אל ג'זירה: אמיר קטאר צפוי להחליט היום על העברת השלטון לבנו

תמים בין חאמד אל-תאני בן ה-33 אמור להמשיך את דרכו של אביו, שהפך את נסיכות הנפט הקטנטנה למדינה בעלת השפעה מדינית גוברת בעולם

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

קטאר נערכת לחילופי שלטון, כאשר האמיר וראש הממשלה צפויים לפנות את כסאם. רשת אל ג'זירה, שנמצאת בבעלות קטארית, ציטטה היום "מקורות בכירים בקטאר" הטוענים כי האמיר, השייח חמד בין כליפא אל-תאני, בן 61, ייפגש היום עם בני משפחת השלטון ובכירים נוספים להחליט על העברת השלטון הקרובה לבנו הרביעי, הנסיך שייח תמים בין חמד אל-תאני בן ה-33.

אפשרות נוספת היא ששייח תמים יחליף לעת עתה את ראש הממשלה, שייח חמד בין-ג'אסים אל-תאני, לפני שהוא יורש את אביו בקרוב. העברת שלטון לדור הצעיר היא תופעה נדירה בעולם הערבי ובמדינות המפרץ, היכן ששליטים רבים אוחזים בשלטון עד יום מותם.

קטאר, המונה כמעט 2 מיליון תושבים, היא היצואנית הגדולה בעולם של גז גולמי נוזלי. בעשור האחרון הפכה המדינה הקטנטנה במפרץ הפרסי גם לענקית השקעות בינלאומית עם אחזקות נרחבות בתחומי התקשורת והספורט. בשנים האחרונות היא מימנה בין היתר את מהפכות "האביב הערבי" - בעיקר בלוב ובשנתיים האחרונות גם בסוריה. קטאר גם אירחה השבוע את וועידת "ידידי סוריה" שעסקה בחימוש המורדים, בין היתר בהשתתפותן של ארה"ב, בריטניה וצרפת.

אמיר קטאר בין כליפא עם ג'ון קרי היום, בדוחאצילום: רויטרס

האמיר בין כליפא הוא האחראי העיקרי לעליית הפרופיל הבינלאומי של קטאר עם שיגור רשת אל-ג'זירה הפופולארית בכל רחבי העולם הערבי ועם הניסיון המוצלח להביא את המונדיאל ב-2022 לקטאר. גם ראש הממשלה בין-ג'אסים, המכהן מאז 2007, משמעותי ביותר בחיזוק מעמדה והשפעתה הכלכלית של קטאר בעולם באמצעות "רשות ההשקעות של קטאר" (QIA), קרן שמנהלת קרוב -200 מיליארד דולר שבין-ג'אסים עומד בראשה. קטאר, בנוסף, הפכה למעין מתווכת בין מדינות מסוכסכות והיא אף מארחת שיחות שלום של תימן, סומליה, דרפור, לבנון והרשות הפלשטינית.

חילופי השלטון הצפויים בקטאר לא אמורים לשנות את החזון המדיני והכלכלי של נסיכות הנפט. השליט המיועד, תמים בין חמד, אמנם בן 33 בלבד, אך כבר כמה שנים הוא נמצא בעמדות הנהגה במדינה. אימן עבד אל-קאדי, חוקרת ב-Eurasia Group, מכון מחקר בנושאי כלכלה וממשל, טוענת כי "ההחלטות של תמים בשנים האחרונות מראות שהוא מחזיק בדעות דומות לאביו בכל האמור לתפקיד הפוליטי שקטאר אמורה למלא וגם בנוגע לחזון הכלכלי שלה, שדוגל בתחומי השקעה מגוונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ