הנשיא מורסי בראיון: לא תהיה מהפכה שנייה במצרים

הנשיא שנמצא שבמוקד הסערה במצרים מפגין ביטחון מלא בעצמו וביכולתו להישאר בשלטון. אלפים מתקהלים בכיכר תחריר לקראת ההפגנה הגדולה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על רקע התאספות האלפים בכיכר תחריר ומול ארמון הנשיאות בקהיר, התחייב הבוקר (ראשון) נשיא מצרים, מוחמד מורסי, בראיון לעיתון הבריטי "גרדיאן" כי לא תהיה מהפכה שנייה במצרים. הוא שב ודחה את קריאות האופוזיציה להקדמת הבחירות לנשיאות, ואמר שהוא לא יסכין לשום סטייה מהסדר החוקתי. לדבריו, התפטרות שלו רק תערער את הלגיטימיות של שלטון יורשיו, ותביא להתגברות התוהו ובוהו במדינה.

"אם החלפנו מישהו בתפקיד שנבחר תחת הלגיטימיות החוקתית – טוב, אז יהיו אנשים שיתנגדו גם לנשיא החדש, ושבוע או חודש לאחר מכן, הם יבקשו ממנו לפרוש", אמר מורסי. "אין מקום לשום דיון המנוגד ללגיטימיות החוקתית. אפשר לערוך הפגנות ואנשים יכולים להביע את דעתם. אולם מרכיב חיוני בכל זה הוא האימוץ והיישום של החוקה. זו הנקודה המשמעותית ביותר".

הנשיא שנמצא שבמוקד הסערה במצרים הפגין ביטחון מלא בעצמו וביכולתו להישאר בשלטון. כשנשאל אם הוא בטוח שהצבא לעולם לא יתערב ויתפוס את שליטה במדינה שמידרדרת לתוהו ובוהו, ענה מורסי במלה אחת: "מאוד". לפחות שבעה בני אדם נהרגו ו-600 נפצעו מאז התחדשו המהומות במצרים בשבוע שעבר.

מורסי טען שרשתות התקשורת הפרטיות הפריזו בכוחם של יריביו – והאשים את האלימות של השבוע בגורמים בשלטון שעדיין נאמנים לנשיא לשעבר חוסני מובארק.

מורסי אמר שהתקשורת לקחה "מקרי אלימות מצומצמים והעצימה אותם כאילו שכל המדינה חיה בתוך האלימות". הוא ביטל בזלזול את הטענות על כך שהאופוזיציה לשלטונו צמחה מלמטה, וטען כי המאבק בו מתואם בידי "נאמני המשטר הישן" ששילמו לביריונים שיתקפו את תומכי האחים המוסלמים. "יש להם כסף, והם השיגו את הכסף הזה בעזרת שחיתות. הם משתמשים בכסף המלוכלך הזה כדי להפיל את המשטר ולהחזיר את המשטר הישן. הם משלמים בכסף המלוכלך הזה לביריונים, ואז מתרחשת האלימות".

הנשיא סירב לומר אילו מדינות מתערבות בענייניה הפנימיים של מצרים, אבל טען שהדבר קורה. כשנשאל אם הוא מתכוון לסעודיה ולאיחוד נסיכויות המפרץ אמר מורסי: "לא. אני מדבר במושגים כלליים. לכל מהפכה יש את האויבים שלה ויש אנשים שמנסים להסית את העם המצרי מדרקו לדמוקרטיה. אני לא אומר שזה מקובל, אבל אנחנו רואים זאת בכל מקום".

המתח המתמיד והגובר בין מורסי לבין מערכת המשפט היה בעוכריו של הנשיא לאורך כל השנה החולפת. בית המשפט ביטל לא מעט החלטות שלו. מורסי ראה בשופטים ובתובע הכללי סממן מובהק לשרידי משטר מובארק, ואילו הם ראו בו כמי שדואג אך ורק לחיזוק מעמדו ולהשלמת השתלטות האחים המוסלמים על מוסדות המדינה. 

בתחילת דרכו הקים מורסי מעין צוות מומחים שייעץ לו בענייני ניהול המדינה. רובם התפטרו מאז. בנוסף, הכריז על תוכנית 100 הימים לחילוץ מצרים מהמשבר הכלכלי והמדיני שאליו נקלעה בעקבות המהפכה. הוא הבטיח לאזרחים לשפר את הביטחון האישי, ולפוגג את תחושת הכאוס ששררה בכל רחבי המדינה.

הנשיא החדש התחייב לנקות את הרחובות – מלכלוך ומאלימות וגזל; לשקם את ענף התיירות שנחשב לאחד מעמודי התווך של הכלכלה המצרית; להוזיל את מחירי הלחם ולצמצם את המחסור בדלק. מאה ימים חלפו ותיירים לא באו, המצב הכלכלי לא השתפר, ומספר האירועים הפליליים לא פחת באופן משמעותי. מבקריו של מורסי טוענים כי הוא עמד ב-9 מתוך 64 התחייבויות שהציג לעם המצרים. לדבריהם, מלכתחילה הוא הציב מטרות שלא היה סיכוי ליישמן – כך שהכישלון היה ידוע מראש. תומכיו מנגד, טוענים כי האופוזיציה לא נתנה לו הזדמנות, חסמה כל ניסיון לרפורמה והתעקשה להכשילו מיומו הראשון בתפקיד.

גם במדיניות החוץ מורסי נחל כישלון. כבר בתחילת שלטונו הביע תמיכה בלתי מסויגת במורדים בסוריה וקהיר אירחה לא מעט ישיבות של נציגי האופוזיציה הסורית. עם התגברות הלחימה יזם מורסי הקמת ועידה בהשתתפות שרי החוץ של מצרים, טורקיה, סעודיה ואיראן, שתקדם פתרון מדיני בסוריה; אולם זו לא זכתה לגיבוי ואהדה בינלאומית והתפרקה אחרי זמן קצר. בעניין הפלסטיני דיבר מורסי רבות על סיוע לפלסטינים לסיום הפילוג, אולם חוסר אמון בולט בין קהיר לרמאללה - בטענה שמורסי מגלה אהדה יתרה לבני בריתו מהחמאס - מנע שיתוף פעולה פורה. 

תחת שלטונו של מורסי איבדה מצרים את ההובלה בכל הקשור למדיניות החוץ בעולם הערבי למדינות כמו קטאר וסעודיה. בקרב החוגים הימניים בזירה המדינית בעולם הערבי מצטיירים מורסי והאחים המוסלמים כבני ברית של ארצות הברית, וכמובן זוכים לביקורת על המשך התיאום הביטחוני עם  ישראל. כך שגם אם יתגברו בימים הקרובים המהומות ברחובות מצרים, ספק מי מבין מנהיגי העולם הערבי יתגייס לעזרתו של הנשיא המצרי.

6 מתוך 6 |
המונים ברחובות סמוך לארמון הנשיאות בקהיר, אתמול
1 מתוך 6 |
מפגינים מנופפים בידיהם בכיכר תחריר בקהיר, אתמול
2 מתוך 6 |
אש בעימותים ברחובות אלכסנדריה, אתמול

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ