עדכונים מהשכנים |

מטוסי קרב סוריים מפגיזים את חומס ומשתלטים על מאחזי מורדים

השלטון המצרי הפסיק את שידוריה של תחנת טלוויזיה אופוזיציונית ■ מצרים מהדקת שליטתה בכבישי סיני והדבר גורם למחסור בדלק ועליית מחירים בעזה ■ לפחות 22 הרוגים בשורת פיגועים ברחבי עיראק ■ כל מה שחשוב ומעניין באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

16:00: צבא סוריה תקף היום (שבת) כוחות מורדים בעיר חומס, השלישית בגודלה בסוריה ומוקד ההתקוממות נגד משטר אסד לפני יותר משנתיים. מטוסי קרב ומרגמות הפגיזו אזורים שבשליטת המורדים ברובע קלאדיה, ולפי הטלויזיה הסורית "הצבא השיג הישגים מרשימים".

המתקפה בחומס מצטרפת להישגים משמעותיים למדי של הצבא סביב העיר בחודשים האחרונים, כאשר בסיוע לוחמי חיזבאללה מלבנון, הצליחו נאמני אסד להשתלט על עמדות ומאחזים שמקשרים את הבירה דמשק עם האזור ההררי שבלב סוריה. אזור המזוהה עם המיעוט העלוואי.

28/06/2013

20:45: אלפים מפגינים הערב בערים שונות במצרים במלאות שנה לכהונתו של הנשיא, מוחמד מורסי. זאת לקראת העצרות המחאה הגדולות המתוכננות ליום ראשון. בקהיר התגודדו אלפים סמוך למסגד המרכזי בשכונת נאסר, בעוד שבכיכר תחריר ובכמה אתרים אחרים נערכות הפגנות תמיכה במורסי.

באלכסנדריה פרצו עימותים אלימים בין קבוצות מפגינים משני הצדדים. מוקדם יותר נהרג בעיר אדם אחד נהרג ויותר מעשרה נפצעו כשהמון פרץ למטה תנועת האחים המוסלמים. צבא מצרים נערך בכוחות מתוגברים ברחבי קהיר אולם לפי שעה שומר על פרופיל נמוך.‬

14:28: שמונה נשים וילדות נהרגו בהפגזות ארטילריות כבדות של צבא סוריה במחוז דרעא שבדרום המדינה. הטלוויזיה הסורית דיווחה כי כוחות הביטחון מנהלים "מצוד אחר תאי חמושים" סמוך לעיירה הנמצאת על הגבול הירדני. סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי במהלך הקרבות נהרגו 18 מורדים, בהם לוחמים מירדן, סעודיה וצ'צ'ניה.

12:55: המאבק של כוחות הביטחון המצריים בהברחות לרצועת עזה גורם לשיבושים באספקת הדלק לרצועה, להכפלת מחירי חומרי הגלם לבנייה ולהפסקת פרויקטים. בכתבה של סוכנות הידיעות רויטרס על הנעשה בגבול מצרים-רצועת עזה נאמר כי לא ברור אם הידוק הפיקוח מצד השלטון המצרי היא עניין זמני או תוצאה של שינוי מדיניות ביחס להברחות לעזה.

בין היתר נאמר בכתבה כי צבא מצרים שלח תגבורות לחצי האי סיני בחודש שעבר ואלה הקימו עשרות מחסומים על הכבישים הנעים מתעלת סואץ ועד רצועת עזה. כתוצאה מכך, משאיות הנושאות מלט, ברזל, דלק וסחורות אחרות אינן מגיעות יותר אל המנהרות.

11:40: השלטון המצרי אסר אמש על מוחמד אל-אמין, בעליה של תחנת טלוויזיה CBC התומכת בעמדת האופוזיציה, לעזוב את המדינה. CBC היא התחנה שבה משודרת תוכניתו הפופולרית של הסאטיריקן באסם יוסף, שאירח לפני כשבוע בתוכניתו את הקומיקאי האמריקאי ומגיש "הדיילי שואו", ג'ון סטיוארט.

במקביל, הפסיק השלטון את שידוריה של תחנת טלוויזיה פרטית אחרת בשם "אל-פראין" והורה על מעצרו של בעליה תאופיק אוקשה, המחזיק גם הוא בעמדות ביקורתיות על מורסי. כתוצאה ממהלכי השלטון הודיע אתמול גם מגיש הטלוויזיה גמאל אל-שאער על התפטרותו בשידור חי. אל-שאער, עובד רשת הטלוויזיה הממלכתית, הסביר בשידור כי החליט לפרוש בשל "ניסיונות משרד ההסברה לשלוט בתוכניתו ובתכניה".

10:16: לפחות 22 בני אדם נהרגו בשורה של פיגועים ברחבי עיראק שהתרחשו הלילה. בצפונה ובדרומה של בגדאד אירעו פיצוצים בשני בתי קפה שבהם התקבצו צעירים רבים לצפות במשחק כדורגל. פיגועים דומים התרחשו בבעקובה ובעיירה ג'בלה.

07:56: אדם אחד נורה למוות וארבעה נפצעו במתקפה על משרדים של תנועת האחים המוסלמים בעיר זגזיט, צפונית לקהיר. הירי מגביר את המתיחות בין הפלגים במצרים לקראת הפגנות ההמונים נגד הנשיא, מוחמד מורסי, שצפויות להתחיל כבר היום בקהיר.

בתנועת האחים המוסלמים מאשימים את מתנגדיו של מורסי בהתססת הרחוב. בשבוע החולף נהרגו בתקריות אלימות במצרים חמישה בני אדם.

27/06/2013

21:12: תנועת הצעירים המצרים "טמרוד" הודיעה כי אספה עד כה 15 מיליון חתימות של אזרחים המתנגדים להמשך שלטונו של הנשיא, מוחמד מורסי. לדברי התנועה, מדובר ב-2 מיליון חתימות יותר ממספר הקולות שקיבל מורסי בבחירות לנשיאות שהתקיימו אשתקד, ובהן ניצח ברוב של 52%.

20:03: שלוש אירופאיות, חברות בתנועה הפמיניסטית "פמן", שנעצרו ונכלאו בחודש שעבר בתוניסיה אחרי שהפגינו חשופות חזה למען זכויות נשים במדינה, זכו לשחרור מוקדם ועזבו את המדינה.

השלוש - שתי צרפתיות וגרמנייה - נשפטו לארבעה חודשי מאסר בגין פגיעה במוסר ובהתנהגות בלתי הולמת, שוחררו אחרי שהתנצלו על המעשה. במהלך המשפט טענו השלוש כי ביקשו להביע מחאה על מעצר חברת פמן התוניסאית אמינה סבוי, שנעצרה אחרי שהפגינה חשופת חזה מול בית משפט בתוניס.

19:25: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב לדברים שאמר ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, ואמר כי "חיל האוויר ערוך ודרוך לכל משימה שתוטל עליו, קרובה או רחוקה, ומי שצריך לדעת שאנחנו לא רק מדברים, אלא גם עושים – יודע זאת". בנאום שנשא בטקס סיום קורס הטיס בבסיס חיל האוויר בחצרים אמר נתניהו כי "בשנה האחרונה פעלנו בגזרות רבות, חלקן גלויות וחלקן נסתרות. בכולן הושגה המשימה על ידי טייסי ונווטי חיל האוויר''.

אתמול פורסמו דברי ביקורת של דגן על האיומים שהשמיעו בכירים ישראלים נגד סוריה. "לאיים על אסד בעיני קצת בעייתי. יש לו, לפי ראייתו, לגיטימציה להגיב נגדנו. לא מלחמה, אבל כן תגובות ירי", אמר דגן והוסיף: "אסור להביא את אסד למצב שפוגעים בכבודו. לאיים לא צריך. אתה רוצה לפעול? תפעל".

לפניו נאמו גם שר הביטחון משה יעלון, והרמטכ"ל בני גנץ. הרמטכ"ל אמר כי "תמונת המצב האסטרטגית מציבה בפנינו אתגרים בטווחים ובסוגי תווך שונים ורבים מאי פעם. נביט סביב - הזירה בטלטלה, מדרום ומצפון. סוריה עודנה שותתת דם ובלבנון האש החלה לאחוז בשולי גלימתו של נסראללה".

יעלון אמר לטייסים ולבני משפחותיהם כי "אנו מתמודדים מול ארגוני טרור כמו חמאס והג'יהאד האסלאמי, אשר פועלים כל העת להתחמש וביום פקודה להפר את השקט של תושבי הדרום, כפי שקרה רק השבוע, לא הרחק מכאן; מול חיזבאללה מחרחר המלחמה בגבול הצפון, ומול משטר נטול עכבות הטובח באזרחיו בסוריה".

19:00: מועצת הביטחון של האו"ם האריכה בשישה חודשים את המנדט של כוח שמירת השלום בגולן (אונדו"ף). בהחלטתן, הדגישו חברות המועצה כי בשל העימות העז בסוריה יש צורך לחמש ולהגן יותר על החיילים שבכוח. דיפלומטים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי סביר שהחיילים, שכעת נושאים רובים בלבד, יצוידו מעתה גם באפודי מגן, כלי רכב ממוגנים ומכונות ירייה. עוד דווח כי המועצה מתכננת להגדיל את מספר החיילים המוצבים בגולן מ-900 ל-1,250 איש. בנוסף דורשת מועצת הביטחון מנשיא סוריה אסד ומהמורדים להפסיק את כל הפעילות הצבאית ברמת הגולן.

17:08: משרד ההגנה של רוסיה אישר את הדיווחים לפיהם מוסקווה הסיגה את כל חייליה מבסיס חיל הים בטרטוס שבסוריה, אולם הודיע כי הם הוחלפו בעובדים אזרחיים. סוכנות הידיעות אי-פי מדווחת כי מהודעת הרוסים עולה כי החלפת כוח האדם התרחשה לפני זמן מה אולם לא דווח עליה. לא נמסרו פרטים נוספים פרט להודעה כי הנמל, הבסיס הצבאי היחיד של רוסיה במזרח התיכון, ממשיך לשרת כלי שיט רוסיים בים התיכון.

אתמול דווח בתקשורת הרוסית על פינוי החיילים מהנמל בטרטוס. למרות גודלו המצומצם של הבסיס, חשיבותו גדלה בשל תמיכת מוסקווה במשטרו של בשאר אסד במלחמת האזרחים. משלוחי הנשק מרוסיה לכוחות אסד עברו דרך הנמל הזה. וושינגטון פוסט צטט אתמול כלי תקשורת ברוסיה שאמרו כי מוסקווה תשאיר צי של 16 ספינות בים התיכון. קפריסין הציעה לרוסיה להשתמש בנמלים שלה לצורך כך. הדיווח הראשוני על הנסיגה התפרסם בראיון של סגן שר החוץ הרוסי באל-חיאת ב-21 ביוני.

16:02: לפחות ארבעה בני אדם נהרגו בפיצוץ מחבל מתאבד סמוך לאחת הכנסיות המרכזיות בדמשק. הטלוויזיה הממלכתית דיווחה כי הפיצוץ אירע בשכונת באב שארקי, ליד הכנסייה היוונית אורתודוקסית.

15:40: בעזה מדווחים כי ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן יגיע לביקור ברצועה ב-5 ביולי. כתבנו ג'קי חורי מוסר כי בעזה מסתמכים על דיווחים בתקשורת הטורקית  לפיהם ארדואן יגיע בראש משלחת של 18 איש למצרים, ויעשה את דרכו לחופי עזה דרך הים כאות הזדהות עם הרוגי המאווי מרמרה. ייתכן כי הנשיא הטורקי ימשיך בטיסת מסוק לרמאללה.

יש לציין כי ארדואן דיבר כמה פעמים על רצונו לבקר ברצועה אולם התוכנית לא יצאה לפועל בין היתר בשל הסתייגות הרשות הפלסטינית, מחשש שביקור כזה יעמיק את הפילוג בין עזה לרמאללה. לפני כשבועיים ביקרה משלחת מטעם החמאס בראשותם של חאלד משעל ואסמאעיל הנייה באיסטנבול ושוחחו עם הטורקים על הידוק היחסים בין עזה לאנקרה.

12:25: המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, אומר שיהיה "קל" לפתור את המשבר עם המערב בנושא הגרעין האיראני, אם יריביה של ארצו יהיו רציניים בכוונתם להשיג פשרה. דבריו של חמינאי הם התייחסות ראשונה שלו לנושא הגרעיני מאז הבחירות לנשיאות, בהן נבחר המועמד המתון חסן רוחאני, התומך במשא ומתן ישיר עם ארה"ב. ההתבטאות מצביעה על כך שחמינאי עשוי גם הוא לתמוך במהלכים דיפלומטיים נועזים יותר, אם יתחדשו השיחות בין איראן למעצמות.

מספר עיתונים ציטטו היום את חמינאי שאומר כי "הפתרון לנושא הגרעין האיראני יהיה עבודה פשוטה וחלקה", אם מעצמות המערב רוצות להשיג עסקה. לא ניתנו פרטים נוספים מדבריו של חמינאי, אולם רוחאני רמז כי ישנה פתיחות רבה יותר לפשרה בנושא תוכנית הגרעין בתמורה להקלה בסנקציות על איראן.

12:00: נשיא הצלב האדום הבינלאומי אומר שהארגון שלו מודאג מאוד משימוש גובר והולך בבתי חולים, בתי ספר ומקומות תפילה בלחימה באזורי עימות. לפי סוכנות הידיעות אי-פי, פטק מורר אומר שהוועד הבינלאומי של הצלב האדום נחשף לעדויות של "שימוש במתקנים רפואיים לצורכי לחימה" ושימוש לא ראוי דומה בבתי ספר, מסגדים וכנסיות בשנה האחרונה. מורר אמר לכתבים היום במטה הצלב האדום כי כוחות המשטר והמורדים בסוריה ומקומות אחרים מכניסים כלי נשק לתוך מקומות שכאלה, וכך הופכים אותם למועדים לתקיפה.

11:44: קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מזהירה מפני חימוש המורדים הנאבקים להפיל את נשיא סוריה בשאר אסד. כך מדווחת סוכנות הידיעות אי-פי. מרדל אמרה בנאום בפרלמנט היום כי היא מבינה מדוע בריטניה, צרפת וארה"ב שוקלות להעביר משלוחי נשק לקבוצות מורדים מסוימות בסוריה, שמתמודדות בקרבות קשים עם כוחות אסד והחיזבאללה. אולם לדבריה, "לא ניתן לשקול את הסיכונים עד הסוף".

מרקל לא הסבירה את הסיבות לחששותיה, אבל מבקרי המהלך טוענים כי כלי הנשק המערביים רק יאריכו את העימות, בלי להטות את הכף באופן משמעותי לטובת המורדים. כמו כן, כלי נשק כמו טילים נגד מטוסים יכולים ליפול לידי ארגונים איסלמיסטיים קיצוניים ולשמש נגד מטרות מערביות. גרמניה חוששת גם מכך שמספר רב של אזרחי גרמניה הצטרפו למורדים האיסלמיסטים בסוריה ועלולים לשוב לארצם ולהיות מעורבים בפעולות טרור.

01:19: ישראל אינה שותפה להערכות אנשי מודיעין בכמה ממדינות המערב, שניצחון משטר אסד בקרב על העיירה הסורית קוסייר באמצע החודש הוא שינוי משמעותי במלחמה במדינה. מקור ביטחוני בכיר אמר אתמול ל”הארץ” שהנשיא הסורי אינו מצליח להטות את הכף בלחימה לטובתו ושהוא ויריביו שקועים בעימות שבו שום צד אינו צובר עוצמה מספקת להכרעה.

במערכת הביטחון בישראל טוענים שחיזבאללה נמצא בשפל שלא חווה כמותו בתולדותיו, וכי הסתבכותו במלחמה בסוריה מסבה לו נזקים חמורים יותר מחטיפת חיילי המילואים ב-2006, שהובילה למלחמת לבנון השנייה. אף שחיזבאללה סייע להכרעת הקרב בקוסייר, ספג הארגון יותר ממאה הרוגים ויותר מ-600 פצועים בלחימה, רובם אנשי היחידות המיוחדות. זה שיעור אבדות גבוה במיוחד לארגון שהמערך הלוחם שלו מונה פחות מ-20 אלף איש.

מספר ההרוגים הכולל של חיזבאללה בסוריה כבר חצה כנראה את ה-500 ומתקרב למספר הרוגי הארגון במלחמה ב-2006. חיזבאללה נתון לביקורת פנימית חריפה ביותר בלבנון ונאלץ להתמודד מדי יום עם התקפות אלימות נגד שכונות וכפרים שיעיים. ירי הרקטות לדאחייה, הרובע השיעי בביירות לפני כחודש, זכה לתשומת לב רבה, אך לצדו נרשמו מקרים ירי רבים על כפרים שיעים בבקעת הלבנון, סמוך לגבול עם סוריה.

00:18: נשיא מצרים מוחמד מורסי הזהיר אתמול (רביעי) מהשלכות ההסתה נגדו ונגד מוסדות המדינה מצד גורמים באופוזיציה. בנאום תקיף דחה מורסי את תביעת האופוזיציה להקדמת הבחירות לנשיאות וטען כי הוא נבחר בבחירות דמוקרטיות וחופשיות ואינו מוכן להחזיר את הגלגל לאחור. "ישנה מגמה של שקר והסתה מצד גורמים באופוזיציה", אמר מורסי. לטענתו, שרידי המשטר הקודם מנסים לחבל בתהליך הדמוקרטיזציה של מצרים ולהכפיף את המדינה ומוסדותיה לאינטרסים שלהם.

מורסי נאם בפני קהל גדול של תומכיו במרכז הכנסים בקהיר, ובנוכחות ראש הממשלה, ד"ר הישאם קנדיל ושר הביטחון עבד אלפתאח איסיסי. "החוקה, למרות שהיתה שנויה במחלוקת, היא המגן הראשון למדינה", אמר הנשיא. לדבריו, מצרים מתנהלת עכשיו על פי חוקה מאושרת שכולם כפופים לה ואין אף אחד מעל החוק.

שנה לאחר בחירתו של מורסי, המתגאה בתואר "הנשיא המצרי הראשון שנבחר בקלפיות", מצרים נראית כמי שיושבת על חבית של חומר נפץ. במדינה יש חשש אמיתי מהתלקחות ועימות חזיתי בין נאמניו של הנשיא ותומכי האחים המוסלמים לבין האופוזיציה, בראשם הצעירים פעילי תנועת "המרד" התובעים את הדחתו של הנשיא.

26/06/2013

21:07: סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי שני בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בעימותים בין תומכי הנשיא מוחמד מורסי ומתנגדיו בעיר מנצורה, צפונית לקהיר. מקורות ביטחוניים במדינה, ששוחחו עם רויטרס, טוענים שכ-90 בני אדם נפצעו במהומות, לאחר שמאות השתתפו בזריקות אבנים ברחובות. אנשים שנכחו במקום סיפרו כי שמעו קולות ירי.

מהומות דומות, בדרך-כלל סביב הפגנות או עצרות של אחד הצדדים, פרצו בימים האחרונים במספר ערים בחבי מצרים, ובסוף השבוע האחרון נהרגו בהם לפחות שני בני אדם. בסוף השבוע הקרוב מתככנים אנשי האופוזיציה מספר הפגנות ענק בהן יקראו לנשיא מורסי להתפטר.

17:11: יותר מ-100 אלף בני אדם נהרגו במלחמת האזרחים המתחוללת בסוריה בשנתיים האחרונות. כך דיווח ארגון לזכויות אדם הפועל בבריטניה ועוקב אחר הנעשה בסוריה. לפי הדיווח, מאז מארס 2011 נהרגו 36,661 אזרחים, 25,407 חיילי צבא אסד, 17,311 לוחמים שפעלו למען אסד ו-13,539 לוחמי אופוזיציה. 

16:52: רוסיה פינתה את כל חייליה מהנמל הצבאי שלה בטרטוס, כך מדווחת התקשורת הרוסית. הנמל בטרטוס הוא הבסיס הצבאי היחיד של רוסיה במזרח התיכון. למרות גודלו המצומצם, חשיבותו גדלה בשל תמיכת מוסקווה במשטרו של בשאר אסד במלחמת האזרחים. משלוחי הנשק מרוסיה לכוחות אסד עברו דרך הנמל הזה.

וושינגטון פוסט מצטט כלי תקשורת ברוסיה שאומרים כי מוסקווה תשאיר צי של 16 ספינות בים התיכון. קפריסין הציעה לרוסיה להשתמש בנמלים שלה לצורך כך.

הדיווח הראשוני על הנסיגה התפרסם בראיון של סגן שר החוץ הרוסי באל-חיאת ב-21 ביוני. היום אישרו כלי תקשורת ברוסיה את נכונות הדיווח בציטוטים של בכירים בצבא ובמשרד החוץ שלא זוהו בשמם.

"אין לנו יותר אנשי צבא או אזרחים בסוריה", ציטט העיתון ודמוסטי בכיר במשרד ההגנה הרוסי. "וגם לא מדריכים צבאיים המסופחים ליחידות הצבא הסורי". לפי מקור שדיבר עם רשת הטלוויזיה RT, מוסקווה החליטה להוציא את אנשיה מסוריה בשל התגברות הלחימה במדינה, ומחשש כי תקרית בה יפגעו אנשי צבא רוסים עלולה לגרום להשלכות רחבות בהרבה.

לפני שלושה חודשים חשפה סוריה ציוד מעקב מתוחכם שהוטמן על אי מבודד כקילומטר מחופי טרטוס. כלי תקשורת במערב העריכו כי הציוד הוטמן על ידי הקומנדו הימי הישראלי, כדי לעקוב אחר תנועות הצי הרוסי העוגן בטרטוס.

15:42: צבא מצרים מתגבר את כוחותיו בבסיסים הפרושים סמוך לערים לקראת ההפגנות הגדולות שמתכוונת תנועת האופוזיציה לקיים ב-20 בחודש. גורמי ביטחון אמרו כי הכוחות ישהו בפרברי הערים כדי לא ללבות את המתיחות.

הפגנות האופוזיציה מתקיימות לציון שנה לכהונתו של מוחמד מורסי כנשיא. מפקד הצבא מצרים, הגנרל עבד אל-פתח אל-סיסי, העניק למורסי ולאופוזיציה הארכה של שבוע להגיע להסכמות על מנת למנוע שפיכות דמים, לפי שעה ללא הצלחה. מורסי צפוי לפנות לאומה הערב ולהתייחס להפגנות.

עדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ