ג'ון סטיוארט התארח אצל "ג'ון סטיוארט המצרי" שנעצר

הסאטיריקן האמריקאי בא לקהיר והופיע בתוכניתו של באסם יוסף, שנחקר לאחר שלעג לנשיא מורסי. "גם אני נכנס לצרות, אבל לא כמוך", עודד את עמיתו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסאטיריקן האמריקאי ג'ון סטיוארט התארח אתמול (שישי) בתוכניתו של באסם יוסף, מי שכונה "ג'ון סטיוארט המצרי", לאחר שזה נעצר ונחקר בחשד ל"העלבת האסלאם והנשיא" מוחמד מורסי בתוכניתו.

סטיוארט, מנחה תוכנית הטלוויזיה הפופולארית "The Daily Show", התבדח עם מארחו בנוגע לרשמיו מביקורו בקהיר, אך בעיקר עודד אותו לנוכח מה שנתפס כניסיון להשתיק כל ביקורת על השלטונות המצריים, תוך מתיחת ביקורת על המשטר.

"אם השלטון שלכם לא יכול לקבל בדיחה, אין לכם שלטון", אמר סטיוארט ליוסף. "בדיחה מעולם לא ירתה גז מדמיע על אזרחים בפארק. אלה רק דיבורים". בנוגע לסיכונים הכרוכים בעשיית סאטירה, אמר סטיוארט: "אני נכנס לצרות, אבל לא כמוך".

ג'ון סטיוארט מתארח אצל יוסף:

סטיוארט שיבח את יוסף, שהודה בעבר כי שאב השראה מסגנון ההגשה שלו, ואמר כי "מה שהוא עושה מוכיח שסאטירה יכולה עדיין להיות רלוונטית, שהיא יכולה ליצור מרחב שבו אנשים יכולים להביע את עצמם. זה כל העניין בדמוקרטיה".

יוסף, לשעבר קרדיולוג, החל לפרסם סרטונים סאטיריים ברשת לאחר המהפכה במצרים, וחודשים ספורים לאחר מכן החל להגיש את התוכנית "אל ברנאמג'" ("התוכנית"), שהפכה במהרה לתוכנית הסאטירה הפופולארית במדינה. בתוכניתו הציג יוסף קטעי חדשות בליווי הערות ארסיות, והרבה ללעוג למורסי ולאחים המוסלמים.

בתחילה נראה כי השלטונות מגלים סובלנות כלפי הביקורת, אך בסוף מארס האחרון נעצר יוסף לחקירה בחשד להעלבת האסלאם והנשיא, ואף נשקלו הליכים כנגד רשת CBC, שבה משודרת התוכנית. מעצרו של יוסף נתפס על ידי האופוזיציה כניסיון לסתימת פיות.

בעקבות המעצר הקדיש סטיוארט ה"מקורי" מערכון למורסי, בו תקף אותו על מעצרו של יוסף. הפרשה אף גרמה לתקרית בין מצרים וארצות הברית, כאשר השגרירות האמריקאית בקהיר שיתפה בטוויטר את המערכון של סטיוארט ונאלצה למחוק את הציוץ בעקבות ביקורת מלשכת מורסי וממפלגת האחים המוסלמים.

סטיוארט נגד מורסי:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ