טליבאן תקף את מתחם ארמון הנשיאות בקאבול

במתחם המאובטח נמצא גם מטה הסי-איי-אי ומטה כוח נאט"ו. שלושה שומרים נהרגו במתקפה, שעלולה לסכן את עתיד שיחות השלום עם טליבאן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חמושים מארגון טליבאן תקפו הבוקר (שלישי) את אזור ארמון הנשיאות בקאבול בירת אפגניסטאן, והרגו שלושה שומרים במשמר הארמון. במתקפה נהרגו גם ארבעה חמושים. במתחם המאובטח נמצאים גם השגרירות האמריקאית, מטה הסי-איי-אי ומטה כוח נאט"ו במדינה. הנשיא חמיד קראזי שהה בארמון בעת המתקפה, אולם נראה כי היא כוונה דווקא למבנה בו נמצא מטה הסי-איי-אי, כך מדווח הבי-בי-סי.

"ארבעה חמושים במכונית עם תעודות זהות מזויפות זוהו על ידי כוחות הביטחון ונהרגו לפני שהשיגו את מטרתם", אמר מפקד המשטרה המקומית, איוב סלאנג. עדי ראיה מדווחים כי החמושים לבשו מדים צבאיים, התקרבו עם מכוניתם למתחם ופתחו באש. העימותים עם כוחות הביטחון נמשכו כמעט שעתיים. קולות ירי ופיצוצים נשמעו מהמקום, ועשן היתמר סמוך לארמון. לאחר מכן שלח הטליבאן הודעת טקסט שבה נכתב: "הבאנו מוות לאויב".

המתקפה באה בעיתוי רגיש עבור הממשל האפגני, בו נבחנת יכולתו לשמור על הביטחון במדינה לקראת עזיבת חיילי נאט"ו ב-2014. לפני כמה ימים נערך בקאבול טקס העברת הסמכויות הביטחוניות במדינה מהכוחות הבינלאומיים לידי כוחות הביטחון האפגנים.

בשבוע שעבר הודיעה ארה"ב כי תפתח בשיחות ישירות עם הטליבאן, שפתח נציגות פוליטית רשמית בדוחא, בירת קטאר. עם זאת, לא נראה כי הטליבאן ממתן את פעולותיו, ונציגיו מסרו כי ימשיכו להילחם ולדבר במקביל. האירוע היום הוא המתקפה השישית הגדולה של הארגון בקאבול מאז מאי. באירוע נפרד, נהרגו היום עשרה אזרחים בדרום המדינה, כשמכוניתם פגעה במטען צד בכביש מהיר.

אפגניסטאן, שהודיעה בתחילה כי תשתתף בשיחות, חזרה בה ואמרה כי תקח בהן חלק רק במידה והיא תוביל אותן. הממשלה בקאבול גם זעמה לאחר שטליבאן הניף דגל על גג המשרד שפתח בדוחא לקראת השיחות. מתחת לדגל, שכולו התרסה כלפי הממשל האפגני המרכזי, הוצב שלט שעליו נכתב: "המשרד הפוליטי של האמירות האיסלאמית של אפגניסטאן". הדגל והשלט הוסרו, אלא שזמן קצר לאחר מכן, שבו אנשי הארגון האיסלאמי הקיצוני והניפו את דגלם בצבעי שחור-לבן על תורן נמוך יותר.

הממשל האפגני זועם על התנהלות האמריקאים סביב השיחות וטוען כי הן אורגנו תוך "פריצת העקרונות" שעליהם הוסכם עם קאבול. "האופן שבו נפתח המשרד נוגד את העקרונות שעליהם סיכמנו עם ארה"ב", נמסר בהודעת משרד החוץ, "הטליבאן מתייחס למשרד ומציג אותו כשגרירות - דבר שאיננו מקובל עלינו. לעולם לא נאפשר שאויביה של אפגניסטאן 'יחטפו' את תהליך השלום ויגיעו להישגים שמעולם לא השיגו בשדה הקרב".

חיילים אפגנים ליד שער הכניסה לארמון לאחר המתקפהצילום: רוירטס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ