אסד כותש שוב את מעוז המורדים חומס

מדובר בפעולה הנרחבת הראשונה של המשטר מאז הניצחון בעיירה קוסייר בתחילת יוני; בסוף השבוע הוצבה סוללת כיפת ברזל באזור חיפה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סוללת כיפת ברזל ליירוט רקטות נפרסה בסוף השבוע באזור חיפה. דובר צה"ל מסר ש"המערכת נפרסת ברחבי הארץ בהתאם להערכת מצב". נראה שההחלטה קשורה למתיחות עם סוריה. מתחילת השנה הוצבו סוללות בגליל ובאזור חיפה כמה פעמים, גם לאחר דיווחים שייחסו לישראל תקיפת שיירות להברחת נשק בסוריה.

בימים האחרונים נשמעו הצהרות תקיפות של בכירים ישראלים כלפי משטר אסד ובעל הברית שלו, חיזבאללה בלבנון. ביום רביעי האחרון ביקר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בתרגיל של חטיבת גולני ברמת הגולן.

נתניהו אמר בביקור כי "המציאות סביבנו משתנה במהירות עצומה. היא נפיצה והיא דינמית ואנחנו צריכים להיות ערוכים בהתאם לשנות מצב ולהכתיב מצבים בהתאם להתפתחויות. איננו מחפשים לאתגר אף אחד, אבל אף אחד לא יפגע במדינת ישראל בלי שיהיה מענה, ומענה חזק והחלטי". בנאום בטקס סיום קורס טיס, למחרת, אמר הרמטכ"ל בני גנץ ש"סוריה שותתת דם ובלבנון האש החלה לאחוז בשולי גלימתו של נסראללה".

סוללת כיפת ברזל באזור חיפה

בסוריה דווח היום (שבת) על מתקפה של צבא אסד על המורדים בעיר חומס, העיר השלישית בגודלה וממעוזי האופוזיציה. זו פעולה נרחבת ראשונה של המשטר מאז הניצחון בעיירה קוסייר בתחילת יוני. נראה שהמשטר מבקש לבסס לעצמו מסדרון שליטה בין הבירה דמשק למובלעת העלאווית בצפון המדינה, לחוף הים התיכון, ולערים הגדולות חאלב וחומס.

מטוסי קרב ומרגמות הפגיזו שכונות שבשליטת המורדים ברובע קלאדיה בחומס. צבאו של הנשיא בשאר אסד תוקף באזור בשבועות האחרונים, והצליח לכבוש מחדש חלק מהשטח שכבשו המורדים בשנה האחרונה. הצבא, שהתחזק לאחר כיבוש העיר קוסייר בתחילת החודש, כבש בהמשך כפרים רבים הסמוכים לחומס. הוא גם הפגיז את מרכז העיר.

"המצפה הסורי למען זכויות האדם", הממוקם בבריטניה, הודיע שחיל האוויר הסורי תקף שתי שכונות במרכז חומס, והצבא ירה פגזי מרגמה על אותן שכונות. פעיל ברובע חאלדיה אמר שגם טנקים נטלו חלק בהפגזות ושהצבא מנסה לחדור אליהן מכל הצדדים. הפעיל, טארק בארדחאן, אמר לסוכנות אי-פי, באמצעות סקייפ, כי ההפגזות על חומס העתיקה וסביבותיה נמשכות ללא הרף מאז היום ב-9 בבוקר. "היום הוא אחד הימים האלימים ביותר בחומס מאז תחילת המהפכה", הוסיף.

הרס בחומס, אתמולצילום: רויטרס

בסרט וידאו שצילמו מתנגדי אסד בעיר נראות התפוצצויות גדולות באזור שהבנייה בו צפופה. לדברי הקריין בסרטון, נפגעו כמה מסגדים, בהם המסגד ההיסטורי מהמאה ה-13, חאלד אבן אל ואליד בחאלדיה. הסרט הועלה לאינטרנט היום ותואם לדיווחים של סוכנות אי-פי מהמקום. "המצפה הסורי" גם פרסם הודעה ולפיה התחוללו שלשום קרבות עזים בעיר ג'אסם במחוז דרעא, בין מורדים לחיילי צבא הממשלה, אחרי שהצבא הביא למקום תגבורות רבות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ