המדינות הידידות של סוריה יספקו ציוד צבאי דחוף למורדים

ארה"ב, צרפת, גרמניה, טורקיה, מצרים ומדינות נוספות סיכמו "לספק בדחיפות את כל הציוד החומרי לאופוזיציה על הקרקע, כל מדינה בדרכה"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

קבוצת המדינות המכונסות בדוחא בירת קטאר תחת הכותרת "ידידי סוריה" הודיעה היום (שבת) כי תספק לאופוזיציה הסורית בדחיפות את כל הציוד שכוחותיה זקוקים לו. הקבוצה כוללת נציגים מ-11 מדינות ובהן: ארצות הברית, בריטניה, צרפת, גרמניה, סעודיה, טורקיה, מצרים וירדן. עם זאת הכינוס עורר זעם בקרב בכירים באופוזיציה הסורית כיוון שכלל לא הוזמנו אליו נציגים של הקואליציה הלאומית הסורית המאגדת את רוב ארגוני האופוזיציה בסוריה.

המדינות המשתתפות בכינוס החליטו "לספק בדחיפות את כל הציוד החומרי לאופוזיציה על הקרקע, כל מדינה בדרכה, כדי לאפשר להם להתנגד למתקפות אכזריות מצד המשטר ובנות בריתו". את הציוד יספקו דרך הפיקוד הצבאי של המורדים. בהודעת הסיכום של הכינוס גינו חברי הקבוצה את ההתערבות הצבאית של החיזבאללה, איראן ועיראק בקרבות בסוריה ודרשו כי יוציאו מיד את הלוחמים שנשלחו למדינה מטעמן.

שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, קרא בכינוס למצוא מוצא פוליטי דחוף למלחמה בסוריה, ואמר כי אם שפיכות הדמים לא תיפסק האזור כולו עשוי להידרדר לעימות כולל. קרי אמר כי הסיוע למורדים יעזור לשנות את האיזון בשדה הקרב, לאור ההישגים האחרונים של הצבא הסורי. לפי קרי, ההסכמה על תמיכה צבאית במורדים לא נועדה להביא להכרעה צבאית במלחמה אלא להביא את האופוזיציה למצב של איזון צבאי מול המשטר, שמסתייע בכוחות איראנים ובלוחמי חיזבאללה. כך מאמין קרי, יבינו שני הצדדים שיש לפנות לפתרון פוליטי בדמות כינוס "ועידת ז'נווה 2".

קרי האשים את נשיא סוריה, בשאר אסד, בהידרדרות המצב בארצו ובמלחמה שגבתה עד כה את חייהם של יותר מ-93 אלף בני אדם. לדבריו, בעוד הקהילה הבינלאומית פועלת לגבש כינוס שבו תוקם ממשלת מעבר בסוריה, אסד הזמין לוחמים מאיראן ומחיזבאללה לסייע לחייליו. "זו התפתחות מאוד, מאוד מסוכנת", אמר קרי שהגדיר את חיזבאללה כ"ארגון טרור" ואמר שהארגון הוא "שלוחה של איראן". הוא האשים את חיזבאללה ואת אסד בסיכול מאמצי הפיוס ואמר שהמצב המסוכן במדינה הפך ל"הפכפך הרבה יותר, עם פוטנציאל נפיצות", שיכול להתפשט לאזור כולו.

ג'ון קרי בקטארצילום: אי–פי

ראש ממשלת קטאר, השייח חמד בן ג'אסם אל תאני, אמר בכינוס כי על הקהילה הבינלאומית לקבוע מפת דרכים עם לוח זמנים מוגדר לכל תהליך מדיני בסוריה. השייח דיבר עוד על הצורך בתמיכה מאסיבית במורדים. "אספקת נשק (למורדים בסוריה) עשויה להיות הדרך היחידה להשיג שלום", אמר אל תאני.

בשיחה עם "הארץ" אישש גורם בכיר מאוד באופוזיציה הסורית החילונית כי קטאר מובילה קו ברור של חימוש המורדים הסורים, וארה"ב עדיין תומכת בכינוס "ועידת ז'נווה 2", ליצירת מתווה פוליטי לסיום המלחמה. "מי שקורא את מתווה ז'נווה יכול להבין כי מדובר בהצעה טובה לעם הסורי, מאחר שבראש ובראשונה יש הפסקה של האלימות, שמירה על מוסדות המדינה והקמת ממשלת מעבר", אמר הגורם. לדבריו, "מי שמאמץ את הקו הקיצוני הן אותן קבוצות שנמנות עם הזרם הסלפי שבעיניהן הסתלקותו של אסד בממשלת מעבר או ויתור על סמכויותיו אינם מהווים ניצחון. הם רוצים אותו תלוי בכיכר המרכזית בדמשק מתוך מחשבה שהעם הסורי יבוא אחריהם בהמוניו. אבל בעיני זו טעות כי הכרעה צבאית משמעותה מלחמה ארוכה של כמה חודשים ועוד חצי מיליון סורים שיוקרבו על מזבח המאבק הבינלאומי". הבכיר אמר כי עוד כי הוא וקבוצה גדולה של אינטלקטואלים ופעילים סורים תומכים בכינוס "ועידת ז'נווה 2".

יש לציין כי הצהרתו של אותו בכיר, יוצאת נגד הצהרות קודמות של בכירים באופוזיציה שטענו כי נסתם הגולל על הסדר מדיני בסוריה וכי המערכה תסיים אך ורק בהכרעה צבאית שעלולה להימשך חודשים אם המורדים יקבלו נשק שובר שיווין מול אסד ובעיקר טילים נגד טנקים ונגד מטוסים. המחלוקת בעניין כינוס ועידה נוספת בז'נווה נוגעת בראש ובראשונה לדרישת האופוזיציה להסתלקותו של אסד כתנאי מקדים למשא ומתן, ולדרישה הרוסית שאיראן תיוצג בוועידה.

דובר צבא סוריה החופשי, לואי אל-מקדאד, אמר בתום הכינוס בראיון לערוץ אל ג'זירה כי עמדותיהן של פאריס ושל וושינגטון בכל הנוגע לחימוש המורדים ברורות. לדבריו, הספירה לאחור החלה מבחינתו של בשאר אסד.

בתגובה לדברים שיצאו מהכינוס בדוחא אמר שר החוץ האיראני, עלי אכבר סלחי, כי חימוש המורדים, אותם הגדיר "מליציות חמושות", יביא רק להסלמה במשבר ולשפיכות דמים גדולה יותר. גם נשיא רוסיה, ולדימר פוטין, הביע בעבר התנגדות לחימוש האופוזיציה הסורית וטען כי רוב הנשק יזרום בסופו של דבר לארגונים קיצוניים כמו ג'בהת א-נוסרה, שהוא שלוחה של אל קאעדה, שאין ביכולתם להביא לשקט בסוריה ולשמור על יציבות המדינה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ