14:01: סבב חילופי הגברי בשלטון הקטארי נמשך: שר החוץ הוותיק, חמד בן ג'אסם אל-תאני, פורש מתפקידו ויוחלף על ידי חאלד אל-עטייה. ראש ממשלת קטאר הבא יהיה ככל הנראה עבדאללה בן נאסר אל-תאני.

אתמול הודיע אמיר קטאר, השייח חמד בן חליפה אל-תאני, כי החליט להעביר את השלטון לתמים, שהוא בנו השני, מכיוון ש"הגיעה העת לשלטון של דור חדש". הוא לא ציין מתי בדיוק יתרחשו חלופי השלטון, אולם בכיר קטארי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההוראה נכנסה לתוקפה באופן מידי.

13:49: כ-20 בני אדם, רובם סורים, נדקרו על ידי חמושים באוטובוס בביירות, בירת לבנון. גורמי ביטחון אמרו כי לתקרית יש קשר למלחמת האזרחים בסוריה ולמתיחות העדתית הגוברת בלבנון בין סונים לשיעים. סוכנות הידיעות הלבנונית דיווחה כי לאוטובוס עלו שמונה חמושים שירדו משלושה כלי רכב. עוד דווח כי המותקפים עשו דרכם לאולפן כדי להקליט שירים סורים.

13:11: כתבתנו גילי כהן מדווחת כי שר הביטחון, משה יעלון, אמר במהלך ביקור בתרגיל של חטיבת גולני ברמת הגולן, כי ישראל "לא תסבול הפרה של ריבונותה או פגיעה בחיילים ואזרחים, גם בגזרה הזו, מרצועת עזה ובגזרות אחרות. חשוב שיובהר לכל מי שנמצא מעברו השני של הגבול ומתכנן לפגוע בנו בדרך כזו או אחרת, שאנחנו מוכנים ונחושים לפעול במלוא העוצמה, כפי שבאה לידי ביטוי כאן בתרגיל, ובכלל".

מרכז חאלבצילום: אי–פי

12:32: הרשויות באיראן השמידו יותר מ-100 טונות של סמים כחלק ממאבקן נגד ההברחות למדינה וממנה. איראן נטועה במרכזו של ציר הברחות סמים מרכזי, שתחילתו באפגניסטאן וסיומו במדינות אירופה. בכיר במשטרת איראן מתח ביקורת על כך שמדינות המערב אינן משתפות פעולה עם הרפובליקה האיסלאמית בכל הקשור למלחמה בסמים.

11:22: עבדאללה מלך ירדן הזהיר בראיון לעיתון "א-שרק אל-אווסט" כי הפלסטינים עשויים לפתוח בהתקוממות נוסח האביב הערבי אם יחושו שהמגעים להסדר שלום עם ישראל הגיעו למבוי סתום. "התפוגגות הסיכויים לשלום יגרמו לפיצוץ ביחסים בין הפלסטינים לישראלים בנוסח מחאות האביב הערבי, בין אם באינתיפאדה חדשה או מעגל אלימות".

בהתייחס לנעשה בסוריה אמר המלך כי מלחמת האזרחים עשויה להצית עימות עדתי אזורי, אלא אם המעצמות יכוננו שיחות שלום בקרוב. "הגיע הזמן לתיאום משמעותי יותר בין מדינות ערב והקהילה הבינלאומית כדי לעצור את ההידרדרות של המשבר בסוריה. אי אפשר להמתין יותר. כינוסה של ועידת שלום שתביא את הממשל הסורי ואת האופוזיציה לשולחן אחד היתה ונותרה הפתרון הלוגי והדרך האידיאלית לפתרון הסכסוך", אמר המלך.

11:00: שגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, אמרה כי חוסר המעש של מועצת הביטחון בכל הנוגע למלחמה בסוריה הוא "כתם" על הארגון. בנאום הפרידה שלה מהאו"ם לקראת מינויה ליועצת לביטחון לאומי בבית הלבן, מתחה רייס ביקורת על חברות המועצה רוסיה וסין שמנעו קבלת החלטות שנועדו להפעיל לחץ על נשיא סוריה, בשאר אל-אסד.

נמל טרטוסצילום: GoogleEarth

10:47: שר ההסברה הסורי, עומראן אל-זובי, האשים את סעודיה במלחמת האזרחים בארצו ואמר כי ריאד מספקת נשק וכסף לטרוריסטים. דבריו של אל-זובי באים על רקע פגישה שהתקיימה אמש בג'דה בין שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פייסל, לבין עמיתו האמריקאי, ג'ון קרי, ובמהלכה גינוי השניים את מעורבות חיזבאללה בלחימה.

10:35: ארגון לזכויות אדם שמושבו בלונדון דיווח כי מניין ההרוגים במלחמת האזרחים בסוריה חצה את רף 100,000. מנתוני הארגון עולה כי לפחות 40,000 מההרוגים הם חיילים סורים או אנשי מיליציות הנאמנים לנשיא בשאר אל-אסד, כ-18,000 הם מורדים ולפחות 36,000 אזרחים. הארגון מזהיר עוד כי מספר ההרוגים האמיתי במלחמת האזרחים הסורית עלול להיות גבוה הרבה יותר, שכן הצדדים ממעטים בדווחים רשמיים.

09:02: שני נערים סורים שנפצעו במלחמה בסוריה הובאו הלילה למרכז הרפואי זיו בצפת. אחד הנערים, בן 15, הגיע למרכז הרפואי במצב קשה כשהוא סובל מפגיעה רב מערכתית. הוא נורה ונפגע מרסיסים בכל חלקי גופו, הוא סובל משברים בגפיים ובלסת, מפצע פתוח בגולגולת ומאיבוד דם רב. הוא הובא לישראל לאחר שנותח בבטנו בסוריה, ואושפז במחלקת טיפול נמרץ ילדים בזיו.

הפצוע השני, בן 9, סובל גם הוא מפגיעת רסיסים בכל חלקי גופו. הוא איבד את עינו הימנית ונותח עוד בסוריה. כעת הוא מטופל במחלקת עיניים ומצבו הוגדר בינוני. במרכז הרפואי זיו עדיין מאושפזים ארבעה סורים שנפצעו במלחמת האזרחים, אחד במחלקת טיפול נמרץ במצב קשה ושלושת האחרים במחלקה הכירורגית. עד כה טופלו במרכז הרפואי זיו 30 פצועים ממלחמת האזרחים בסוריה.

26/06/2013

23:58: סוכנות חדשות איראנית מדווחת כי כוחות הביטחון במדינה חשפו רשת טרור וחבלה בעיר הדרומית שיראז. לפי הדיווחים, הרשת תכננה לבצע פיגועים והתנקשויות בזמן הבחירות לנשיאות מוקדם יותר החודש. הדיווח לא חשף את כמות האנשים שנעצרו או את שמותיהם, אך נאמר שיש להם קשרים ל-CIA, לישראל ולשכנות ערביות מסוימות. מפעם לפעם איראן מכריזה כי חשפה תא ריגול או טרור המקושר לישראל ולסוכנויות ביון אמריקאיות.

15:20: שליח האו"ם המיוחד למשבר בסוריה, אל־אחדר אל־אברהימי, אומר כי ישנם סיכויים נמוכים שוועידת השלום השנייה בז'נבה תתקיים כמתוכנן ביולי. לדבריו, הוא מקווה שהפסגה תצא לפועל, אך מעריך שאם תתקיים - זה יקרה בשלב מאוחר יותר בקיץ. לדבריו, האופוזיציה הסורית מתכנסת רק בתחילת יולי, וככל הנראה לא תהיה מוכנה בזמן.

אל-אברהימי אמר את הדברים לפני פגישה עם בכירים מארה"ב ורוסיה, התומכות בצדדים מנוגדים במלחמה. לדבריו, הפגישה היום לא אמורה לקבוע איך תתנהל וועידת השלום ומי ישתתף בה, אולם היא נועדה להכין את הבסיס לשיחות "שיהיה להן את הסיכוי הגבוה ביותר להצליח".

14:40: למרכז הרפואי זיו הובא לפנות בוקר על ידי צה"ל פצוע סורי ממלחמת האזרחים, עם פגיעות ירי ורסיסים קשות בשתי רגליו. הוא נותח במשך מספר שעות ומואשפז כעת במצב בינוני במחלקת האורתופדיה. זהו הפצוע הסורי ה-28 המטופל במרכז הרפואי זיו מאז פרצה המלחמה בסוריה.

13:55: לפחות שמונה בני אדם נהרגו בעיראק, בפיגוע של שני מחבלים מתאבדים במחנה מחאה של בני המיעוט הטורקמני צפונית לבגדאד. המחבלים תקפו את מחנה האוהלים הסמוך לעיירה טוז-קורמטו, המרוחקת 170 ק"מ מהבירה. הטורקמנים מוחים על כך שלטענתם הממשלה מזניחה את ביטחונים. האלימות העדתית בעיראק התגברה בחודשים האחרונים, והגיעה לרמות הגבוהות ביותר מאז 2008.

12:00: בעוד נשיא מצרים מוחמד מורסי עסוק בימים אלה במתיחות במדינה לקראת הפגנות אופוזיציה גדולות המתוכננות במלאת שנה לכהונתו, תביעה משפטית של יריבו בבחירות עשויה להוות סכנה נוספת לעתידו הפוליטי. אחמד שפיק, שכיהן במהלך חודש ב-2011 כראש ממשלה במהלך המהומות במדינה, לא הצליח להביס את מורסי בבחירות בשנה שעברה, כשהשיג בסיבוב השני 3% פחות מהנשיא הנבחר.

עיתון אל-אהרם מדווח כי עורך דינו של שפיק, שהגיש את העתירה בשם מרשו המתגורר כעת באיחוד הנסיכויות הערביות, טוען כי תוצאות הבחירות זויפו. הוא כבר הגיש בעבר תלונות על התנהלות ההצבעה. ועדת הבחירות העליונה במצרים, המפקחת על הבחירות ומפרסמת את תוצאותיהן, תדון היום בעתירה ותחליט האם היא מבוססת ויש להמשיך ולבחון אותה.

בשנה שעברה, דווח בתקשורת במדינה כי הקמפיין של מורסי הדפיס פתקי הצבעה מיוחדים, בהם כבר סומן מועמד האחים המוסלמים מתוך רשימת המתמודדים. כעת טוען עורך דינו של שפיק כי בידיו מסמכים המגבים את הדיווחים. התיק נמצא בחקירת התביעה הכללית, וועדת מומחים מונתה לבדוק את הטענות.

המאבק בין מורסי למערכת המשפט במצרים החריף השבוע, לאחר שבית המשפט לערעורים באיסמעיליה הורה לתביעה הכללית לחקור את בריחתו מהכלא ערב המהפכה במצרים. בנוסף לכך, קבעו השופטים כי הפריצה לכלא בו שהו מורסי ובכירי האחים המוסלמים נעשתה בסיוע חמאס וחיזבאללה.

09:00: אמיר קטאר, השייח חמד בן חליפה אל ת'אני, הודיע כי הוא מעביר את השלטון במדינה לבנו השני, הנסיך תמים. בנאום בשידור חי בטלוויזיה של קטאר אמר האמיר כי הגיעה העת לשלטון של דור חדש. הוא לא ציין מתי בדיוק יתרחשו חלופי השלטון, אולם בכיר קטארי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההוראה נכנסה לתוקפה באופן מידי. אתמול כבר הודיע האמיר למשפחתו על החלטתו.

"אלוהים יודע שלא רציתי כוח כשלעצמו ולא חיפשתי אותו מסיבות אישיות", אמר האמיר בן ה-61 שהדיח את אביו מכס השלטון ב-1995. בנאום שארך שבע דקות בלבד אמר שייח חמד אל ת'אני כי "הגיעה העת לפתוח דף חדש במסע של אומתנו, שבו בני דור חדש יישאו באחריות, עם הרעיונות החדשניים שלהם". הוא הביע את ביטחונו המלא באמינותו של בנו וביכולותיו לשאת באחריות. האמיר לא התייחס בנאומו לראש הממשלה ושר החוץ, חמד בין-ג'אסים, שמכהן בתפקידו מאז 2007 ושיש מי שהעריכו כי יפרוש גם הוא.

אילו הפתעות יספק הדור הבא של קטאר?

06:33: חמושים מארגון טליבאן תקפו את אזור ארמון הנשיאות בקאבול בירת אפגניסטאן, והרגו שלושה שומרים במשמר הארמון. במתקפה נהרגו גם ארבעה חמושים. במתחם המאובטח נמצאים גם השגרירות האמריקאית, מטה הסי-איי-אי ומטה כוח נאט"ו במדינה. הנשיא חמיד קראזי שהה בארמון בעת המתקפה, אולם נראה כי היא כוונה דווקא למבנה בו נמצא מטה הסי-איי-אי, כך מדווח הבי-בי-סי.

"ארבעה חמושים במכונית עם תעודות זהות מזויפות זוהו על ידי כוחות הביטחון ונהרגו לפני שהשיגו את מטרתם", אמר מפקד המשטרה המקומית, איוב סלאנג. עדי ראיה מדווחים כי החמושים לבשו מדים צבאיים, התקרבו עם מכוניתם למתחם ופתחו באש. העימותים עם כוחות הביטחון נמשכו כמעט שעתיים. קולות ירי ופיצוצים נשמעו מהמקום, ועשן היתמר סמוך לארמון. לאחר מכן שלח הטליבאן הודעת טקסט שבה נכתב: "הבאנו מוות לאויב".

המתקפה באה בעיתוי רגיש עבור הממשל האפגני, בו נבחנת יכולתו לשמור על הביטחון במדינה לקראת עזיבת חיילי נאט"ו ב-2014. לפני כמה ימים נערך בקאבול טקס העברת הסמכויות הביטחוניות במדינה מהכוחות הבינלאומיים לידי כוחות הביטחון האפגנים.

בשבוע שעבר הודיעה ארה"ב כי תפתח בשיחות ישירות עם הטליבאן, שפתח נציגות פוליטית רשמית בדוחא, בירת קטאר. עם זאת, לא נראה כי הטליבאן ממתן את פעולותיו, ונציגיו מסרו כי ימשיכו להילחם ולדבר במקביל. אפגניסטאן, שהודיעה בתחילה כי תשתתף בשיחות, חזרה בה ואמרה כי תקח בהן חלק רק במידה והיא תוביל אותן.

25/06/13

23:55: דוברו של הנשיא מוחמד מורסי הגיב להצהרות צבא מצרים, לפיהן יתערב אם העימותים בין הפלגים הפוליטיים במדינה ידרדרו לאלימות, לקראת הפגנות אופוזיציה גדולות המתוכננות ב-30 ביוני. הדובר מסר כי משימת הצבא היא לשמור על גבולות המדינה ולאבטח את המוסדות החיוניים, ושהוא לא אמור למלא תפקידים אחרים. "יש נשיא ששולט במדינה בדרך דמוקרטית, ונבחר בבחירות דמוקרטיות", אמר והוסיף כי "אין כל תפקיד פוליטי לצבא".

הערותיו באות יממה לאחר ששר ההגנה, הגנרל עבד אל-פתח אל-סיסי, נתן לשליטי הממשלה ולמתנגדיהם שבוע להגיע להבנה לפני ההפגנות. הוא פרסם אזהרה לפיה הצבא יתערב כדי למנוע מהמדינה להיכנס ל"מנהרה שחורה". הדברים, שכוונו לתומכיו של מורסי, הבהירו שהצבא יתערב במידה ומפגינים יותקפו במהלך המחאה.

22:00: צבא לבנון הודיע כי השתלט על מתחם במסגד בצידון שבו התבצרו תומכיו של השייח הסלפי אחמד אל אסיר, וכי הצבא עצר עשרות חמושים בתום קרבות שנמשכו כמעט 48 שעות. בקרבות נהרגו 16 חיילים וקצינים מצבא לבנון ומספר גדול יותר של חמושים, ורבים נפצעו. אל אסיר הוא מטיף סוני, שבדרשותיו יצא נגד מעורבות חיזבאללה במלחמה בסוריה. לפי הודעת צבא לבנון, אל אסיר בעצמו לא נמנה עם ההרוגים וההערכה היא שהצליח לברוח מהמקום.

מפקד צבא לבנון, הגנרל ז'אן קהואג'י, אמר לעיתונאים כי צבא לבנון הוא צבא העם על כל עדותיו, והוא לא יסבול מקרים של פגיעה בריבונות או בחיילים. הוא קרא לכל הפלגים במדינה להתייצב מאחורי הצבא.

הקרבות החלו בסוף השבוע בעקבות תקיפה של מחסום צבאי מצד תומכי השייח. בהמשך הצטרפו ללוחמה גם חמושים שיעים התומכים בחיזבאללה. עם התגברות הקרבות הפיץ אל אסיר סרטון שבו הפציר בנאמניו לצאת נגד צבא לבנון ואף קרא לחיילים הסונים בצבא לנטוש את עמדותיהם. לאחר הודעה זו הגיב המופתי של לבנון, הסמכות הרוחנית העליונה של הסונים, בהודעה שבה הביע תמיכה בצבא והגדיר את קריאת אל אסיר כפשע נגד לבנון והסונים. גם בטריפולי בצפון המדינה ובכמה מוקדים נוספים בלבנון היו תקריות ירי וחסימת צירים.

17:03: שר החוץ הסורי, וליד אלמועלם, הודיע בצהריים כי ממשלתו הסכימה להשתתף בוועידת הפיוס בז'נווה מתוך הבנה שמדובר בחלון הזדמנויות שאסור לפספס. עם זאת, הוא הבהיר כי ההשתתפות המשטר בוועידה אין משמעותה העברת שרביט השלטון לאופוזיציה. "מי שחושב כך מדמיין דברים לא מציאותיים", אמר אלמועלם במסיבת עיתונאים שכינס בדמשק.

לדברי אלמועלם, "ממשלת סוריה תגיע לז'נווה במטרה להפסיק את האלימות והטרור, מאחר ומדובר בדרישה הראשונה של העם הסורי". הוא הוסיף כי ההשתתפות בוועידה היא "לשם הקמת ממשלה רחבה שמייצגת את העם הסורי על רבדיו ולא למען מסירת השלטון לצד כזה או אחר, ומי שמדמיין כך הצעתי היא שלא יגיע לז'נווה מלכתחילה".

אלמועלם הוסיף כי המשלחת הסורית תסרב לדון בכל פתרון או הצעות שיכפו גורמים חיצוניים. לדבריו, ההידברות והדו-שיח יהיה בין הסורים לבין עצמם, כולל האופוזיציה השוהה מחוץ לגבולות המדינה והאופוזיציה הפנימית: "אנחנו רוצים לבנות שותפות על העתיד של סוריה ולא יהיה שום פתרון בניגוד לרצונו של העם הסורי". אלמעולם תקף בחריפות את ההחלטות שהתקבלו בוועידה שהתכנסה בדוחא בירת קטאר בסוף השבוע ואמר כי אלה החלטות מסוכנות שמטרתן לסבך את העניינים ולהביא לשפיכות דמים ולהכשלת ועידת ז'נווה.

אלמועלם קרא לרוסיה וארה"ב, בהיותן נותנות החסות המרכזיות לוועידה בז'נווה, לפעול להכשרת אווירה נאותה לוועידה: "אנחנו לא רוצים ועידה למען התכנסותה בלבד אלא רוצים ועידה שתהווה תשתית לשותפות אמיתית למען עתיד סוריה".

אלמועלם התייחס להישגים של הצבא הסורי בשטח ובעיקר בעיירה אל קוסייר, וטען כי הניצחון של הצבא הסורי הביא לזעזוע בקרב המורדים וכי התגובה של העולם הוכיחה את חשיבות המערכה באל קוסייר. במסיבת העיתונאים דחה אלמועלם את ההאשמות בעניין השימוש בנשק כימי מצד המשטר וטען כי המשטר מעולם לא דיבר על הנשק הכימי. לטענתו, התנאים שהציב נשיא ארה"ב בעניין השימוש בנשק זה הם תירוצים ושקרים שמטרתם לשכנע את דעת הקהל האמריקאית בצורך בהתערבות הצבאית בסוריה, מאחר וכל סקרי דעת הקהל בארה"ב מצביעים על התנגדות למעורבות אמריקאית בסוריה. 

15:50: מוחמד מורסי, נשיא מצרים, גינה היום (שני) את הרצח של ארבעה מוסלמים שיעים אתמול על ידי אספסוף סוני בכפר סמוך לקהיר. מורסי הבטיח שהרשויות "לא יקלו עם כל אדם או גורם שיפגע בביטחון וביציבות במדינה, או מי שיפגע בחברה המצרית". דברי הנשיא למעשה חזרו על דבריו של ראש הממשלה, השאם קנדיל, מוקדם יותר. שניהם אמרו כי "יש למצוא את האשמים במהירות המירבית ולהביאם לדין".
מצרים היא מדינה עם רוב סוני גורף ומיעוט שיעי זניח. עשרה אחוז מ-90 מיליון התושבים במצרים הם נוצרים.

לפי עדויות של גורמי ביטחון מצריים, המתקפה אתמול באה בעקבות אולטימטום שהציבו מטיפים סלפים לתושבים השיעים בכפר זוויית אבו מוסלים לעזוב את המקום עד רדת החשיכה. המתקפה הרצחנית נגד השיעים התרחשה במקביל לאמירות קשות ביותר של בני בריתו של מורסי נגד האוכלוסיה השיעית במצרים, חלק מהן נובעות מהמתיחות העדתית במלחמת האזרחים בסוריה. בנוסף, הרצח התבצע כשבוע לאחר שאנשי דת סלפים השמיצו את האוכלוסיה השיעית במצרים במהלך כינוס אידיאולוגי שנערכה בהשתתפות מורסי.

13:35:  סעודיה הכריזה כי מעתה ימי סוף השבוע שלה יהיו שישי ושבת, ולא חמישי ושישי כפי שהיה עד כה. בכך הפכה למדינה האחרונה במפרץ הפרסי שעובדת לסוף שבוע המתואם יתר עם מרבית מדינות העולם המערבי, לאחר שעומאן עשתה זאת לפני כחודש.

ההחלטה המפתיעה של סעודיה התקבלה בחום בקרב הקהילה הכלכלית והעסקית, לאחר שאנשי עסקים רבים לחצו על שינוי במשך זמן רב. הנסיכות הסעודית היא הכלכלה הגדולה בעולם הערבי ולכן לשינוי כזה צפויות להיות משמעות מרחיקת לכת בהיבט הכלכלי, אך גם בזה התרבותי. "זה יגדיל את שיתוף הפעולה והתיאום עם יתר מדינות העולם וגם יגרום לדברים כאן לזוז יותר מהר", אמר עלי אל-עג'מי, סגן נשיא לשעבר של חברת הנפט הלאומית, "סעודי ארמקו".

11:00: קטאר נערכת לחילופי שלטון, כאשר האמיר וראש הממשלה צפויים לפנות את כסאם. רשת אל ג'זירה, שנמצאת בבעלות קטארית, ציטטה היום "מקורות בכירים בקטאר" הטוענים כי האמיר, השייח חמד בין כליפא אל-תאני, בן 61, ייפגש היום עם בני משפחת השלטון ובכירים נוספים להחליט על העברת השלטון הקרובה לבנו הרביעי, הנסיך שייח תמים בין חמד אל-תאני בן ה-33.

לפי הערכות, הראשון שאמור לפרוש במסגרת מעבר השלטון לדור הצעיר הוא ראש הממשלה בן ה-53, שייח חמד בין-ג'אסים אל-תאני. העברת שלטון לדור הצעיר היא תופעה נדירה בעולם הערבי ובמדינות המפרץ, היכן ששליטים רבים אוחזים בשלטון עד יום מותם.  

06:54: החשש מהתלקחות הזירה הלבנונית בעקבות המלחמה המתנהלת בשכנה סוריה הפך לממשי. עלה ל- 16מספר החיילים בצבא לבנון שנהרגו אמש והלילה בחילופי האש שהתנהלו עם מליציות סוניות חמושות בעיר צידון. הקרבות החלו בשבת כשבמוקד חמושים התומכים בשייח הסלפי אחמד אל-אסיר .

לפי מקורות בצידון, חילופי האש בין תומכיו של אל-אסיר לבין הצבא הלבנוני החלו בעקבות תקיפת מחסום של הצבא על ידיו תומכי השייח. בתגובה, הצבא ירה לעבר החמושים. על פי דיווחים בכלי תקשורת לבנוניים, מקרב תומכיו של אל-אסיר נהרג חמוש אחד לפחות ועוד 15 נפצעו. החמושים השתמשו במרגמות ונשק אוטומטי. מפקד צבא לבנון גנרל ג'אן קהואגי החליט להכניס לזירה כוחות קומנדו מיוחדים במטרה להכניע את השייח ואנשיו. לקרבות הצטרפו גם חמושים שיעים התומכים בחיבזאללה.

23/06/13

23:36: מלחמות הדת מגיעות גם למצרים. כפריים סוניים הרגו ארבעה מוסלמים שיעים בטענה שהם מנסים להפיץ את גרסתם לדת האסלאם. הארבעה הוכו למוות באזור מערבית לקהיר. בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה המתיחות בין שיעים וסונים גברה בכל המזרח התיכון, אולם זהו המקרה הראשון של אלימות על רקע זה במצרים.

20:30: המטבע האיראני התחזק ב-20% מאז הבחירות במדינה, והגיע לשיא של כמעט עשרה חודשים, על רקע תקוות להפחתת המתחים בין טהראן למערב. 29 אלף ריאל איראני נסחרו בשווי של דולר אמריקאי אחד היום, לעומת 36 אלף לפני ניצחונו של חסן רוחאני ב-14 ביוני. הריאל הפסיד יותר משני שלישים מערכו מול הדולר מאז סוף 2011, בין השאר בעקבות הסנקציות שהוטלו על איראן בשל תוכנית הגרעין שלה.

19:02: מפקד צבא מצרים הזהיר שהצבא מוכן להתערב על מנת למנוע מהמדינה להיכנס לתוך "מנהרה חשוכה", לדבריו, בשל עימותים פנימיים כתוצאה מההפגנות נגד השלטון. עבדל פתח אל-סיסי המכהן גם כשר הביטחון, אמר את הדברים כשבוע לפני הפגנות הענק שמתכננים מתנגדי מורסי.

החשש במצרים הוא כי מתנגדים לשלטון מגובים ברטוריקה משולהבת יתקפו את תומכי הנשיא ויביאו להסלמה במתיחות הגואה במדינה. אל-סיסי קרא לצדדים לנצל את השבוע לפני ההפגנות המתוכננות ל-30 ביוני כדי להגיע להסכמה ולמתן את המשבר.

16:05: שלושה חיילים לבנוניים נהרגו בעימותים בין מאמינים סונים לבין כוחות הביטחון בעיר צידון. המהומות החלו אחרי שהשייח אחמד אל-עאסיר נעצר במחסום צבאי סמוך לעיר.

15:30: לטליבאן היה הסכם עם ממשלת קטאר המאפשר לארגון להניף את דגלו ולקבע שלט על משרד האינטרסים שלה בדוחא שבו נכתב "האמירות האיסלאמית של אפגניסטאן" - כך טוען הארגון בהודעה שפרסם.

בהודעה דוחה טליבאן גם את דבריו של שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, לפיהם נחתם בין הצדדים הסכם המסדיר את השימוש שיעשה הטליבאן במשרד האינטרסים. "העניין הוסדר מול הממשל הקטארי", נכתב בהודעה.

14:00: לפחות שבעה בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בשורה של פיגועי התאבדות ומתקפות טרור ברחבי עיראק. בשלושת האחרונים חלה הסלמה קשה באלימות האתנית בעיראק. לפחות 2,000 בני אדם נהרגו בתקריות אלימות בין שיעים לסונים.

12:16: עדל אסד אל-חייאת, שהיה חבר בעבר בארגון הטרור "אל-גמעה אל-איסלאמייה", ומונה לפני כשבוע על ידי נשיא מצרים לתפקיד מושל לוקסור, צפוי להודיע היום על פרישתו מהתפקיד, ימים ספורים לפני שהיה אמור להיכנס אליו רשמית.

אל-חייאת, איש הזרם הסלפי, היה חבר בארגון שביצע בשלהי שנות התשעים שורה של מתקפות טרור בהן נהרגו עשרות תיירים, חיילים ושוטרים. מינויו עורר תדהמה במצרים וגרר ביקורת רבה.

11:30: בית משפט בקהיר פסק כי גורמים בתנועת האחים המוסלמים, חיזבאללה וחמאס הם שעמדו מאחורי הפריצה לכלא מצרי בינואר 2011, שבה שוחררו 34 מבכירי התנועה ובהם הנשיא כיום מוחמד מורסי. מפסק הדין עולה כי אותן גורמים היו אחראים גם לפריצה לשני בתי סוהר נוספים שבהם הוחזקו אנשי חמאס וחיזבאללה. לאורך תקופת המשפט טענו מורסי וראשי האחים המוסלמים כי תושבים מקומיים שחררו אותם על רקע הכאוס ששרר באותה תקופה במצרים. צפו במנהיגי האופוזיציה קוראים להתפטרותו של מורסי אמש בקהיר.

10:11: ארגון זכויות האדם "Human Rights Watch" מאשים את המערכת המשפטית במרוקו בהרשעות המבוססות על הודאות שניתנו תחת עינויים. בדו"ח המתפרש על פני 100 עמודים בוחן הארגון חמישה מקרים בהם נשפטו 77 בני אדם שהשתתפו שבהפגנות למען דמוקרטיה במרוקו או למען שחרור סהרה המערבית.

09:19: ממשלת אפגניסטאן הודיעה כי עדיין "ממתינה להסברים" מדוע הותר לטליבאן לפתוח משרד אינטרסים בקטאר ולהניף בו את דגל הארגון תחת השם "האמירות האיסלאמית של אפגניסטאן". דובר הממשלה מסר כי קאבול תסכים להשתתף במגעים בין הטליבאן לבין ארה"ב על עתיד אפגניסטאן אך היא "דורשת קודם כל הסברים וערבויות" לאופי המגעים.

08:44: לפחות חמישה בני אדם נהרגו במתקפה של מורדים סורים על שני מתקנים ביטחוניים בדמשק. כתוצאה מכך פרצו חילופי אש בין מורדים לכוחות הנאמנים לנשיא בשאר אל-אסד בשכונות קאבון וברזה. במקביל, נהרגו 12 חיילים סורים בפיצוץ מכונית ממולכדת בעיר חאלב.

22/06/2013

22:06: נערה סורית בת 13 שנפצעה בינוני-קשה במלחמת האזרחים בארצה, הובאה לקבלת טיפול רפואי בישראל. כתבנו אלי אשכנזי עדכן כי היא הובהלה לחדר הניתוח בבית החולים לגליל המערבי בנהריה, כשהיא סובלת מפגיעות בפניה ובגפיה.

20:56: המשטרה הטורקית השתמשה בזרנוקי מים כדי לפזר אלפי מפגינים שנאספו הערב (שבת) בכיכר טקסים באיסטנבול. שבוע לאחר שפונה פארק גזי בעיר, שבו המפגינים לכיכר טקסים כדי להניח זרים של ציפורנים לזכר ארבעת הרוגי ההפגנות של השבועות האחרונים. (צפו בסרטון)

מאות שוטרים הקיפו את המפגינים, ועל פי דיווח סוכנות הידיעות רויטרס הרוחות היו שקטות. הקהל צעק "זו רק ההתחלה, המאבק ימשיך". העיתון הטורקי "הורייט" מדווח באתר האינטרנט שלו כי לאחר קריאות אזהרה הפעילו השוטרים זרנוקי מים כדי לפזר את המפגינים. כתב ה"זאמאן" הטורקי, מהיר זיינלוב, סיפר כי בעקבות פעולות המשטרה נמלטו רבים מהמפגינים לרחובות סמוכים. לדבריו, ישנם כ-3,000 מפגינים בטקסים.

במקביל נאם ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, בפני קהל של כ-15 אלף תומכים בעיירה לחופי הים השחור וטען כי ההפגנות של השבועות האחרונים פוגעות בטורקיה ומשרתות רק את אויביה. "מי הרוויח משלושת השבועות של המחאה? הלובי של גובה הריבית, אויביה של טורקיה", שאל ארדואן ואף השיב. "מי הפסיד מהמחאות האלו? הכלכלה הטורקית, גם אם בהיקף קטן, התיירות הפסידה. הם הטילו צל והכתימו את תדמיתה של טורקיה ואת עוצמתה בקהילה הבינלאומית", טען ראש הממשלה.

18:15: ראש ממשלת ירדן, עבדאללה א-נסור, מודה לראשונה כי 900 חיילים אמריקאים נמצאים בארצו כדי לסייע בהגנה מול איום אפשרי מסוריה. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת שא-נסור אמר כי 200 מחיילים אמריקאים הם מומחים להתמודדות עם מתקפות כימיות וה-700 הנותרים הם טייסי F-16 וחיילים המאיישים את מערכות ההגנה של טילי הפטריוט שהוצבו בירדן. א-נסור אמר את הדברים בשיחה עם כתבים בעמאן.

17:55: קבוצת המדינות המכונסות בדוחא תחת הכותרת "ידידי סוריה" הודיעה כי תספק לאופוזיציה הסורית בדחיפות את כל הציוד שכוחותיה זקוקים לו, דרך המועצה הצבאית העליונה של המורדים. הקבוצה כוללת נציגים מ-11 מדינות ובהן: ארצות הברית, בריטניה, צרפת, גרמניה, סעודיה, טורקיה, מצרים וירדן.

המדינות המשתתפות בכינוס החליטו "לספק בדחיפות את כל הציוד החומרי לאופוזיציה על הקרקע, כל מדינה בדרכה, כדי לאפשר להם להתנגד למתקפות אכזריות מצד המשטר ובנות בריתו". בהודעת הסיכום של הקבוצה גינו חבריה את ההתערבות הצבאית של החיזבאללה, איראן ועיראק בקרבות בסוריה ודרשו כי יוציאו מיד את הלוחמים שנשלחו למדינה מטעמן.

17:00: ועדת הבחירות לנשיאות מצרים הודיעה היום כי תבחן תלונה לפיהן ניצחונו של נשיא מצרים, מוחמד מורסי, בבחירות הושג באמצעות זיופים ומניעת הצבעות. סוכנות הידיעות הרשמית במצרים מדווחת כי את התלונה העלה אחמד שאפיק, שהיה מועמד לנשיאות מצרים, והפסיד למורסי בהפרש קטן מאוד. לטענתו של שאפיק, חלק מהפתקים בבחירות בשנה שעברה זויפו, בחלקם נעשה שימוש בדיו בלתי נראית וכן היו מי שמנעו ממצביעים נוצרים מלהשתתף בבחירות. לטענתו, המהלכים נעשו כדי לקדם את בחירתו של מורסי. שאפיק, ששימש כראש ממשלה בתקופתו של חוסני מובארק, שוהה מרצונו באיחוד האמירויות הערביות מאז שהפסיד בבחירות, ובמצרים הוצא צו מעצר נגדו בשנה שעברה בחשד שהעביר אדמות באופן בלתי חוקי לבניו של מובארק. את הטענות על זיופים בבחירות העלה שאפיק כבר מזמן אולם אז הן נדחו על ידי הוועדה. לא ברור מדוע החליטו כעת אנשי הוועדה לחקור בכל זאת.

16:40: "אספקת נשק (למורדים בסוריה) עשויה להיות הדרך היחידה להשיג שלום", כך אמר היום (שבת) השייח חאמד אל תאני, ראש ממשלת קטאר בוועידת "ידידי סוריה" שנפתחה בארצו. הוועידה, שנערכת בדוחא, כוללת בנוסף לקטאר את ארה"ב, בריטניה, צרפת, גרמניה, סעודיה, טורקיה, מצרים וירדן. קבוצת "ידידי סוריה" התגבשה בעקבות מהלכיהן של רוסיה וסין בוועדת הביטחון של האו"ם לדחות שינוי עמדה בנוגע לסיוע למורדים במלחמת האזרחים בסוריה. "הכשלון להגיע להסכם באו"ם לא ימנע מאיתנו לנוע קדימה", הוסיף אל תאני.

ג'ון קרי, מזכיר המדינה של ארה"ב, אמר כי "תמיכה מוראלית במורדים לא תספיק. ההחלטה לספק להם נשק אינה כדי להגיע לפתרון צבאי, אלא כדי להעניק להם חיזוק לקראת משא ומתן בינם לממשלה שיביא לקץ הסכסוך בסוריה". קרי טען כי "חייב להיווצר איזון בין שני הצדדים כדי שהמשטר יהיה מוכן למשא ומתן". קרי גם סיפר כי המאמצים לכנס וועידת שלום בז'נבה בקרוב עדיין נמשכים. אך לטענתו, "אסד הגיב למאמצים הללו בהחדרת לוחמים מאיראן ומחיזבאללה שיסייעו לו להילחם במורדים. הפעולה הזו של אסד צריכה להדאיג את כל מדינות העולם".

וויליאם הייג, שר החוץ הבריטי, אמר כי למרות שבריטניה לא הגיעה להחלטה עקרונית בנוגע לחימוש המורדים, "רבים בסוריה עלולים להתאכזב מאוד אם הקהילה הבינלאומית לא תפעל בעניין מלחמת האזרחים. לכן הדבר היחיד שגרוע יותר מקיום השיחות הללו (בקטאר) הוא לא לקיים אותן".

12:02: העיתון "לוס אנג'לס טיימס" דיווח הבוקר כי סוכני סי-איי-אי וצוותי משימה מיוחדים של צבא ארה"ב מאמנים בחשאי מזה כחצי שנה את המורדים הסורים בשימוש בטילי נ"ט ואמצעי נ"מ. לדברי העיתון, האימונים החלו חודשים לפני הודעתו הרשמית של הנשיא, ברק אובמה, על חימוש המורדים בעקבות השימוש שעשה המשטר הסורי בנשק כימי.

האימונים מתבצעים בבסיסים בירדן ובטורקיה ומשתתפים בהם לוחמים מצבא סוריה החופשי. לא ברור כמה מורדים השתתפו עד כה באימונים, אך בכתבה נטען כי בכל מחזור משתתפים 20-45 לוחמים.

09:15: שרי החוץ של "המדינות הידידות של סוריה", התומכות בהתקוממות נגד הנשיא בשאר אל-אסד, צפויים להיפגש היום בקטאר ולדון בחמוש ארגוני המורדים. בפגישה ישתתפו נציגי ארה"ב, בריטניה, צרפת, גרמניה, סעודיה, טורקיה, מצרים וירדן.

אמש דווח כי המורדים קיבלו באחרונה אמצעי לחימה שעשויים "להביא לשינויים" במלחמת האזרחים המשתוללת בסוריה זה יותר משנתיים. דובר צבא סוריה החופשי הדגיש כי אמצעי הלחימה לא הגיעו מארה"ב. "קיבלנו סוגים שונים של נשק, כולל אמצעי לחימה שביקשנו מכיוון שאנו מאמינים שבאמצעותם נביא לשינוי בשדה הקרב", אמר דובר כוחות המורדים.

עדכונים קודמים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ