המחאה במצרים

חמשת הצעירים המורדים שהפכו למיליונים בתחריר

יוזמת קבוצת "תמרוד" אמנם לא מתבטאת בצורה מפלגתית או במצע פוליטי, אך הצליחה לערער את אחיזת מורסי בשלטון ולעורר את זעם האיסלאמיסטים

בן הובארד, ניו יורק טיימס, קהיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן הובארד, ניו יורק טיימס, קהיר

לפני כחודשיים ישבו חמישה צעירים בבית קפה בקהיר והגו תוכנית שנראתה פשוטה לכאורה לתיעול התסכול העממי הגובר מהכיוון שאליו מצרים צועדת: איסוף חתימות הקוראות להדחתו של הנשיא מוחמד מורסי וארגון מחאה המונית מול ארמון הנשיאות ביום השנה לכניסתו לתפקיד, 30 ביוני. כפי שקרה בעבר למחאות ההמוניות שהביאו להדחת הנשיא לשעבר חוסני מובארק, גם הפעם היו ליוזמתם השלכות מרחיקות לכת ביחס לציפיות ממנה.

היוזמה, המכונה "תַמרוּד" (מרד בערבית) התפשטה באחת ברחבי המדינה ועודדה מיליוני מצרים להצטרף בסוף השבוע להפגנות שעוררו את זעם האיסלאמיסטים, ערערו את אחיזת מורסי בשלטון וגרמו לצבא מצרים לאיים בתפיסת השלטון מחדש. 

הצלחת היוזמה הפכה את חמשת הצעירים שהגו אותה, מחמוד באדר, מוחמד עבד אל-עזיז, חסן שהין, מאי ואהבה ומוחמד הייקל, כולם כבני 22 עד 30, לגיבורים בעיני מתנגדי תנועת האחים המוסלמים. המפגינים מריעים להם, העיתונאים עטים עליהם ותוכניות האירוח מחזרות אחריהם. למרות זאת, תנועתם מאופיינת באותן עוצמות וחולשות שאפיינו את קבוצות הצעירים שחוללו חלק מהתמורות הפוליטיות מרחיקות הלכת שידעה מצרים מאז המהפכה, ותיעלו את רחשי הציבור לכיוון פוליטי מבלי שהצליחו להפוך לארגונים סדורים.

החמישה הכירו בפעילות בגוף פוליטי אחר שהשתתף בהפלת מובארק בפברואר 2011. כולם עובדים בכלי תקשורת של האופוזיציה, אבל נזהרים שלא להזדהות עם מפלגות פוליטיות. כולם מוסלמים אדוקים, אולם גם מתייחסים בחשדנות לאיסלאם הפוליטי של האחים המוסלמים. אחרי ההתקוממות שהביאה להפלתו של מובארק, הם חשו שהמהפכה שלהם סטתה ממסלולה ושמורסי, הנשיא הנבחר הראשון של מצרים, לא השכיל להרחיק אל מעבר לשורשיו בתנועת האחים המוסלמים, שהשתלטה על הבחירות של אחרי המהפכה. "הרעיון המקורי היה שיש המון כעס ברחוב נגד האחים המוסלמים ונגד מורסי, ושחלק אחד של החברה השתלט על הממשלה ולא עורך שום רפורמה לטובת העם", אמר שהין (22). 

מפגינים בכיכר תחריר, הבוקרצילום: רויטרס

הקבוצה ארגנה עצומה שקראה לא לתת אמון במורסי ולקיים בחירות חדשות לנשיאות, וחבריה הפיצו את היוזמה בפייסבוק ובטוויטר. בחג הפועלים ב-1 במאי הם גם החלו לאסוף חתימות בכיכר תחריר, והצליחו לאסוף רבבות מהן. באדר סיפר כי הופתעו מממדי ההיענות ליוזמה ולא היו ערוכים לה. דפי העצומה נגמרו במהרה והם נאלצו לשכפל עותקים נוספים.

היוזמה נשאה מתחילתה אופי פוליטי ניטרלי וקראה רק לכינון דמוקרטיה שבה כל המצרים יכולים לקחת חלק. רק אחרי שתפסה תאוצה, הצטרפו אליה דמויות בולטות באופוזיציה, כמו מוחמד אל-בראדעי והמועמד לשעבר לנשיאות חאמדין סבאחי. התנועה טוענת שהצליחה לאסוף 22 מיליון חתימות (כרבע מאוכלוסיית מצרים), אולם קשה לאמת זאת. "החתימות האלה התגבשו לכדי המוני האזרחים שיצאו לכיכרות ברחבי המדינה", אומר באדר.

היוזמה עוררה זעם בקרב תומכי מורסי, שיזמו עצומה משלהם הקרויה "תַגרוּד" ("ללא משוא פנים"), וארגנו בתורם הפגנות המוניות בעד מורסי. דוברי החוגים האיסלאמיים בעצרות למען מורסי טענו שיריביהם הם מכשירים בידי תומכי מובארק שרוצים לחזור לשלטון, והאשימו אותם בהתנגדות לאיסלאם. אחרים טוענים שהמערכה של האופוזיציה היא אנטי דמוקרטית, היות שהיא דורשת שמורסי יסיים את תפקידו בטרם השלים את ארבע שנות כהונתו החוקית. "אם לאנשי האופוזיציה יש באמת כוח להוציא מיליוני מפגינים לכיכרות ולאסוף מיליוני חתימות, איך זה שהם לא יכולים להביא את האנשים האלה לקלפיות?", תהה אחד המפגינים התומך בהאחים המוסלמים, תאמר עבד אל-מקסוד. 

רבב אל-מהדי, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטה האמריקאית של קהיר, סבור שהעובדה שלתנועה אין מצע פוליטי מגובש מבשרת שהיא תתפוגג ממש כפי שקרה לגופים צעירים אחרים. "מצד אחד הם מתקשרים עם הציבור ומנגד הם לא יודעים איך לארגן אותו במסגרת פוליטית שאינה מתמקדת אך ורק בקריאה להפגין", אמר, "זאת משום שהם מתמקדים במה שהם מתנגדים לו ולא במה שהם מעוניינים שיקרה". 

מארגני יוזמת תמרוד מודים שאין להם מצע פוליטי, אבל מתעקשים כי על המצרים צריכים להחליט מה יהיה הצעד הבא, אם מורסי אמנם יופל. "בתוך חודשיים בלבד הגענו להישג האדיר הזה, ואנשים ציפו שבזמן הזה גם נגבש מצע פוליטי"? אומר באדר, "זה מטורף". והבה, האשה היחידה בקבוצת המייסדים, אמרה כי "זהו קולו של העם המצרי, והיינו עושים שגיאה היסטורית לו הפכנו למפלגה פוליטית. זו השלמתה של המהפכה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ