמירת השלום של האו"ם בגולן. מון אמר כי "ההסלמה בגולן מסכנת את הפסקת האש בין ישראל וסוריה". לדבריו, יש לעשות התאמות לכוח שמירת השלום של האו"ם בגבול. בין השאר, קרא מון להגברת "יכולת ההגנה העצמית של הכוח, כולל תוספת של כ-1,250 חיילים ושדרוג הציוד ואמצעי המיגון".

18:00: שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, ביקרה את הממשלה הטורקית על השימוש בכוח מוגזם של המשטרה כלפי המפגינים. "ראינו יותר מדי דוגמאות של הפעלת כוח מופרז מצד המשטרה... – ירי גז מדמיע מטווח קרוב, תותחי מים, תרסיס פלפל, כדורי גומי – כלפי מפגינים שהיו לא אלימים ברובם המכריע", אמרה אשטון בפרלמנט האירופי בשטרסבורג.

אשטון הוסיפה כי "ממשלות שנבחרו באופן דמוקרטי – אפילו המצליחות ביותר שבהן, שנהנו משלוש ניצחונות בבחירות, וזוכות לתמיכה של מחצית מהאוכלוסיה – עדיין צריכות להתייחס לצרכים ולציפיות של אלה שמרגישים חסרי ייצוג". לדברי אשטון, החודש צפויה ישיבה נוספת במו"מ עם טורקיה לגבי הצטרפות לאיחוד האירופי.

17:41: צבא לבנון אישר בהודעה רשמית את חדירת המסוק הסורי וירי הטילים לעבר העיירה ערסל. בהודעה נאמר עוד כי כוחות הצבא הפרושים באזור ערוכים להגיב מיידית למתקפה נוספת. בהודעה נאמר כי היום בשעה 13:30 "מסוק צבאי סורי חצה את הגבול... ושיגר ממרחק שני טילים לעבר מרכז העיירה (ערסל). שני בני אדם נפצעו ונגרם נזק לרכוש". בהודעה נאמר עוד כי "יחידות של הצבא המוצבות באזור נקטו באמצעים ההגנתיים הדרושים כדי להגיב מיידית לכל הפרה דומה".

16:40: הפרלמנט בירדן אישר את . המטיף בן ה-52 נולד בבית לחם ומשנות ה-90 נחשב לאחד ממורי ההלכה הסונים המקובלים על פלגי אל-קאעדה השונים וכן על קבוצות סלפיסטיות בעולם האיסלאמי. בעבר פעל בפקיסטאן ובמדינות המפרץ אבל בשני העשורים האחרונים הוא שוהה בלונדון.

באוקטובר 2002 נעצר על פי חקיקה חדשה ללוחמה בטרור והחל קרב משפטי ממושך על גירושו לירדן, שם נידון שלא בפניו ב-1999 למאסר עולם על מעורבותו בתכנון פיגועי טרור. בשמונה השנים האחרונות נאבק אבו קטאדה נגד הסגרתו בטענה, בין היתר, כי יסבול מעינויים בכלא הירדני.

אך בשבועות האחרונים פסק אבו קטאדה להיאבק נגד ההסגרה כי ההסכם מול ירדן מבטיח שלא יעבור התעללות, או כל פגיעה אחרת בזכויותיו, בכלא. כעת כל שנותר כדי שאבו קטאדה יוסגר בשבועות הקרובים הוא אישור המלך עבדאללה, שצפוי לאשר את החלטת הפרלמנט עד ה-20 ביוני.  

14:40: מקורות בלבנון מדווחים כי מסוק סורי ירה שלושה טילים לעבר העיירה הסונית ערסל בצפון לבנון. לפחות אדם אחד נפצע מהירי. העיירה משמשת מקום מקלט לעשרות אזרחים סורים ומורדים שנמלטו מהקרבות העזים בעיר קוסייר בשבועות האחרונים. גם , והצעד הוגדר "הסלמה משמעותית".

14:31: שר הרווחה הלבנוני, ואאל אבו-פאור, אמר כי יותר מ-1.2 מיליון פליטים סורים זוכים למקלט בארצו וכי מספרם הגדל "היא הסכנה הגדולה ביותר שעומדת בפני לבנון" ומאיימת לשנות את ההרכב הדמוגרפי של המדינה. לפי אומדן הבנק העולמי משנת 2011 בלבנון חיים 4.3 מיליון בני אדם.

לדברי אבו-פאור, שטף הפליטים הסורים גורם בין היתר לעליית מחירים וללחץ כבד על יכולתה של הממשלה לספק שירותים. שר הרווחה הוסיף כי כחצי מיליון מהסורים שנמלטו ללבנון שוהים במחנות פליטים.

13:15: שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה, מתח ביקורת על ממשלת טורקיה ואמר כי תגובתה למהומות באיסטנבול ובאנקרה "משדרת מסר שגוי לציבור הטורקי ולקהילה הבינלאומית". וסטרוולה הוסיף כי התמונות המגיעות מכיכר טקסים "מטרידות".

13:09: עשרות שיעים הנאמנים למשטרו של בשאר אל-אסד נהרגו בטבח שביצעו מורדים בכפר במזרח סוריה, סמוך לעיר דיר א-זור. גורם ממשל אמר כי הטבח בוצע אתמול בכפר האטיה ונהרגו בו לפחות 60 בני אדם. ארגון זכויות אדם סורי שמושבו בלונדון מסר כי במתקפה על הכפר השתתפו אלפי מורדים ולפחות 10 מהם נהרגו.

12:30: מועצת התקשורת הטורקית קנסה מספר כלי תקשורת מקומיים בטענה שליבו את העימותים במהלך ההפגנות האחרונות במדינה. בין הכלי התקשורת שנקנסו גם תחנות הטלוויזיה ואתרי האינטרנט Halk TV,Ulusal TV, Cem TV ו- EM TV, ששידרו בשידור ישיר את ההפגנות מכיכר טקסים.

המועצה קבעה כי השידורים, שחלקם נמשכו 24 שעות ביממה, היוו "פגיעה בהתפתחות הפיזית, מוסרית ומורלית של ילדים וצעירים". כלי התקשורת שנקנסו נחשבים בעיקרם לכלי תקשורת אופוזיציוניים והם אף מתחו ביקורת על כלי התקשורת העיקריים במדינה שסיקרו את ההפגנות והעימותים בצורה מתונה ומצומצמת.

11:55: מפקד כוח האו"ם בגולן (אונדו"ף) ביקש מאוסטריה להשעות את כדי לאפשר לאו"ם למצוא כוחות מחליפים. הבוקר החלו חיילים אוסטרים לסגת משטח סוריה דרך מעבר קוניטרה לישראל, ועל פי לוח הזמנים אמורים כל 377 החיילים האוסטרים לעזוב את האזור בתוך שבועיים.

"אוסטריה צריכה לתת לנו הצעה טובה יותר", אמר מפקד הכוח, ארווה לדסו, בראיון שמתפרסם היום בעיתון "די פרס" האוסטרי. "אנחנו זקוקים לזמן נוסף", הודה. לדבריו, האו"ם פנה כבר למדינות פוטנציאליות שעשויות לשלוח כוחות מחליפים לחיילים האוסטרים, אולם גם אם תתקבל התגבורת יידרשו לפחות שישה עד שמונה שבועות עד שהחיילים יגיעו לאזור.

"הכוח חשוב ונעשה כל שביכולתנו כדי לשמור עליו", אמר לדזו והוסיף כי חברות הכוח האחרות, הודו והפיליפינים, אמרו לו כי אין בכוונתן להסיג את כוחותיהן מהגולן.

10:40: ראש המוסד תמיר פרדו נועד שלשום בחשאי עם מקבילו הטורקי, הקאן פידאן, ודן עמו בהתפתחויות בסוריה ובאיראן וגם בעימותים באיסטנבול - כך מדווח העיתון הטורקי "הורייט". לפי הדיווח, פרדו ופידאן דנו באפשרות שארגוני מודיעין של מדינות באזור עומדים מאחורי המחאה בפארק גזי. עוד נאמר בדיווח כי פרדו ביקש להיפגש עם ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אולם בקשתו טרם נענה.

כתבנו ברק רביד מוסיף כי בפגישה דנו פרדו ופידאן במעורבות האיראנית במלחמת האזרחים בסוריה ובהגברת שיתוף הפעולה המודיעיני בין ישראל לטורקיה סביב המצב בסוריה. לדיווח בעיתון הטורקי אין אישור בישראל. כתבנו מציין כי פרדו ופידאן נפגשו במצרים לפני כמה חודשים במסגרת המאמצים להשיג הפסקת אש בלחימה ברצועת עזה.

ראש המוסד הקודם מאיר דגן הסתייג מפידאן וטען כי הוא מקורב לבכירי משמרות המהפכה האיראנים. בכירים במערכת הביטחון הישראלית אף חשדו כי המודיעין הטורקי הדליף לאיראנים מידע מודיעיני שקיבל מישראל.

10:26: כתבנו ג'קי חורי מדווח כי עיתוני המפרץ הפרסי תוקפים הבוקר באופן חריף ביותר את מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה. מאמר המערכת של העיתון הקטארי "אל-ווטאן" מאשים את נסראללה בבגידה וכמי שאנשיו חגגו את הניצחון בעיירה קוסייר כאילו שחררו את הגולן. "דקרת את העם הסורי בגבו. אותו עם שנתן לך ולאנשיך מחסה במלחמת לבנון השנייה".

בכיר במועצה המשותפת למדינות המפרץ הפרסי אמר בראיון לעיתון כי נסיכויות הנפט פתחו "בצעדים משמעותיים שיסבו נזק כלכלי עצום לחיזבאללה ושותפיו". לדבריו, בכוונת המדינות לאתר חברות ותאגידים המשתפים פעולה עם חיזבאללה ובני בריתו, כולל המנהיג הנוצרי בלבנון מישל עאון, ולפעול נגדם.

עוד דווח הבוקר כי שווייץ מנעה העברת עשרות מיליוני דולרים מצד שניים מבני דודיו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד. השניים מוחמד מחלוף, בן 80, דודו של אסד מצד אמו, ובנו חאפז בן ה-41 ביקשו להעביר את הסכומים לחשבונותיהם בשווייץ אולם בקשתם סורבה בשל מעורבותם בדיכוי האלים בסוריה.

10:08: המהומות והעימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון הטורקיים נמשכו גם הלילה בכיכר טקסים שבמרכז איסטנבול. שוטרים ירו גז מדמיע, כדורי גומי וסילוני מים לעבר אלפי מפגינים שביקשו לשוב לכיכר אחרי שפוזרו ממנה אמש. דחפורים הגיעו הבוקר אל הכיכר על מנת לפנות בריקדות שהוקמו על ידי המפגינים. גם באנקרה מתעמתים מאות מפגינים עם כוחות הביטחון.

זהו היום ה-13 להפגנות בערי טורקיה שניצתו בעקבות כוונת הממשלה לכרות עצים בפארק גזי לצורך הקמת קניון. ראש הממשלה, רג'פ טייפ ארדואן, צפוי להיפגש היום עם ראשי תנועת המחאה, אולם לנוכח המשך העימותים והדיכוי האלים - ספק אם המפגש ייצא אל הפועל. מאז החלו ההפגנות בטורקיה נהרגו ארבעה בני אדם ונפצעו כ-5,000.

9:37: הממשל האמריקאי לרשימה שחורה והזהיר כי לא יהסס לנקוט צעדים נוספים שיפגעו במימון הארגון, אשר מסייע לממשלת סוריה להיאבק במורדים.

הצעדים נגד הפעילים, אשר לדברי משרד האוצר האמריקאי פועלים ממערב אפריקה, אוסרים עליהם לעשות עסקים עם גורמים אמריקאים ומקפיאים כל נכס שבו הם מחזיקים בארה"ב. אף שעדיין לא ידוע מה ההשפעה הכלכלית של הפעילים הללו על החיזבאללה, אמר משרד האוצר כי הם ממחישים את "ההיקף המדאיג של פעילות החיזבאללה ונחישותו להשיג מימון מכל העולם וליצור רשת גיוס שתתמוך בפעולותיו האלימות והפליליות מסביב לעולם". החזבאללה לא הגיב לצעדי הממשל האמריקאי.

ארבעת הפעילים הם לבנוניים – עלי אברהים אל וטפא, עבאס לוטפי פוואז, עלי אחמד צ'האדה וחכאם נימר ח'נפר – אשר פעלו בין היתר בסיירה לאונה, סנגל, חוף השנהב וגמביה. לדברי משרד האוצר האמריקאי הארבעה עסקו בגיוס כספים, גייסו חברים חדשים לארגון ובחלק מהמקרים אף תיארו עצמם כשגרירים של החזבאללה.

אתמול הודיע ארגון מדינות המפרץ הפרסי כי בכוונתו להטיל סנקציות על חיזבאללה בשל מעורבותו במלחמת האזרחים בסוריה והסיוע שהוא מעניק לכוחותיו של הנשיא, בשאר אל-אסד.

8:40: החלה נסיגת חיילי הצבא האוסטרי מכוח האו"ם בגולן (אונדו"ף). כתבתנו גילי כהן מדווחת כי מהבוקר חצו 67 חיילים אונדו"ף מעבר קונייטרה מסוריה לישראל. בעקבות התעצמות הלחימה בין הצבא הסורי למורדים והתקרבותה לאזור הגבול כמו גם מספר מקרי חטיפה של אנשי או"ם באזור, . על פי הערכות, נסיגת הכוחות האוסטרים תושלם במהלך השבועיים הקרובים. 

12/6/2013

17:55: סוכנות הפליטים של האו"ם הודיעה כי היא נמצאת במגעים עם ארה"ב, גרמניה וכמה מדינות אירופאיות נוספות במטרה ליישב בתחומן אלפי פליטים סוריים. דובר הסוכנות אמר כי מדובר בפיתרון זמני לכעשרת אלפים מתוך 1.6 מיליון פליטים סורים רשומים.

"יישוב מחדש הוא רק כלי אחד שבו אנו מתכוונים להשתמש והוא נוגע במספר קטן של פליטים הנמצאים במצב הרגיש ביותר, כמו אלה שנמלטו מסוריה בגלל רדיפה פוליטית", אמר הדובר. שר הפנים הגרמני, האנס-פטר פרידריך, אמר כי ארצו הסכימה ליישב בתחומה 5,000 פליטים סורים אך רק מאות מהם יקבלו אשרת קבע.

16:15: לפחות 16 בני אדם נהרגו ו-40 נפצעו בפיצוץ מכונית ממולכדת סמוך לבית המשפט העליון בקאבול, בירת אפגניסטאן. גורמי ביטחון מסרו כי הפיצוץ אירע אחרי שהמחבל מתאבד הצמיד את המכונית העמוסה באמצעי חבלה לשני אוטובוסים בהם ישבו עובדי המערכת המשפטית.

ארגון טליבאן לקח אחריות לפיגוע, שהוא השני בבירה האפגנית בתוך יומיים. אתמול תקפו שבעה חמושים את נמל התעופה בקאבול והטילו עליו מצור במשך ארבע שעות בטרם נורו למוות.

15:00: כוחות הביטחון של טורקיה עצרו אדם אותו הם מכנים "הדמות המרכזית" מאחורי הפיגוע הקטלני שהתרחש בעיירת הגבול ריהאנלי בחודש שעבר. בפיגוע נהרגו 51 בני אדם. בהודעת הרשויות נמסר כי האיש נעצר בעת שניסה לחצות את הגבול, ככל הנראה לסוריה. זהותו לא פורסמה.

14:36: מסמכים שנתפסו בבניין בעיר טימבוקטו שבמרכז מאלי, בו שהו עד לאחרונה אנשי אל-קאעדה, מגלים כי בידי ארגון הטרור טילי קרקע-אוויר מסוג SA-7 המסוגלים לאיים על מטוסי נוסעים. גורמי ביטחון מסרו כי מצבורי הטילים הגיעו לידי אל-קאעדה ככל הנראה ממחסניו של שליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי.

12:43: נשיא איראן לשעבר, מוחמד חתאמי, הנחשב לאחד ממנהיגי הרפורמיסטים במדינה, הביע תמיכה באיש הדת חסן רוחאני בבחירות לנשיאות שיתקיימו ביום שישי. רוחאני נותר המועמד המתון היחיד המתמודד בבחירות, זאת לאחר שהיום הודיע מועמד מתון אחר, מוחמד רזא עארף, על פרישה מהמרוץ. הודעת התמיכה ברוחאני נועדה לאחד את כל המחנה הרפורמיסטי מאחורי המועמד המתון כדי לשפר את סיכוייו מול שאר המתמודדים השמרנים.

12:40: מקורות בממשל העיראקי אמרו כי מספר ההרוגים בפיגועים שאירעו אתמול ברחבי עיראק עלה ל-73. בחודש שעבר נהרגו יותר מ-1,000 בני אדם בפיגועים במדינה. הפיגועים הרבים מעוררים את החשש שהמדינה עלולה להיגרר שוב למלחמת אזרחים.

10:23: הטלוויזיה הממלכתית בסוריה מדווחת כי שני מחבלים מתאבדים פוצצו עצמם בכיכר במרכז בירת סוריה, דמשק. לפי הדיווחים נהרגו בפיגועים 14 בני אדם, כמה מהם בפיצוץ בתחנת משטרה. הפיגועים הללו הם הראשונים בבירה מאז נכבשה קוסייר, עיר בעלת חשיבות אסטרטגית ליד הגבול עם לבנון, בידי נאמני אסד בסיוע חיזבאללה.

09:15: מוחמד רזא עארף, אחד המועמדים בבחירות לנשיאות איראן, פרש מהמרוץ, כך נכתב באתר האינטרנט הרשמי שלו.

ההודעה התפרסמה יום לאחר שגולאם עלי חדאד-עאדל, יו"ר הפרלמנט לשעבר וחתנו של חמינאי, הודיע הוא על פרישה מהמרוץ. עארף אמר כי מנהיג הרפורמיסטים, מוחמד חתאמי, ביקש ממנו להסיר את מועמדותו. בימים האחרונים נשמעו קולות שקראו לעארף לפרוש מהמרוץ כדי לשפר את סיכוייו של , המועמד המתון המוביל. לאחר פרישתם של עאדל ועארף נותרו שישה מועמדים בבחירות לנשיאות, שיתקיימו ב-14 ביוני.

08:40: שוטרי היחידה לפיזור הפגנות פשטו הבוקר (שלישי) על כיכר טקסים באיסטנבול, שבו מתקיימות הפגנות נגד השלטון כבר קרוב לשבועיים. מאות שוטרים משתמשים בגז מדמיע ותותחי מים כדי לפזר את ההפגנה. מוקדם בבוקר הקיפו השוטרים את הכיכר, מלווים בכלי רכב משוריינים, ואז החלו להתקדם מעבר למחסומים שהוקמו בידי המפגינים. המהלך מגיע לאחר שראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן, הסכים להיפגש עם מנהיגי המחאה ביום רביעי הקרוב. 

ארדואן התנער עד כה מהמחאה והזהיר את ראשיה שיפסיקו את ההפגנות. בשיחה שקיים עם כתבים באנקרה אמר ארינץ' כי "הם (ראשי המחאה) ביקשו להיפגש עם ראש הממשלה, והוא הסכים". מאז פרוץ המחאה בטורקיה דווח על שלושה הרוגים ויותר מ-2,300 פצועים בהפגנות, שהתקיימו בכ-60 ערים ברחבי המדינה.

11/06/2013

21:15: מנהיג אל קאעדה ביטל את מיזוג סניפי הארגון בסוריה ובעיראק חודשיים בלבד לאחר שהתאחדו, כך דווח באל ג'זירה. ערוץ הטלוויזיה הקטארי דיווח גם כי אימן אל זווארי האיץ בראשי הסניף העיראקי ובחזית "נוסרה" בסוריה לשים קץ לחילוקי הדעות ביניהם ולהפסיק כל עימות מילולי או פיזי בין הארגונים.

20:00: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הכחיש דיווחים בתקשורת על פעילות – לכאורה – של מסתערבים ישראלים על אדמת סוריה, כך מדווח כתבנו יהונתן ליס. "אלו דברי הבל", אמר נתניהו. "סוריה מצויה בתהליך ארוך של התבקעות שזולגת גם לתוך המרחב שלנו. למעשה איראן מחזיקה את שלטון אסד והיא זו שהורתה לחיזבאללה להיכנס ללחימה אקטיבית בסוריה. איראן מעבירה לאסד כסף, משאבים ומומחים. 40 שנים שקטה הארץ בזירה הסורית ויכול להיות שזה משתנה לנגד עיננו".

נתניהו ביקש מחברי הכנסת שלא להדליף לכלי התקשורת את דבריו בנוגע להבנות שהושגו בנוגע לעתיד העברת טילי האס-300 מרוסיה לסוריה. לדברי נתניהו, "סוריה קיבלה החלטה להעביר לחיזבאללה נשק מתקדם וקטלני. מדובר בנשק איכותי בהיקפים גדולים אפילו יותר ממה שסוריה העבירה עד עכשיו. העברות אמצעי הלחימה מקורן בהחלטה איראנית, כאשר אסד למעשה מממש את ההחלטה. בהעברות אמצעי הלחימה יש כדי לשנות את מאזן הכוח מולנו עד כדי שינוי תפיסת הביטחון שלנו". לדברי נתניהו, "ישראל תעשה כל שביכולתה כדי למנוע מעבר של נשק כזה לחיזבאללה. זה עלול להיות מצב שונה מבחינתנו ביחס למה שנמצא ברשותם היום. יש לנו מדיניות ברורה למנוע העברת נשק מתקדם לחיזבאללה".

13:13: גולאם עלי חדאד-עאדל, יו"ר הפרלמנט לשעבר וחתנו של חמינאי, פרש מהמירוץ לנשיאות איראן, שיתקיימו ב-14 ביוני. לאחר פרישתו של עאדל נותרו שבעה מתמודדים במרוץ.

חדאד עאדל, בן 68, הוא יועץ בכיר של המנהיג העליון עלי חמינאי, חבר בוועדה לזיהוי האינטרסים של המשטר, שחבריה ממונים ישירות על ידי המנהיג העליון ובמג'לס (הפרלמנט האיראני) הנוכחי. הוא ראש הסיעה השמרנית-נצית בפרלמנט. חדאד עאדל היה יו"ר המג'לס ב-2008-2005, אך לא הצליח להיבחר שוב לתפקיד ב-2012. את מקומו ירש עלי לריג'אני. חדאד עאדל היה יו"ר המג'לס הראשון שלא היה כהן דת, ושימש נציג טהראן במוסד זה ארבע כהונות רצופות. הוא כיהן במגוון תפקידים בממשלה, במשרדים לתרבות והכוונה איסלאמית, לחינוך, לפילוסופיה, ובאקדמיה לשפה וספרות פרסית.

בתו נשואה לבנו של עלי חמינאי, והוא נחשב לחבר בחוג המקורבים המצומצם של המנהיג העליון. בבחירות הקודמות לנשיאות, ב-2009, תמך במועמדותו של מחמוד אחמדינג'אד. חבריו השמרנים במג'לס מתחו ביקורת על החלטתו להתמודד בבחירות לנשיאות במסגרת קואליציה משולשת, עם עלי אכבר וליאתי ומוחמד באקר קליבאף.

12:00: נשיא סוריה  אמר כי "פתיחת חזית עם ישראל בגולן היא החלטה רצינית ביותר". בשיחה עם שני פוליטיקאים ירדנים, שתוכנה התפרסם היום בעיתון הלבנוני אל אחבר, אומר אסד כי ארצו "לא חושבת במונחים של התנגדות נאיבית למען ההצהרה בלבד, שתפקידה לשגר מתקופה לתקופה רקטות פרימיטיביות ומשאירה לאויב פתח לתגובה וליוזמה מצדו, אלא על התנגדות במובן האמיתי שמתוכננת היטב ומשפיעה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ