ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

החשש מהתלקחות הזירה הלבנונית בעקבות המלחמה המתנהלת בשכנה סוריה הפך לממשי אמש (ראשון). 16 חיילים וביניהם שני קצינים מצבא לבנון נהרגו בחילופי אש כבדים שהתנהלו עם מליציות סוניות חמושות בעיר צידון. הקרבות החלו בשבת כשבמוקד חמושים התומכים בשייח הסלפי אחמד אל-אסיר .

לפי מקורות בצידון, חילופי האש בין תומכיו של אל-אסיר לבין הצבא הלבנוני החלו בעקבות תקיפת מחסום של הצבא על ידיו תומכי השייח'. בתגובה, הצבא ירה לעבר החמושים. על פי דיווחים בכלי תקשורת לבנוניים, מקרב תומכיו של אל-אסיר נהרג חמוש אחד לפחות ועוד 15 נפצעו. החמושים השתמשו במרגמות ונשק אוטומטי. מפקד צבא לבנון גנרל ג'אן קהואגי החליט להכניס לזירה כוחות קומנדו מיוחדים במטרה להכניע את השייח ואנשיו. לקרבות הצטרפו גם חמושים שיעים התומכים בחיבזאללה.

השייח' אל-אסיר פתח בקמפיין אגרסיבי נגד המשטר בדמשק, נגד ארגון החיזבאללה והעומד בראשו השייח חסן נסראללה. נסראללה והחיזבאללה נמנעו עד כה מלהגיב ולהתייחס לאל-אסיר בטענה שאינו ראוי לכך. ואולם, עם התגברות הלחימה בסוריה וההחלטה של הארגון להתערב בה באופן ישיר, הסלימו הנאומים והדרשות של אל-אסיר נגד דמשק והחיזבאללה והעמיקו הקרע בין הסונים לשיעים במדינה. מאז תחילת המלחמה בסוריה אל אסיר נקט עמדה נגד המשטר בדמשק ונגד החיזבאללה והעומד בראשו נסראללה

בסרטון נראה אל-אסיר כשהוא מפציר בנאמניו לצאת נגד צבא לבנון ואף קורא לחיילים הסונים בצבא לבנון לנטוש את עמדותיהם. אל-אסיר קורא "לכל תומכינו, אנחנו מותקפים על ידי צבא לבנון שהפך להיות צבא איראן, ואיתו שכירי הרחב (שביחה) של נסראללה ונביה ברי (מנהיג תנועת אמל השיעית- ג"ח). אני קורא לתומכינו בלבנון לצאת לרחובות ולחסום דרכים ולהגן על כבודנו ונשינו. לכל הלבנונים וחברינו ותומכינו ברחבי העולם, אני קורא לצאת להפגין מול שגרירויות לבנון בכל רחבי העולם. אני מותקפים בכל אמצעי הנשק וזו הקריאה שלנו: אללה אכבר".

לפי עדי ראייה, כחלק מהעימות המזויין, הוצתו כמה בתים באחת משוכנות העיר צידון ונגרם נזק רב לרכוש. אנשי ציבור לבנונים קראו לצדדים להפסיק את האלימות מיד והזהירו מהתלקחות שתתפשט לכל לבנון. בהקשר הזה נמסר כי צבא לבנון הגביר את נוכחותו ברחובות ובעיקר בתוך עיר הבירה ביירות כדי למנוע שימוש בנשק והתלקחות בין הצדדים. העימותים בצידון הם ראי למה שקורה בעיר טריפולי בצפון המדינה שם מתנהלים עימותים מזה חודשים בין סונים לשיעים כשהקרבות התגברו לאחר הודאתו של נסראללה במעורבות ארגונו באופן ישיר בלחימה בסוריה.

כוח של צבא לבנון בצידון, אתמולצילום: אי–פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ