שנה לעליית מורסי, האופוזיציה מאיימת בהפיכה עממית נוספת

דריכות שיא במצרים לקראת הפגנת המיליונים ביום השנה לבחירתו של הנשיא מורסי. הבוקר נהרג פעיל האחים המוסלמים במתקפה על משרדי התנועה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

דריכות שיא במצרים לקראת ההפגנות ההמוניות הצפויות נגד הנשיא מוחמד מורסי ביום ראשון הקרוב, יום השנה הראשון לבחירתו. פעילי אופוזיציה טוענים כי יותר מ-16 מיליון מצרים חתמו על עצומה הקוראת להדיח את מורסי, והם מצפים כי רבים מהחתומים ייצאו לרחובות מחרתיים.

בימים האחרונים נרשמו תגרות בין מתנגדי מורסי לתומכיו בלפחות שתי ערים במדינה. רבים באופוזיציה מקווים כי הצבא, שכבר הציב שלשום נגמ”שים וחיילים ברחובות קהיר, ייאלץ להתערב ויאפשר להפיל את השלטון. אחרת, הם מזהירים, עלולות להתפרץ מהומות בקנה מידה גדול.

פרשנים ופעילים במצרים החלו בימים האחרונים לתהות אם יום ראשון, ה-30 ביוני, ייכנס להיסטוריה ממש כמו ה-25 בינואר 2011, אז פרצו ההפגנות שהובילו בסופו של דבר להדחתו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק. אחד מבכירי העיתונאים במצרים ובעולם הערבי, מוחמד חסנין הייכל, אמר אתמול כי האווירה במדינה מזכירה את הזעם שהתחולל לפני הדחתו של מובארק וטען כי נאומו של מורסי שלשום לקראת חצות היה מאכזב מאוד ולא הביא להרגעת הרוחות, אלא להפך.

הפגנה נגד מורסי בקהיר, שלשום. הצבא פרס נגמ"שים בקהיר ותלה עליהם שלטים עם הכיתוב "הצבא והעם יד אחת"צילום: אי-אף-פי

הבוקר נורה אדם אחד למוות וארבעה נפצעו במתקפה על משרדי האחים המוסלמים בעיר זגזיט, צפונית לקהיר. במפלגה האשימו במעשה את מתנגדי הנשיא, מוחמד מורסי, הקוראים להדחתו בתום שנה בתפקיד. התקרית העלתה את מניין ההרוגים במהומות השבוע האחרון לחמישה, עם עשרות פצועים נוספים, והעלתה את החשש מהסלמה אלימה בהפגנות הימים הקרובים.

אומו שלשום הצהיר מורסי כי הוא מסרב לשקול את האפשרות שיתפטר. הוא התנצל על כמה מטעויותיו והציע ליריביו לסייע בתיקון חלקים בחוקה החדשה והשנויה במחלוקת של מצרים. עם זאת, הוא האשים את “אויבי מצרים” בניסיונות להדיחו ולפגוע בדמוקרטיה.

אינטלקטואלים מצרים רואים את מורסי כמי שמובל על ידי הנהגת תנועת האחים המוסלמים ולא כאדם המוביל את תנועתו. בכירים באחים המוסלמים דוחים בתוקף את הטענה ואומרים כי מורסי הוא הנשיא הנבחר שנהנה מאהדה גדולה בעם, וכי האופוזיציה, בסיוע שרידי המשטר הקודם, מנסה לזרוע כאוס וחורבן במדינה כדי להכשילו.

היום מתכננים בקהיר האחים המוסלמים הפגנת תמיכה ענקית במורסי בסיסמה “הפגיעה בלגיטימציה היא קו אדום”. דובר התנועה, ג’יהאד אל-חדאד, אמר כי “הפעילים יעמדו על זכותם להגן על עצמם אם יותקפו בהפגנות וכי המשטרה וכוחות הביטחון לא יפעלו נגד מפרי הסדר”.

מנגד, ועדות התיאום להפגנות נגד הנשיא המשיכו אתמול באסיפת חתימות של אזרחים מצרים שקוראים להפיל את משטר האחים המוסלמים. בהודעה שפרסמו הוועדות בתום הערכת מצב שקיימו אתמול בקהיר נמסר כי חבריהן קוראים לכל אזרחי מצרים לצאת ביום ראשון לרחובות למען סילוקו של מורסי ומינויו של נשיא בית הדין העליון לענייני חוקה לתפקיד נשיא המדינה לתקופת מעבר.

בנוסף, קוראים מארגני ההפגנה לפזר את הפרלמנט ולבטל את החוקה, להקים ממשלת חירום לאומית ולהקים מועצת משפטנים בכירים לניסוח חוקה חדשה למדינה. “אנחנו תובעים שינוי מהותי בכל תחומי החיים במצרים למען השגת המטרות האמיתיות של המהפכה ולא רק חילופי אישים ותפקידים”, אמרו נציגי הוועדות וציינו שיותר מ-16 מיליון בני אדם כבר חתמו על העצומה שלהם.

במקביל, הצבא המצרי המשיך אתמול בהיערכות לאבטחת מתחמים רגישים ואתרים אסטרטגיים בקהיר וברחבי המדינה, תוך הצבת משוריינים ונגמ”שים בכמה אתרים. אנשי הצבא דאגו לתלות על הנגמ”שים כרזות עם מסרים מרגיעים לעם המצרי, כמו “הצבא והעם הם יד אחת”.

בכיר באופוזיציה המצרית תיאר אתמול את האווירה במדינה, 48 שעות לפני ההפגנות הצפויות. “במצרים יש כיום מחסור חמור בדלק ורואים אנשים מתקוטטים בתור בתחנות הדלק. אם היינו יכולים להפוך את המתח באוויר לדלק הכל היה מסתדר. הכל כאן מתוח מאוד והחשש ממה שיהיה בימים הקרובים כבר מפחיד את כולם”.

“זאת המהפכה השנייה”, אמר אתמול אחמד סעיד, ראש החזית להצלה לאומית, גוש המפלגות החילוניות הגדול ביותר. “חצי הגמר היה ב-25 בינואר 2011 ועכשיו הגמר. אני לא יודע כמה זמן זה יימשך, אבל מורסי ייאלץ ללכת ומצרים תשתנה לגמרי אחרי ה-30 ביוני”.

מתנגדי מורסי אינם ממעיטים בערך התמיכה בו ובעייפות הרוב השקט, שנראה כבר שבע מהפגנות ומאלימות. למרות שסקרי דעת קהל מראים שהפופולאריות של הנשיא מורסי הצטמקה בכמחצית מאז הסתיו האחרון, נאמניו עדיין רבים והם יכולים לגייס מפגינים באותה קלות שעושים זאת מתנגדיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ