שר החוץ הרוסי: איראן מסכימה להשהות את העשרת האורניום לרמה של 20%

לברוב ציין כי הכדור עובר כעת למגרש של המעצמות: "הקהילה הבינלאומית חייבת להגיב לצעד האיראני - ולהסיר בהדרגה את הסנקציות"

אי-פי והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי והארץ

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר היום (שלישי) כי איראן הסכימה להשהות את העשרת האורניום ברמה של 20 אחוזים - רמת ההעשרה הגבוהה ביותר בה הודה הממשל בטהראן עד היום. לדברי מומחים, העשרה מרמה של 20 אחוז עד לרמה המספיקה לייצור נשק גרעיני עשויה לארוך פרק זמן של חודשים ספורים.

"בפעם הראשונה מזה שנים רבות, יש סימנים מעודדים לכך שהמאמצים הבינלאומיים לפתור את משבר הגרעין באיראן נושאים פרי", אמר לברוב בראיון לסוכנות הידיעות הכווייתית KUNA. "מבלי להיכנס לפרטים, האיראנים מאשרים את הנקודה החשובה ביותר: המוכנות שלהם לעצור את העשרת האורניום על רמה של 20%". שר החוץ הרוסי כינה את ההסכם "פורץ דרך, וכזה שמסיר בעיות קיימות ומרגיע חששות בנוגע להמשך ההעשרה לרמה של נשק גרעיני".

לברוב מייחס את פריצת הדרך לעקרונות שהציגו שש המעצמות בפני איראן, אשר לדבריו "המחישו לה כי קיימת אפשרות להקל בסנקציות הבינלאומיות, בתמורה לשיתוף פעולה הוגן ועמוק מצדה". שר החוץ הרוסי אף ציין כי "ההתחייבות האיראנית דורשת הדדיות מצד המעצמות. הקהילה הבינלאומית מוכרחה להגיב בהתאם לצעד בונה האמון של איראן, ולהסיר באופן הדרגתי את הסנקציות. יהיה חבל מאוד לא לנצל את ההזדמנות הזו".

המתקן להעשרת אורניום בנתאנזצילום: אי–פי

דבריו של לברוב מגיעים יממה לאחר שנשיא איראן הנבחר, חסן רוחאני, אמר כי ארצו מוכנה לגלות יותר שקיפות בנוגע לתוכנית הגרעין שלה, אולם אינה מוכנה להשעות את העשרת האורניום. במסיבת העיתונאים הראשונה שקיים מאז היבחרו, אמר רוחאני כי "תוכניות הגרעין שלנו שקופות לחלוטין, אך אנחנו מוכנים לגלות עוד יותר שקיפות ולהבהיר לעולם שצעדי הרפובליקה האסלאמית של איראן עומדים לחלוטין במסגרת הבינלאומית". הוא הוסיף כי "נוצרה הזדמנות להידוק היחסים בין איראן והעולם", וכי הוא מקווה "שכל המדינות ינצלו את האפשרות לעשות כן".

במהלך מסיבת העיתונאים התייחס רוחאני לישראל, ובניגוד למנהגו של הנשיא היוצא מחמוד אחמדינג'אד הוא אף נקב בשמה, ולא כינה אותה "הישות הציונית". "אם הסנקציות טובות למשהו", אמר, "זה רק לאינטרס של ישראל, ולא של אף אחד אחר". באשר לארה"ב אמר הנשיא הנבחר כי "הפצע המשותף עמה הוא עמוק, מורכב ויהיה קשה לריפוי". הוא הוסיף כי וושינגטון חייבת להכיר בזכותה של איראן לפתח גרעין אם ברצונה לקיים שיחות ישירות עם טהראן.

עם זאת, רוחאני גם הזכיר, בתשובה לשאלות הכתבים, כי הוא היה זה שניהל את המו"מ עם המערב עד 2005, וכי אז עמדה איראן על סף פתרון דיפלומטי לסוגיית הגרעין. בכך רמז, כנראה, כי בכוונתו ללכת באותו נתיב ואף הדגיש כי "הפתרון הדיפלומטי הוא זה שיוכל להביא לתוצאות, ואיראן מוכנה להמשיך ולנהל משא ומתן נמרץ כדי לפתור את המשבר". יש לציין כי דברים דומים נשמעו גם בתקופת אחמדינג'אד, אך לא חוללו תפנית של ממש בסוגייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ