ביום השנה לכניסתו לתפקיד |

מיליונים הפגינו במצרים בדרישה להדחת מורסי

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בדיוק שנה מיום כניסתו של מוחמד מורסי לתפקידו כנשיא מצרים, שוב התמלאו אמש רחובות המדינה בהמונים. למיליוני המצרים שהתאספו בכל מחוזות מצרים – יותר מ-200,00 אלף מהם בכיכר תחריר בקהיר, סמל המהפכה המצרית – היתה קריאה אחידה וברורה: להפיל את המשטר.

תנועת "תמרוד" (מרד) העומדת מאחורי הקמפיין להפלתו של הנשיא מורסי והיתה הרוח החיה מאחורי ההתארגנות לקיום הפגנות הענק בכיכרות – במה שנחשבת להפגנת הכוח הגדולה ביותר מאז הפלת שלטונו של חוסני מובארק – שמה את הדגש על התאריך הסמלי, ה-30 ביוני. אמש היא קראה לכל אזרחי מצרים להתבצר בכיכרות ולהמשיך במאבק העממי עד שיושגו מטרותיו: לא עוד לשלטון מורסי, רוצים בחירות עכשיו.

אף כי מארגני ההפגנות קראו לציבור להימנע מאלימות, לאורך הערב התפתחו כמה עימותים בין מפגינים המתנגדים לשלטונו של מורסי לתומכיו. המונים ניסו להסתער על מטה האחים המוסלמים בשכונת אל-מוקטם שבקהיר וזה הוצת. כמו כן במקום נשמעו יריות ועל פי דיווחים חמישה בני אדם נהרגו וכ-40 בני אדם נפגעו באירוע. עוד דווח אמש כי חמישה בני אדם נהרגו וכי בכל רחבי המדינה נפצעו יותר מ-250 בני אדם.

בעוד ההפגנה המרכזית היתה בכיכר תחריר – ובה השתתפו עשרות קציני משטרה ועוד שורה של קצינים בדימוס וכן שרי פנים לשעבר שהביעו תמיכה באופוזיציה – גם בחלקים אחרים של קהיר, כמו גם במחוזות בים אחרים במדינה יצאו ההמונים לרחובות. בחלק מהערבים, לרבות פורט סעיד ואלכסנדריה, היו התנגשויות בין מפגינים לפעילי האחים המוסלמים ונפגעו מוסדות של התנועה. דובר האחים האשים אמש את המשטרה באוזלת יד ואי-אכיפת החוק.

חזית ההצלה הלאומית המאגדת את רוב מפלגות האופוזיציה, פרסמה אתמול הודעה ראשונה מאז החלו ההפגנות בשבוע שעבר, ובה נאמר כי היא מאמצת את תביעת המיליונים להפיל את הנשיא מורסי: "חזית ההצלה הלאומית מודיעה בשם העם מצרי, על כל רבדיו, כי העם המצרי ממשיך במהפכה ויכפה את רצונו כפי שנתגלה בכל 'כיכרות תחריר' במצרים". בהודעה נקראים המפגינים לשמור על איפוק ועל מאבק בלתי אלים עד להשגת המטרה העיקרית והיא - העברת מוסדות השלטון לעם.

דוברו של מורסי, איהאב פהמי, כינס אתמול אחר הצהריים מסיבת עיתונאים בה הודיע כי המדינה לא תאפשר בשום מצב הפרות סדר ורמיסת שלטון החוק. לדבריו, הנשיא מורסי קורא להידברות ודו-שיח לאומי והוא פתוח לכל יוזמה שאינה מנוגדת לחוקה ולחוק המצרי. פהמי דחה שמועות שהופצו בשעות הצהריים לפיהן הנשיא פיטר את ראש הממשלה הד"ר הישאם קנדיל, ומינה את שר ההגנה עבד אל פתאח אל-סיסי במקומו.

6 מתוך 6 |
מפגין עם תמונות נאצר, מורסי והשגרירה האמריקאית: "צאי, צאי"צילום: רויטרס
1 מתוך 6 |
מפגינים בכיכר תחרירצילום: רויטרס
2 מתוך 6 |
מפגין מחוץ לארמון הנשיאות: "מורסי, היכנע"צילום: אי-פי

בארמון הנשיאות אף דחו דיווחים לפיהם אישים מערביים מנסים לגשר בין האופוזיציה לנשיא. מלשכתו של מורסי נמסר כי "העם המצרי מסוגל לפתור את בעיותיו ואינו זקוק לתיווך וגישור מצד כל גורם חיצוני". עוד נמסר כי לשכת הנשיא אינה מקלה ראש בדרישות האופוזיציה ומתייחסת אליהן ברצינות רבה, אולם הדרך להשגת נוסחה שתהיה מקובלת על כל הצדדים תהיה אך ורק בהידברות".

מורסי שעבר כבר ביום שבת בערב מארמון אל אתיחאדיה לארמון אל קובה – מעון האירוח הרשמי של הנשיאות המצרית הממוקם מצפון לקהיר - ניסה אתמול לשדר עסקים כרגיל. בשעות הערב הופצו תמונות שבהן הוא יושב ומשוחח עם ראש הממשלה קנדיל וראשי הצבא, כדבר שבשגרה. אולם זמן לא רב מאוחר יותר, דווח כי בשל חשש לביטחונו, הנשיא כבר אינו בארמון אל קובה, כי אם במטה משמר הרפובליקה הממוקם בצפון מזרח קהיר – מתחם סגור עם אבטחה כבדה.

מתברר כי החלטה זו התקבלה בעקבות חשש של המשמר הנשיאותי מפריצת המון זועם למתחם הארמון והתנגשויות עם כוחות הביטחון. יצוין כי טרם פונה מורסי מהמקום התבצרו עשרות אלפי מפגינים ברחוב מול הארמון – אשר ברובע "מסר אל ג'דידה" היוקרתי - וקראו להדחתו של מורסי.

לאורך כל הערב שידרו אתמול כמה ערוצי טלוויזיה מסחריים, הנמנים עם אלו המתנגדים למורסי, קטעים מנאומו של הנשיא ב-29 ליוני 2012. אז הצהיר מול מאות אלפים בכיכר תחריר כי הלגיטימיות שלו היא מהכיכר ומהעם, וכי אין אף אחד שיכול להיות מעל רצון העם. אתמול הם תבעו ממנו לעמוד במלתו ולהחזיר את המנדט לעם שבחר בו. עורכים בכירים בעיתונות המצרים הבטיחו אמש כי כותרות העיתונים ידווחו היום על "התפרצות הר הגעש המצרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ