רוחאני בראיון: פייסבוק היא תופעה מבורכת, הצנזורה באינטרנט לא משיגה דבר

נשיאה הנבחר של איראן הביע את התנגדותו לאפליה בין גברים לנשים במרחב הציבורי. הוא גם מתח ביקורת על משטרת הדת ועל חוקי הלבוש הנוקשים

סעיד כמאלי דהגאן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סעיד כמאלי דהגאן, גרדיאן

לקראת כניסתו הרשמית לתפקיד נשיא איראן בעוד כחודש, ערך חסן רוחאני שורה של ראיונות על כלי תקשורת ובהם התייחס לשורה של נושאים שנחשבו לטאבו בתקופת כהונתו של מחמוד אחמדינג'אד וביניהם סוגיית חופש הביטוי והצנזורה על האינטרנט. בראיון למגזין הנוער "צ'לצ'רה" התייחס רוחאני בין היתר לפייסבוק ואמר כי מדובר ב"תופעה מבורכת" וכי הוא מתנגד לאפליה בין גברים לנשים.

"בעידן המהפכה הדיגיטלית, לא ניתן לחיות או למשול בדלת אמות. אני מתנגד לפשיטות על בתיהם של אזרחים המחזיקים בצלחות לוויין לדוגמה", אמר, "הממשל התעלם מזכויות האזרחים והעצים את זכויותיו שלו". בהתייחס לצנזורה החריפה על האינטרנט באיראן, אמר רוחאני כי חלק מהצעדים שנקט הממשל בעניין זה לא נעשו בתום לב אלא מסיבות פוליטיות.

"הם (אנשי המשטר) חוששים מהאווירה של חופש ולכן הם מטילים מגבלות על המידע. אבל סינון המידע אינו משיג תוצאות. שתומכי הצנזורה יספרו לי על פרט מידע אחד שהם הצליחו להעלים בשנים האחרונות". "סינון המידע לא הצליח אפילו למנוע מאנשים גישה לאתרים לא אתים (רמז לפורנוגרפיה). הוא רק הגביר את חוסר האמון בין הציבור לבין המדינה".

רוחאני מגיע לכנס בטהראן בשבוע שעברצילום: אי–פי

לאורך קמפיין הבחירות שלו וגם לאחר שניצח, הבטיח רוחאני להחזיר את הרפובליקה האיסלאמית אל מסלול המודרניזציה "אחרי תקופה של שמונה שנים שבה הוזנחו זכויות האזרחים" ולשקם את הכלכלה שנפגעה קשות כתוצאה מהסנקציות הבינלאומיות על תוכנית הגרעין. הוא שב ואמר כי החליט להתמודד לנשיאות בגלל המצב באיראן ובגלל שחש כי המדינה נמצאת בסכנה. "על אופיה של הרפובליקה מוטל כיום צל מצד פירוש מסוים של האיסלאם", אמר, "חלק עקרונות החוקה שלנו חוזקו בעוד שעקרונות אחרים הוזנחו והתוצאה כי אי שיווי משקל".

מאז ההתקוממות האלימה שליוותה את הבחירות לנשיאות ב-2009, בה זכה אחמדינג'אד לכהונה שנייה ככל הנראה כתוצאה מזיוף קולות, הידק מאוד השלטון האיראני את המגבלות על האינטרנט. הגישה למאות אלפי אתרים - כולל פייסבוק וטוויטר - נחסמה. עם זאת, מיליוני איראנים ממשיכים להשתמש ברשת באופן חופשי באמצעות VPN (חיבור מוצפן לשרת מרוחק באופן השומר על האנונימיות של הגולש).

"המרחב הווירטואלי הוא כלי שיכול להיות הזדמנות ויכול להיות גם איום. אני זוכר שהנשיא לשעבר רפסנג'אני כינה בזמנו את הרשתות החברתיות באינטרנט כתופעה מבורכת. אני מסכים איתו", אמר רוחאני. בהתייחס לצנזורה החמורה על יצירות אמנות ומופעי תרבות, אמר הנשיא הנבחר כי "במקום להתערב בחיי אמנים ודמויות תרבותיות - על המדינה לספק להם ביטחון".

נשים עוטות חיג'אב בטהראן, כשבוע לפני הבחירותצילום: רויטרס

בראיון למגזין הנוער התייחס רוחאני גם ללבוש האישה וחבישת החיג'אב המחויבת על פי חוק, ואמר כי הוא איננו סבור שמשטרת הדת צריכה להתערב בחייהן של נשים הבוחרות להופיע באופן שאינו עולה בקנה אחד עם החוק, אך הוא לא אמר כי הוא תומך בחופש לבוש מלא. "אני נגד מעצרים. אישה ללא חיג'אב איננה בהכרח אישה לא טהורה". הוא גם הביע התנגדות להפרדה בין גברים לבין נשים באוניברסיטות ומתח ביקורת על פוליטיקאים המתנגדים לכך שנשים יכנסו לאיצטדיונים או למופעים.

גם בנוגע לפעילותה של רשות השידור האיראנית, לרוחאני יש ביקורת רבה. "חלק נכבד מהנוער שלנו מתעלם מהשידור הציבורי מכיוון שהוא לא נתפס כאמין, מוסרי או צודק. כשמקרינים שם תוכנית על לידתו של דב פנדה בגן חיות בסין אך לא מדווחים על פועלים ששובתים כבר חצי שנה כדי לשפר את תנאי שכרם - ברור שיתעלמו. הפיתרון הוא שיהיה חופש ביטוי"

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ