אסד מאיים על המערב: אם תחמשו את המורדים - אירופה תהפוך לזירת טרור

בראיון שהעניק לעיתון גרמני שלח נשיא סוריה מסר חריף לאירופה: "הטרוריסטים יצברו ניסיון בלחימה וישובו אליכם עם אידיאולוגיה קיצונית"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

נשיא בשאר אל-אסד, שיגר היום (שני) איום חריף לעבר אירופה, ואמר כי היא "תשלם את המחיר" אם המערב יחמש את המורדים הסוריים. בראיון מיוחד מדמשק לעיתון הגרמני "פרנקפורטר אלגמיינה", אמר אסד: “אם האירופים יעבירו נשק, החצר האחורית של אירופה תהפוך לזירת טרור, ואירופה תשלם את המחיר על כך". זוהי התייחסותו הראשונה של אסד לעניין מאז שהודיעה ארצות הברית על כוונתה לחמש את כוחות האופוזיציה.

לדבריו, התוצאה של העברת הנשק למורדים תהיה ייצוא הטרור לאירופה. “הטרוריסטים יצברו ניסיון בלחימה וישובו (לאירופה) עם אידיאולוגיה קיצונית", אמר. לצד זאת, אסד דחה את הטענות של ארצות הברית, בריטניה וצרפת, לפיהן הצבא הסורי השתמש בנשק כימי. “אם היתה לפאריס, לונדון או וושינגטון רק הוכחה אחת להשערה שלהן – הן היו מציגות אותה לעולם", אמר. בנוסף, אסד כינה את המורדים "טרוריסטים" וסירב לקחת אחריות על ההסלמה במלחמת האזרחים בארצו.

"אנחנו לא נמצאים במלחמה רגילה, שבה מאבדים את השליטה על חלקים מהמדינה, אך שולטים על חלקים אחרים", אמר אסד בתשובה לשאלה האם ארצו מתפרקת. "זו לא מלחמה של צבא נגד צבא אחר. הצבא שלנו נלחם נגד כנופיות. אנחנו יכולים לשלוט בכל מקום אליו ניכנס. המצוד אחר הטרוריסטים גובה מחיר כבד. אין לנו ספק שנצליח לסלק את כל הטרוריסטים מהארץ שלנו. הבעיה היא ההרס, שנגרם עקב כך", אמר.

בשאר אסדצילום: אי–פי

בממשל הסורי מכנים את המורדים טרוריסטים, וכשנשאל על כך אמר הנשיא הסורי כי "בכל המדינות בעולם, כל מי שנושא נשק - חוץ מהצבא והמשטרה - כדי להרוג אנשים, מוגדר כטרוריסט. והאנשים בסוריה, שנושאים נשק - עושים אותו דבר בדיוק". אסד ציין כי בממשלתו "מבדילים בין טרוריסטים לאופוזיציה הפוליטית, שיש לה מצע פוליטי".

הנשיא הסורי סירב לספק אומדן לסיום המלחמה, אך האשים את משכה הארוך במעורבות גורמים חיצוניים והפנה אצבע מאשימה לעבר צרפת, בריטניה וארצות הברית. "מאז הימים הראשונים שואלים אותי מתי המשבר ייגמר. התשובה שלי היתה - המשבר יכול להימשך זמן רב, כי הגורם החיצוני ברור", אמר אסד. "משבר פנימי היה נפתר או מתפתח למלחמת אזרחים. אבל לא זה ולא זה קרו. הסיבה לכך היא הגורם החיצוני, שמתאמץ להאריך את המשבר הפוליטי והצבאי", טען אסד ואמר כי "צרפת ובריטניה מוטרדות מהתפקיד של סוריה באזור. הן וארה"ב מחפשות בובות, עליהן יכפו את האינטרסים שלהן".

מפגינים בצפון אירלנד לרגל כינוס הג'י-8צילום: אי–פי

אסד דחה את הטענות שהשמיעו מדינות המערב כי צבאו השתמש בנשק כימי במלחמה. לטענתו מספר ההרוגים הנמוך יחסית שציינו במערב, 150 הרוגים בשנה, הוא עדות לכך שלא נעשה שימוש בנשק כזה. הוא הסביר כי "מבחינה צבאית, נשק קונבנציונלי יכול ביום אחד להרוג הרבה יותר מהמספר הזה. כלי נשק להשמדה המונית יכולים להרוג מאות או אלפי אנשים בפעם אחת. לכן משתמשים בהם. לפיכך אין זה הגיוני להשתמש בנשק כימי כדי להרוג את אותו מספר אנשים, שאפשר להרוג בשימוש בנשק קונבנציונלי". 

נאמן לקו המעומעם המסורתי, עליו הוא מנסה לשמור למרות הדיווחים הרבים בתקשורת הבינלאומית, אסד סירב להודות או להכחיש אם ברשות הממשל הסורי נשק כימי אך אמר כי "כהוכחה לכך שהטרוריסטים משתמשים בנשק כימי, הזמנו את האו"ם לשלוח נציגים למקום בו השתמשו הטרוריסטים בנשק כימי. צרפת ובריטניה מנעו זאת. כל מה שנאמר על סוריה בסוגיה זו - שקר. זה ניסיון להצדיק יותר מעורבות צבאית בסוריה".

אך פקחי האו"ם לא הגיעו לסוריה. אסד הסביר כי מנע את הגעת הפקחים כיוון שהם רצו גישה "לכל המקומות". "אנחנו מדינה, יש לנו צבא, יש לנו סודות. לא נתיר לאף אחד להציץ בהם", אמר.

אסד ניסה לגמד את התפקיד שמשמש חיזבאללה במלחמה בארצו ואמר כי "התקשורת מנסה לצייר תמונה לפיה חיזבאללה משתתף בלחימה כי הצבא הסורי חלש. במציאות אנחנו זוכים לנצחונות גדולים באזורים שונים, אבל על כך לא מדווחים". לדבריו, לו היו הסורים זקוקים לחיזבאללה היו מביאים את חיילי הארגון לדמשק. אם אסד ניסה לומר כי אנשיו של נסראללה לא נמצאים בבירה הסורית, הרי שדבריו מנוגדים לדיווחים האחרונים לפיהם כדי למנוע מצור על העיר. "כוחות חיזבאללה מוצבים מול ישראל ולא יכולים לעזוב את דרום לבנון", אמר אסד בראיון וטען כי "גם אם חיזבאללה ישלחו לוחמים לסוריה, כמה הם יכולים להיות? כמה מאות? אנחנו מדברים פה על מערכה עם מאות אלפי חיילים של הצבא הסורי".

אסד טען כי שינוי בסוריה ישפיע על כל האזור, ועל גבולותיו. "אם תוציא את האבן החשובה מהחומה - וזוהי סוריה - כל החומה תיפול. כל משחק עם הגבולות באזור משמעותו שינוי במפה. יהיה לזה אפקט דומינו, שאיש לא יוכל לשלוט עליו", אמר. "יש במזרח התיכון גבלות חדשים - חברתיים - לאומיים, לצד הפוליטיים. הם הופכים את האזור למורכב. אף אחד לא יוכל לדמיין את המפה - איך ייראה האזור", הוסיף אסד.

בראיון לעיתון הגרמני דיבר הנשיא הסורי על האידיאולוגיות הטעונות במזרח התיכון, על הפיצול בחברה הערבית, ועל החשיבות של החילוניות למרקם החברתי הסורי. "הדתיות באזורנו חזקה. זה יפה ולא רע", אמר. "רע זה פנטיות שמעורבת בטרור. לא כל פנאט הוא טרוריסט. אבל כל טרוריסט הוא פנאט".

הנשיא הסורי דחה את הכינוי "אביב ערבי" ואמר כי "באביב אין שפיכות דם, הרוגים וקיצוניים; בתי ספר לא נהרסים. על ילדים לא נאסר לבקר בבית הספר. על נשים לא נאסר להתלבש כרצונן. זה לא אביב. תראו מה קורה בסוריה: הרוגים, טבח, עריפת ראשים, אכילת חלקי אדם".

בסיום הראיון נשאל אסד האם יסכים לעזוב את תפקידו, והשיב כי לא הוא הבעיה בארצו. "כשיש משבר המשימות של הנשיא גדולות יותר. מובן, שאי אפשר לנטוש את המדינה באמצע משבר. אני משווה את המצב לאוניה בסערה - הקפיטן לא עוזב את האוניה ונמלט בסירת הצלה". אסד אף ציין כי לא נראה שהעם הסורי רוצה שיעזוב את תפקידו ואמר כי "במשאל על החוקה החדשה השתתפו 58% מבעלי זכות ההצבעה. 89.4% תמכו בה. זה מדד טוב. לא הנשיא הוא הבעיה".

סגר אווירי על סוריה

מפקד צבא סוריה החופשי, גנרל סלים אדריס, אמר היום כי המורדים יצליחו להפיל את המשטר הסרי תוך שישה חודשים אם יועבר להם הנשק המתאים ובעיקר טילים נגד מטוסים, וכן יוגדרו אזורים אסורי טיסה בסוריה.

מוקדם יותר היום בידי ארצה ואמרה כי היא מעדיפה לקדם שיתוף פעולה בין המערב לבין רוסיה סביב מלחמת האזרחים בסוריה במהלך ועידת שמונה המדינות המתועשות (ג'י-8) שנפתחה היום בצפון אירלנד. "בשום מצב לא נשתתף בחימוש המורדים", אמרה מרקל, "חשוב שיתחיל תהליך פוליטי. לצערי הרב, רוסיה מנעה עד כה שורה של החלטות באו"ם. אני מקווה שנתקדם בעניין הזה".

אך משאלתה של הקאנצלרית לשיתוף פעולה עוד לא קורמת עור וגידים. משרד החוץ הרוסי הודיע היום כי מוסקווה לא תאפשר להכריז על המרחב האווירי הסורי כאזור אסור לטיסה, כפי שמעוניינת לעשות ארצות הברית. הרעיון צבר תאוצה בחודש האחרון, לאחר שהתרבו הראיות לשימוש בנשק כימי על ידי משטר אסד.

במקביל נודע כי סעודיה החלה לספק לפני כחודשיים טילי נ"מ למורדים הסורים. גורם מאחת מנסיכויות המפרץ הפרסי המעורה בעניין אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי מדובר בסיוע "בקנה מידה קטן". הגורם הוסיף כי טילי הכתף נרכשו מספקים בצרפת ובבלגיה וכי צרפת שילמה על שינועם של הטילים לתוך סוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ