רוסיה: פינינו את כל אנשי הצבא והאזרחים מסוריה

מניין ההרוגים במלחמה בסוריה עלה ליותר מ-100 אלף. היום עזבו חיילים אוסטרים מכוח אונדו"ף את מעבר הגבול בקונייטרה, ויוחלפו בכוח מפיג'י

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רוסיה פינתה את כל חייליה מהנמל הצבאי שלה בטרטוס שבסוריה, ששימש הבסיס הצבאי היחיד שלה במזרח התיכון. התקשורת הרוסית דיווחה כי למרות שזהו אינו בסיס גדול, הוא חשוב ומשמעותי בשל תמיכת מוסקווה במשטרו של בשאר אסד במלחמת האזרחים. בין היתר עברו משלוחי הנשק מרוסיה לכוחות אסד דרך הנמל זה.

וושינגטון פוסט ציטט כלי תקשורת ברוסיה שדיווח היום (רביעי) כי מוסקווה תשאיר צי של 16 ספינות בים התיכון, וכי קפריסין הציעה לרוסיה להשתמש בנמלים שלה לצורך כך. "אין לנו יותר אנשי צבא או אזרחים בסוריה, וגם לא מדריכים צבאיים המסופחים ליחידות הצבא הסורי", אמר בכיר במשרד ההגנה הרוסי לעיתון ודמוסטי. העיתון ציין כי ספינות רוסיות לא בנמל טרטוס מאז חודש אפריל, וכי 30 אלף האזרחים הרוסים ששהו בסוריה עזבו אותה בתקופה זו. סוכנות אינטרפקס דיווחה כי 128 רוסים ואזרחים זרים אחרים עזבו היום את סוריה במטוסים שנשאו סיוע הומניטרי.

הדיווח הראשוני על הנסיגה התפרסם בראיון שהעניק סגן שר החוץ הרוסי מיכאל בוגדנוב לעיתון "אל-חיאת" ב-21 ביוני, והיום אישרו כלי תקשורת ברוסיה את נכונות הדיווח בציטוטים של בכירים בצבא ובמשרד החוץ שנותרו בעילום שם. לפני שלושה חודשים חשפה סוריה ציוד מעקב מתוחכם שהוטמן על אי מבודד כקילומטר מחופי טרטוס. כלי תקשורת במערב העריכו כי הציוד הוטמן על ידי הקומנדו הימי הישראלי, כדי לעקוב אחר תנועות הצי הרוסי העוגן בטרטוס.

על פי הדיווח בוושינגטון פוסט, הנסיגה מטרטוס לא תבטל את משלוח טילי ה-S-300 שרוסיה התחייבה לספק לסוריה. בראיון בשבוע שעבר הגן סגן שר החוץ הרוסי מיכאל בוגדנוב על משלוחי הנשק וטען שהם מהלך חוקי הננקט כחלק מחוזה. 

היום פורסם כי יותר מ-100 אלף בני אדם נהרגו במלחמת האזרחים המתחוללת בסוריה בשנתיים האחרונות. כך דיווח ארגון לזכויות אדם הפועל בבריטניה ועוקב אחר הנעשה בסוריה. לפי הדיווח, מאז מארס 2011 נהרגו 36,661 אזרחים, 25,407 חיילי צבא אסד, 17,311 לוחמים שפעלו למען אסד ו-13,539 לוחמי אופוזיציה.

כ-70 חיילים אוסטרים שנמנו עם כוח אונדו"ף, האמון על שמירת הפסקת האש בגבול ישראל-סוריה, חצו הבוקר את מעבר קונייטרה לישראל וישובו בחזרה לאוסטריה. לפי התוכנית, במקום הכוח האוסטרי צפוי להגיע כוח מפיג'י שראשוני חייליו צפויים להגיע עד סוף החודש לישראל ולהצטרף לכוחות אונדו"ף. עד אז ייפרס הכוח הפיליפיני, שנחשב כעת לכוח הגדול ביותר באונדו"ף, באזור בו שהו עד כה החיילים האוסטרים.

במערכת הביטחון הודו כי המהלך יצמצם את היקף הכוחות הפרוסים בגבול בין ישראל לסוריה, אך מצב זה עתיד להשתנות עם הגעת הכוח הפיג'י. בצה"ל אמרו כי כוח האו"ם אינו אחראי על אבטחת הגבול, אלא משמש כגורם מקשר ומתאם מכורח המנדט שניתן לו, שיסתיים בסוף החודש.

לפני כשלושה שבועות עזבו עוד 67 פקחים אוסטרים מכוח אונדו"ף, ומחר בלילה צפוי חלק ראשון מהכוח האוסטרי לטוס חזרה לארצו. אחד מפקחי האו"ם האוסטרים אמר ל"הארץ" כי החיילים אינם מעוניינים לעזוב את תפקידם, אלא שזוהי החלטה של ממשלתם  להחזירם הביתה. לפני עזיבתם התאספו חלק מחיילי הכוח בתוך מעבר קונייטרה ובליווי תרועת חצוצרה נפרדו ממשימתם. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שביקר היום בתרגיל חטיבתי של גולני ברמת הגולן, התייחס למתיחות בגבול הסורי. "איננו מחפשים לאתגר אף אחד, אבל אף אחד לא ייפגע במדינת ישראל, בלי שיהיה מענה ומענה חזק והחלטי". הוא הוסיף כי "בקרב ההכרעה מעל האדם והטכנולוגיה, זה הנחישות שלנו. הרצון לנצח והיכולת לשבור את היריב ולהכניס בו ברגע המכריע פחד מוות. ככה מנצחים מערכות. אני מקווה שלא ינסו אותנו, אבל אם ינסו אותנו אני בטוח שנעמוד בכל אתגר. אני רוצה לברך אתכם, המפקדים והחיילים שאתם נכונים לכל אתגר".

נוכח התבטאויות ראש הממשלה שכללו איומים לעבר אסד, אמר הערב ראש המוסד לשעבר מאיר דגן כי "לאיים על בשאר אסד בתנאים שבהם הוא נמצא זה קצת בעייתי. הוא נמצא במציאות שישראל תקפה אותו מספר פעמים, ויש לו לראייתו לגיטימציה לתקוף חזרה. הוא נמצא במלחמת אזרחים, ואם הוא ייקלע לפינה הוא עלול להחצין את הבעיות שלו בכיוונה של ישראל. אני חושב שהוא ייזהר (לפני שיפגע בישראל - ג"כ) אבל לא צריך להביא אותו למצב שפוגעים בכבודו ומתגרים בו. אנחנו מספיק חזקים ונחושים, לא צריך לאיים. אם אתה רוצה לעשות - תעשה, אל תדבר".

דגן, שדיבר באירוע של המועדון העסקי-אקדמי של אוניברסיטת תל אביב, הוסיף כי "לצערי האינטרס הישראלי לא לגמרי ברור. אני חושב שכדאי לנו שבשאר ייפול, משתי סיבות: ראשית, זה יחליש בצורה דרמטית את החיזבאללה. שנית, זה יביא לפגיעה ולכרסום במעמדה של איראן במזרח התיכון ויוסיף ממד חשוב נוסף של שינוי ההוויה הפוליטית בלבנון, היחלשות הגורמים הרדיקליים בה והתחזקות ההשפעה הסעודית". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ