מתיחות גוברת במצרים לקראת הפגנות האופוזיציה

תנועות אופוזיציה אומרות שאספו מיליון חתימות הקוראות להדיח את מורסי. המפגינים מציעים להעביר זמנית את השלטון לנשיא ביה"ד העליון לחוקה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מתח רב שורר ברחוב המצרי על רקע קיטוב חסר תקדים בין הפלגים הפוליטיים, ואיומים בהפגנות ענק העלולות לגלוש לעימות מזוין בין תומכי הנשיא מוחמד מורסי למתנגדיו. ב-30 ביוני, מתוכננות הפגנות של ארגוני האופוזיציה בכל רחבי המדינה, בקריאה להדחת מורסי. כוחות השיטור כבר נערכים למנוע הפרות סדר ואלימות, אולם הצבא טרם נקט עמדה, ופרשנים ואישי ציבור קראו לו להתערב כדי למנוע שפיכות דמים.

את הקמפיין להפלת מורסי והאחים המוסלמים מובילה תנועת “6 באפריל”, בסיסמה “מרד”. התנועה הודיעה שאספה יותר ממיליון חתימות של אזרחים, הקוראים להדיח את הנשיא ולנהל מאבק לא אלים להפלתו. מייסד התנועה, אחמד מאהר, אמר אמש במסיבת עיתונאים בקהיר, כי האזרחים תומכים בקמפיין מאחר שהוא משיב את האופטימיות אל הצעירים המאמינים שהמהפכה לא הסתיימה.

מאהר חזר והדגיש כי המחאה לא תהיה אלימה, והמפגינים יאמצו את מודל ההפגנות של תחילת המהפכה המצרית, שהביאה להפלתו חוסני מובארק. לדבריו, המפגינים מציעים תוכנית זמנית, והיא העברת מושכות השלטון לנשיא בית הדין העליון לענייני חוקה, עד לקיום בחירות דמוקרטיות וחופשיות בפיקוח בינלאומי.

הפגנות בלוקסור במחאה על מינוי מושל המחוז, שלשוםצילום: אי–פי

באופוזיציה קיבלו רוח גבית מהד”ר אחמד אטייב, העומד בראש אל-אזהר, המוסד הסוני הבכיר ביותר. אטייב דחה פסקי הלכה של שייחים ואנשי דת שהגדירו את המחאה כפסולה על פי ההלכה המוסלמית. הוא הבהיר כי מחאה היא לגיטימית, בתנאי שהיא עממית ולא אלימה. אולם עיתונאים שעוקבים אחרי ההכנות מדווחים על היערכות גדולה של המפגינים, הכוללת גם הצטיידות בנשק חם, מה שעלול להצית אלימות בהפגנות ולהוביל לשפיכות דמים. בהקשר זה דווח כי גם תומכיו של מורסי, בעיקר ממחנה האחים המוסלמים, מקיימים מפגשים ונערכים להפגנת נגד.

החשש מאלימות התחזק נוכח הפגנות ועימותים שפרצו בימים האחרונים, על רקע מינויהם של מושלים חדשים במחוזות, רובם נמנים עם הזרם האיסלאמי. מינוי שנוי במחלוקת במיוחד היה זה של ראש ארגון סלפי, לתפקיד מושל במחוז לוקסור התיירותי. שר התיירות המצרי הישאם זעזוע התפטר בעקבות המינוי וטען שאין ביכולתו לקיים את עבודתו נאמנה. אולם אמש הוא אמר שיקפיא את ההתפטרות, לאחר שהממשלה הודיעה על דיון מחדש במינויו של אותו מושל. בכמה מחוזות גלשו העימותים לפגיעה במטות של חברי פרלמנט מתנועת האחים המוסלמים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ