02:05, סוריה: 

לפחות עשרים בני אדם, ברובם לוחמים מכוחות המורדים הסורים, נהרגו בהתפוצצות מכונית תופת אמש (חמישי) ליד נקודת בידוק בסמוך לבאב א סלאם בגבול הטורקי בצפון סוריה. בנוסף, לפחות עשרים וחמישה נפצעו, שמונה מהם במצב אנוש ונלקחו לבתי חולים טורקיים מעבר לגבול. מעבר באב א סלאם נמצא בסמוך לעיר עזאז, אחד המעוזים המשמעותיים של לוחמי המורדים הסורים בגיבוי טורקי. המתקפה ארעה שבוע לאחר שחמוש מארגון המדינה האיסלאמית (דעאש), פוצץ עצמו באידליב בצפון מערב סוריה.

בתוך כך, נשיא סוריה, בשאר אסד, התראיין לעיתון רוסי ואמר בין השאר כי התערבות טורקיה בסוריה היא עבירה על החוק הבינלאומי, כי המשבר בארצו הפך לעימות בין המערב לרוסיה, וכי נפילת חאלב בידי הממשלה עשויה להוות קרש קפיצה לדחיקת "טרוריסטים" מהמדינה.

הרס באחד הבסיסים שהותקפו על ידי אנסאר בית אל-מקדאס בצפון סיניצילום: רויטרס

19:04, סעודיה: שלטונות סעודיה ערפו את ראשיהם של עשרות מורשעים, בהם סוחרי סמים זרים, מאז תחילה השנה. ארגון זכויות האדם אמנסטי כינה את קצב ההוצאות להורג בסעודיה מאז תחילת 2015 - "חסר תקדים". בין המוצאים להורג בסבב הנוכחי: חמישה אזרחי פקיסטאן, שני ירדנים, שני סורים, תימני והודו. מאז תחילת השנה הוצאו בממלכה להורג 38 בני אדם, כמעט פי שלושה מהקצב בתקופה המקבילה אשתקד.

17:07, מצרים: לפחות 25 חמושים איסלאמים נהרגו בהפצצות אוויריות של צבא מצרים בצפון חצי האי סיני ביומיים האחרונים. גורמי ביטחון מסרו כי ההפצצות כוונו נגד יעדים של מיליציות ג'יהאדיסטיות, ובראשם ארגון אנסאר בית אל-מקדאס שנשבע אמונים למדינה האיסלאמית. לפחות 10 מאנשי הארגון נהרגו ו-14 נפצעו היום בהפצצה על שני מבנים מדרום לעיירה שייח זווייד. אתמול נהרגו עוד 15 חמושים בהפצצה על שלושה בתים באזור. אתמול הודיע נשיא מצרים במפתיע על פיטוריו של שר הפנים והחלפתו בגנרל בדימוס בעל ניסיון רב במאבק בקיצוניות הדתית.

14:31, טורקיה: טורקיה חסמה את הגישה לאתר האינטרנט של השבועון הצרפתי הסאטירי "שארלי הבדו", כמו גם עמודי אינטרנט אחרים המקשרים אל אתר השבועון, שספג בינואר מתקפת טרור איסלאמי בה נהרגו 12 בני אדם.

החשכת האתר בטורקיה היא תוצאה של פסיקת בית משפט בחודש שעבר הקוראת לחסימת עשרות אתרים המכילים תוכן הנתפש כעלבון לאיסלאם. במסגרת זו נחסם גם האתר של הארגון האתאיסטי היחיד במדינה. כ-67 אלף אתרי אינטרנט חסומים נכון לימים אלה בטורקיה בתואנות שונות.

12:00, סוריה: צבא סוריה הודיע כי הרג מפקד בכיר בארגון ג'בהת א-נוסרה, המזוהה עם אל-קאעדה, בצפון מערב המדינה. על פי סוכנות הידיעות הסורית הממלכתית, אבו חמאם אל-שאמי נהרג בפיצוץ במהלך פגישה של מנהיגי ג'בהת א-נוסרה במחוז אידליב. לפחות עוד שלושה מאנשי הארגון נהרגו.

ההפצצה באידליב יוחסה בתחילה בטעות לקואליציה המערבית-ערבית, אולם זו הכחישה את השמועות במהלך היממה האחרונה. ג'בהת א-נוסרה הרחיב בחודשים האחרונים את אחיזתו במחוז אידליב אחרי שכבש שטחים מדי ארגוני המורדים המתונים הנאמנים לקואליציה המערבית. במקביל ממשיך הארגון לשקול את פרישתו מאל-קאעדה ולהקים גוף חדש הנאמן למדינות במפרץ הפרסי המבקשות להפיל את נשיא סוריה, בשאר אל-אסד.

ובתוך כך נודע כי האיחוד האירופי הטיל סנקציות על קבוצה נוספת של תומכי אסד. מדובר בשבעה בני אדם ובשישה ארגונים המצטרפים לרשימה שכבר כוללת 211 אישים ו-53 ישויות. הסנקציות כוללות הקפאת נכסים באיחוד האירופי ואיסור כניסה ל-28 מדינות הגוש.

דגלי המדינה האיסלאמית וג'בהת א-נוסרה במחוז אידליבצילום: אי־פי

10:41, האיחוד האירופי: שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, אמרה "עסקה טובה נמצאת בהישג יד" בשיחות הגרעין בין איראן לבין המעצמות. במסיבת עיתונאים בריגה, בירת לטביה, ציינה מוגריני כי היא מחויבת לסייע לתוצאה חיובית בשיחות שמקיימים הצדדים בשווייץ.

"אני מאמינה שעסקה טובה נמצאת בהישג יד. אני גם מאמינה שלא תהיה עסקה, אם היא לא תהיה עסקה טובה. זה מסר שאנו צריכים להעביר לכל בעלות בריתנו ושותפינו", הוסיפה מוגריני כשהיא רומזת לביקורת שהשמיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בימים האחרונים.

5/3/15

15:50, מצרים: ראש ממשלת מצרים איברהים מחלב פיטר באופן מפתיע שמונה שרים, ובראשם שר הפנים מוחמד אבראהים. במסגרת המהלך, שהתבצע באישורו של הנשיא עבד אל-פתח א-סיסי, יוחלף אבראהים בגנרל מגדי עבד אלגפאר שעמד בראשון מנגנון הביטחון הפנימי (ג'קי חורי)

12:55, סוריה: ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי, אמר  למחוקקים אתמול (רביעי) כי ייתכן שכוחות מיוחדים ייכנסו לסוריה כדי לתמוך במורדים המתונים. עם זאת, בכירים ציינו כי הערתו של דמפסי נגעה לתרחיש היפותטי שנוגע לשלב שבו כוחות האופוזיציה המתונים יאומנו, מה שעדיין לא קרה.

דמפסי אמר כי הוא יהיה מוכן להציע לנשיא ברק אובמה שילוב של אנשי כוחות מיוחדים או קציני סיוע אווירי, שיוכלו לסייע בתיאום תקיפות, אם המפקדים בזירה יחשבו שהצעד נחוץ. 

10:41, תימן: סוכנים של שירותי המודיעין האיראניים הצליחו לשחרר דיפלומט איראני שנחטף לפני יותר משנה וחצי בתימן, כך הודיעה IRNA, סוכנות הידיעות הרשמית של המדינה. סגן שר החוץ חוסיין אמירעבדולאהיאן אמר כי סוכני ביון הביון של המדינה השלימו "מבצע קשה ומסובך" לחילוץ אחמד ניקבחאט מידי ה"מחבלים". ניקבחאט נחטף בעיר צנעא בידי חמושים שעצרו את מכוניתו והכניסו אותו לכלי רכב זר. על פי הדיווח, הדיפלומט שב לארצו.

4/3/15

21:25, סוריה: עשרות אנשי ביטחון ומורדים סורים נהרגו בהתקפה על מתקן מודיעין בעיר חאלב, כך מסרה קבוצת מעקב אחר זכויות אדם במדינה. המתקפה החלה בפיצוץ מטען שהוסתר במנהרה סמוך למטה המודיעין של חיל האוויר, ולאחר מכן מורדים איסלאמיסטים פתחו בהתקפה על הבניין. ישנם דיווחים סותרים אם הבניין עצמו נפגע או נהרס. מקורות בקרב המורדים מסרו כי חלק מהבניין התמוטט.

השליטה בחאלב מחולקת בין המורדים לממשלה מאז פרצה הלחימה בעיר באמצע 2012. אולם חיילים הנתמכים בידי מיליציות פרו-ממשלתיות ולוחמים מתנועת חיזבאללה השיגו התקדמות מתמדת מאז פתחו במתקפה לכיבוש מחודש של חלקי העיר שבשליטת המורדים בשנה שעברה.

מוגריני בסיום ועידת האיחוד האירופי בבריסל בסוף השבוע האחרוןצילום: אי־אף־פי

14:30, סוריה: התובע הציבורי בעיר שטוטגרט שבגרמניה הודיע כי המשטרה חוקרת חשד שלוחם אל-קאעדה משווייץ מחזיק בשבי בסוריה אישה גרמניה, בת 22, שהתאסלמה והתחתנה עמו.  על פי החשד הצעירה יצאה מרצונה החופשי לחופשה עם בן זוגה החוטף, ככל הנראה בן 20 ממוצא טורקי שנסע בשנת 2014 להילחם בסוריה לצד ג'בהת א-נוסרה. לדברי החוקרים, השניים נסעו לטורקיה ונכנסו לסוריה, שם הוא מנע ממנה לחזור לגרמניה.

09:44, סוריה: מפקדים בארגון ג'בהת א-נוסרה המסונף לאל-קאעדה שוקלים באחרונה להיפרד מהארגון ולהקים ארגון חדש עצמאי שיזכה לתמיכה ממדינות המפרץ בניסיון להפיל את שלטון הנשיא אסד במדינה. כך מסרו גורמים המקורבים לארגון. לדברי הגורמים, קטאר, שלה קשרים טובים עם הארגון, מעודדת את המפקדים לנקוט צעד זה ולהודיע על התפלגות מאל-קאעדה כדי שיוכלו לזכות בתמיכה כלכלית רחבה יותר.

03/03/15

17:57, טורקיה: בית משפט בטורקיה גזר על הנשיא רג'פ טייפ ארדואן לשלם פיצויים בסך עשרת אלפים לירות (4,000 דולר) על כך שכינה פסל שנועד לקדם את השלום עם ארמניה - "מפלצתי". ארדואן אמר את הדברים ב-2011 בהתייחס לפסל בשם "מוניומנט ההומניות" שהציב האמן מהמט אקסוי במזרח המדינה. בעקבות דברי ארדואן, פירקה הרשת המקומית את הפסל. אקסוי תבע את ארדואן בגין העלבון ועוגמת הנפש שנגרמו לו.

14:18, איראן: שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי ארצו אינה מקבלת את דרישתו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, להקפיא את פעילותה הגרעינית למשך 10 שנים לפחות. "זו דרישה מופרזת וחסרת היגיון, אובמה דיבר באופן מאיים ולא מקובל", אמר זריף והדגיש כי שיחות הגרעין, המתקרבות למועד היעד שלהן, נמשכות.

13:31, מצרים: בית משפט השהה את הבחירות הקרבות לפרלמנט, בעקבות פסיקה קודמת של בית המשפט החוקתי העליון לפיה חוק הבחירות מנוגד לחוקה. ועדת הבחירות של המדינה צפויה לקבוע בהמשך תאריך חדש להצבעה, שהיתה אמורה להתחיל בסוף החודש. הסעיף אותו פסל בית המשפט העליון נוגע לחלוקת מחוזות הבחירה, והממשלה פועלת לניסוחו מחדש. לפי הערכות, הבחירות ידחו בלפחות כמה שבועות.

13:17, עיראק: קרבות מתנהלים בין חיילים עיראקים ללוחמי המדינה האיסלאמית דרומית לעיר תכרית המוחזקת בידי הארגון, אך המתקפה לכיבוש מחדש של העיר נפגעה בשל פיצוץ מטענים שהוטמנו בשולי דרך, כך אמרו מקורות רשמיים. כוחות הממשלה הנתמכים בידי מיליציות שיעיות לא הצליחו להשיג התקדמות רבה ביומו השני של המבצע לכיבוש תכרית, כך לדברי המקורות.

קרבות עזים מתרחשים בעיקר בשולי העיירה אל-דור, דרומית לתכרית, בעוד חיילי הממשלה הפגיזו בסיסים של המדינה האיסלאמית בתוך העיר. המבצע הצבאי נחשב למבחן ליכולותיו של צבא עיראק לדחוק את המורדים מערים גדולות אחרות שכבשו בלב האזור הסוני בצפון ובמערב המדינה בשנה שעברה. ניסיונות קודמים לכבוש מחדש את תכרית נכשלו בשל התנגדות המורדים.

2/3/15

23:27, ארה"ב: מנהל המודיעין הלאומי האמריקאי, ג'יימס קלאפר, אמר כי כ-180 אמריקאים הצטרפו לארגון המדינה האיסלאמית, לפלגים המזוהים על אל-קאעדה וגם לכוחות הנאמנים לנשיא סוריה בשאר אל-אסד. לדבריו, כ-40 מהם שבו לארה"ב. על פי ההערכות במערב יותר מ-20 אלף אזרחים זרים מיותר מ-90 מדינות התגייסו לשורות ארגונים ג'יהאדיסטים הלוחמים בסוריה ובעיראק.

כוחות עיראקיים ולוחמי מיליציות שיעיות סמוך לעיירה חמרין שמצפון לבגדאדצילום: רויטרס

21:54, לוב: הפרלמנט הלובי המוכר על ידי המערב הסכים לשוב לשיחות התיווך של האו"ם עם הממשלה האיסלאמיסטית בטריפולי, בניסיון להקים ממשלת אחדות במדינה השסועה. המגעים בין הצדדים הופסקו בשבוע שעבר בעקבות פיגוע התאבדות. את שיחות התיווך מנהל שליח האו"ם הספרדי ברנרדינו לאון.

19:03, איראן: איראן מנטרת שמונה מיליון דפי פייסבוק איראניים באמצעות תוכנה חדשה ובכוונתה להרחיב עוד את "אכיפת הקודים המוסריים של הרפובליקה האיסלאמית" גם ברשתות החברתיות - כך דיווחו כלי תקשורת במדינה. על פי הדיווח, המרכז לחקירות פשע מאורגן, שהוא זרוע של משמרות המהפכה, מאשים את פייסבוק בהפצת "תוכן לא מוסרי" ואף עצר כמה גולשים.

איראן חוסמת כבר כמה שנים את הגישה לפייסבוק, טוויטר ויוטיוב, אבל מיליונים מאזרחיה שומרים על גישה אל הרשתות החברתיות הללו באמצעות חיבורים פרטיים וירטואליים (VPNs). עם זאת, עקיפת החיבור המקובל לאינטרנט אינו הופך את האיראנים לחסינים ממעקב. לדוגמה, בשנה שעברה נעצרו שלושה גברים ואשה איראניים שהפיצו סרטון שבו הם שרים שיר מערבי.

הרשתות החברתיות היו כלי מרכזי בגיוס ההמונים להפגנות הענק נגד בחירתו מחדש של מחמוד אחמדינג'אד לנשיאות ב-2009. כעת מתכוון המרכז לחקירות פשע מאורגן להרחיב את הניטור גם לרשתות כמו אינסטגרם, וייבר ו-וואטסאפ. בדצמבר הציג משרד התקשורת האיראני "תוכנית ניטור חכמה" המשפרת את יעילות הצנזורה וציין כי היא תיושם במלואה בחודש יוני 2015.

16:25, אוסטריה: ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, אמר לנוכח המועד המתקרב לסיום שיחות הגרעין, כי אינו יכול לומר מתי תסיים סוכנות הגרעין את חקירתה בנוגע לתוכנית האיראנית. "זה תלוי בשיתוף הפעולה מצד איראן, איננו יודע לומר מתי זה יקרה. שאלנו מספר שאלות והבהרנו אותן, כך שהם יכולים לענות", אמר אמאנו.

15:20, טורקיה: עיתונאי חוקר מוכר בטורקיה נעצר על ידי השלטונות בחשד שהקים ארגון פשע ובחשד שפרסם מסמכים מסווגים. כלי תקשורת בטורקיה דיווחו כי עם הוצאת צו המעצר נגד מהמט באראנסו, ערכו שוטרי היחידה למאבק בטרור פשיטה על דירתו. באראנסו, איש העיתון האופוזיציוני "טאראף", נעצר בחודשים האחרונים כמה פעמים. הוא התפרסם ב-2010 כשחשף מזימה להפיכה צבאית בטורקיה.

14:59, מצרים: שני בני אדם נהרגו בפיצוץ מטען חבלה במרכז קהיר. כלי תקשורת במצרים דיווחו כי הפיצוץ אירע באזור הומה אדם, סמוך לבית המשפט העליון. משטרת מצרים סגרה את האזור וחבלנים הוזעקו למקום. יצויין כי אתמול נהרגו שני אזרחים וחמישה נפצעו בפיצוץ מטען סמוך לתחנת משטרה בעיר הדרומית אסוואן.

13:27, תימן: קונסול סעודיה בעיר עדן שבדרום תימן, שנחטף לפני שלוש שנים במדינה, שוחרר וחזר לבירה ריאד. כך דיווח משרד הפנים בממלכה. הקונסול, עבדאללה אל-חאלידי, נחטף במארס 2012 על ידי ארגון אל-קאעדה בחצי ערב ומאז נותר בשבי. בשנים האחרונות הוא הופיע בכמה סרטונים שפרסם הארגון כדי לשכנע את הרשויות בממלכה לקבל את תנאי שחרורו. לא נמסר מה היו הנסיבות שהביאו את החוטפים בסופו של דבר לשחרר את הקונוסול.

12:21, איראן: שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף אמר כי הוא "יעשה כמיטב יכולתו" במשא ומתן עם ארה"ב וחמש המעצמות על תכנית הגרעין של ארצו. לקראת פגישתו עם שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, מחר בשווייץ אמר זריף: "אנחנו ננסה להתקדם כמה שאפשר בשיחות".

01/03/2015

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואןצילום: רויטרס

20:20, סוריה: ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) שחררו 19 נוצרים אשורים שנחטפו בשבוע שעבר בצפון מזרח סוריה, לאחר שהועמדו לדין בבית משפט דתי. כך הודיע ארגון סורי לזכויות אדם היושב בלונדון. בין המשוחררים 17 גברים ושתי נשים. בידי הארגון עדיין מוחזקים 200 מהקהילה האשורית שנחטפו ממחוז חסקה.

14:57, תימן: טיסה ישירה ראשונה מאיראן נחתה היום בבירת תימן צנעא המוחזקת בידי המורדים השיעים החותים, שפועלים להפוך את היחסים בין המדינות לרשמיים. המורדים חתמו על הסכם עם רשויות טהראן ביום שבת במסגרתו 14 טיסות ישירות יפעלו בין המדינות בכל שבוע. לפי הערכות הלוחמים החותים מקבלים תמיכה מאיראן, טענה אותה הם מכחישים.

12:38, מצרים: בית המשפט העליון קבע כי חלק מחוק הבחירות מנוגד לחוקה, צעד העלול להביא לדחיית הבחירות לפרלמנט שאמורות להתחיל החודש. הפסיקה מתייחסת אל סעיף בחוק הנוגע לחלוקת מחוזות הבחירה. הנשיא עבד אל-פתח א-ססי הורה לנסח מחדש את החוק בתוך חודש. הבית המרכזי בפרלמנט של מצרים פוזר ב-2012, והבחירות הקרבות אמורות היו להיות הצעד האחרון במפת הדרכים בתקופת הביניים שלאחר הדחת הנשיא מוחמד מורסי. הן צפויות להיערך בכמה שלבים, החל ב-22 ו-23 למארס. 

א-סיסי אישר בספטמבר את חוק מחוזי הבחירות הקובע כי בפרלמנט יהיו 567 מושבים. על 420 מתוכם יתחרו מועמדים יחידים, 120 יוקצו בהתאם לרשימות מפלגתיות ו-27 ימונו על ידי הנשיא. אולם עורכי דין שעתרו נגד החוק אמרו כי הוא אינו מייצג באופן הולם את ציבור הבוחרים.

28/2/15

19:49, מצרים: כלי תקשורת במצרים מדווחים כי הנשיא עבד אלפתאח א-סיסי יטוס מחר (ראשון) לביקור בזק בסעודיה שלא תוכנן מראש. על פי ההערכות, המלך הסעודי סולימאן בן עבד אל-עזיז מוביל מאמצים לפיוס בין מצרים לטורקיה, אשר נחשבות למעצמות אזוריות. בסעודיה, כך על פי הדיווחים, שוהה כעת נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן שהגיע לעלייה לרגל במכה. מצרים מאשימה את טורקיה בתמיכה בתנועת האחים המוסלמים ובשטחה שוהים רבים מפעילי הארגון.

16:50, עיראק:  לפחות 27 בני אדם נהרגו בפיצוץ שתי מכוניות ממולכדות בשוק עמוס קונים ובמחסום מעבר של מיליציה שיעית בצפון הבירה בגדאד. הפיצוץ הראשון אירע בשוק בעיירה באלד רוז, צפונית מזרחית לבגדאד. לפחות 11 בני אדם נהרגו ו-50 נפצעו. מכונית נוספת התפוצצה במחסום צבאי והרגה שמונה לוחמים שיעים.

16:27, איראן: שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר במסיבת עיתונאים עם מקבילו האיטלקי כי ההפחדות של ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יעצרו את ארצו ואת המעצמות מהשגת הסכם גרעין. בהתייחסות לנאומו הצפוי של נתניהו בקונגרס בשבוע הבא, אמר זריף כי העולם לא צריך לאפשר לראש הממשלה הישראלי למנוע שלום.

"באמצעות הפחדות, סילוף, תעמולה ויצירת אווירה כוזבת בתוך מדינות אחרות, ישראל מנסה למנוע שלום", אמר זריף והוסיף: "אני מאמין שהמאמצים האלה הם לשווא ולא אמורים לעכב השגת הסכם גרעין". לדבריו, "נתניהו מתנגד לכל פתרון והנאום מסמל את מאמציו להמציא משבר כדי לחפות על המציאות באזורנו - הכיבוש והדיכוי של העם הפלסטיני, הפרת זכויות הפלסטינים והמשך המדיניות הפולשנית". 

15:09, מצרים: בית משפט בקהיר פסק היום (שבת) כי תנועת חמאס כולה היא ארגון טרור. מדובר בפסיקה בערכאה נמוכה, שהתקבלה בעקבות תביעה שהגיש עורך דין פרטי נגד הארגון בטענה שהתערב בעניינים הפנימיים במצרים ולאחריות לפעולות טרור בשטח המדינה, בהן הברחת עצירים ואסירים מראשי האחים המוסלמים במהלך האירועים שקדמו להדחת הנשיא לשעבר, חוסני מובארק.

תמונה מסרטון של ארגון המזוהה עם אל-קאעדה מזירת הקרבות בתיכריתצילום: אי־פי

יש לציין כי אין מדובר בהחלטה ראשונה מסוג זה. מאז הדחת הנשיא מוחמד מורסי ותנועת האחים המוסלמים, שלטונות מצרים רואים בחמאס כחלק מתנועת האחים המוסלמים והארגונים נאמני האסלאם הקיצוני, שמנסים לזעזע את הביטחון והיציבות במדינה. זאת למרות הכחשות גורפות מצד ראשי חמאס והצהרותיהם כי הארגון כולו, לרבות הזרוע הצבאית עז-א-דין אל-קסאם, לא מתערבים בעניינים הפנימיים של מדינות ערב ובראשן מצרים.

לפי גורמים המקורבים לממשל במצרים, פסקי דין מסוג זה לא משנים את מערכת היחסים שממילא מתוחה מאוד בין הצדדים, אך מהוות סממן לכך שהממשלה עדיין לא מקבלת את גרסת חמאס. הגורמים הוסיפו כי הגדרת חמאס כארגון טרור או שינוי במעמדו הם בעיקר סוגיה אסטרטגית שהמשטר אמור להחליט לגביה ולא בתי הדין. אחת העדויות לכך היא שחרור עיתונאי אל-ג'זירה לאחר שיחות פיוס בין קהיר לדוחא, זאת למרות גזרי הדין הכבדים שהוטלו עליהם.

בחמאס אמרו כי ההחלטה לא משפיעה על התמיכה בארגון מצד האומה הערבית והאסלאמית אם כי ההחלטה עצמה מעבירה מסר מסוכן שהופך את היוצרות בכך שהכיבוש יהפוך להיות ידיד, והעם הפלסטיני לאויב. בחמאס הגדירו את ההחלטה כאות קלון שפוגע במעמדה של מצרים, ואמרו כי מדובר בניסיון להטיל את האחריות למשברים הפנימיים במצרים על כתפי חמאס (ג'קי חורי).

14:38, מצרים: בית משפט במצרים גזר על מנהיג האחים המוסלמים במדינה, מוחמד בדיע, מאסר עולם ועל חברים אחרים בתנועה גזר דין מוות. מאז הדחתו של הנשיא לשעבר מוחמד מורסי, שהיה חבר באחים המוסלמים, נכלאו אלפי חברים בתנועה. בדיע הוא בן 14 הנאשמים שנגזרו עליהם מאסר עולם, לצד סגנו חיירת א-שאטר והבכיר מוחמד אל-בלטגי.

10:40, עיראק: מחבלים מארגון המדינה האסלאמית (דאעש) ולוחמים תקפו יעדים של צבא עיראק בעיר סמארה שבצפון המדינה בזמן שהחיילים ואנשי מיליציות שיעיות התכוננו לקראת מתקפה על לוחמי הארגון. תושבים מקומיים וגורמי ביטחון אמרו כי שני מחבלים פוצצו שתי מכוניות ממולכדות בצפון העיר בעוד שמחבל אחר פוצץ מכונית נוספת בנקודה אחרת. באותו זמן לוחמי דאעש פתחו באש צלפים ומרגמות לעבר החיילים במערב העיר. עד כה נמסר על שלושה הרוגים מקרב חברי המיליציות השיעיות.

27/02/15

22:30, לוב: ראש ממשלת לוב המוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית, עבדאללה א-תיני, אמר כי הוא יפסיק את הקשרים עם טורקיה משום שהיא שולחת כלי נשק לקבוצות יריבות בטריפולי ו"גורמת לעם בלוב להרוג זה את זה". שתי הממשלות בלוב, אחת בטריפולי והשנייה במזרח המדינה, נאבקות על השלטון מאז שהאיסלאמיסטים השתלטו על הבירה בחודש יולי והודיעו על החלפת הפרלמנט. "טורקיה לא פועלת מולנו ביושרה", האשים א-תיני בריאיון לערוץ טלוויזיה מצרי. דובר משרד החוץ הטורקי הכחיש את האשמותיו.

16:30, מצרים: מקורות ביטחוניים רשמיים במצרים מסרו כי קצין צבא בכיר נהרג ואחר נפצע בקריסת מנהרת הברחה מרצועת עזה לסיני. דופנות המנהרה החלו לקרוס עם כניסת חיילים מצרים לתוכה בניסיון לבדוק מה נמצא בתוכה. הגורמים הוסיפו שהמנהרה נמצאה רק היום ברפיח המצרית שבצפון סיני.

16:25, סוריה: לוחמים כורדים הצליחו לכבוש את העיירה תל חמיס שבצפון מזרח סוריה מידי ארגון המדינה האסלאמית (דאעש), כך הודיע דובר מטעם מיליציה כורדית באזור. האזור בעל חשיבות רבה ללוחמי דאעש משום שהוא מחבר בין אזורים בעיראק ובסוריה הנמצאים בשליטתו. כיבוש העיירה אושר גם על ידי ארגון זכויות האדם הסורי היושב בלונדון. הארגון הוסיף כי הכורדים הרגו לפחות 175 לוחמים של המדינה האסלאמית מאז החלה ההתקפה בסוף השבוע שעבר.

11:32, טורקיה: המשטרה עצרה חשוד מחוץ לבניין הקונסוליה האמריקאית באיסטנבול מחשש שתכנן לבצע התקפה במקום. כך דיווחה סוכנות הידיעות הטורקית דוגאן. כמה רחובות מסביב לבניין נסגרו לתנועה. סוכנות הידיעות ד-פ-א דיווחה כי ככל הנראה החשוד מעורער בנפשו.

צעירה איראנית גולשת בקפה אינטרנט בטהראןצילום: אי–פי

11:11, איראן: משמרות המהפכה של איראן הודיעו כי ערכו ניסוי בטיל חדש המשוגר ממעמקי הים במהלך התרגיל הצבאי שנערך במצרי הורמוז. מפקד משמרות המהפכה עלי פדאבי אמר לטלוויזיה הממלכתית כי הנשק החדש יהווה מכה ניצחת בקרבות ימיים, אך הוא לא הוסיף. הטלוויזיה שידרה תמונות בהן נראים טילים משוגרים מתחת לפני המים לגובה רב.

09:59, קנדה: הרשויות בקנדה סבורות שארבעה צעירים ושתי נשים שנעדרים מבתיהם במחוז קוויבק מאז החודש שעבר נסעו לסוריה כדי להצטרף לארגון המדינה האסלאמית (דאעש). כך דיווחו כלי תקשורת במדינה. העיתונים "גלובל" ו"המייל" דיווחו כי הארבעה הם תלמידי קולג' במונטריאול. השר לביטחון פנים סטיבן בלני סירב להגיב על הדיווחים אבל הוסיף כי הפרסומים על גיוס צעירים לשורות הארגון הקיצוני מגביר את הצורך שהממשלה תעביר חוקים שימנעו נסיעה של צעירים שרוצים להצטרף לג'יהאד למזרח התיכון.

09:47, ארה"ב: חאלד אל-פאווז סעודי בן 52 שהיה מקורב למנהיג אל-קאעדה אוסמה בן לאדן ונחשב לאחד מבכירי הארגון הורשע בבית משפט בניו יורק בתכנון הפיגוע נגד שגרירויות ארה"ב בקניה ובטנזניה ב-1998 שבהם נהרגו 223 בני אדם. הוא צפוי לקבל מאסר עולם, אך עורכי דינו הודיעו כי יערערו על הפסיקה.

26/02/15

16:16, סוריה: לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) העבירו קבוצה גדולה של נוצרים אשורים שנחטפו השבוע בצפון מזרח סוריה לאחד מהמעוזים שלהם בעקבות החרפת הקרבות בינם לבין מיליציות הכורדים הנלחמים באזור. הלחימה בין הצדדים מתרכזת סביב שורה של כפרים השוכנים על גדות נהר חבור שבמחוז חסקה בצפון מזרח המדינה. המחוז גובל בטורקיה ובעיראק.

13:15, בריטניה: פעיל ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הידוע כ"ג'ון הג'יהאדיסט", אשר הופיע בסרטונים של הארגון הג'יהאדיסטי כשהוא עורף את ראשיהם של בני ערובה, הוא אזרח בריטי בשם מוחמד אמוואזי ממערב לונדון - כך דיווחה רשת בי־בי־סי. על פי הדיווח אמוואזי מוכר לרשויות הביטחון בבריטניה, שבחרו לא לפרסם את שמו עד כה מסיבות מבצעיות.

דמותו של ג'ון הג'יהאדיסט הופיעה לראשונה בסרטון שפורסם בשנה שעברה ושבו הוא נראה עורף את ראשו של העיתונאי האמריקאי ג'יימס פולי. הוא הופיע גם בסרטונים נוספים שבהם ערף את ראשיהם של העיתונאי האמריקאי סטיבן סוטלוף, עובד הסיוע הבריטי דייוויד היינס, עובד הסיוע האמריקאי עבד אל-רחמן (פיטר) קסיג, אזרח בריטניה אלן הנינג ואזרח יפן קנג'י גוטו.

11:41, בריטניה: דו"ח ארגון זכויות האדם "אמנסטי" לשנת 2014 מאשים את מנהיגי העולם "בחוסר יעילות" ובכך שנחלו "כישלון מביש" בהגנה על אזרחים מפני ארגון טרור כמו ארגון המדינה האיסלאמית. בדו"ח, המתפרש על פני 415 עמודים וסוקר 160 מדינות, מתוארת 2014 כשנה "קטסטרופלית" בכל הקשור לזכויות אדם.

בדו"ח נאמר כי מספר הפליטים ברחבי העולם הגיע בשנה שעברה ל-50 מיליון, בפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה. ביקורת נוקבת נמתחת על מועצת הביטחון של האו"ם ועל כישלונה בטיפול במצב. חמש החברות הקבועות במועצה נקראות על ידי הארגון "לוותר את זכות הווטו" שלהן במקרים של מעשי זוועה.

10:40, אפגניסטאן: מחבל מתאבד הסיע היום (חמישי) מכונית מלאה בחומרי נפץ אל תוך רכב השייך לבכיר נאט"ו בקאבול. בפיצוץ שנגרם כתוצאה מההתנגשות נהרג חייל טורקי ולפחות אדם אחד נוסף נפצע, כך מסרו בכירים טורקים. על פי הדיווח התרחש הפיצוץ במרכז העיר, קרוב לשגרירויות גרמניה, איראן וטורקיה.

ג'יימס קלאפר. הזכיר לראשונה גם את האיום מצפון קוריאהצילום: אי-אף-פי

09:52, עיראק: כמה ממנהיגיו הבולטים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) נהרגו בתקיפה אווירית של הקואליציה הבינלאומית בעיראק, כך דיווח הבוקר ערוץ אל־ערביה. על פי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, לפחות 17 ג'יהאדיסטים ו-9 אזרחים נהרגו בתקיפות על חמישה אתרים של הארגון הקיצוני בעיר אל־קאים באזור הגבול עם סוריה. 29 פעילים נוספים נפצעו. עוד דווח כי מנהיג הארגון הקיצוני אבו בכר אל-בגדאדי היה בדרכו לאזור שהופצץ, אך לא ידוע אם הוא היה במקום בעת ההתקפה.

25/02/15

20:01, תימן: צוות מומחים של האו"ם פרסם דו"ח ממנו עולה כי נשיא תימן המודח, עלי עבדאללה סאלח, צבר הון הנאמד ב-32-60 מיליארד דולר ורובו מוסתר תחת שמות בדויים בחו"ל. הצוות, שאחראי על אכיפת הסנקציות שמוטלות על סאלח ועל שני בכירים בפלג החותי בתימן, כותב בדו"ח כי נכסיו של סאלח כוללים נדל"ן, מזומנים, זהב, מניות וסחורות אחרות בלפחות 20 מדינות.

במהלך ההתקוממות העממית בתימן הודח סאלח אחרי 33 שנות שלטון. "מקור הכספים שיצרו את הונו של סאלח קשור במעשי שחיתות שבוצעו בתקופת שלטונו בחוזים הקשורים נפט ולגז. הוא נהג לבקש כסף בתמורה למתן זכויות בלעדיות לחברות לקדוח בתימן", נכתב בדו"ח.

18:37, לוב: הפרלמנט הזמני של לוב בחר בגנרל חליפה חפתר למפקד צבא הממשלה המוכרת על ידי מדינות המערב ומקום מושבה בטוברוק. חפתר שימש עד כה כמפקד מיליציות הנאמנות לממשלת לוב הזמנית. ההחלטה מדגישה את ההשפעה הגוברת שיש לקציני צבא בכירים על הממשלה הזמנית, שאיבדה במהלך הקיץ שעבר את השליטה בבירה טריפולי למיליציות איסלאמיות.

16:58, סוריה: נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, נפגש עם ארבעה חברי פרלמנט צרפתים המבקרים בדמשק. זו הפגישה הראשונה שמקיים אסד עם דיפלומטים צרפתיים מאז ניתקה פריז את יחסיה על המשטר הסורי ב-2012. הסיבה שבעטיה נסעו ארבעת המחוקקים - שני סנאטורים ושני חברי פרלמנט - לדמשק, אינה ברורה. דובר ממשלת צרפת אמר כי הנסיעה היא "יוזמה פרטית" ואינה ביקור דיפלומטי רשמי. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית מסרה כי הארבעה דנו עם אסד "בהתפתחויות ובאתגרים הניצבים בפני מדינות ערב ואירופה, בדגש על המלחמה בטרור".

16:00, איראן: משמרות המהפכה של איראן פתחו בתרגיל ימי ואווירי רחב היקף במפרץ הפרסי. בין היתר מתרגלים האיראנים השתלטות על נושאת מטוסים אמריקאים, ירי טילים מהחוף אל מצרי הורמוז והפלת מל"טים.

14:58, סעודיה: מלך סעודיה סלמן ומלך ירדן עבדאללה נועדו היום לראשונה ודנו בהמשך המלחמה בג'יהאדיסטים ובמעורבות ארצם בקואליציה למיגור המדינה האיסלאמית מסוריה ועיראק. גם הסוגייה הפלסטינית והכאוס ששורר בתימן עלו בשיחה בין שני המלכים.

13:11, לוב: כ-20,000 מצרים נמלטו מלוב מאז פרסום ההוצאה להורג של 21 נוצרים קופטים שנחטפו על ידי דאעש במדינה. לדברי פאוזי נאייל, מפקד במעבר גבול סלום בין מצרים ללוב, בין 2,000 ל-3,000 מצרים בממוצע עוברים מדי יום את הגבול למצרים במהלך עשרת הימים שלאחר פרסום הסרטון.

08:13, תימן: בתום קרבות שאירעו הלילה בתימן, השתלטו חמושים חותים על בסיס של הכוחות המיוחדים של צבא תימן בבירה צנעא. הלחימה, שנמשכה כשש שעות, החלה בהפגזות כבדות של החותים על הבסיס, ולפחות עשרה בני אדם נהרגו.

יוקיה אמאנו, ראש סבא"א, מכריז שאיראן עומדת ביעדים לדילול האוראניום

08:08, סוריה: עלה ל-150 מניין הנוצרים האשורים שנחטפו על ידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בצפון מזרח סוריה. ארגון נוצרי סורי, שמייצג כמה ארגוני סיוע בינלאומיים בתוך המדינה אישר כי לפחות 150 בני אדם נעדרים, בהם נשים וזקנים.

24/02/15

21:43, טורקיה: שני מטוסי קרב טורקים ככל הנראה התנגשו במהלך תרגיל והתרסקו במרכז המדינה. לדברי גורמי ביטחון במדינה, ארבעת הטייסים שהיו על המטוסים נהרגו. לדברי הצבא, המטוסים נעלמו מהמכ"ם שעה לאחר שהמריאו מבסיס חיל האוויר הטורקי מלאטיה. צוותי חילוץ מצאו את שרידי שני המטוסים ואת גופת אחד מהטייסים.

21:00, תימן: המורדים החותים בתימן הודיעו כי הנשיא לשעבר עבד ראבו מנסור האדי, שנמלט מהבירה צנעא לדרום המדינה, "מבוקש למשפט". האדי נמלט בשבוע שעבר לדרום המדינה, שם רוב התושבים תומכים בו ומתנגדים לחותים שהשתלטו על מוסדות המדינה, על הבירה צנעא ועל רוב שטח צפון המדינה. סוכנות הידיעות "סאבא", שתומכת במורדים, דיווחה מפי "הוועדה המהפכנית של החותים" כי הם בודקים את מעשיו "החשודים" של האדי, אך לא נמסר אם פורסם צו מעצר רשמי נגד הנשיא המודח.

19:39, בריטניה: משטרה בריטניה מסרה כי שלוש הנערות הנעדרות, שהיה חשש כי הן נסעו להצטרף לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), חצו ככל הנראה את גבול טורקיה-סוריה ונכנסו למדינה. בי-בי-סי דיווח כי השלוש, תלמידות בית ספר, הוברחו לתוך סוריה מטורקיה לפני ארבעה-חמישה ימים. שמימה בגום ואמירה עבאס, בנות 15 וקדישה סולטנה, בת 16, נכנסו למדינה ככל הנראה דרך מעבר הגבול קיליס. לאחר שהגיעו לאיסטנבול בשבוע שעבר.

14:19, תוניסיה: כוחות הביטחון של תוניסיה עצרו בשלושת הימים האחרונים כ-100 חשודים בהשתייכות לארגון המדינה האיסלאמית. חלק מהעצורים חשודים כי כבר רקמו מזימות לפיגועים במדינה. גל המעצרים התבצע כשבוע אחרי שארבעה שוטרים תוניסאים נהרגו על ידי חמושים במרכז המדינה, סמוך לגבול האלג'יראי.

תוניסיה היא אחת מ"ספקיות" הג'יהאדיסטים הגדולות ביותר לארגון המדינה האיסלאמית. על פי הערכות, מאז 2011 נסעו לשדות הקרב בסוריה ובעיראק כ-3,000 תוניסאים. כמה מאות מהם שבו הביתה אך רובם לא אותרו או נעצרו.

13:26, תימן: משרד החוץ הצרפתי אמר כי חמושים חטפו אשה צרפתייה שעובדת בארגון בינלאומי ואת נהגה התימני בצנעא, בירת תימן. גורמי ביטחון מסרו כי השניים נחטפו בעת שהאשה עשתה דרכה למקום עבודתה. משרד החוץ הצרפתי הבהיר כי צרפת עושה ככל שביכולתה כדי לאתר את החטופה ולשחרר אותה.

10:55, מצרים: בית משפט בקהיר זיכה שניים מראשי המשטר בתקופת נשיאותו של חוסני מובארק מעבירות שחיתות בתום משפט חוזר שהתקיים בעניינם. השניים הם ראש ממשלת מצרים לשעבר אחמד נאזיף ושר הפנים לשעבר חביב אל-עדלי, שהואשמו בהטיית כספי ציבור לכיסם.

ב-2011 גזר בית משפט חמש שנות מאסר על אל-עדלי ושנת מאסר על נאזיף בגין העבירות. בעקבות התהפוכות הפוליטיות במצרים בשנים האחרונות, ערערו השניים ובית משפט העליון הורה על משפט חוזר.

פליטים יזידים שברחו מעיראק בדרכם לסוריה, 2014צילום: רויטרס

בתוך כך דיווחו היום כלי תקשורת במצרים כי הנשיא, עבד אל-פתאח א-סיסי, חתם על חוק המרחיב עוד יותר את סמכויות השלטון להיאבק בטרור. החוק החדש מאפשר לשלטונות גם להוציא אל מחוץ לחוק ארגונים וקבוצות בהתבסס על סעיפי אישום בדרגות שונות, מהפרת הסדר הציבורי ועד פגיעה בביטחון הלאומי.

10:37, אפגניסטאן: חמושים פשטו אמש על שני אוטובוסים בדרום אפגניסטאן ולקחו 30 מהנוסעים בשבי. הנשים והילדים ששהו על האוטובוסים לא נלקחו. גורמי ביטחון מסרו כי האירוע התרחש על הכביש הראשי שמוביל מהבירה קאבול לעיר קנדהאר. על פי הערכות מאחורי האירוע עומד ארגון המדינה האיסלאמית באפגניסטאן.

10:15, סוריה: ארגון המדינה האיסלאמית חטף לפחות 90 נוצרים אשורים מכפרים בצפון-מזרח המדינה. ארגון זכויות אדם סורי שמושבו בבריטניה דיווח כי מעשי החטיפה בוצעו בשעת בוקר מוקדמת, סמוך לעיירה תל-חמאר, באזור שבו מרבית האוכלוסיה היא כורדית.

09:42, לוב: הפרלמנט הזמני המוכר של לוב השעה את השתתפות נציגיו בשיחות שמקיים שליח האו"ם בניסיון להביא להקמת ממשלת אחדות לאומית במדינה. בלוב פועלות זה כמה חודשים שתי ממשלןת: האחת מוכרות ומקום מושבה בטוברוק והשנייה איסלאמיסטית ולא מוכרת שמקום מושבה בטריפולי. האו"ם מנסה להביא את שני הצדדים לשיחות פיוס במרוקו החל מיום חמישי.

23/02/15

20:47, צרפת: הרשויות בצרפת החרימו לראשונה דרכונים של שישה בני אדם שתכננו לכאורה לנסוע לסוריה ולהצטרף לארגון המדינה האיסלאמית. הצעד הוא חלק מחוקים חדשים למלחמה בטרור שאומצו בנובמבר. במקביל, הציבה צרפת נושאת מטוסים מול חופי בחריין שתשמש לשיגור מטוסים  לוחמי הארגון בעיראק, כך מסר שר ההגנה הצרפתי.

14:11, לבנון: רשויות הדת הסוניות בלבנון הגישו תלונה נגד הסטיריקן כרבל חליל בטענה שהעליב את האיסלאם בתמונה שהעלה לאחד העמודים שלו באינטרנט. בתמונה נראית אישה שוכבת על הגבה על מיטה שחורה שעליה נכתב "אין אלוהים מלבד אללה ומוחמד הוא נביאו". המיטה והסדין השחור מזכירים מאוד את דגל ארגון המדינה האיסלאמית. אל הפרסום ליווה הכיתוב "הג'יהאד המיני בחסות הנביא". בחקירתו טען חליל כי התמונה נועדה להבליט את הנזק שגורמים הג'יהאדיסטים לאיסלאם.

13:49, טורקיה: ארמון הנשיאות הטורקי התייחס לראשונה למבצע הבזק להעברת קברו של סולימאן שאה אתמול ממיקומו מדרום לקובאני לאתר חדש, סמוך לגבול עם טורקיה. בהודעה נמסר כי הפועלה נעשתה כדי "למנוע התקפה על המקום". בהתייחס לביקורת של דמשק על כך שלא עודכנה בפרטים, נמסר מאנקרה כי "שלטונות סוריה איבדו את הלגיטימיות".

עוד נמסר מאנקרה כי שלטונות טורקיה עובדים בשיתוף פעולה עם בריטניה בניסיון לאתר שלוש נערות מלונדון שנסעו לטורקיה בשבוע שעבר, ככל הנראה על מנת לעבור את הגבול לסוריה ולהצטרף לארגון המדינה האיסלאמית.

11:02, מצרים: בית משפט במצרים גזר חמש שנות מאסר על הבלוגר והפעיל הפוליטי עלא עבד אל-פתאח, שהורשע בהתססה ובעידוד הפגנות. מיד עם סיום הקראת גזר הדין פרצה באולם מהומה והנוכחים, רבים מהם מתומכיו של אל-פתאח, קראו סיסמאות בגנות הממשל וכינו אותו "משטר צבאי". אל-פתאח, השובת רעב, כינה את משפטו "פארסה".

נשיא סוריה בשאר אל-אסדצילום: רויטרס

אל-פתאח היה אחד הקולות המרכזיים במצרים במהלך ההתקוממות העממית נגד חוסני מובארק ולאחר מכן נגד הנשיא המודח מוחמד מורסי. יצויין כי אל-פתאח כבר נשפט בעבר ל-15 שנות מאסר בגין מעורבות בהפגנות לא חוקיות ובתקיפת שוטר. יחד איתו נידון פעיל נוסף לחמש שנות מאסר ומספר פעילים נוספים נשלחו לשלוש שנים בכלא.

10:38, רוסיה: חברת הנשק הרוסית הממשלתית "רוסטק" הודיעה כי היא מציעה לאיראן מערכת נ"מ מתקדמת מסוג "Antey-2500", במקום העסקה למכירת מערכות "S-300", שטורפדה בלחץ מדינות המערב. סוכנות הידיעות הרוסית "טאס" דיווחה כי בטהראן שוקלים את ההצעה.

09:03, סעודיה: השייח אחמד אל-טייב, האימאם הגדול של מוסד אל-אזהר, הגוף הדתי החשוב ביותר בעולם הסוני, קרא לרפורמות מהותיות בלימודי האיסלאם כדי לעצור את התפשטות האיסלאם הקיצוני. לדבריו, סילוף הקוראן הוביל את האיסלאם "לפירושים לא סובלניים". אל-טייב דיבר בכנס במכה למאבק בטרור וקרא לאחדות בין הפלגים השונים באיסלאם.

22/02/15

22:04, מצרים: הנשיא עבד אל-פתח א-סיסי אמר כי הצורך בהקמת כוח צבאי ערבי משותף הולך וגובר מדי יום על רקע האיום האיסלאמיסטי על האזור. בנאום לאומה ששודר הטלוויזיה אמר א-סיסי כי לצבא מצרים אין כל עניין בפלישה או התקפה של אומות אחרות, אך הוא יגן על מצרים ועל האזור "אם הדבר יידרש ובתיאום עם אחינו הערבים". לדבריו, ירדן ואיחוד הנסיכויות הציעו לשלוח כוחות צבאיים על מנת לסייע למצרים בעקבות עריפת ראשיהם של 21 מצרים קופטים על ידי המדינה האיסלאמית.

בשבוע שעבר תקפו מטוסים מצריים עמדות של הארגון במזרח לוב, שעות לאחר פרסום סרטון הווידאו המתעד את ההוצאות להורג. א-סיסי אמר בנאומו כי המטוסים תקפו 13 עמדות אחרי "למידה ומעקב זהירים".

20:43, מצרים: כתבי אישום הוגשו נגד 215 תומכים של תנועת האחים המוסלמים, בטענה כי הקימו קבוצה לוחמת. התובע הראשי של מצרים מאשים את הקבוצה - הנקראת "בריגדות חלוואן", בהרג שישה שוטרים ובהחזקת נשק ותחמושת. יותר ממחצית מהנאשמים כבר מוחזקים במעצר. אלפי תומכים של האחים המוסלמים נעצרו מאז הדחת התנועה מהשלטון ב-2013 והוצאתה אל מחוץ לחוק.

13:36, לוב: מטען חבלה התפוצץ בשער ביתו של שגריר איראן בטריפולי, בירת לוב. גורמי ביטחון מסרו כי איש לא נפגע. זרוע של ארגון המדינה האיסלאמית במדינה לקח אחריות על הפיצוץ.

10:31, שווייץ: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, בא לז'נבה לקראת הפגישות שיקיים ביומיים הקרובים עם עמיתו האיראני, מוחמד ג'וואד זריף. על אף הפערים בסוגיות הליבה, שני הצדדים מנסים להביא לחתימה על הסכם קבע עוד לפני מועד היעד - בסוף החודש הבא. "יש עדיין פערים משמעותיים, יש עדיין מרחק שעלינו לעבור", אמר קרי אמש במסיבת עיתונאים בלונדון.

08:32, טורקיה: צבא טורקיה ערך הלילה מבצע להוצאת 38 חיילים טורקים המוצבים להגנה על קבר עותומני חשוב בצפון סוריה. כלי תקשורת במדינה מסרו כי כוחות קרקעיים, ובהם 39 טנקים, נכנסו בגיבוי מטוסי קרב לשטח סוריה, סמוך לעיר קובאני. לפחות חייל אחד נהרג במה שהוגדר על ידי צבא טורקיה "תאונה".

ראש ממשלת טורקיה, אהמט דבוטולו, צייץ בדף הטוויטר שלו כי קברו של שאה סולימאן, סבו של מייסד האימפריה העותמאנית אוסמן הראשון, יועבר בהמשך למקום אחר בסוריה הנמצא תחת שליטה צבאית טורקית. הקבר נמצא כעת כ-35 קילומטרים מהגבול, על גדות נהר פרת. לדבריו, טורקיה לא ביקשה אישור או סיוע מגורמים אחרים אך יידעה את הקואליציה הבינלאומית בנוגע לפעולה.

לידיעה המלאה

21/02/15

18:02, איראן: בעוד האיראנים מנהלים משא ומתן עם המערב, חוזר בכיר במשמרות המהפכה האיראניים לאיים על ישראל. מוג'תבא דו א-נור, נציגו של המנהיג הרוחני עלי חמינאי במשמרות המהפכה, אמר היום במפגש עם עיתונאים איראניים כי "טהראן יכולה להרוס את תל אביב תוך עשר דקות אם ישראל תעשה טעות", כהגדרתו. לדבריו, "אם ישראל בטוחה בניצחונה, מדוע היא דוחה את התקיפה נגד המתקנים כל פעם מחדש? זה אומר שלישראל אין את הכוח לעשות זאת, והם רק משתמשים בשיח ההפחדה. אבל אם אכן יעשו דבר כזה, הטילים שלנו ינחתו בתל אביב תוך שש עד שבע דקות ולפני שהטילים שלהם יגיעו אלינו", דברי דו א-נור. (ג'קי חורי)

17:40, מצרים: בית משפט במצרים זיכה את שר הנפט המצרי לשעבר, סמאח פהמי, לאחר שהואשם והורשע ב-2012 שמכר גז לישראל בזול ובכך בזבז כספי ציבור, הוא נידון ל-15 שנות מאסר. פהמי נעצר באפריל 2011 והתובעים טענו שממשלת הנשיא לשעבר חוסני מובארק מכרה לישראל ולמדינות נוספות גז זול, שעלה למצרים מיליארדי דולרים של רווחים אבודים.

15:05, תימן: הנשיא המודח עבד-רבו מנסור האדי נמלט מהבירה צנעא לאחר שבמשך שבועות הוחזק במעצר בית במעונו הרשמי על ידי המיליציה החותית שהשתלטה על השלטון. מקורות פוליטיים מסרו כי האדי הגיע אל עירו עדן שבדרום תימן, וכי הוא צפוי לשאת משם נאום ביממה הקרובה. עזיבתו מתרחשת יממה לאחר שהפלגים היריבים במדינה הסכימו על הקמת מועצה מחוקקת זמנית שתנהיג את המדינה.

נסיבות עזיבתו של האדי, בן 69, את מעונו אינן ברורות. כלי תקשורת מקומיים דיווחו כי החותים אפשרו לו לצאת ממעצר הבית בשל לחץ של האו"ם, ארה"ב, רוסיה ומפלגות פוליטיות מקומיות. אולם פוליטיקאי חותי אמר כי האדי "נמלט" כשהוא לבוש בבגדי הסוואה. עדי ראייה סיפרו כי מעונו בצנעא נבזז לאחר שעזב את המקום. תומכיו של האדי בעדן סירבו עד כה להכיר בשלטון החותים אותו הם מגדירים כהפיכה פוליטית.

11:26, בריטניה: היחידה ללוחמה בטרור של בריטניה פתחה בחיפושים בינלאומיים בניסיון לאתר שלוש תלמידות תיכון מלונדון שלפי החשש נמצאות בדרכן לשטחים שבשליטת המדינה האיסלאמית בסוריה לאחר שנמלטו מבריטניה. הנערות, בנות 15 עד 16, חמקו מבתיהן במזרח לונדון ביום שלישי ועלו על טיסה לאיסטנבול, ממנה לפי הערכות הן מתכוונות להמשיך אל גבול סוריה.

בהצהרה פומבית ראשונה מסוגה, בלשי הסקוטלנד יארד קראו להעביר לידיהם כל מידע על מיקומן של הנערות והפצירו בהן לשוב הביתה אל משפחותיהן "השבורות" בעקבות היעדרותן. הנערות, שהתגוררו במזרח לונדון, התיידדו עם נערה בת 15 שלפי הערכות נסעה להצטרף למדינה האיסלאמית בדצמבר. שלושתן רואיינו בדצמבר על ידי חוקרים בנוגע למקום הימצאותה של חברתן, אך לא הוערך כי קיים סיכון שהן יימלטו מבריטניה.

20/2/15

19:45, סוריה: חוקרי האו"ם שוקלים לפרסם רשימה חשאית של חשודים בפשעי מלחמה בסוריה, בתקווה כי הדבר יקדם השגת צדק לאלפי הקורבנות. החוקרים ביטאו תקווה כי פרסום השמות של החשודים בעינויים, הוצאות להורג וחטיפות ישמש להרתעה ויסייע להגן על חייהם של קורבנות פוטנציאלים נוספים. "אין זה מוסרי סורים ימשיכו לסבול כפי שמתרחש בארבע השנים האחרונות ולחיות בעולם בו נעשו רק ניסיונות מוגבלים להשיב את השלום לארצם ולדרוש צדק עבור הקורבנות", אמר פאולו סרג'יו פינהיירו, העומד בראש הוועדה העצמאית הממונה על חקירת הפרות זכויות אדם במלחמה בסוריה.

17:50, לוב: עלה ל-40 מספר ההרוגים בשלושה פיגועי התאבדות בעיירה קובה שבמזרח לוב, כך מסרו גורמים רשמיים במדינה. מורדים הנאמנים לארגון המדינה האיסלאמית לקחו אחריות על ההתקפה, ומסרו כי היא מהווה נקמה על הפצצות חיל האוויר המצרי נגד מטרות של הארגון בעיירה הסמוכה דרנה במהלך השבוע.

בהתקפה הקשה ביותר, מחבל שנהג באמבולנס עמוס בחומרי נפץ התפוצץ בתחנת דלק בשעה שבמקום המתינו נהגים רבים, כך מסר דובר הצבא מוחמד הגאזי. שני מחבלים נוספים פוצצו מכוניות תופת סמוך לבית דובר הפרלמנט ולמטה הביטחוני בקובה, המרוחקת כ-30 קילומטרים מדרנה. לפחות 70 בני אדם נפצעו בפיגועים.

12:45, תימן: הפלגים היריבים בתימן הסכימו על הקמת מועצה עממית זמנית בניסיון להתגבר על המשבר הפוליטי במדינה, כך מסר היום שליח האו"ם לתימן, ג'אמל בנומאר. הצעד בא לאחר השתלטות המורדים החותים השיעים על השלטון ופירוק הפרלמנט, ששיתקה את מוסדות המדינה של תימן.

על פי ההסכם, הפרלמנט שפוזר יוחזר לפעילותו ובמקביל תוקם מועצת מעבר שתורכב בין היתר מקבוצות שאינן מיוצגות כיום בפרלמנט, בהן נשים, צעירים ונציגים מהאזור העצמאי לשעבר בדרום תימן. הפרלמנט והאסיפה החדשה חקיקה במדינה במהלך תקופת מעבר שלא נקבעה מראש.

19/2/15

22:27, ארה"ב: גורם בצבא ארה"ב אמר כי ההתקפה הגדולה של צבא עיראק על העיר מוסול, שנפלה אשתקד בידי ארגון המדינה האיסלאמית, תחל בחודשים אפריל-מאי ויקחו בה חלק 25 אלף חיילים. לדבריו, מוסול, השנייה בגודלה בערי עיראק, מוחזקת בידי על ידי 1,000-2,000 ג'יהאדיסטים. עוד הוסיף הגורם כי טרם הוחלט אם יהיה צורך לקדם את היועצים האמריקאים שפועלים בעיראק לעבר החזית כדי לתאם התקפות אוויריות על מוסול.

20:22, טורקיה: שגרירות ארה"ב בטורקיה הודיעה כי שתי המדינות חתמו על הסכם לאימון וחימוש המורדים הסורים המתונים. לא נמסרו פרטים נוספים על תוכן ההסכם. תת שר החוץ הטורקי, פרידון סינירליוגלו, אמר במסיבת עיתונאים עם השגריר האמריקאי ג'ון באס כי מדובר "בצעד חשוב" בשותפות האסטרטגית בין שתי המדינות.

ממשלת טורקיה מסרה כי אימון המורדים בידי חיילים אמריקאים וטורקים תחל בראשית החודש הבא בבסיס סמוך לעיר קירסהיר שבמרכז טורקיה. מאות לוחמים סורים צפויים לקחת חלק בתוכנית בשנה הראשונה.

19:58, איראן: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, ייפגש ביום ראשון בז'נבה עם עמיתו האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, וידון עמו במשא ומתן לגיבוש הסכם הקבע בסוגיית הגרעין. בסוף השבוע ייפגש קרי בלונדון עם עמיתו הבריטי, פיליפ המונד, כדי לדון בשורה של נושאים גלובליים, בהם סוגיית הגרעין.

16:38, איראן: הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מפרסמת היום דו"ח ממנו עולה כי איראן עדיין לא משתפת פעולה באופן מלא סביב שאלות הנוגעות לממדים הצבאיים האפשריים של תוכנית הגרעין שלה. מהדו"ח, שצפוי להימסר למועצת הביטחון ול-35 החברות במועצת הנגידים של הסוכנות, עולה כי איראן מכבדת את הסכם הביניים שנחתם בינה לבין המעצמות וסיפקה מידע ואפשרה גישה למתקן הצבאי בפרצ'ין.

בדו"ח נאמר כי עוד כי איראן לא הגדילה את הפקת האורניום המועשר ולמעשה כמות האורניום המועשר לדרגה של 5% שנמצא בידיה ירד ל-7,952 ק"ג. איראן אינה מעשירה לדרגה גבוהה מ-5% מאז 20 בינואר בהתאם להסכם הביניים ונמנעת מלהמשיך בבניית כור המים הכבדים באראק.

בכל הנוגע לממדים הצבאיים של תוכנית הגרעין, איראן הסכימה לפני שנה לשיתוף פעולה עם סבא"א. אך בדומה למקרים קודמים, החקירה נתקעה במהרה בשל התעקשותה של איראן על כך שאינה מעוניינת בפיתוח נשק גרעיני. הדו"ח מתפרסם כחודש לפני מועד היעד לסיום השיחות על הסכם הקבע בין איראן לבין המעצמות.

13:20, מצרים: קטאר החזירה את שגרירה מקהיר בשל מחלוקת על התקפות מצרים נגד המדינה האיסלאמית בלוב. משרד החוץ של קטאר מסר כי הצעד נבע מהערות של המשלחת המצרית לליגה הערבית, שהאשימה את קטאר בתמיכה בטרור. קטאר הביעה את הסתייגותה מפעולתה הצבאית של מצרים נגד מדינה חברה בליגה שעלולה להביא להרג אזרחים.

היחסים בין דוחא לקהיר היו מתוחים בשנים האחרונות. ממשלת קטאר תמכה בנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי לפני הדחתו ב-2013. רשת הטלוויזיה אל-ג'זירה, הנמצאת בבעלות קטארית, מהווה גם היא מקור למחלוקת, ורשויות מצרים טוענות כי היא משמשת שופר של תומכי מורסי ורודפות את עיתונאיה.

18/2/15

14:23, עיראק: שגריר עיראק לאו"ם ביקש ממועצת הביטחון לבדוק האשמות לפיהן לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) משתמשים בקצירת איברים כדרך לממן את פעולותיהם. השגריר מוחמד אל-חכים אמר לכתבים כי בשבועות האחרונים התגלו בקברי אחים גופות ללא כליות או חלקי גוף אחרים. "יש בידינו את הגופות, בואו לבחון אותן", אמר. "קל לראות שחסרים בהן חלקים". השגריר הוסיף כי 12 רופאים הוצאו להורג משום שסירבו להשתתף בקצירת האיברים.

09:33, סוריה: ממשלת סוריה מוכנה לעצור את התקיפות על העיר חאלב למשך שישה שבועות כדי לבחון אפשרות להפסקת אש, כך אמר שליח האו"ם למדינה. חאלב נמצאת בחזית העימותים בין הצבא לבין כוחות המורדים, הכוללים קבוצות איסלאמיות, חזית נוסרא הפועלת בשליחות אל-קאעדה, וכן יחידות הפועלות בגיבוי המערב.

המגשר מטעם האו"ם בסוריה, סטפן דה מיסטורה, אומר כי כוחות האופוזיציה יתבקשו לעצור גם הם את ירי פצצות המרגמה והרקטות. "ממשלת סוריה הביעה בפניי את מוכנותה לעצור את ההפצצות מהאוויר על חאלב למשך שישה שבועות, מתאריך עליו נכריז בדמשק", אמר דה מיסטורה בתום תדריך שהעביר בנושא למועצת הביטחון של האו"ם. הוא הוסיף כי ייסע לסורה בהקדם האפשרי, אך ציין כי יהיה קשה לסכם על הפסקת אש "בהתבסס על נסיון העבר", כדבריו.

17/02/15

21:36, ארה"ב: משרד החוץ האמריקאי הודיע כי הגיע להסכם עקרונות עם טורקיה על אימון המורדים הסורים המתונים. בהודעה נמסר כי ההסכם ייחתם בקרוב. טרם נמסרו פרטים נוספים.

18:27, פקיסטאן: ראש ממשלת טורקיה, אחמט דבוטולו, אמר במסיבת עיתונאים בפקיסטאן כי תהליך השלום בין אנקרה לבין המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) נמצא "בשלב קריטי" וכי לטורקיה "יש זכות לצפות להצהרה מהמחתרת הכורדית על כך שהיא מוותרת על המאבק החמוש".

דבריו של דבוטולו באים זמן קצר אחרי שמפלגת הפועלים של כורדיסטאן הודיעה כי היא דורשת "צעדים קונקרטיים מהשלטון בטורקיה על מנת להתקדם בתהליך השלום". בהודעתה מאשימה המפלגה את מפלגת השלטון האיסלאמיסטית בטורקיה בטרפוד התהליך ומזהירה מפני קריסתו.

16:56, מצרים: אחד התיקים המשפטיים נגד נשיא מצרים המודח, מוחמד מורסי, הועבר לבית דין צבאי - דבר שיאפשר הליך משפטי קצר יותר ועונש חומר יותר. בנוסף למורסי, הועברו לבית הדין הצבאי ההליכים המשפטיים של עוד 198 מואשמים בהתססה ובאלימות כלפי שוטרים במהלך המהומות במצרים ב-2013. בין המואשמים גם המדריך הכללי של תנועת האחים המוסלמים מוחמד בדיע.

15:00, עיראק: ג'יהאדיסטים המזוהים עם ארגון המדינה האיסלאמית שרפו למוות 45 בני אדם בעיירה אל-בגדאדי שבמערב עיראק. העיירה, שבסמוך לה נמצא בסיס אווירי חשוב המשמש את כוחות הקואליציה, נפלה בידי הארגון בשבוע שעבר. בי-בי-סי דיווח כי זהות הנרצחים אינם ברורה, אולם על פי הערכות חלקם שייכים לכוחות הביטחון העיראקיים. אל-בגדאדי נכבשה בתום מצור שנמשך חודשים. היא אחת העיירות הבודדות במחוז אנבאר שהוחזקה על ידי כוחות הביטחון העיראקיים ועל ידי שבטים הנאמנים להם.

13:19, אפגניסטאן: גורמים רשמיים באפגניסטאן מסרו כי לפחות 28 שוטרים נהרגו בהתקפת טרור על תחנת משטרה בבירת מחוז לוגאר ממזרח לקאבול. שני מחבלים מתאבדים התפוצצו, האחד בשער כניסה לתחנה והשני בעמדת הבידוק הביטחוני בתוכה. לאחר מכן התפוצצו  מחבלים מתאבדים נוספים בחדר האוכל, שם התאספו שוטרים רבים לארוחת צהריים.

12:10, מצרים: נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי קרא לאו"ם לבנות קואליציה בינלאומית שתתקוף את ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בלוב. "אין ברירה אחרת וצריך לקחת בחשבון את ההסכם עם העם הלובי והממשלה שסומכים עלינו לפעול נגד הקיצונים", אמר א-סיסי לרדיו 1 הצרפתי. כשנשאל על התקיפות שביצעו אתמול מטוסי קרב מצריים נגד יעדי הארגון בלוב, בתגובה להוצאתם להורג של 21 קופטים ממצרים, ענה א-סיסי: "אנחנו צריכים לעשות את זה שוב, ולעשות את זה כולנו ביחד".

12:03, סוריה: ארגון סורי לזכויות אדם שמושבו בבריטניה הודיע כי כוחות צבא אסד, בסיוע של לוחמים מחיזבאללה, כבשו כפרים סמוך לעיר חאלב שבצפון המדינה והם נערכים לקראת השתלטות על שכונות שבהם שולטים המורדים בתוך העיר. לפי הדיווח, חיילי המשטר הסורי הצליחו גם לחסום דרך ראשית שמשמשת נתיב אספקה מרכזי ומקשרת את חאלב עם הגבול הטורקי.

10:15, איראן: קטעים שדלפו מתוך דו"ח של מכון המחקר האסטרטגי באיראן חושפים כי טהראן סבורה שהעזרה שסיפקה לצבא העיראקי ולמדינות האזור במלחמה נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) סייע לה להיתפס כאמינה יותר בעיני המערב שבעקבות זאת ראה את עסקת הנשק בין איראן לעיראק כמוצדקת, למרות האיסור שהטיל האו"ם על ייבוא כלי נשק מאיראן. עם זאת, הדו"ח מבהיר כי עם היחלשותו של דאעש, המערב יטיל שוב ספק על תפקידה של המדינה באזור. הדו"ח המלא עדיין לא פורסם.

16/02/15

21:27, לבנון: מזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה, נאם מול מאות תומכים בדרום ביירות באירוע לציון חודש למותו של ג'יהאד מורנייה, בנו של בכיר חיזבאללה עימאד מורנייה, שנהרג בתקיפת צה"ל בדרום סוריה. לדבריו, ישראל וסוכנות הביון המרכזית של ארה"ב עומדות מאחורי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

לטענתו ישראל היא המדינה היחידה באזור שלא נפגעה מהארגון ולא רואה בו איום. הוא גינה בחריפות את הוצאתם להורג של 21 נוצרים קופטים ממצרים שנחטפו בלוב. כתבנו ג'קי חורי מוסר כי נסראללה אמר שיש צורך דחוף לגיבוש תוכנית למיגור הטרור וכי כל העם הלבנוני מחויב לנקוט עמדה נגד הטרור של דאעש וארגון ג'בהת א-נוסרה.

20:23, איחוד הנסיכויות: סוכנות הידיעות הממלכתית WAM באיחוד הנסיכויות הודיעה כי מטוסי קרב של המדינה, שהוצבו בירדן, תקפו בתי זיקוק שנמצאים בשליטת ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) במטרה לפגוע באחד מדרכי המימון העיקריים של הארגון – מכירת נפט. על פי הדיווח, המטוסים חזרו בבטחה לבסיסיהם לאחר התקיפות.

15,42, בחריין: מדינת המפרץ הודיעה כי הציבה מסוקי קרב בירדן, יממה לאחר שהכריזה על תוכניותיה לשלוח חיילים לממלכה. בהצהרת בחריין נמסר כי המסוקים "ישתתפו במאמצים הבינלאומיים לחיסול הטרור". בבחריין נמצאת מפקדת הצי החמישי של ארה"ב, וכמו ירדן גם היא חברה בקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב המבצעת תקיפות אוויריות נגד מורדי המדינה האיסלאמית. מלך בחריין ביקר בשבוע שעבר בירדן, וממשלתו הכריזה אתמול כי תשלח מספר לא ידוע של חיילים על מנת לסייע למדינה.

12:42, איראן: דוברת משרד החוץ של איראן הכחישה את הדיווח כי המנהיג העליון האייתוללה עלי חמינאי שלח איגרת חשאית לנשיא ארה"ב ברק אובמה, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית של המדינה. הדיווח בסוכנות אירנ"א התפרסם על רקע המשא ומתן בין איראן למעצמות העולם בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן.

הדוברת אמרה כי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל היה "משחק תקשורתי לא מקצועי", אך הוסיפה כי "בכמה מקרים איראן השיבה למכתביו" של אובמה, מבלי להרחיב בנושא. לפי הדיווח, חמינאי כתב לאובמה בשבועות האחרונים בתגובה למכתב של נשיא ארה"ב.

10:12, תימן: מועצת הביטחון של האו"ם אימצה הלילה פה אחד החלטה הקוראת למורדים השיעים בתימן "להסיג מיד וללא תנאים מוקדמים" את כוחותיהם ממוסדות המדינה. עוד קראה המועצה למורדים להשתתף "ברוח טובה" בשיחות השלום בתיווך האו"ם ואיימה בנקיטת "צעדים נוספים" אם האלימות תמשך.

 במקביל הודיעה היום טורקיה כי תשהה את פעילות השגרירות שלה בתימן ותחזיר את כל הצוות הדיפלומטי, זאת לאחר שארה"ב, בריטניה וצרפת הודיעו בשבוע שעבר על סגירת שגרירויותיהן במדינה בעקבות המורדים השיעים על השלטון.

15/2/15

21:48, לוב: ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) פרסם סרטון שבו עורפים לוחמיו את ראשיהם של 21 נוצרים קופטים ממצרים שנחטפו בלוב. סרטון ההוצאה להורג של החטופים, שבו הם לבושים במדי אסירים כתומים, פורסם בטוויטר ובאתר אינטרנט של תומכי הארגון הקיצוני.

אתמול הודיעה הממשלה במצרים כי היא פועלת להחזיר מלוב אלפי אזרחים שלה מחשש לחייהם בעקבות חטיפת 21 הקופטים, שאירעה בחודשים דצמבר וינואר בעיר הלובית סירטה שלחופי הים התיכון בידי חמושים שנשבעו אמונים לדאעש.

לידיעה המלאה

20:48, מצרים: כוחות הביטחון המצרים מסרו כי הם חשפו מנהרת הברחה באורך שני קילומטר וחצי שהובילה משטח רצועת עזה לתוך שטח מצרים בחצי האי סיני. לדברי כוחות הביטחון, המנהרה נבנתה על ידי הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, אותה הגדירה מצרים כארגון טרור. במנהרה נמצאו חומרי נפץ וציוד תקשורת ולדברי הגורמים היא תיהרס בקרוב.

19:47, איראן: סוכנות הידיעות האיראנית "אירנא" דיווחה כי סגנו של הנשיא לשעבר אחמדינג'אד, מוחמד רזא רחימי, נכנס לכלא כדי לרצות את עונש המאסר שהטיל עליו בית המשפט העליון בחודש שעבר. רחימי הורשע בשחיתות ונידון לחמש שנות מאסר וקנס של 300 אלף דולר. שוטרים הגיעו היום לביתו והובילו אותו למתחם בית הכלא שנמצא בצפון טהראן.

16:50, לוב: שר החוץ האיטלקי פאולו גנטילוני שהיא סוגרת זמנית את השגרירות שלה בלוב בשל הסלמת האלימות במדינה בין הממשלה הזמנית לבין מורדים איסלאמיסטים. "המצב הביטחוני המידרדר במדינה הביא לכך שאו חייבים לסגור את השגרירות,, אמר גנטילוני.

13:59, סוריה: הקרבות העזים בין חיזבאללה וצבא סוריה לבין המורדים הג'יהאדיסטים והלא ג'יהאדיסטים בדרום המדינה נמשכים זה שבוע וגבו עד כה את חייהם של עשרות בני אדם. הלחימה בגולן הסורי התחדשה הבוקר עם התבהרות השמיים והשיפור בתנאי מזג האוויר.

ארגון זכויות אדם סורי שמושבו בבריטניה דיווח כי לפחות 43 חיילים סורים ולוחמים הנמנים על המיליציות הנאמנות לשלטון אסד נהרגו עד כה בקרבות. על פי הערכות, התבהרות השמיים תאפשר לחיל האוויר הסורי לתקוף מטרות באזור. לפחות 5,000 חיילים סורים לוקחים חלק בהתקפה שמתנהלת במשולש שבין דמשק, קונייטרה ודרעא.

12:26, טורקיה: אלפי נשים טורקיות הפגינו בכמה ערים במחאה על רצח צעירה שהתנגדה לניסיון של נהג אוטובוס לאנוס אותה. גופתה של אוזגקאן אסלן בת ה-20 נמצאה על גדות נהר סמוך לעיר מרסין ביום שישי. שלושה נעצרו בחשד לרצח: נהג האוטובוס, אביו ואחד מחבריו.

אסלן, שהיתה סטודנטית לפסיכולוגיה, נחטפה ביום רביעי בדרכה הביתה. על פי החשד, כשניסה הנהג לאנוס אותה היא התנגדה, התיזה עליו גז מדמיע והיכתה אותו בצינור מתכת ואז דקר אותה הנהג למוות. הפגנות התקיימו באנקרה, איסטנבול ומרסין.

11:59, לבנון: מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, קרא לתומכיו שלא לירות באוויר במהלך הנאום שהוא מתכוון לשאת בהמשך השבוע. דבריו של נסראללה באים על רקע הביקורת הקשה שנשמעה בלבנון על היריות במהלך נאומו בחודש שעבר.

10:51, ירדן: בית משפט בעמאן גזר 18 חודשי מאסר על בכיר בתנועת האחים המוסלמים במדינה שהורשע בהעלבת איחוד הנסיכויות ברשתות החברתיות. הרשעתו של האיש, שכונה בפסק הדין בשם "ראשיד", נעשתה במסגרת הסעיף האוסר על  פגיעה ביחסי החוץ של ירדן. ראשיד נעצר בנובמבר אחרי שמתח ביקורת על כך שאיחוד הנסיכויות "הגדירה תנועה פאן איסלאמית כמו האחים המוסלמים כארגון טרור".

14/02/15

23:17, לבנון: ראש ממשלת לבנון לשעבר סעד חרירי קרא לחיזבאללה לסגת מסוריה ואמר כי מעורבותו במלחמת האזרחים במדינה גרמה לזליגת הקרבות ללבנון. חרירי שב הבוקר לביירות על מנת לציין עשר שנים לרצח אביו, ראש הממשלה לשעבר רפיק חרירי. בפיצוץ משאית ממולכדת שבה נהרג חרירי נהרגו עוד 21 בני אדם.

"חיזבאללה ונשיא סוריה בשאר אל-אסד הורסים את סוריה על חשבון הסורים. נסגו מסוריה והפסיקו לגרור את הלהבות לתוך ארצנו פעם ממנה ופעם מהגולן ומחר איננו יודעים מהיכן", אמר חרירי. דבריו של חרירי נאמרים בשעה שחיזבאללה נלחם כתף אל כתף עם כוחותיו של אסד בניסיון להשתלט על דרום סוריה.

21:27, המפרץ הפרסי: שרי החוץ של נסיכויות המפרץ הפרסי פרסמו הודעה משותפת שבה הם קוראים למועצת הביטחון של האו"ם לקבל החלטה על צעדים אופרטיביים לפתרון המשבר בתימן. רשת אל-ערבייה דיווחה כי בישיבת חירום של מועצה לשיתוף פעולה בין הנסיכויות הוחלט להפעיל לחץ על המועצה לפעול על פי "נספח 7" בכתב המינוי שלה, המאפשר הפעלת כוח או בסנקציות כלכלית כדי לאכוף את החלטות האו"ם.

19:20, טורקיה: משטרת טורקיה השתמשה בתותחי מים על מנת לפזר מפגינים באיזמיר, שמחו על ההשפעה הגדלה של גורמים דתיים על בתי הספר במדינה. עשרה בני אדם נעצרו. המפגינים האשימו את הנשיא, רג'פ טייפ ארדואן, בהעלמת עין מהאיסלמיזציה של המדינה, כדבריהם.

17:15, תימן: עשרות אלפי בני אדם הפגינו במהלך היום בכמה ערים במדינה נגד השתלטות המיליציה החותית על המדינה. זאת, במחאה על ירי שביצעה המיליציה לעבר מפגינים במחוז איב. לדברי גורמים רפואיים במדינה, ארבעה מפגינים נפגעו מהירי. זהו היום השני של הפגנות ברחבי המדינה נגד הפלג השיעי, שככל הנראה נתמך על ידי איראן.

15:59, תימן: גורמי ביטחון וצבא בתימן מסרו כי 26 בני אדם נהרגו בקרבות בין מורדים חותים לסונים בדרום המדינה. החותים גובו על ידי חיילי צבא וניהלו חילופי אש עם לוחמים סונים במחוז ביידה. בהרוגים 16 חותים ועשרה מהלוחמים הסונים. עשרות אלפי בני אדם הפגינו היום בערים ברחבי המדינה, ובהן גם בבירה צנעא, נגד השתלטות החותים על המדינה.

15:45, צרפת: רשת אל-ג'זירה דיווחה כי ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) פרסם סרטון חדש שבו הוא מאיים לבצע פיגועים נוספים על אדמת צרפת. בסרטון שנקרא "מכתב לצרפת" אומר הארגון כי יבצע פיגועים חדשים בבירה פריז משום שצרפת "חצתה את כל הקווים האדומים". הסרטון פונה לנשיא צרפת פרנסואה הולנד, לנשיא לשעבר, ניקולא סרקוזי, לעם הצרפתי ולבלגיה ואומר כי לוחמי דאעש נמצאים בכל מקום והסיוט האמיתי של צרפת מתחיל כי עכשיו מתחילה המלחמה האמיתית. לדברי הארגון, לוחמים רבים שלו רק מחכים להוראה לבצע פיגועים בפריז ובבריסל בתגובה ללעג ולבוז נגד הנביא המוחמד.

14:42, מצרים: גורמי ביטחון במצרים מסרו כי שישה בני אדם, בהם שני שוטרים, נפצעו בפיצוץ שתי מכוניות ממולכדות סמוך לתחנת משטרה בעיר שיח' זוויד שבחצי האי סיני. המכוניות התפוצצו לאחר ששוטרים ירו לעברן משום שהנהגים סירבו לקריאתם לעצור.

11:14, לוב ומצרים: מצרים הודיעה כי היא שוקלת לפנות אלפי אזרחים מצרים מלוב לאחר שארגון המדינה האסלאמית (דאעש) פרסם תמונות שמראות 21 מצרים קופטים שנחטפו במדינה לבושים במדי אסירים כתומים. לדברי משרד החוץ המצרי, למצרים אין ברירה אלא לנקוט צעדים דחופים נוכח התפשטותו המהירה של דאעש ברחבי לוב. "אנחנו עוזרים להם. אם הם ירצו לחזור מלוב אנחנו פועלים להקל על החזרה שלהם הביתה", אמר דובר משרד החוץ.

הקופטים נחטפו בדצמבר ובינואר בעיר הלובית סירטה שלחופי הים התיכון בידי חמושים שנשבעו אמונים לדאעש. משפחות החטופים הפגינו בקהיר בדרישה לשחרר אותם, אולם הממשלה במצרים אמרה כי היא מתקשה ליצור קשר עם החוטפים.

08:47, איחוד הנסיכויות: איחוד הנסיכויות הודיעה כי הוא סוגרת את השגרירות שלה בבירת תימן צנעא בשל המצב הביטחוני בעקבות הכרזת החותים על פירוק הפרלמנט ועל השתלטותם על המדינה. בכך היא מצטרפת למדינות רבות אחרות שנקטו צעד דומה כמו ארה"ב, בריטניה וצרפת שסגרו את השגרירויות שלהן השבוע, וגרמניה ואיטליה שהודיעו על סגירה זמנית של השגרירויות שלהן אתמול. גם סעודיה סגרה את שגרירותה במדינה מטעמים ביטחוניים.

13/02/15

22:37, איטליה: שר החוץ האיטלקי, פאולו גנטילוני, אמר בריאיון לרשת טלוויזיה איטלקית כי איטליה מוכנה להצטרף לכוח האו"ם כדי "להיאבק באיומי הטרור" של זרוע ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) בלוב. לדבריו, "אנחנו לא יכולים לקבל את הרעיון שיהיה מחבל בלוב שיוכל להגיע תוך כמה שעות בסירה למדינה". באחרונה חלה עלייה בניסיון של מהגרים מצפון אפריקה לחצות את הים התיכון בסירות רעועות ולהגיע לאירופה, בעיקר לאיטליה.

19:30, עיראק וסוריה: ארגון סורי לזכויות אדם שמושבו בבריטניה דיווח כי לפחות 20 לוחמים של הארגון הקיצוני נהרגו בתקיפות של הקואליציה בצפון מזרח סוריה. לפחות 19 הפצצות נשמעו בעיר א-שדאדי שבמחוז חסקה. לדברי הארגון בתקיפות נהרג גם אזרח אחד.

בתוך כך גורמים עיראקיים ואמריקאים אישרו כי כוחות הביטחון העיראקיים הצליחו להדוף התקפה של לוחמים מארגון המדינה האסלאמית (דאעש) על בסיס חיל אוויר עיראקי במערב המדינה, שם מאמנים חיילים אמריקאים חיילים עיראקים.

19:12, טורקיה: מאות סטודנטים ומורים ברחבי טורקיה השביתו היום את הלימודים במדינה במחאה על תוכנית הממשלה להגדיל את שיעורי הדת בבתי הספר. אלפים הפגינו היום בכמה ערים ונשאו שלטים שקוראים למערכת חינוך חילונית שמבוססת גם על שיעורים מדעיים. הנשיא רג'פ טייפ ארדואן פועל באחרונה להחדיר תכנים דתיים למערכת החינוך בארצו ולהגביר את שיעורי הקוראן והדת. בעיר איזמיר השתמשה המשטרה בזרנוקי מים כדי לפזר את המפגינים. לפחות עשרה מפגינים נעצרו בחמש ערים שונות בגין ארגון החרם.

14:42, מצרים: לפחות שמונה שוטרים מצרים ואזרח נפצעו בפיצוץ מטען חבלה שהונח על ידי טרוריסטים איסלאמיסטים בשכונת עין שמס שבקהיר. כך דיווח משרד הפנים המצרי. בין הפצועים מפקד משטרה. חבלנים סרקו את האזור כדי לוודא שלא הונחו מטעני חבלה נוספים.

12:02, פקיסטאן: עשרים בני אדם נהרגו במתקפה של חמושים סונים מארגון טליבאן על מסגד שיעי בצפון מערב פקיסטאן. לפי הדיווחים במדינה, התוקפים הגיעו למסגד שבפשוואר בשעת תפילות יום השישי, זרקו רימוני יד ופתחו באש. מנהל המרכז הרפואי חיאתאבאד דיווח כי לפחות עשרים מתפללים נהרגו ו-41 נפצעו במתקפה.

11:55, טורקיה: כלי תקשורת בטורקיה דיווחו כי שלושה בני אדם נפצעו בפיצוץ בעיירה סמוך לגבול עם סוריה. סוכנות הידיעות הטורקית דוגאן דיווחה כי הפיצוץ אירע סמוך לתחנת משטרה בעיירה סורוק.

10:50, מצרים: שני עיתונאי אל-ג'זירה שנכלאו במצרים יצאו היום מהכלא לאחר שאתמול קבע בית המשפט כי יש לשחררם עד לסיום המשפט החוזר בעניינם. המשפט יתחדש ב-23 בפברואר. השניים, מוחמד פהמי ובאהר מוחמד, הורשעו יחד עם עמיתם האוסטרלי פיטר גרסט, בסיוע לארגון טרור במדינה ובהפצת ידיעות כוזבות. גרסט שוחרר לפני שבועיים ועזב את מצרים. פהמי, בעל אזרחות מצרית וקנדית, הודיע כי הוא מוכן לוותר על אזרחותו המצרית תמורת שחרורו ואתמול פסק השופט לשחררו בערבות של 250 אלף לירות  מצריות. אחיו של פהמי, עדל, אמר כי אחיו עזב את תחנת המשטרה הבוקר לאחר 14 חודשים בכלא.

09:26, עיראק: לוחמי ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) כבשו אתמול חלקים גדולים מהעיירה אל-בגדאדי שבמערב עיראקי ומאיימים על בסיס חיל אוויר עיראקי שנמצא בסמוך, שם מאמנים כמה מאות חיילי מארינס אמריקאים חיילים מעיראק. החמושים תקפו את העיירה משני כיוונים שונים וכבשו חלקים ממנה. הם ניסו לתקוף את הבסיס הצבאי שנמצא בדרום מערב העיירה, אבל לא הצליחו לפרוץ אליו. כ-350 חיילים אמריקאים מאמנים שם חיילים עיראקים מהחטיבה השביעית של צבא עיראק. הבסיס המדובר הותקף במרגמות על ידי הארגון לפחות פעם אחת מאז חודש דצמבר.

09:05, טורקיה: נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן ביקר את נשיא ארה"ב ברק אובמה על כך ששתק בכל הנוגע לרצח שלושת הסטודנטים המוסלמים בצפון קרוליינה ביום רביעי. לדבריו, שתיקתם של אובמה, סגנו ביידן ושר החוץ האמריקאי קרי חשף אותם ועליהם לנקוט עמדה כלפי הרצח. הרשויות בארה"ב הבהירו כי רצח השלושה בוצע בגלל סכסוך על חניה, אבל נבדקת גם אפשרות שמדובר בפשע שנאה נגד מוסלמים."אם אתה מתעלם ממעשה כזה ולא נוקט עמדה, העולם יתעלם גם ממך", אמר ארדואן במהלך ביקור ממלכתי שערך אתמול במקסיקו.

12/02/15

21:04, סוריה: אוסמה אל-גולאני, מפקד בכיר בכוחות המורדים בדרום סוריה, אמר כי אנשיו ינהלו "מלחמת גרילה" נגד כוחות חיזבאללה, המשטר הסורי והמיליציות הנאמנות לו, לנוכח ההתקפה הגדולה שהם מנהלים באזור משולש הגבולות סוריה-ירדן-ישראל.

ההתקפה החלה השבוע ומתמקדת ובמהלכה נכבשו ארבע גבעות אסטרטגיות ושלוש עיירות מידי מורדים המזוהים עם ארגון ג'בהת א-נוסרה. התקדמות כוחות חיזבאללה והמשטר הסורי נבלמה היום בגלל השלג. אל-גולאני, המחזיק בדרת רס"ן, ערק מצבא סוריה ב-2011. ארגון זכויות אדם סורי שמושבו בבריטניה דיווח כי בארבעת ימי לחימה בגולן הסורי נהרגו לפחות 19 לוחמי חיזבאללה ולוחמים סורים ו-48 מורדים.

18:02, האו"ם: מועצת הביטחון של האו"ם אסרה פה אחד על סחר בעתיקות שנבזזו בסוריה במהלך מלחמת האזרחים ואיימה בסנקציות על כל מי שיקנה נפט מארגון המדינה האיסלאמית ומארגון ג'בהת א-נוסרה המזוהה עם אל-קאעדה. בנוסף, קראה המועצה לקהילה הבינלאומית להפסיק להעביר תשלומי הכופר לג'יהאדיסטים בתמורה לשחרור חטופים.

16:13, תימן: שליח האו"ם לתימן, ג'מאל בן עומאר, מזהיר את המדינה נמצאת על סף מלחמת אזרחים והאשים את הפלגים המעורבים בסכסוך בכך שהם תורמים למשבר הפוליטי והכלכלי. במקביל, ממשיכה המיליציה החותית להתקדם דרומה ולהשתלט על שטחים שהוחזקו על ידי הממשל הסוני. "אנו מאמינים שהמצב מסוכן מאוד. תימן נמצאת על סף מלחמת אזרחים", אמר בן עומאר בראיון לרשתות "אל-ערביה" ו-"אל חדת'".

בדרכם דרומה מתעמתים החותים עם שבטים סונים ומיליציות המזוהות עם אל-קאעדה. במקביל השתלטו אנשי אל קאעדה על בסיס צבאי בדרום המדינה והם מחזיקים חיילים בני ערובה. ארה"ב, בריטניה וצרפת סגרו את השגרירויות שלהן בצנעא לנוכח המצב.

15:48, מצרים: העיתון הצרפתי "לה מונד" דיווח כי צרפת ומצרים חתמו על עסקת נשק בשווי חמישה מיליארד אירו, הכוללת גם 24 מטוסי קרב מסוג רפאלה, טילים לטווח בינוני ופריגאטה. טקס החתימה צפויה להתקיים בשבוע הבא בקהיר. לדיווח אין עדיין אישור ממקורות רשמיים.

13:34, מצרים: בית משפט במצרים שחרר בערבות את עיתונאי אל-ג'זירה מוחמד פהמי ובאהר מוחמד שנידונו לשבע שנות מאסר בגין פרסום ידיעות כוזבות וסיוע לארגוני טרור. עמיתם, העיתונאי האוסטרלי פיטר גרסט שוחרר לפני כשבועיים ועזב את המדינה. עם זאת השניים עדיין לא זוכו והמשפט בעניינם יימשך ב-23 בפברואר.

12:37, מצרים: משפטם החוזר של שני עיתונאי אל-ג'זירה שנאסרו במצרים בגין סיוע לטרור והפצת ידיעות כוזבות נפתח היום, פחות משבועיים לאחר ששוחרר עמיתם האוסטרלי פיטר גרסט, שהורשע באותם סעיפי אישום. על השניים, מוחמד פהמי שמחזיק גם באזרחות קנדית ובאהר מוחמד, נגזרו שבע שנות מאסר. פרקליטיו של פהמי דרשו לשחרר אותו מסיבות רפואיות.

12:16, תימן: ארגון  אנסאר א-שריעה המסונף לארגון אל-קאעדה בתימן הודיע כי כבש בסיס של צבא תימן בדרום המדינה. בהודעה שפורסמה בטוויטר נאמר כי לוחמי הארגון השיגו שליטה מלאה על בסיס של גדוד 19 במחוז שאבווה לאחר שתקפו את המקום. הארגון מאשים את צבא תימן בשיתוף פעולה עם המורדים החותים, אויביהם המושבעים של אל-קאעדה.

11/02/15

18:15, סוריה: לפחות 183 בני אדם נהרגו בתקיפות חיל האוויר הסורי על מטרות של מורדים סורים במזרח הבירה בעשרת הימים האחרונים. כך דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם שמושבו בבריטניה. התקיפות התמקדו ביעדים של הארגון מסביב לבירה ובשווקים בעיר דומה, כעשרה ק"מ מזרחית לבירה דמשק.

13:37, מצרים: בית משפט במצרים ביטל את עונש המוות ל-136 תומכים של הנשיא המודח מוחמד מורסי, בהם המנהיג הרוחני של תנועת האחים המוסלמים, מוחמד בדיע, כך מסרו מקורות משפטיים לעיתון אל-אהראם. הפעילים הורשעו בהסתערות על תחנת משטרה בעיר מיניה שבצפון מצרים, הרג קצין משטרה ושמונה בני אדם, אחרי פיזור הפגנות תמיכה במורסי באוגוסט 2013. בית המשפט הורה לקיים משפט חוזר לכל 136 הנאשמים בתיק.

12:56, עיראק וסוריה: הפצצות ארה"ב בעיראק ובסוריה לא הצליחו להאט את קצב הלוחמים הזרים המצטרפים לשורות המדינה האיסלאמית ולקבוצות קיצוניות אחרות, בהם לפחות 3,400 אזרחים ממדינות מערביות. בסך הכל, הצטרפו לארגון כ-20 אלף לוחמים זרים ממדינות ברחבי העולם, כך לפי הערכה עדכנית שמסרו גורמי מודיעין בארה"ב.

לפי הערכות המודיעין, 150 אמריקאים ניסו, וחלקם הצליחו, להגיע לשטחי הלחימה בסוריה, כך מסרו גורמים רשמיים לוועדת בית הנבחרים לביטחון לאומי. ניק רסמוסן, ראש המרכז הלאומי למלחמה בטרור, אמר כי קצב הלוחמים הזרים הנוסעים לסוריה חסר תקדים, וגבוה באופן משמעותי משיעור האזרחים הזרים שנסעו להילחם באפגניסטאן, פקיסטאן, עיראק, תימן, סומליה או בכל מקום אחר ב-20 השנים האחרונות.

08:00: העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד", היוצא לאור בלונדון, ציטט מקורות מדיניים המקורבים לחיזבאללה שאמרו כי הארגון תכנן להתנקש בראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בתגובה להתנקשות במפקד המערך הצבאי בארגון עימאד מורנייה. לפי הדיווח, התוכנית לא יצאה לפועל הודות למידע שהעביר מוחמד שורבה, בכיר באגף המבצעים החיצוניים בחיזבאללה, למפעיליו בישראל. שורבה נעצר לפני כמה חודשים על ידי מנגנון הביטחון הפנימי בחיזבאללה והודה בשיתוף פעולה עם ישראל. לפי דיווחים ערביים, שורבה מנע שורת פיגועים נגד מטרות ישראליות, בעיקר בחו"ל. חיזבאללה לא התייחס לפרסומים אלה.

10/4/14

21:03, תימן: המיליציה החותית השתלטה על מחוז ביידה שבמרכז המדינה, כשבוע אחרי שלקחה לידיה את מושכות השלטון במדינה ופיזרה את הפרלמנט. גורמים רשמיים מסרו כי לוחמים חותים בסיוע כוחות הנאמנים לנשיא הסוני המודח עלי עבדאללה סאלח שולטים כעת בדרכים המובילות לחלקה הדרומי של תימן. נשיא תימן וכמה משריו הבכירים מוחזקים עדיין במעצר בית על אף שהודיעו על התפטרותם. השיחות בין החותים לבין השלטון הסוני מצוי במבוי סתום.

בתוך כך הודיעה הערב ארה"ב על סגירת השגרירות שלה בצנעא לאור הכאוס הפוליטי ששורר במדינה והידרדרות המצב הביטחוני בעיר אחרי השתלטות המיליציה החותית. גורמים רשמיים מסרו כי הדיפלומטים האמריקאים במדינה פונו היום וכי לא ברור לפי שעה מתי תיפתח השגרירות מחדש.

20:48, ארה"ב: בעקבות הודעת הממשל האמריקאי על כך שקיילה מולר, שהוחזקה במשך כשנה וחצי בידי ארגון המדינה האיסלאמית, נהרגה, הודיע הבית הלבן כי ישנו לפחות עוד אזרח אמריקאי אחד שמוחזק בן ערובה במזרח התיכון. מדובר באוסטין טייס, עיתונאי שנעלם בדמשק באוגוסט 2012. משפחתו קיימה בשבוע שעבר מסיבת עיתונאים בוושינגטון.

בתוך כך נודע כי דף הטוויטר של המגזין "ניוזוויק" נפרץ על ידי האקרים והועלה אליו המשפט "Je suIS IS" (אני המדינה האיסלאמית), פרפראזה על הביטוי "Je suis Charlie" שהפך לסיסמה אחרי הפיגוע במערכת השבועון הסטירי הצרפתי "שארלי הבדו". כמו כן פורסמו איומים על חיי נשיא ארה"ב ומשפחתו. הבולשת הפדרלית (אף-בי-איי) הודיעה כי היא חוקרת את המקרה.

18:39, מצרים: נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין קיימו מסיבת עיתונאים משותפת בקהיר לקראת סיום ביקורו של האחרון במדינה. בהצהרותיהם אמרו שני המנהיגים כי הם מחויבים למאבק בטרור. א-סיסי הדגיש כי פוטין הסכים שהאיום "שניצב בפני מצרים, הוא אותו איום שניצב בפני רוסיה - איום שאין לו גבולות".

פוטין התייחס בדבריו גם לנעשה בסוריה ואמר כי הוא מצפה לסבב שיחות נוסף בעניין בקרוב. הוא התייחס בדבריו לשיחות שהתקיימו במוסקבה בחודש שעבר בין גורמים באופוזיציה הסורית לבין גורמים בממשל בדמשק. שני המנהיגים גם החליפו ביניהם מתנות: פוטין העניק לא-סיסי רובה קלצ'ניקוב ואילו נשיא מצרים העניק לפוטין את דיוקנו.

17:41, ארה"ב: הממשל האמריקאי הודיע כי עובדת הסיוע קיילה מולר, שנחטפה על ידי ארגון המדינה האיסלאמית בסוריה, מתה. בסוף השבוע דיווח הארגון הג'יהאדיסטי כי מולר נהרגה בהתקפה אווירית ירדנית על מעוזי המדינה האיסלאמית בסוריה, אך לא סיפק הוכחה. מאז לא נמסרו הודעות רשמיות בעניין.

רשת סי-אן-אן מפי גורמים ממשל רשמיים כי ארגון המדינה האיסלאמית יצר קשר עם משפחתה של מולר והעביר לה תמונות שהוכיחו כי היא אינה בין החיים עוד. משפחת מולר הודיעה כי היא "שבורת לב".

14:33, סוריה: כלי תקשורת בסוריה מדווחים כי צבא אסד השתלט על העיירה א-דג'אני המחברת בין הפרבר המערבי-דרומי של דמשק עם מחוז אל-קוניטרה ושנחשבת למעוז המורדים. בפעולה נהרגו עשרות חמושים. כתבנו ג'קי חורי מדווח כי במקביל התפרסמו דיווחים על מתקפה של הצבא הסורי נגד מטרות של המורדים באזור דרעא. לפי הדיווחים כוחות של החיזבאללה ואיראן נוטלים חלק במערכה.

12:24, מצרים: משרד הפנים במצרים הודיע כי איסלאמיסטים חמושים פוצצו מטעני חבלה בשלושה תחנות משטרה בעיר השנייה בגודלה במדינה אלכסנדריה ובעוד שני אתרים אחרים במזרח העיר. בתקיפות נפצעו עשרה בני אדם. כמו כן דווח כי 15 חמושים קיצונים נהרגו בתקיפות חיל האוויר המצרי בחצי האי סיני. לא ברור אם התקיפות בוצעו בתגובה לפיצוצים באלכסנדריה.

12:18, איראן: נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר היום כי מעצמות העולם חייבות לתפוס את ההזדמנות שנקרתה בדרכן להגיע להסכם על תוכנית הגרעין של ארצו. לדבריו, טהראן נקטה צעדים הכרחיים כדי להגיע לנקודה הזו. רוחאני אמר את הדברים בכינוס בטהראן וענה לנשיא ארה"ב אובמה שתהה אתמול האם לאיראן יש את הרצון להגיע להסכם.

10:21, טורקיה: אחרי שהשווה את הרשתות החברתיות ל"סכין של רוצחים", הצהיר בגאווה שהוא לא "מצייץ שמצייץ" והרחיב את האיסורים על משתמשים בטוויטר, צייץ אתמול נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, לראשונה מהחשבון החדש שלו ברשת. כך הודיע מעון הנשיאות. בהודעה הראשונה גינה ארדואן, שנמצא כעת בביקור ממלכתי בקולומביה, טורקים שמעשנים ביום הרשמי "ללא טבקו" במדינה. "תשלטו בעצמכם לא להכניס את הרעל הזה", כתב ארדואן וצירף את ההאשטאג "אל תיכנעו לסיגריות".

09/02/15

21:13, סוריה: צלם העיתונות הבריטי ג'ון קנטלי מופיע בסרטון חדש של ארגון "המדינה האיסלאמית", בו הוא אומר כי זהו "הסרטון האחרון בסדרה זו" שיפורסם. הסרטון, שצולם בסגנון דוקומנטרי, נקרא "בתוך חאלב", ומדווח על המתרחש בעיר הסורית. קנטיל מדבר על מגוון נושאים בהם חינוך, התקפות מל"טים וחוק השריעה.

השבוי, שמצבו בסרטון נראה טוב, מוחזק בידי המדינה האיסלאמית כמעט שנתיים, והוא הופיע בעבר כמה סרטונים של הארגון - בהם שני סרטונים המזכירים בסגנונם את הסרטון החדש, מהעיר קובאני שבסוריה וממוסול שבעיראק.

בסרטון החדש, מתאר קנטלי את "התקדמות והתפשטות" המדינה האיסלאמית כ"ראויות לציון ועוצרות נשימה". הוא אומר כי חלקים נרחבים בחאלב "נהרסו לחלוטין" בשל הפצצות כוחות האוויר של סוריה וארה"ב. אולם לאחר מכן, הוא פונה להראות כיצד העיר מתפקדת היטב תחת שלטון האיסלאמיסטים, ואומר כי הכלכלה בה "משגשגת".

20:57, בחריין: ממשלת בחריין הכריזה על השהייתו של ערוץ חדשות סעודי פאן-ערבי חדש ימים לאחר השקתו, משום שלא עשה מספיק על מנת להיאבק "בקיצוניות ובטרור". ההודעה היא ההתייחסות הראשונה לסגירתו של הערוץ, מאז הורד מהאוויר ביום השקתו לאחר ששודר בו ראיון עם פוליטיקאי שיעי מהאופוזיציה, המתנגד למשפחת השלטון הסונית בממלכה.

הרשות לענייני מידע בבחריין מסרה כי ערוץ "אלאראב", שבבעלות המיליארדר הסעודי הנסיף אלוואליד, אחיינו של המלך סלמן, לא השיג את הרישיון הנדרש על מנת להתחיל לשדר מהמדינה. בשבוע שעבר, מסרו נציגי הערוץ כי השידורים הופסקו בשל סיבות טכניות.

15:17, סוריה: שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, מתח ביקורת על מעורבותה של ירדן בהפצצות אוויריות על מטרות ארגון המדינה האיסלאמית בארצו, ואמר כי דמשק "אינה זקוקה למעורבות זרה במלחמתה בחמושים". במפגש עם עיתונאים בדמשק אמר אל-מועלם כי ארצו לא תסכים לכניסת כוחות ירדניים או זרים לתחומי סוריה כדי ללחום בג'יהאדיסטים.

13:31, אפגניסטאן: בכיר בארגון המדינה האיסלאמית נהרג בהתקפה של מל"ט במחוז הלמנד שבדרום אפגניסטאן. גורמי ממשל מקומיים מסרו כי ההרוג הוא טרוריסט בשם מולה עבד אל-ראוף וכי יחד עמו נהרגו עוד לפחות ארבעה בני אדם שנסעו ברכב. לארגון המדינה האיסלאמית נוכחות קטנה אך הולכת וגדלה באפגניסטאן. גורמים רשמיים אמרו כי עבד אל-ראוף היה אחד הגורמים המרכזיים בגיוס לוחמים לשורות הארגון הג'יהאדיסטי.

11:52, מצרים: נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, יבוא היום לביקור בן יומיים בקהיר וצפוי להיפגש עם עמיתו המצרי, עבד אל-פתאח א-סיסי. זהו ביקורו הראשון של פוטין בחו"ל בשנת 2015. זו הפעם השנייה ששני המנהיגים נפגעים בחצי השנה האחרונה אחרי שבאוגוסט ביקר א-סיסי בסוצ'י.

עוזרו של פוטין, יורי אושקוב, אמר לסוכנות הידיעות הממשלתית RIA כי שני הנשיאים ידונו בהתפתחויות בעיראק, סוריה ולוב, בסכסוך הישראלי-פלסטיני, במאבק בארגון המדינה האיסלאמית וטרור האיסלאמי הבינלאומי, ובשיתוף הפעולה הצבאי-טכנולוגי בין המדינות. אל פוטין מלווים שר החוץ סרגיי לברוב, שר החקלאות ניקולאי פודורוב ושרי הכלכלה והאנרגיה

10:58, תימן: המורדים החותים נועדו עם הפלגים הסונים לראשונה מאז פיזורו של הפרלמנט בשבוע שעבר והשתלטות החותים דה-פאקטו על השלטון. את השיחות מנהל שליח האו"ם ג'מאל בן-עומאר והיא כוללת את נציגי כל הפלגים בתימן, כולל מפלגתו של הנשיא המודח עלי עבדאללה סאלח.

השיחות קרסו ביום חמישי אחרי שפוליטיקאים סונים האשימו את החותים בכך שהם אינם מציעים שום פתרון שיאפשר פיוס לאומי. בין היתר נדרשים החותים לשחרר את הנשיא עבד ראבו מנסור האדי וכמה מחברי הממשלה ממעצר הבית שבו הם נתונים. בתגובה, פיזרו החותים את הפרלמנט ומינו "מועצה מהפכנית" כדי לשלוט במדינה.

09:04, עיראק: לפחות 13 בני אדם נהרגו ו-30 נפצעו בפיגוע התאבדות בשכונת קאדהימיה שבמערב בגדאד. שני בני אדם נוספים נהרגו בפיגוע בצפון העיר.

08:38, סוריה: המיליציה הכורדית הסורית השתלטה מחדש על יותר משליש מהכפרים והעיירות באזור קובאני, שנכבשו על ידי ארגון המדינה האיסלאמית באמצע השנה שעברה. ארגון זכויות אדם סורי שמושבו בבריטניה דיווח כי היחידות הכורדיות העממיות (YPG) כבשו 128 מתוך 350 כפרים בתוך שבועיים. מרבית הכפרים מדרום וממזרח לקובאני שוחררו ללא התנגדות. ממערב לקובאני מתנהלים קרבות.

08:08, טורקיה: רוסיה טורקיה סיכמו עקרונית על תוואי נתיב צינור הגז "טורקיש סטרים", שאמור להחליף את פרויקט צינור הגז בבלקן שבוטל אשתקד. שר האנרגיה הטורקיה, טאנר יילדיז, ומנכ"ל גזפרום אלכסיי מילר חגו יחד במטוס מעל תוואי הצינור בין הים השחור לאיסטנבול.

08/02/15

20:24, מצרים: משפטים החוזר של שני עיתונאי אל-ג'זירה הכלואים במדינה ייפתח ב-12 בפברואר, כך מסר עורך הדיון של אחד מהשניים. מוחמד פהמי ובאהר מוחמד נידונו לשבע ועשר שנות מאסר בהתאמה בשנה שעברה, אחרי שהורשעו בהפצת שקרים וסיוע לתנועת האחים המוסלמים, המוגדרת כארגון טרור.

כתב נוסף של הרשת, העיתונאי האוסטרלי פיטר גרסט, נשפט לצדם אך שוחרר באופן מפתיע בשבוע שעבר וגורש מהמדינה. בחודש שעבר, הורה בית המשפט העליון במצרים על עריכת משפט חוזר לשלושת העיתונאים. אחרי שחרורו של גרסט, אמרו גורמים ביטחוניים במצרים כי פהמי, המחזיק באזרחות מצרית-קנדית, עשוי גם הוא להשתחרר בקרוב. אולם ארוסתו אמרה כי אין לה כל מידע על כך.

19:38, לבנון: ארה"ב העבירה סיוע צבאי בשווי 25 מיליון דולר - כולל תחמושת כבדה - אל צבא לבנון היום, על מנת לסייע לו בלחימה נגד ארגוני ג'יהאד סמוך לגבול עם סוריה. שגריר ארה"ב בביירות, דיוויד הייל, מסר בהצהרה כי כלי הנשק ישמשו "להביס את האיום הטרוריסטי והקיצוני מסוריה". "אנו נלחמים באותו אויב, ולכן תמיכתנו בכם מהירה ומתמשכת", אמר הייל. צבא לבנון נלחם מנהל לעתים קרובות קרבות עם קבוצות חמושות, בהן לוחמים המסונפים למדינה האיסלאמית ולאל-קאעדה, סמוך לגבול בסוריה.

15:33, ירדן וסוריה: מפקד חיל האוויר הירדני הגנרל מנסור אל-ג'בור אמר במסיבת עיתונאים כי בין המטרות לתקיפות האחרונות של חיל האוויר הירדני על מעוזי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה ועיראק היה גם מפקד הארגון אבו בכר אל-בגדאדי.

כתבנו ג'קי חורי מוסר כי לפי אל-ג'בור, מאז תחילת התקיפות של הקואליציה איבד דאעש כ-7,000 מלוחמיו וכ-20% מיכולותיו הצבאיות. אל-ג'בור אמר כי התוכנית של הקואליציה, לרבות חיל האוויר הירדני, היא חיסול מוחלט של ארגון דאעש ולדבריו מטוסי חיל האוויר הירדני עומד מאחורי 946 תקיפות מתוך 5,000 התקיפות שביצעה הקואליציה נגד הארגון. במקביל, דיווח הבוקר ערוץ טלוויזיה עיראקי כי אל-בגדאדי וראשי דאעש עזבו את מחוז א-ראקה שבצפון סוריה והועברו למחוז נינווה בעיראק בשל התגברות התקיפות על מעוזי דאעש באזור.

שר החוץ הסורי עמראן א-זועבי קרא לממשלת ירדן לפעול נגד כל ארגוני הטרור ולא רק נגד דאעש. לפי א-זועבי ממשלת ירדן תוקפת את דאעש בצפון סוריה אבל עדיין תומכת או נותנת מחסה לארגונים אחרים הפרוסים לאורך הגבול עם סוריה. א-זועבי האשים את ירדן ומדינות המפרץ במדיניות כפולה כלפי הלוחמים בסוריה.

15:00, איראן: מנהיגה העליון של איראן, האייתולה עלי חמינאי, אמר כי הוא יהיה מוכן לתמוך בכל הסכם שיושג בין טהראן לשש המעצמות על תוכנית הגרעין של ארצו, אך הבהיר כי אף הסכם לא עדיף על פני הסכם שמנוגד לאינטרסים של האומה. הוא אמר כי "הצד השני לא צריך לצפות שהציפיות הלא-הגיוניות שלו ימומשו, זאת משום שצריך יהיה להגיע לפשרה בין הצדדים ולכן אף צד לא יוכל לקבל את כל מה שהוא רוצה.

14:11, לוב: שיחות השלום בין הממשלה בלוב לבין המורדים האיסלאמיסטים בטריפולי יתחדשו ביום שלישי במטרה להביא לסיום הלחימה בין הצדדים. האיסלאמיסטים כוננו ממשלה משלהם לאחר שהשתלטו על הבירה טריפולי, אך הקהילה הבינלאומית מכירה בממשלה הזמנית שחבריה נמלטו לצפון המדינה. בארבעת חודשי הלחימה האחרונים נהרגו בצפון המדינה בעיר בנגאזי לבדה כ-700 בני אדם.

11:47, גרמניה: שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי כעת נפתח חלון הזדמנויות מתאים להסכם בין טהראן לשש המעצמות על תוכנית הגרעין של ארצו וכי יש להסיר את הסנקציות שהוטלו עליה. זריף נפגש היום במשך שעה וחצי עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי בשולי ועידת הביטחון הבינלאומית במינכן שבגרמניה. לדבריו, חלון ההזדמנויות הושג הודות להתקדמות רבה שחלה במשא ומתן בין הצדדים בחודשים האחרונים. "אנחנו צריכים לנצל את ההזדמנות הזו משום שהיא עלולה לא לחזור", הבהיר זריף. קרי וזריף נפגשו גם ביום שישי במינכן למשך שעתיים, שבהן לחץ קרי על זריף להגיע להסכם עד סוף מארס.

זריף דרש להסיר את הסנקציות מעל ארצו וטען כי הן נכשלו. לדבריו, כשהוטלו הסנקציות לראשונה היו ברשותה של איראן 200 צנטריפוגות וכיום יש לה 20 אלף. "הסנקציות מהוות מכשול, אתם צריכים להתפטר מהן אם אתם רוצים פתרון", אמר זריף והוסיף כי הוא סבור שישנה התקדמות שיכולה לפתור גם בעיה זו.

11:00, תוניסיה: הרשויות בתוניסיה הודיעו כי עצרו 32 איסלאמיסטים, שרובם חזרו באחרונה מסוריה ושתכננו לבצע פיגועי טרור גדולים במדינה. הדיווחים על המעצרים מתפרסמים יממה לאחר שהממשלה החדשה בראשות חביב א-סידי החלה את כהונתה. "כוחות לוחמה בטרור סיכלו ניסיונות של תא טרור לבצע פיגועים גדולים נגד מוסדות ממשלה חשובים, בהם משרד הפנים, תחנות משטרה ובניינים בבירה תוניס", אמר דובר משרד הפנים. לדבריו, בשלושת הימים האחרונים עצרו הרשויות במדינה 32 מחבלים מהתא הזה, בהם גם כמה שנלחמו בסוריה לצד ארגוני הטרור שם.

07/02/15

23:59, ירדן: מקור בצבא ירדן אמר כי איחוד הנסיכויות שולחת טייסת מטוסי קרב מדגם אף-16 כדי לסייע לחיל האוויר הירדני בתקיפות האוויריות נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה. לדברי המקור, המטוסים של איחוד הנסיכויות ימריאו למשימה משטח ירדן כדי לקצר את זמן הטיסה שנדרש כדי להגיע מהמפרץ הפרסי לסוריה.

16:50, ירדן: הטלוויזיה הממלכתית בירדן דיווחה כי חיל האוויר המלכותי תקף יעדים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה. מרבית התקיפות בוצעו בעיקר במחוז א-רקה שבצפון מזרח המדינה, זה היום השלישי ברציפות, בתגובה לרצח הטייס הירדני מועז אל-קסאסבה בידי הארגון. שר הפנים הירדני, חוסיין אל-מג'אלי אמר היום כי ארצו תרדוף אחר לוחמי דאעש בכל מקום שבו הם יהיו עד אשר הארגון יושמד לחלוטין. לדבריו, שריפתו למוות של הטייס היתה נקודת המפנה של המדינה ביחס לארגון.

10:10, איראן: שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, הזהיר את שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, ש"כישלון שיחות הגרעין עלול לבשר את מותו הפוליטי של נשיא איראן חסן רוחאני", כך לדברי בכירים איראנים. גורם אמריקאי בכיר הכחיש כי מסרים כאלו הועברו לארה"ב, ואמר כי מדובר בניסיון להפעיל לחץ על המעצמות. עם זאת, בכירים אמריקאים אמרו כי הם שותפים להשקפה כי כישלון המו"מ יפגע במעמדו של רוחאני. שלושת בכירים איראנים אמרו היום (שבת) לרויטרס כי זריף העביר את המסר גם לבכירים של מעצמות אחרות.

09:35, רצועת עזה: חמאס והזרוע הצבאית של הארגון, גדודי עז א-דין אל-קאסם, ממשיכים בניסיון להעביר מסר מרגיע למצרים, לפיו אין להם כל חלק בפעולות הטרור האחרונות בסיני. הבוקר (שבת) הפיצה הזרוע הצבאית של הארגון סרטון קצר המתאר את ישראל כאויב המשותף של מצרים וחמאס. בסרטון נראים חייל מצרי ולוחם של גדודי אלקסאם נפגעים מירי. בהמשך הסרטון מתברר כי היורה הוא חייל ישראלי.

הסרטון הופק על ידי מחלקת ההסברה של הזרוע הצבאית של חמאס, זאת לאחר שבשבוע שעבר בית משפט במצרים הודיע על הכנסתה של הזרוע הצבאית לרשימת ארגוני הטרור במדינה. החלטת בית המשפט הושפעה מאוד מהאווירה הציבורית הקשה אחרי סדרת הפיצוצים בצפון סיני באותו שבוע, בהם נהרגו לפחות 32 בני אדם, רובם אנשי כוחות הביטחון המצריים. נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, הטיל את האחריות על תנועת האחים המוסלמים במצרים, אליה קשור חמאס (ג'קי חורי).

06/02/15

23,55, מצרים: עלה ל-47 מספר המורדים האיסלאמים שנהרגו במבצע צבאי בצפון סיני, אחד הגדולים באזור זה חודשים. בשעות הבוקר נהרגו 27 מורדים כשמסוקים הפציצו עמדות של ארגון "אנסאר בית אל־מקדאס" הנאמן למדינה האיסלאמית, כך מסרו מקורות ביטחוניים. שעות לאחר מכן, פתחו חיילים באש לעבר חמושים והרגו 20 מהם, דיווחו המקורות. הארגון לקח אחריות לסדרת התקפות מתואמות בסוף ינואר בהם נהרגו יותר מ-30 אנשי ביטחון. לאחר ההתקפה, אמר נשיא מצרים, עבד אל-פתח אי-סיסי, כי ארצו עומדת בפני מאבק ממושך וקשה נגד הג'יהאדיסטים.

19:53, סוריה: ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הודיע כי בת ערובה אמריקאית שבידיו נהרגה בתקיפות של צבא ירדן בצפון סוריה. כך דיווחו סוכנויות הידיעות. משרד החוץ האמריקאי מסר בתגובה כי הוא אינו יכול לאשר בשלב זה את הדיווח. לפי הודעת הארגון, שפורסמה על ידי SITE, קבוצת מודיעין שעוקבת אחר פעילות ג'יהאדיסטית, האמריקאית, קיילה ג'ין מיולר, נהרגה כשהבניין שבו הוחזקה באזור העיר א-רקה התמוטט בהפצצה. הטייסים הירדנים "הרגו בת ערובה אמריקאית. אף ג'יהאדיסט לא נהרג בתקיפה", נכתב בהודעת הארגון.

16:34, ירדן: אלפי בני אדם הפגינו בעמאן הבירה וקראו למלך עבדאללה לקדם תקיפות אוויריות נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), כנקמה על הוצאתו להורג של הטייס הירדני מועז אל-קסאסבה. המפגינים התאספו סמוך למסגד מרכזי בעיר ומשם החלו לצעוד תוך שהם קוראים "מוות לדאעש". העצרת נערכה שלושה ימים לאחר שהארגון האיסלאמי פרסם סרטון המתעד לכאורה את אל-קסאסבה נשרף בעודו בחיים כשהוא כלוא בתוך כלוב.

11:23, סוריה: לפחות 70 בני אדם נהרגו בתקיפות אוויריות של הצבא במחוז של האופוזיציה מחוץ לדמשק, אחרי התקפת טילים של המורדים בה נפגע מרכז שבשליטת הממשלה בבירת סוריה, כך מסר ארגון המשקיפים לזכויות אדם בסוריה. לפי הדיווח, צבא סוריה ביצע 60 התקפות על מחוז חוטה המזרחי. בין ההרוגים 12 ילדים ו-11 לוחמים. הארכון מסר עוד כי נראה שההפצצות היו תגובה להתקפת הטילים של ארגון המורדים "צבא האיסלאם" בדמשק אתמול, בה נהרגו עשרה בני אדם.

05/02/15

23:36, עיראק: הוועדה לשמירה על זכויות הילד של האו"ם הודיעה שלשום כי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) עורף, צולב וקובר בחיים ילדים בעיראק. ארגון הסיוע SOS Children אמר אתמול בתגובה כי גם בסוריה מבצע ארגון דאעש וארגונים חמושים אחרים מעשי זוועה בילדים. "הזוועות המתוארות על ידי האו"ם אינן מקרים בודדים אך גם לא תופעה המונית", ציין דובר הארגון לואי יאסין, שהוסיף כי "אפשר רק לומר שהמקרים האלה אינם נדירים". ועדת האו"ם ציינה גם כי נערים צעירים מגויסים בכוח כדי לשרת כחיילים, מחבלים מתאבדים או מגנים אנושיים.

20:42, ירדן: שלטונות ירדן שחררו מהכלא את השייח אבו מוחמד אל-מקדיסי, אחד המטיפים הבולטים של אל-קאעדה. אל-מקדיסי נעצר באוקטובר שעבר. נסיבות שחרורו בתזמון הנוכחי, יומיים אחרי הוצאתו להורג של הטייס מועז אל-קסאסבה על ידי לוחמי המדינה האיסלאמית, אינו ברור.

אל-מקסידי נחשב למדריכו הרוחני של אבו-מוסעב אל-זרקאווי, מנהיג זרוע אל-קאעדה בעיראק בשנים הראשונות שאחרי הפלישה האמריקאית. מאוחר יותר התנער אל-מקדיסי מאל-זרקאווי בעקבות מעשי ההרג חסרי האבחנה של אל-קאעדה בעיראק.

17:23, ארה"ב: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כינה את המדינה האיסלאמית "ארגון ברוטלי" ו"כת נבזית של מוות שביצעה מעשים בלתי יתוארים של ברבריות" בשם הדת. באירוע בוושינגטון ציין אובמה כי הפיגועים שביצעו ג'יהאדיסטים בצרפת, פקיסטאן, סוריה ומקומות אחרים בעולם מראים כי "ניתן לעוות את האמונה והדת לכדי שימוש בנשק".

"ארגון המדינה האיסלאמית מטיל טרור על מיעוטים דתיים, כמו היזידים, כופה מעשי אונס על נשים ומשתמש במעשים אלה ככלי מלחמה וטוען לסמכות דתית", הוסיף אובמה בהתייחס להוצאתו להורג בשריפה של הטייס הירדני מועז אל-קסאסבה.

15:43, סוריה: התוכנית שמקדם שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה מיסטורה, להכרזה על הפסקות אש מקומיות ברחבי המדינה - תקועה. דיפלומטים מערביים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי בדמשק חשים שהם "אינם צריכים לעשות ויתורים לקבוצות טרור נואשות".

דה מיסטורה מנסה לקדם תוכנית שתחול קודם כל בעיר חאלב, אך השיחות בין האו"ם לבין הממשל הסורי לא מתקדמות. "ההקפאה קפואה, זה הופך מרע לגרוע", אמר אחד הדיפלומטים.

12:31, תימן: אל-קאעדה בתימן דיווח כי איש דת בכיר, המשמש דובר של הארגון, הוא בין ארבעה בני אדם שנהרגו בתקיפת מל"ט של ארה"ב בדרום המדינה. בהצהרה שפורסמה בחשבון הטוויטר של הארגון נמסר כי השייח חרית אל-נדהרי הוא בין ההרוגים בהפצצה שהתרחשה ב-31 בינואר. אל-נדהארי הוא אחד האנשים היחידים המזוהים באופן ציבורי עם הקבוצה, ולאחרונה הופיע בסרטון של אל-קאעדה המשבח את ההתקפה על מערכת המגזין שארלי הבדו בפריז.

11:22, סוריה: המורדים בסוריה הפגיזו בטילים ופצצות מרגמה כמה שכונות בבירה דמשק. לפחות 21 בני אדם נהרגו ו-30 נפצעו, כך דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית. ההפגזה התרחשה בעקבות איום של אחד ממפקדי המורדים להמטיר על הבירה פצצות מרגמה, בנקמה על תקיפות אוויריות קטלניות של הממשלה על פרבר סמוך המוחזק בידי המורדים בשבועות האחרונים.

04/02/15

19:26, האיחוד הנסיכויות: העיתון גרידאן מדווח כי איחוד הנסיכויות השעתה את השתתפותה בתקיפות האוויריות על מטרות ארגון "המדינה האיסלאמית" בעיראק ובסוריה בעקבות לכידת הטייס הירדני מועז אל-קסאסבה בסוף דצמבר. אתמול פרסמו הג'יהאדיסטים סרטון שבו נראית הוצאתו להורג של אל-קסאסבה בשריפה.

גורמים אמריקאים אמרו לעיתון הבריטי כי איחוד הנסיכויות, שהיתה אחת מארבע מדינות ערביות שהצטרפו לקואליציה נגד המדינה האיסלאמית, הפסיקה את השתתפותה בפעילות הצבאית בגלל "החשש מהיעדרן של תוכניות לחילוץ טייסים שנפלו בשבי".

איחוד הנסיכויות, ירדן, סעודיה ובחריין הצטרפו לקואליציה בספטמבר שעבר. כולן מבצעות גיחות הפצצה בעיראק ובסוריה, אולם בהיעדר מידע סטטיסטי ולנוכח השתיקה התקשורתית בארבע מדינות אלה בנוגע למעורבותן, לא ניתן לדעת מה היקף הפעילות הערבית בקואליציה.

במקביל דיווח העיתון ניו יורק טיימס כי בעקבות ההלם מלכידתו של אל-קסאסבה דרשה איחוד הנסיכויות מהפנטגון לשפר תוכניות החילוץ וההצלה, כך שיכללו הזזת מטוסים מסוג V-22 אופספריי מבסיסיהם בכוויית לצפון עיראק. לפי הדיווח, איחוד הנסיכויות התנתה את שובה לקואליציה בהצבת המטוסים בצפון עיראק.

17:00, ירדן: מלך ירדן עבדאללה השני קיצר את ביקורו בוושינגטון ושב לעמאן בעקבות הוצאתו להורג של הטייס מועז אל-קסאסבה בידי ארגון המדינה האיסלאמית. בתגובה, הוציאה ירדן להורג שני טרוריסטים ובהם המחבלת העיראקית סג'ידה אל-רישוואי.

עבדאללה, שצפוי לקיים בשעות הקרובות שורה של דיוני חירום ביטחוניים, שיבח את אל-קסאסבה וקרא לממלכה "לעמוד יחד בזמנים קשים אלה". אלפים קיבלו את פניו של המלך בנמל התעופה תוך שהם נושאים את תמונותיו של אל-קסאסבה ואת דגלי הלאום.

14:47, לוב: 12 לובים, שני פיליפינים ושני אזרחי גאנה נהרגו בפשיטה של מיליציה איסלאמית על שדה נפט שבצפון המדינה. גורמים דיפלומטיים צרפתיים אמרו כי הפשיטה על שדה אל-מברוק מדרום לעיר סירט התבצעה אתמול בלילה. לדבריהם, שדה הנפט נמצא כעת בידי המדינה האיסלאמית.

05:34, ירדן: מקור ביטחוני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ירדן הוציאה להורג בתלייה את המחבלת העיראקית סג'ידה א-רישאווי, שארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) דרש את שחרורה בתמורה לשחרור הטייס הירדני מועז אל-קסאסבה. זאת לאחר שאתמול דווח כי הארגון הוציא להורג את הטייס הירדני השבוי. בנוסף, הוציאו להורג הרשויות בירדן גם את האסיר זיאד קרבולי, פעיל אל-קאעדה בעיראק.

03/02/15

18:49, סוריה: פעילים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) העלו הערב לרשתות החברתיות תמונות שמתעדות לכאורה את הטייס הירדני השבוי, מועז אל-קסאסבה, מוצא להורג ונשרף בעודו בחיים. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי היא אינה יכולה לאשר את מהימנות התמונות, שמציגות גבר עומד במרכז כלוב שחור ועולה בלהבות.

אל-קסאסבה נשבה לאחר שמטוסו הופל מעל סוריה בחודש דצמבר במהלך טיסה מבצעית של הקואליציה הבינלאומית. הארגון הציע בשבוע שעבר לשחרר אותו ואת בן ערובה נוסף, העיתונאי היפני קנג'י בוטו, בתמורה למחבלת העיראקית סג'ידה א-רישאווי, המרצה עונש מאסר בכלא הירדני בגין ניסיון לבצע פיגוע במדינה בשנת 2005. ירדן הודיעה כי היא מוכנה לשחרר אותה, אולם דרשה קודם כל לקבל לידיה הוכחה כי הטייס נמצא בחיים.

לידיעה המלאה

11:35, מצרים: העיתונאי הקנדי-מצרי מוחמד פהמי הכלוא במצרים עשוי להשתחרר בתוך שעות, כך דווח באל-ג'זירה. פהמי הוא אחד משני עיתונאים של הרשת שעדיין כלואים במצרים. עמיתם, העיתונאי האוסטרלי פיטר גרסט, שוחרר ביום ראשון ועזב את המדינה. השלושה הורשעו ביוני בתמיכה בתנועת האחים המוסלמים, המוגדרת במצרים כארגון טרור, ונידונו לשבע עד עשר שנות מאסר. לפי הדיווח בבי-בי-סי, פהמי הסכים לוותר על אזרחותו המצרית על מנת להבטיח את שחרורו.

02/02/15

23:43, טורקיה: התביעה בטורקיה דורשת להטיל עונש של חמש שנות מאסר על עיתונאית הולנדית שמואשמת בהפצת תעמולה מטעם המחתרת הכורדית פ-ק-ק. העיתונאית פרדריק גירדינק כתבה היום בדף הטוויטר שלה כי השימוע הראשון בעניינה יתקיים ב-8 באפריל בבית משפט בעיר דיארבקיר. בחודש שעבר ערכו הרשויות חיפוש בביתה של גירדינק ועיכבו אותה לתשאול.

20:58, תימן: לפחות שלושה אנשי אל-קאעדה נהרגו בהפצצה שביצעו מל"טים אמריקאים בדרום מזרח תימן. זו התקיפה השלישית השבוע של צבא ארה"ב באזור והיא מתרחשת למרות הכאוס השלטוני ששורר במדינה בשבועות האחרונים.

בתוך כך נודע כי הושעו שיחות התיווך שמנהל האו"ם בין השלטון הסוני בתימן לבין המורדים החותים השולטים בבירה צנעא. השיחות מנסות להביא לפיוס לאומי בין הנשיא המתפטר עבד ראבו מנסור האדי והמחנה הסוני לבין המורדים הדורשים ייצוג נרחב יותר והרחבת סמכויות.

17:00, תימן: המורדים החותים דורשים את שילוב המיליציה שלהם בצבא התימני ובכוחות המשטרה, כתנאי להתקדמות במשא ומתן עם השלטון הסוני ולשחרור הנשיא וכמה חברי ממשלה המוחזקים במעצר בית.

המורדים החותים מחזיקים בבירה צנעא מאז חודש ספטמבר. בשבועות האחרונים הם הרחיבו את שליטתם במוסדות השלטון ותפסו עמדות סביב ארמון הנשיאות וביתו של הנשיא עבד ראבו מנסור האדי. דרישותיהם החדשות מאיימות לטרפד את שיחות התיווך שמוביל האו"ם בניסיון להביא לפתרון המשבר הפוליטי בתימן. האדי התפטר בחודש שעבר מתפקידו על רקע המשבר, אך טרם מונה לו מחליף.

15:50, סוריה: לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) נסוגו מאזורים מסביב לעיירה קובאני שבגבול טורקיה. כך דיווח היום ארגון סורי לזכויות אדם. זאת לאחר שכוחות פשמרגה כורדים הצליחו לגרש בשבוע שעבר  את לוחמי הארגון הקיצוני מהעיירה עצמה. הלילה, הצליחו הכורדים בשיתוף לוחמים ממדינות ערביות נוספות לכבוש עוד שטחים באזור. הארגון הוסיף כי הכורדים הצליחו לכבוש 13 כפרים.

15:38, מצרים: נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, התייחס לראשונה בפומבי להרג המפגינים בשבוע שעבר במהלך הפגנות לציון ארבע שנים להתקוממות העממית שהביאה להדחתו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק. הוא הביע את תנחומיו בפני משפחת אחת מהמפגינים שנורתה למוות על ידי כוחות הביטחון. המפגינה שיימה אל-סבאג נורתה בסוף השבוע שעבר בזמן שהשתתפה בהפגנה לא אלימה. לדברי א-סיסי, הוא רואה באזרחי מצרים כמו את ילדיו ולכן אל-סבאג "היא כמו הבת שלי, שלא יהיה לאף אחד ספק בכך".

15:04, ארה"ב: נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר כי ארצו עושה כל מה שביכולתה כדי לנסות לחלץ את בת הערובה האמריקאית האחרונה שנותרה בידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה. לדבריו, ארה"ב ובעלות בריתה מקדישות את כל האמצעים הזמינים להן כדי למצוא את המקום בו מוחזקת עובדת הסיוע האמריקאית בת 26 שנחטפה בשנה שעברה בסוריה.

14:37, תוניסיה: ראש ממשלת תוניסיה, חביב א-סידי, הציג היום את הממשלה החדשה בראשותו ואת שרי הקבינט, רובם ממפלגת נדאא תונס החילונית, שניצחה בבחירות האחרונות במדינה. סוכנות הידיעות אי-אף-פי דיווחה כי בממשלה יושבת גם יריבתה מפלגת א-נהדה המוסלמית שהפסידה לה, שהודיעה אתמול כי היא מוכנה לשבת עמה בממשלה החדשה. "עשינו כמה שינויים כדי להרחיב את הרכב הממשלה וכדי שמפלגות אחרות יקחו בה גם כן חלק", אמר א-סידי.

12:41, מצרים: בית משפט במצרים גזר עונש מוות על 183 נאשמים שהיכו למוות 16 שוטרים במהלך הפגנות של תומכי תנועת האחים המוסלמים במדינה בשנת 2013 במחאה על הדחת הנשיא לשעבר מוחמד מורסי.

במקביל דיווח שר הפנים המצרי כי קצין משטרה מקומי נעצר בחשד שהרג בבית חולים חשוד מהאחים המוסלמים. החשוד נפצע לאחר שניסה ככל הנראה להניח מטעני חבלה. הוא נעצר והוא לטיפול בבית חולים ושם על פי החשד השוטר הרג אותו

11:03, תימן: לפחות עשרה בני אדם נהרגו בארבעת הימים האחרונים בתימן בתקיפות של ארגון אנסאר אל-שריעה, המסונף לאל-קאעדה, נגד לוחמים חותים ועמדות של הצבא. החותים השולטים בבירה צנעא מזה כמה חודשים השתלטו לפני שבועיים על ארמון הנשיאות ואילצו את ראש הממשלה להתפטר. בעימותים בין הצבא לחמושים מאל-קאעדה נהרגו גם שלושה מאנשי הארגון.

10:00, סעודיה: הרשויות בסעודיה שחררו מהכלא את שותפתו של הבלוגר ראיף בדווי שהורשע בהעלבת האיסלאם ונידון לעשר שנות מאסר ולעונש של אלף מלקות. האישה, סועד אל-שמארי היתה עצורה למשך שלושה חודשים בבית סוהר בג'דה. היא היתה שותפה של הבלוגר בבניית האתר שבו כתב בדווי מאמרי ביקורת על השלטון.

01/02/15

23:55, מצרים: שתי נשים נהרגו מירי רקטות ואישה נוספת מחילופי אש בין חמושים לכוחות הביטחון בשתי תקריות שונות בצפון סיני. כך הודיעו גורמי ביטחון במדינה. הגורמים האשימו את ארגון אנסאר בית אל-מקדס שנשבע אמונים לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ונטל אחריות על המתקפההמשולבת ביום חמישי בחצי האי, שבה נהרגו לפחות 32 בני אדם.

התקרית בה נהרגו הנשים מירי רקטות אירעה ברפיח המצרית כאשר רקטות שנורו לעבר עמדה צבאית פגעו בטעות בבית מגורים. שתי נשים ושני ילדים נוספים נפצעו. בתקרית אחרת, גם כן ברפיח המצרית, נהרגה אישה מכדור תועה במהלך חילופי אש בין חמושים לכוחות הביטחון.

23:49, לוב: שר הנפט והאנרגיה של לוב, משאללה זוואי, הודיע כי בכיר במשרדו שנחטף במדינה שוחרר לאחר יותר משבועיים בשבי. הבכיר סמיר כמאל הוא ראש  מחלקת התכנון במשרד הנפט מטעם הממשלה היושבת בבירה טריפולי. לא נמסר מי עמד מאחורי החטיפה. משרד הנפט מחולק בין שתי הממשלות שהוקמו בלוב, אחת המוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית ומושבה בצפון המדינה, והשנייה בטריפולי, עליה השתלטה מיליציה איסלאמיסטית שהכריזה על כינון ממשלה חלופית.

22:12, תוניסיה: המפלגה המוסלמית בתוניסיה מפלגת א-נהדה, הודיעה כי היא מוכנה להצטרך לממשלת אחדות עם יריבתה הגדולה, מפלגת נידא תונס החילונית. כך הודיעו חברים בכירים במפלגה. ההסכם בין המפלגות הושג נוכח החשש מפני דחיית ממשלתו החדשה של ראש הממשלה חביב א-סידי בפרלמנט לאחר שמפלגות האופוזיציה התנגדו בשבוע שעבר למינוי השרים שנבחרו על ידו. בבחירות האחרונות לפרלמנט זכתה המפלגה החילונית במספר הקולות הרב ביותר.

19:02, ספרד: תחקיר שפרסם עיתון אל-פאיס הספרדי חושף רשת של 250 עסקים מקומיים שממנים פעילי טרור איסלאמיים. העיתון מצטט גורמים במשטרה ובשירות החשאי של ספרד. בין בתי העסק המוזכרים בתחקיר: חנויות למכירת טלפונים, קצבים ובעלי מכולות. בתי העסק הקטנים יכולים לשלוח כסף לארגונים כמו אל-קאעדה והמדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה ללא בקרה באמצעות מערכת העברת הכספים חוואלה, בה משתמשים 150 אלף מוסלמים בספרד כדי להעביר את חסכונותיהם לחו"ל. המערכת אינה מפוקחת משום שהיא לא חלק מהמערכת הבנקאית במדינה.

18:46, מצרים: גורם ביטחוני במצרים מסר כי כתב אלג'זירה מוחמד פהמי, שנידון במדינה לשבע שנות מאסר בגין סיוע לטרור, צפוי להשתחרר אף הוא בימים הקרובים. לאחר שעמיתו האוסטרלי, פיטר גרסט שוחרר אחר הצהריים ועזב את המדינה בחזרה לאוסטרליה. הגורם הוסיף כי הרשויות החלו בהליכים לקראת גירושו של פהמי בחזרה לארץ מוצאו קנדה

15:30, סוריה: לפחות שבעה בני אדם נהרגו ו-20 נפצעו בפיצוץ שאירע באוטובוס סמוך לעיר העתיקה של דמשק. בין ההרוגים בפיצוץ, שהתרחש סמוך לבזאר העתיק חמידייה, עולי רגל שיעים. האוטובוס נשא לוחית רישוי לבנונית. רשת אל-מנאר של חיזבאללה דיווחה אף היא על הפיצוץ וציינה כי מטען חבלה הוטמן באוטובוס.

14:40, איראן: נשיא איראן לשעבר מחמוד אחמדינג'אד הקים אתר אינטרנט חדש לקראת הבחירות לפרלמנט שיתקיימו בשנה הבאה. המהלך נתפס כצעד ראשון של אחמדינג'אד לקראת חזרתו אל הבמה הפוליטית. באף הבית של האתר מופיעות כמה מתמונותיו של אחמדינג'טאד ולידן הכיתוב "אנחנו נחזור בקרוב".

אחמדינג'אד נעלם מהנוף הפוליטי האיראני מאז הסתיימו שמונה שנות כהונתו ב-2013. בחודש שעבר ספגה תדמיתו של אחמדינג'אד מכה כשבית משפט באיראן גזר חמש שנות מאסר על סגנו בתקופת הנשיאות בגין מעורבותו בשחיתות. הסגן גם נקנס ב-300 אלף דולר.

14:29, ירדן: דובר ממשלת ירדן אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי ארצו מחדשת את הצעתה לארגון המדינה האיסלאמית לבצע עסקה לשחרור הטייס מועד אל-קסאסבה בתמורה לשחרור המחבלת העיראקית סג'ידה א-רישאווי. חידוש ההצעה מצד ירדן בא כמעט 72 שעות אחרי תום האולטימטום שהציבו הג'יהאדיסטים לשחרור א-רישאווי וכ-12 שעות אחרי פרסום הסרטון שבו נראית הוצאתו להורג של העיתונאי היפני קנג'י גוטו.

גורלו של אל-קסאסבה, שמטוסו נפל בסוריה ב-24 בדצמבר אינו ידוע. "אנחנו עדיין מוכנים למסור אותה ובמקביל ממשיכים לפעול כדי להבין אם הוא בחיים וכדי להביא להחזרתו לירדן", אמר הדובר בדברים שפורסמו בסוכנות הידיעות הממלכתית פטרה.

13:26, סוריה: ראש ממשלת סוריה, ואאל אל-חליקי, אמר בנאום בפרלמנט כי "העדיפות הראשונה של ארצו היא לגרש את כל הטרוריסטים והמורדים שבתחומה בשנת 2015" והדגיש כי סוריה מוכנה לגבות את המאבק העולמי בקבוצות חמושות. "סוריה לא תרשה לאויביה להרוס ארץ שהיא ערש תרבותן של דתות וציוויליזציות", אמר אל-חליקי.

13:00, מצרים: ארגון זכויות האדם "אמנסטי" מאשים את שלטונות מצרים בטיוח חקירת מותם של לפחות 27 בני אדם, בהפגנות שהתקיימו בחודש שעבר לציון ארבע שנים להתקוממות העממית.

מעדויות שהגיעו לידי הארגון עולה כי המערכת המשפטית מאיימת על עדי ראייה במאסרים ולפחות 500 מפגינים הושמו בבתי מעצר לא רשמיים. שני עיתונאים נעצרו כשסיקרו את ההפגנות. "לא רק שהרשויות השתמשו בכוח מופרז, הם גם טייחו את האירועים כדי להחביא את המציאות הברוטלית שבה כוחות הביטחון המצרים פנו, שוב, לאמצעים שרירותיים כדי לנגח את המפגינים", אמרה חסיבה חדג' סחראווי, סגנית מנהל המזרח התיכון וצפון אפריקה באמנסטי.

11:13, עיראק: האו"ם מסר כי לפחות 1,375 בני אדם, בהם 790 אזרחים, נהרגו בפעולות טרור ופיגועים ברחבי עיראק בחודש ינואר. מניין ההרוגים כולל גם 585 חיילים עיראקים שלקחו חלק בלחימה בארגון המדינה האיסלאמית. לפחות 2,240 בני אדם נפצעו.

09:27, ירדן: משפחתו של הטייס הירדני מועד אל-קסאסבה, שמטוסו נפל בסוריה ב-24 בדצמבר ומאז הוא מוחזק בשבי ארגון המדינה האיסלאמית, קראה לממשלת ירדן להיות שקופה יותר בנוגע למגעים שהיא מנהלת עם הארגון הג'יהאדיסטי. "אנחנו רוצים לדעת את האמת", אמר דודו של הטייס יאסין ראוואשדה.

ביום חמישי בערב פג האולטימטום שהציב הארגון לשחרורה של מחבלת עיראקית בתמורה לטייס, ומאז לא ברור מה עלה בגורלו. החשש לגורלו של אל-קסאסבה גבר עוד יותר בעקבות פרסום סרטון ההוצאה להורג של העיתונאי היפני קנג'י גוטו אמש, שגם גורלו נדון במסגרת העסקה שלא יצאה לבסוף אל הפועל.

העיתון ניו יורק טיימס דיווח הבוקר כי המגעים שניהלה הממלכה ההאשמית עם ארגון המדינה האיסלאמית בניסיון להביא לשחרור הטייס הירדני והעיתונאי היפני, נוהלו על ידי מנהיגי שבטים סונים בעיראק.

31/01/15

21:21, מצרים: בית משפט במצרים הודיע כי פסק דינו של הנשיא המודח מוחמד מורסי בפרשת הריגול שבה הואשם יישמע ב-16 במאי. מורסי מואשם בתיק יחד עם 35 בני אדם אחרים בכך שהיה חלק ממזימה לערעור היציבות במצרים יחד עם מדינות זרות, חמאס, חיזבאללה ומשמרות המהפכה.

פסק הדין במשפט אחר שבו מואשם מורסי יחד עם 14 בני אדם נוספים בהתססה ובמעורבות בהרג מפגינים מול ארמון הנשיאות בדצמבר 2012, יישמע ב-21 באפריל. נגד מורסי מתנהל גם משפט שלישי הקשור לבריחתו מבית הסוהר במהלך ההתקוממות העממית נגד הנשיא חוסני מובארק ב-2011.

14:13, מצרים: בית משפט במצרים הטיל חרם על הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, והכניס אותה לרשימת ארגוני הטרור. חמאס מקושר לתנועת האחים המוסלמים במצרים, אותה האשים נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי,  באחריות על מתקפת הטרור בחצי האי סיני שלשום. במתקפה נהרגו לפחות 32 בני אדם, רובם אנשי כוחות הביטחון וארגון שנשבע אמונים למדינה האסלאמית (דאעש) נטל עליה אחריות.

13:13, מצרים: מקורות במצרים מסרו לרשת אל-ערביה כי מטוסי קרב מצריים תקפו מטרות של קיצונים בחצי האי סיני בתגובה למתקפת הטרור שלשום בה נהרגו לפחות 32 בני אדם, רובם חיילים ואנשי כוחות הביטחון. על ההתקפה נטל אחריות ארגון אנסאר בית אל-מקדס שנשבע אמונים לארגון המדינה האסלאמית (דאעש). על פי הדיווח, המטוסים תקפו בדרום א-שייח זוויד וממזרח לאל-עריש.

12:12, יפן: גורמים רשמיים ביפן אמרו היום כי המאמצים לשחרור הטייס הירדני והעיתונאי היפני שנשבו בידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הגיעו למבוי סתום והמצב כולו בלתי צפוי. הארגון איים להוציא להורג את הטייס הירדני, מועז אל-קסאסבה אם ירדן לא תשחרר את המחבלת העיראקית סג'ידה א-רישאווי מהכלא. שר החוץ היפני, פומיו קישידה אמר היום כי לא ניתן לצפות איך המשבר יסתיים וכי הכל יכול לקרות. "אנחנו נערכים לכל תרחיש ועושים הכל כדי להביא לשחרור העיתונאי החטוף, קנג'י גוטו", אמר השר.

12:03, עיראק: לוחמי ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) השתלטו על בית זיקוק קטן סמוך לעיר כירכוכ שבצפון עיראק. 15 עובדים שהיו במקום בעת ההשתלטות נעדרים לאחר שאבד עמם הקשר. "קיבלנו טלפון מאחד העובדים שאמר שעשרות לוחמים של דאעש צרים על המתחם ודורשים מהעובדים לעזוב את המקום. עכשיו הקשר עמם אבד ואנחנו חוששים שהם נלקחו כבני ערובה", אמר מהנדס בחברה שמפעילה את המקום.

09:35, פקיסטאן: עלה ל-59 מניין ההרוגים בפיגוע אתמול במסגד שיעי בדרום פקיסטאן. הפיצוץ אירע בעת שהמתפללים נאספו במקום לקראת תפילות יום השישי. מספר ההרוגים הוא גבוה יותר ממה שסברו תחילה כי רבים מהנפגעים נלקחו אחרי הפיגוע על ידי קרוביהם לבתיהם במקום לבית החולים.

09:30, עיראק: מומחה לנשק כימי של ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) נהרג בשבוע שעבר בתקיפה של הקואליציה הבינלאומית סמוך למוסול שבצפון עיראק. כך הודיע צבא ארה"ב. אבו מאליק, שנהרג ב-24 בינואר, היה מהנדס נשק כימי בתקופת שלטונו של סדאם חוסיין והצטרף לאל-קאעדה ב-2005. "מותו צפוי לפגוע זמנית בפעילות הטרור ולהפחית מיכולתו של דאעש לייצר ולהשתמש בנשק כימי נגד אנשים חפים מפשע", הודיע הצבא.

30/01/15

21:39, עיראק: עדי ראייה ומושלים מקומיים מסרו כי לפחות 72 בני אדם, תושבי כפר סוני במזרח עיראק, נטבחו השבוע בידי אנשי מיליציות שיעיות שתומכות בממשלה העיראקית בבגדאד. ניו יורק טיימס דיווח כי דובר ראש הממשלה העיראקי מסר אתמול שארצו בודקת את הדיווחים על הרצח ההמוני.

גורמי ביטחון במחוז דיאלא טענו כי הקורבנות הם לוחמים חמושים שמתו במהלך קרב עם כוחות הביטחון ושללו אפשרות שהוצאו להורג. עם זאת, כמה ניצולים העידו שבאותו יום שהחל הטבח נכנסו חיילים מלווים בלוחמי מיליציה לתוך הכפר. הלוחמים קראו בשמות אנשים ספציפיים שהם חיפשו ואז רצחו אותם.

20:21, סעודיה: ארגון אמנסטי הודיע כי הרשויות בסעודיה החליטו לדחות גם השבוע את עונש המלקות שנגזרו על הבלוגר הסעודי ראיף בדווי. הבלוגר שהורשע בהעלבת האיסלאם נידון לאלף מלקות והשבוע היה צריך להיות הסבב הרביעי של העונש. עדיין לא ברור מה הסיבה לדחייה, אולם לאחר סבב המלקות הראשון נטען כי בדווי סבל מכאבים ומצבו הרפואי לא אפשר את המשך מתן המלקות.

19:49, עיראק: מזכ"ל נאט"ו, ינס סטולטנברג, אמר היום כי תקיפות אוויריות לבדן לא יצליחו להביס את ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) וכי סיוע רב יותר מצד המערב בחיזוק כוחות הביטחון העיראקיים ישחק בכך תפקיד מרכזי. "אני מברך על התקיפות נגד הארגון ואני מאמין שזה חשוב. עם זאת, אני לא סבור שניתן יהיה לפתור את הבעיה רק באמצעות תקיפות אוויריות", אמר סטולטנברג. בחודש שעבר ביקשה ממשלת עיראק עזרה מנאט"ו באימון כוחות הביטחון שלה לאחר שנחלה תבוסה קשה מול לוחמי דאעש בצפון המדינה.

17:47, בריטניה: חמישה צעירים ממוצא בריטי מואשמים שתכננו לרצוח שוטרים וחיילים בלונדון בשם ארגון המדינה האסלאמית (דאעש). החמישה מואשמים שהשיגו אקדחים ומשתיקי קול ותכננו לירות באנשי כוחות הביטחון תוך כדי נסיעה. כול החמישה הם מלונדון נשבעו אמונים לארגון דאעש והבטיחו להוציא לפועל תקיפות נגד תחנת משטרה ומחנה צבאי בלונדון בסיוע תוכנת גוגל סטריט ויוז.

15:37, טורקיה: אישה חמושה באקדח ירתה לעבר עמדה של המשטרה בכיכר טקסים שבמרכז העיר איסטנבול. רשת הטלוויזיה הטורקית אן-טי-וי דיווחה כי לא היו נפגעים באירוע אך כמה רכבי משטרה ניזוקו. מיד לאחר הירי האישה זרקה את נשקה ונמלטה ועדיין לא ברור מי עומד מאחורי התקיפה. לפני שלושה שבועות התפוצצה מחבלת מתאבדת בתחנת משטרה בעיר והרגה שוטר. ארגון שמאל קיצוני נטל אחריות לתקיפה אז, אולם כלי תקשורת דיווחו כי מי שעמד מאחורי התקיפה היו איסלאמיסטים קיצונים.

14:48, פקיסטאן: לפחות 49 בני אדם נהרגו בפיצוץ במסגד שיעי בדרום פקיסטאן. גורם משטרה רשמי אמר כי הפיצוץ אירע בעיר שיקארפור במהלך התאספות מאות מתפללים לקראת תפילות יום השישי. לפחות 50 בני אדם נפצעו, רבים מהם באורח קשה מאוד. מחקירה ראשונית עולה כי הפיצוץ אירע ממטען שהונח במקום.

13:48, מצרים: עלה ל-32 מניין ההרוגים בהתקפת הטרור החצי האי סיני אתמול. דובר הצבא המצרי האשים את תנועת האחים המוסלמים בתיאום הפיגועים. בין ההרוגים לפחות 25 חיילים ושוטר.גורמים רשמיים במשרד הבריאות אמרו כי שני אזרחים גם כן נהרגו בהתקפה.

12:08, עיראק: לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) תקפו את העיר כירכוכ, העשירה במקורות נפט, בצפון עיראק והשתלטו על אזור מכתאב חאלד בדרום מערב העיר לאחר קרבות עזים עם כוחות פשמרגה כורדים. רשת סי-אן-אן דיווחה כי בהתקפה נהרג שירקו פתח, מפקד בכיר מאוד של הכוחות הכורדים. סוכנות אי-פי דיווחה כי עבנוסף נהרגו עוד שמונה חיילים כורדים. הכורדים העריכו כי דאעש ינסה לתקוף את העיר כדי לפצל את הכוחות הכורדים שנלחמים מולו גם בעיר מוסול שבצפון המדינה.

11:52, עיראק: כלי תקשורת בעיראק דיווחו כי לפחות 44 בני אדם נהרגו בפיגוע כפול שאירע בשוק בבגדאד. כ-70 בני אדם נפצעו בפיגוע שאירע במרכז העיר. בין ההרוגים גם אנשי כוחות הביטחון המקומיים שביקרו בשוק שמתמחה במכירת מדי צבא וציוד אישי לחיילים. אף ארגון לא לקח אחריות לפיגוע.

10:47, מצרים: נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי קיצר את ביקורו באתיופיה וחזר לארצו בעקבות מתקפת הטרור בחצי האי סיני אתמול, בה נהרגו לפחות 27 בני אדם. על ההתקפה, שבוצעה בארבעה במקומות במקביל, נטל אחריות ארגון אנסאר בית אל-מקדס, שנשבע אמונים לארגון המדינה האסלאמית (דאעש).

08:48, עיראק וסוריה: צבא ארה"ב הודיע כי הקואליציה הבינלאומית נגד ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) ביצעה שש תקיפות בסוריה ו-12 תקיפות בעראק נגד יעדי הארגון ביממה האחרונה. חמש מהתקיפות בוצעו נגד יעדים סמוך לעיירה קובאני, שם הצליחו הכוחות הכורדים בשבוע האחרון להדוף את לוחמי דאעש ולהרחיקם מהאזור. התקיפות בעיראק בוצעו נגד יעדים בצפון המדינה.

08:35, אפגניסטאן: חמוש ירה למוות בשלושה אמריקאים שעובדים עבור חברת אבטחה אמריקאית ובאזרח אפגני נוסף בנמל התעופה הבינלאומי בצפון קאבול במתחם צבאי סגור. כך דיווחו גורמים אפגניים ואמריקאים. ארגון הטליבאן נטל אחריות על ההתקפה. דובר הארגון, זביאללה מוג'היד, אמר כי לוחם הארגון חדר לשורות כוחות הביטחון האפגניים כדי לתכנן את ההתקפה ואף לבש מדי משטרה מקומיים בזמן ביצוע הירי.

29/01/15

22:56, לבנון: מפקד גיס "אל קודס" במשמרות המהפכה באיראן, הגנרל קאסם סולימאני, הגיע לביירות להתייעצות עם צמרת חיזבאללה, בעקבות ההתפתחויות בצפון. בתקיפה בקוניטרה המיוחסת לישראל נהרג גם פקודו הבכיר של סלימאני, הגנרל עלי אללה דדי. ואולם מטרת ביקורו המוצהרת בביירות היא הבעת תנחומים על מותו של ג'האד מורנייה. סולימאני תועד עולה לקברו של מורנייה הבן, שלפי דיווחים קודמים היה בן טיפוחו של הגנרל (ג'קי חורי).

21:07, מצרים: הטלוויזיה במדינה דיווחה כי 20 בני אדם נהרגו ו-25 נפצעו במתקפה משולבת של חמושים על עמדות משטרה וצבא בחצי האי סיני. בכירים במערכת הביטחון במצרים אמרו שהמתקפה אירעה בשלוש עיירות, וכוונו נגד בסיס צבאי, מלון, מועדון של המשטרה וכמה עמדות בידוק של כוחות הביטחון. לפי הדיווחים בכלי התקשורת, החמושים השתמשו במכונית ממולכדת וירו מרגמות. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי גם משרדי העיתון הלאומי "אל-אהראם" נהרסו במתקפה, ולא ברור אם ההתקפה כוונה גם נגדם (ג'קי חורי).

18:58, בולגריה: בולגריה הסגירה לצרפת חשוד במעורבות בפיגוע במערכת השבועון הסאטירי "שארלי הבדו" בתחילת החודש. פריץ-ג'ולי יואכים, אזרח צרפת בן 29, נעצר בעת שניסה לעבור את הגבול לטורקיה. הוא הודה בחקירתו שהוא מכיר את מבצע הפיגוע, האחים סעיד ושריף קוואשי, אך טען כי לא ידע על המזימה. הוא הואשם בבולגריה במעורבות בקבוצת טרור ובקשר לג'יהאדיסטים בסוריה.

17:02, ספרד: ספרד קוראת לאו"ם לפתוח בחקירת נסיבות מותו של חייל כוח יוניפי"ל, רב"ט פרנסיסקו חאוויר סוריה טולדו, שנורה מירי במהלך חילופי האש בין ישראל לבין חיזבאללה אתמול בגבול לבנון. ספרד טוענת כי טולדו נורה למוות מאש ישראלית. טולדו היה בן 36 במותו.

"אין ספק שהדבר נגרם כתוצאה מהסלמה שנגרמה מהצד הישראלי", אמר רום אויארזון מרצ'סי, שגריר ספרד לאו"ם. שר החוץ הספרדי, חוסה מנואל גרסיה מרגיו, שקיבל אתמול שיחת תנחומים מעמיתו הישראלי אביגדור ליברמן, קרא לחקירה "מיידית ומלאה" והדגיש כי "לא יהסס לפעול להעמדת האחראים לדין".

16:18, רוסיה: המתווך הרוסי לסכסוך בסוריה, ויטאלי נאומקין, אמר כי נציגיו של בשאר אל-אסד ונציגי האופוזיציה הסורית הסכימות לקיים סבב שיחות נוסף במוסקבה. לדבריו, הצדדים טרם קבעו תאריך לחידוש השיחות. "נאיבי לחשוב שאפשר לפתור את כל המחלוקות בסבב שיחות אחד", אמר נאומקין במסיבת עיתונאים.

סבב השיחות הראשון במוסקבה לא כלל את נציגי האופוזיציה הסורית התומכים בקואליציה המערבית. נאומקין אמר כי מרבית המשתתפים בדיונים הסכימו על מספר נקודות, המכונות "עקרונות מוסקבה". בין היתר מדובר בהסכמה לשמור על אחדותה של סוריה והסכמה על דחיית המעורבות הזרה במאבק בטרור. ארגוני האופוזיציה הסוריים הנתמכים על ידי המערב דורשים את פרישת אסד כתנאי לשיחות.

15:20, ירדן: ירדן דורשת הוכחה לכך שהטייס מועז אל־קסאסבה, המוחזק בידי ארגון המדינה האיסלאמית, נמצא בחיים כתנאי לעסקת חילופי שבויים שתביא לשחרורה של המחבלת העיראקית סג'ידה א-רישאווי. מטוסו של אל-קסאסבה הופל בחודש דצמבר בשמי סוריה ומאז הוא מוחזק בן ערובה. האולטימטום יפוג הערב.

ארגון המדינה האיסלאמית פרסם הבוקר קלטת שמע שבה הודיע כי הוא מאריך את האולטימטום שניתן לממשלת ירדן לשחרור המחבלת בתמורה לשחרור הטייס הירדני. לא ברור אם בעסקה נכלל גם החטוף היפני קנג'י גוטו.

13:39, אפגניסטאן: מחבל מתאבד פוצץ עצמו במזרח אפגניסטאן בטקס לוויה של קורבנות פיגוע אחר שבוצע מוקדם יותר על ידי טליבאן והרג 16 בני אדם. 39 משתתפים אחרים בלוויה נפצעו. ההלוויה שבה התפוצץ המחבל נערכה מפקד משטרה ושלושה אנשים נוספים שנהרגו היום ממטען צד שהונח על ידי פעילי טליבאן.

05:00, עיראק: ארגון דאעש פרסם קטע אודיו שבו נשמע השבוי היפני קנג'י גוטו אומר כי אם המחבלת הכלואה בירדן, סג'ידה א-רישאווי, לא תשוחרר היום (חמישי) – הטייס הירדני השבוי בידי אנשי המדינה האיסלאמית ייהרג מיד. בהקלטה, שפורסמה בעמוד הטוויטר של הארגון, אומר גוטו באנגלית כי על הרשויות בירדן להביא את א-רישאווי אל הגבול הטורקי עד שהשמש שוקעת. אתמול אמר דובר ממשלת ירדן כי ארצו "מוכנה לשחרר את האסירה אם הטייס הירדני מועז אל־קסאסבה ישוחרר וחייו יינצלו".

28/01/15

18:54, איראן: איראן מינתה שליח חדש מטעמה לאו"ם לאחר שאת מינויו של השליח הקודם סירבה ארה"ב לקבל בשל מעורבותו במשבר בני הערובה בטהראן בשנת 1979. כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית הממלכתית "טסנים". השליח החדש, גולאמאלי חושרו כיהן כסגן שר החוץ האיראני בין השנים 2002-2005.

18:50, סוריה: האו"ם הודיע כי הוא לא יכול לספק סיוע ומזון ל-600 אלף בני אדם בשתי ערים סוריות שנשלטות בידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). סגנית ראש הסוכנות לסיוע הומניטארי של האו"ם אמרה למועצת הביטחון כי התושבים בערים א-רקה ובדיר א-זור שבצפון מזרח סוריה, שנמצאת ברובה תחת שליטת דאעש, לא קיבלו משלוחי מזון בחודש דצמבר בגלל נוכחותם של החמושים באזור.

15:24, עיראק וסוריה: כ-550 מבין 3,000 אזרחי מדינות מערביות שעזבו את ארצותיהם כדי להילחם בשורות המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה הם נשים, כך לפי צוות מחקר בריטי. המוסד לדיאלוג אבטרטגי מסר כי הנשים משמשות כרעיות, אמהות, מורות ואחיות משום שנאסר עליהן להצטרף ללחימה.

14:50, איראן: כתב הוושינגטון פוסט, שנעצר באיראן לפני חצי שנה, יעמוד למשפט "בקרוב", כך דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית של איראן. בדיווח בסוכנות אירנ"א צוטט גורם משפטי בכיר, שלא ציין תאריך לתחילת המשפט. הכתב ג'ייסון רזיאן, אישתו ושני צלמי עיתונות נעצרו ב-22 ביולי בטהראן. כולם שוחחרו לאחר מכן מלבד ריזאן, המחזיק באזרחות כפולה אמריקאית ואיראנית.

גורמים באיראן לא הודיעו בפני איזה אישומים יעמוד ריזאן, אולם הוא יישפט בבית המשפט המהפכני של איראן, בו מתנהלים לרוב תיקים העוסקים בעבירות ביטחוניות. "עלינו לשמוע את האישומים נגד ג'ייסון, שלאחר חצי שנה במעצר עוד לא קיבל גישה לעורך דין", מסר עורך הוושינגטון פוסט, מרטין ברון. "גישה הוגנת וצודקת של מערכת המשפט באיראן יכולה להוביל רק לשחרורו המיידי".

27/01/15

20:25, תימן: המורדים החותים שחררו את אחמד עוואד בן מובארק, ראש הסגל של נשיא תימן לשעבר עבד ראבו מנסור האדי, אחרי שהחזיקו בו במשך יותר משבוע. שליח האו"ם לתימן, ג'מאל בן עומאר, מסר בדף הפייסבוק שלו כי מובארק יצטרף לשיחות הפיוס בין החותים לבין השלטון הסוני, בניסיון להביא לסיום הכאוס הפוליטי במדינה.

סוכנות הידיעות הגרמנית דיווחה כי מובארק שוחרר ללא תנאים. גורם חותי דחה את הדיווחים לפיו החותים דרשו כי הוא יעזוב את תימן לאלתר. יצויין כי השליח בן עומאר מנסה להכניס לדיונים גם את השלטון הסוני בדרום תימן שהודיע בימים האחרונים כי הוא אינו מקבל עוד הוראות מצנעא.

18:19, פקיסטאן: 53 חמושים איסלאמיים נהרגו בגל של תקיפות אוויריות שביצע חיל האוויר הפקיסטאני על מעוזי טרור במחוז צפון ווזיריסטאן. לפחות אלף בני אדם נוספים נעצרו בחשד לקשרים ולמעורבות בארגון הטליבאן הפקיסטאני.

צבא פקיסטאן מנהל התקפה הנרחבת על מעוזי הטרור בצפון-מערב המדינה מאז אמצע חודש יוני 2014. כ-2,000 חמושים נהרגו בהפצצות ובפעולות קרקעיות בתקופה זו. לפחות עשרת אלפים נעצרו ברחבי המדינה אחרי הפיגוע הגדול שביצע הטליבאן הפקיסטאני בבית ספר בעיר פשוואר בחודש שעבר.

16:28, טורקיה: סוכנות הידיעות הטורקית דוגאן דיווחה כי משטרת טורקיה עצרה 26 קציני משטרה בחשד שצותתו לפוליטיקאים, עובדי מדינה ואנשי עסקים. המעצר הוא חלק ממבצע של נשיא המדינה, רג'פ טייפ ארדואן, נגד תומכי יריבו הפוליטי הנמצא בארה"ב, פתהוללה גולן.

15:24, לוב: רשת אל-ערביה דיווחה כי החמושים שפרצו למלון היוקרה קורינתיה בטריפולי והתבצרו בו פוצצו את עצמם. מוחמד חמזה, מפקד הכוחות ההרתעה המיוחדים של לוב, דיווח כי חמישה זרים ושלושה שומרים נהרגו בתקיפה. הוא הכחיש לרשת הטלוויזיה המקומית א-נבא כי החמושים חטפו בני ערובה ולדבריו המצב נמצא "תחת שליטה".

12:28, לובחמישה חמושים פוצצו מכונית ממולכדת מחוץ למלון קורינתיה היוקרתי בבירת לוב טריפולי, פרצו לתוכו ולקחו כמה בני ערובה. שלושה שומרים נהרגו. כוחות ביטחון רבים מקיפים את האזור. גורם ביטחוני בלוב הודיע כי שלושה מהחמושים פשטו על המלון, שבו מרבים להתארח תיירים זרים ואנשי עסקים. לדברי גורם במלון, חמישה חמושים רעולי פנים שלבשו אפודי מגן פרצו ללובי וירו לכל עבר.

10:21, ירדן: סוכנות הידיעות קיודו היפנית דיווחה מפי בכירים ירדנים כי ירדן שוקלת לשחרר את הטרוריסטית המורשעת סג'ידה א-רישאווי, שמרצה את עונשה בבית כלא במדינה, בתמורה לשחרור בן ערובה יפני וטייס ירדני שנשבו בידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

סגן שר החוץ היפני, יאסוהיד נקאיאמה, הנמצא בירדן, הביע אופטימיות לגבי שחרור השניים ואמר כי הוא מקווה "שהם ישוחררו עם חיוך על פניהם". הוא הוסיף כי יפן וירדן ישתפו פעולה כדי להבטיח את שחרורם. הטייס הירדני, מואת אל-קסאסבה נשבה לאחר שמטוסו הופל בידי לוחמי הארגון מעל סוריה בחודש דצמבר. בן הערובה היפני, העיתונאי קנג'י גוטו, הופיע בסרטון שפורסם בסוף השבוע על ידי הארגון ובו נטען כי בן ערובה יפני אחר, הארונה יוקאווה, הוצא להורג. הארגון דורש תמורת שחרורו כופר בסך מאות מיליוני דולרים.

09:00, סעודיה: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, יגיע היום לסעודיה לביקור ניחומים לאחר מותו של המלך עבדאללה בגיל 90 בסוף השבוע. אובמה יוביל משלחת אמריקאית גדולה של מחוקקים, בכירים אמריקאים ושני שרי חוץ לשעבר. הנשיא נאלץ לקצר את ביקורו בהודו כדי לאפשר את ביקורו בבירת סעודיה, ריאד, שם ייפגש עם המלך החדש סלמאן בן עבד אל-עזיז א-סעוד ויתארח בארוחת ערב עם בכירים סעודים נוספים.

26/01/15

18:28, תימן: מלט"ים של צבא ארה"ב תקפו רכב שבו נסעו פעילי אל-קאעדה במרכז תימן. זו התקיפה האמריקאית הראשונה מאז התפטרותו של הנשיא עבד ראבו מנסור האדי בשבוע שעבר. לפחות שלושה אנשי אל-קאעדה נהרגו. ההפצצה מרמזת כי ארה"ב נחושה במדיניותה להמשיך ולתקוף מהאוויר את יעדי הטרור בתימן חרף הכאוס הפוליטי במדינה.

16:15, מצרים: העיתון המצרי הממסדי "אל-אהראם" פרסם היום מאמר מערכת חריף במיוחד נגד הדיכוי האלים של ההפגנות אתמול לציון יום השנה הרביעי להתקוממות העממית במדינה. במאמר טוען יו"ר העיתון, אחמד סייד אל-נגאר, כי הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי נושא באחריות לביטחון הציבור, תוך שהוא מתרכז בהרג המפגינה שיימה אל-סבאח מאש חיה שירו שוטרים.

במאמר טוען אל-נגאר כי שלטונות מצריים השתמשו בכוחות מופרזים תוך שהם נשענות על החקיקה שהפכה את הזכות להפגין לעבירה פלילית. "הצורך למצוא צדק לאל-סבאח מונח קודם כל על כתפיו של הנשיא", נכתב במאמר. לפחות 18 בני אדם נהרגו בעימותים שאירעו בסוף השבוע ואתמול ברחבי מצרים על רקע ההפגנות לציון ארבע שנים להפלת חוסני מובארק.

13:38, סוריה: לוחמים כורדים הצליחו לגרש את לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) מהעיירה הכורדית שעל גבול טורקיה סוריה קובאני, לאחר יותר מארבעה חודשים של לחימה עזה. ארגון סורי לזכויות אדם דיווח כי כוחות הכורדים הסורים הצליחו להשיג שליטה מלאה על קובאני. הם גובו מהאוויר על ידי תקיפות של הקואליציה הבינלאומית שתקפה מטרות של הארגון מסביב לעיירה ועל ידי כוחות פשמרגה כורדים שחצו את הגבול מעיראק ומטורקיה.

11:30, מצרים: גורמי ביטחון רשמיים במצרים אמרו כי עלא וג'מאל, שני בניו של הנשיא לשעבר מובארק, שוחררו מהכלא, כמעט ארבע שנים לאחר שנעצרו והואשמו בשחיתות יחד עם אביהם. הגורמים הוסיפו כי השניים יצאו מהכלא מוקדם בבוקר וככל הנראה ישהו בבתיהם בבירה קהיר. בסוף השבוע ובתחילת השבוע פורסמו דיווחים סותרים אודות שחרור השניים מהכלא בעקבות ההחלטה לקיים בעניינם משפט חוזר.

10:44, טורקיה: בית משפט בטורקיה הורה לרשת החברתית פייסבוק למחוק עמודים שמעליבים את הנביא מוחמד ולא יפעל לחסום את הגישה לרשת הפופולארית ברחבי המדינה. כך דיווחו כלי תקשורת מקומיים. רשת הטלוויזיה המקומית טי-אר-טי דיווחה כי ההוראה ניתנה בעקבות דרישה של התביעה הכללית במדינה להסיר עמודים כאלה, אך עד כה אף אחד מחברת פייסבוק לא הגיב על כך.

09:16, מצרים: גורמים רשמיים במערכת הביטחון במצרים אמרו אתמול כי שחרורם מהכלא של עלא וג'מאל, בניו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק, נדחה למרות שכלי תקשורת ממלכתיים במדינה דיווחו בסוף השבוע כי הם שוחררו. כך דווח בסוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי.

בית משפט הורה בשבוע שעבר לשחרר את שני הבנים לאחר שהוחלט על משפט חוזר בעניין תיק השחיתות שהם הואשמו בו יחד עם אביהם. גורמים בכירים בשירות בתי הסוהר במדינה אמרו כי שחרורם של השניים נדחה בדקה האחרונה, כדי להימנע מהפגנות נוספות נגד ההחלטה שקוממה רבים.

08:55, מצרים: עלה ל-18 מניין ההרוגים בעימותים אלימים בין מפגינים לבין שוטרים בהפגנות לציון ארבע שנים להתקוממות העממית במצרים. כוחות הביטחון עדכנו כי שלושה מתוך ההרוגים היו חמושים שניסו להטמין פצצות שהופעלו בטעות בדלתת הנילוס. שלושה הרוגים נוספים הם שוטרים ו-12 הרוגים הם אזרחים. עשרות אזרחים נפצעו בעימותים שפרצו אתמול ברחבי המדינה.

25/01/15

15:48, איראן: שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, זומן לשימוע בפרלמנט האיראני בעקבות צילום שבו נראה צועד יחד עם עמיתו האמריקאי, ג'ון קרי, בז'נבה. השניים צעדו יחד במשך 15 דקות כחלק מחידוש שיחות הגרעין בין שש המעצמות לבין איראן. הצילום עורר בקרב מחוקקים שמרניים באיראן חשש "מפני ההתקרבות המדאיגה בין איראן לבין השטן הגדול - ארה"ב".

21 מחוקקים איראניים חתמו על עצומה הקוראת לזמן את זריף לפרלמנט כדי לתת הסברים. "הצעידה האקסהיביסיוניסטית עם קרי על מדרכה בז'נבה היתה ללא ספק מהלך שחרג מהנורמות הדיפלומטיות המקובלות. מדוע לא שמת לזה סוף?", נכתב בעצומה. יצויין כי אין זו הפעם הראשונה שזריף מזומן לשימוע בפרלמנט בנוגע לשיחות הגרעין.

12:57, מצרים: לפחות 15 בני אדם נהרגו בהפגנות של תנועת "האחים המוסלמים" בקהיר ובאלכסנדריה, לציון יום השנה להתקוממות העממית במצרים ב-2011. במזרח קהיר נפצעו שני שוטרים בפיצוץ מטען חבלה ובדלתת הנילוס פוצץ צינור נפט.

כוחות הביטחון המצריים הגבירו מאוד את נוכחותם באתרים המוניים, ובראשם כיכר תחריר. בסרטונים שהועלו לרשת מאלכסנדריה נראים אזרחים צועדים עם שלטים וקוראים "לחם, חירות וצדק חברתי", המסרים שעמדו במוקד ההתקוממות לפני ארבע שנים.

בסוף השבוע הורה בית משפט במצרים על משפט חוזר ל-37 מפעילי האחים המוסלמים שנשפטו למוות בגין פעילות חתרתית, חברות בארגון בלתי חוקי והשתתפות בהפגנות אלימות. משפט חוזר ייערך לעוד 115 פעילים שנשפטו לעונש מאסר עולם.

10:34, לוב: ארגון הטרור האיסלאמי הלובי "אנסאר אל-שריעה" הודיע כי מנהיגו, מוחמד אל-זהאווי, נהרג. לא נמסרו פרטים מדויקים אודות המקרה, אולם על פי ההערכות אל-זהאווי נפגע בקרב עם כוחות הממשלה הזמנית בעיר בנגאזי בחודש אוקטובר.

ארה"ב מאשימה את ארגון אנסאר אל-שריעה כמי שעומד מאחורי הפיגוע בקונסוליה בבנגאזי ב-2012. בהתקפה נהרגו השגריר האמריקאי ושלושה אמריקאים נוספים. הארגון, שקורא להחלת החוק האיסלאמי ברחבי לוב, מכחיש את ההאשמות.

08:47, פקיסטאן: 80% מאזרחי פקיסטאן נותרו למשך שעות ללא חשמל עקב תקלה חמורה ברשת החשמל הארצית. הרשויות דיווחו כי הן משיבות בהדרגה את הזרם וכי עד כה חודשה האספקה בבתיהם של כ-50% מתוך 180 מיליון אזרחי המדינה. בעקבות הפסקת החשמל דווח על מחסור חמור בדלק ברחבי המדינה.

הפסקת החשמל נגרמה כתוצאה מהתקפה שביצעו חמושים על שנאי במחוז בלוצ'יסטאן שבדרום מערב המדינה. ההתקפה גרמה לתגובת שרשרת שמשקפת את מצב הגרוע שבו נמצאת רשת החשמל בפקיסטאן.

24/01/15

22:22, טורקיה: עשרות אלפי כורדים הפגינו בעיר דיארבקיר שבדרום-מזרח טורקיה במחאה על איור הנביא מוחמד על שער השבועון הסאטירי הצרפתי "שארלי הבדו". המפגינים התגודדו בכיכר המרכזית וקראו סיסמאות בגנות השבועון ובגנות גל ההזדהות עמו Je suis Charlie.

20:07, סעודיה: שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, הגיע לביקור נדיר בריאד כדי להביע את תנחומיו על מות המלך עבדאללה. את ביקורו של זריף ליוותה הודעה רשמית מטעמו של נשיא איראן, חסן רוחאני, ובה הוא מביע תקווה לשיפור היחסים עם סעודיה.

17,23, דאעש: ממשלת יפן הודיעה כי היא בודקת סרטון וידאו חדש שנטען כי פורסם על ידי ארגון המדינה האיסלאמית, בו נמסר כי השבוי היפני הארונה יוקאווה הוצא להורג. השר הבכיר בקבינט, יושיהידי סוגה, מסר כי חברי הקבינט מקיימים פגישת חירום בנוגע להודעה החדשה, וכינה אותה "בלתי נסלחת". ארגון המדינה האיסלאמית איים ביום שלישי להוציא להורג שני בני ערובה יפנים בתוך 72 שעות, אם לא יועברו לו דמי כופר בסכום של 200 מיליון דולר.

15:42, תימן: עשרות אלפים מאזרחי תימן יצאו היום להפגין נגד השתלטות המיעוט החותי על מדינתם. כ-20 אלף מהם התכנסו בבירה צנעא, סמוך לארמונו של הנשיא ראבו מנסור האדי, שהתפטר ביום חמישי יחד עם ראש הממשלה והקבינט. זוהי ההפגנה הגדולה ביותר מאז השתלט המיעוט הנתמך על ידי איראן על הבירה בחודש ספטמבר.

המפגינים נשאו שלטים וצעקו סיסמאות בגנות החותים, ודרשו את חזרתו של הנשיא לתפקיד. "תוקפים חותים צאו מהעיר", קראו המפגינים, והוסיפו: "האדי, האדי, חזור. העם שלך התעורר

15:28, עיראק: כוחות כורדים שיגרו רקטות לעבר העיר מוסול, לראשונה מאז השתלטו עליה לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בקיץ האחרון, כך מסרו מקורות כורדים לסוכנות הידיעות רויטרס. אחד המקורות אמר כי 20 טילים מסוג גראד שוגרו לעבר העיר ביום שישי, לאחר שהתקבל מידע מודיעיני לפיו הג'יהאדיסטים מתכנסים באחת השכונות בעיר. "פגענו בעמדות שלהם", אמר מפקד בכוחות הכורדים. תושבים בעיר אמרו, עם זאת, כי שלושה אזרחים נהרגו במתקפה.

כמו כן, שבעה בני אדם נהרגו בשני פיצוצים שונים שהיו היום בבגדאד. לדברי משטרת עיראק, הפיצוץ הראשון קרה ליד מסעדה, שם נהרגו ארבעה בני אדם. הפיצוץ השני קרה כאשר הושלך מטען לעבר שוטרים שסיירו במערב העיר, אולם נפגעו ממנו שלושה אזרחים שנהרגו.

13:47, תימן: ארצות הברית עצרה שלוש פעולות צבאיות נגד לוחמי אל-קאעדה בתימן בעקבות השתלטות החותים על המדינה, כך מסרו גורמים רשמיים לסוכנות הידיעות רויטרס. התמוטטות ממשלת תימן שנתמכת על ידי ארצות הברית, הותירה את האמריקאים "משותקים", וגרמה לעיכוב משמעותי במלחמתם נגד אל-קאעדה בחצי האי ערב. בין הפעולות שבוטלו, כך לפי הדיווח, גם תקיפת מל"טים נגד הג'יהאדיסטים. המורדים החותים, הפועלים בגיבוי איראן, השתלטו על חלקים נרחבים מהבירה צנעא בחודש ספטמבר. נסיונות הממשלה להגיע להסכם שלום איתם כשלו, וביום חמישי התפטרו נשיא המדינה, ראש הממשלה והקבינט.

13:32, לבנון: חמישה חיילי צבא לבנון נהרגו אתמול בעימותים עם חמושים סמוך לגבול עם סוריה, כך נמסר מהצבא הלבנוני. לפי דיווחים, תשעה אחרים נהרגו באזור בעיר ארסאל הסמוכה לגבול גם כן. אף קבוצה לא נטלה אחריות על המעשה, אולם גורם בצבא לבנון אמר כי מדובר בלוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). באזור היו בעבר עימותים בין ג'יהאדיסטים סורים לחיילים לבנונים.

11:17, סוריה: עשרות בני אדם נהרגו אתמול בתקיפה אווירית של צבא אסד על שוק בפרבר של דמשק באזור הנשלט בידי מורדים. לדברי פעילים נגד משטר אסד באזור, התקיפה היתה בעיירה האמוריה, הנתונה במצור מזה שנתיים.  סרטוני וידאו שפרסמו הפעילים הראו גופות, בהן של ילד, מבנים שעלו באש, דוכני שוק הרוסים. ממשלת סוריה מסרה כי ביצעה תקיפה נגד טרוריסטים.

22/01/15

22:34, ארה"ב: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, אמר כי המומנטום של ארגון המדינה האיסלאמית בעיראק נבלם "ובכמה מקומות אך התהפך". במסיבת עיתונאים בלונדון הוסיף קרי כי הנשק שהבטיחה ארה"ב לממשלה בבגדאד יגיע בקרוב. קרי הוסיף כי כוחות הקואליציה הרגו עד כה "אלפי לוחמים ו-50% ממפקדי המדינה האיסלאמית".

הפעילות הקרקעית, שלוותה בכמעט 2,000 גיחות אוויריות, החזירה לידי ממשלת עיראק כ-700 קמ"ר. הקמנו 'צינור להזרמת נשק' לעיראק והוא עובד. הרבה מאוד רובי אם-16 יגיעו בקרוב", הוסיף קרי בתום פגישה עם עמיתו הבריטי, פיליפ המונד.

בפגישה בלונדון השתתף גם ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי, שהזהיר כי צניחת מחיר הנפט עלול לפגוע במאבק הצבאי שמנהלת ארצו בארגון המדינה האיסלאמית. הוא קרא להאצת החימוש ותוכנית האימונים של צבא עיראק. "מחירי הנפט צנחו ב-40% ביחס לאלה של שנה שעברה. 85% הכלכלה שלנו והתקציב שלנו נסמכים על נפט, זה הרסני עבורנו", הוסיף.

20:00, איראן: ארבעה שרי חוץ אירופים בכירים הזהירו כי הטלת סנקציות חדשות על איראן בתזמון הנוכחי עלולות לטרפד את המאמצים להשגת הסכם קבע בסוגיית הגרעין.

הארבעה - שר החוץ הבריטי פיליפ המונד, שר החוץ הצרפתי לורן פאביוס, שר החוץ הגרמני פרנק-ולטר שטיינמאייר ושרת החוץ האירופית פדריקה מוגריני - כתבו במאמר דעה משותף שפרסמו בעיתון "וושינגטון פוסט" כי דבריהם מכוונים לעבר הקונגרס האמריקאי, שבו מקדם הרוב הרפובליקאי הצעת חוק להחרפת הסנקציות.

16:24, טורקיה: נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר כי ארצו תפעל לסגירת בתי הספר של תנועת "היזמט", המקושרת למטיף הדתי פתוללה גולן, באפריקה. גולן נתפס כיריבו הגדול ביותר של ארדואן בתוך המחנה האיסלאמיסטי ומואשם על ידי האחרון כמי שעומד מאחורי חקירת השחיתות בצמרת הטורקית שנחשפה בשלהי 2013. היזמט מפעילה בין היתר רשת של בתי ספר בטורקיה וברחבי העולם.

"הם אולי הקימו מוסדות חינוך, אך אלה ייסגרו מפני שמשרד החינוך הטורקי יספק את הצרכים הללו", אמר ארדואן במסיבת עיתונאים באדיס אבבה. ראש ממשלת אתיופיה אמר מסיבת העיתונאים כי ארצו תפעל בהתאם להנחיות טורקיה בעניין.

15:01, סעודיה: ארגון זכויות האדם אמנסטי דיווח כי סעודיה צפויה להשעות את עונש "אלף המלקות" שנגזר על בלוגר שהעליב את האיסלאם ואת בית המלוכה באינטרנט. הודעת הארגון מעלה את האפשרות שריאד תבטל את העונש לנוכח הגינוי הבינלאומי החריף שספגה.

למעט המלקות, נידון הבלוגר ראיף בדווי גם לעשר שנות מאסר ולקנס של מיליון ריאל (267 אלף דולר). בדווי, שנעצר ביוני 2012, הולקה 50 פעמים לאחרונה בפומבי. סבב המלקות השני נידון בשל מה שמקורות בסעודיה הגדירו כ"סיבות רפואיות". בדווי הפעיל אתר בשם "שחררו את הליברלים הסעודים".

14:58, סומליה: משרד החוץ הטורקי דיווח כי מכונית ממולכדת התפוצצה בבירת סומליה מוגדישו בכניסה למלון בו מתארחים חברי משלחת טורקית שהגיעו למדינה כדי להכין את ביקורו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן באזור. לא היו נפגעים מקרבם. גורם במשרדו של ארדואן, שנמצא כעת בביקור באתיופיה, אמר כי למרות הפיגוע, הביקור יימשך כמתוכנן והנשיא הטורקי יגיע לסומליה מחר. ארגון הטרור הקיצוני א-שבאב נטל אחריות לפיגוע.

13:48, סוריה: מומחים שצפו בסרטון בני הערובה היפנים שפרסם אתמול ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ובו הוא מאיים להרוג אותם אם לא ישולם לו כופר בסך 200 מיליון דולר, טוענים כי הסרטון הינו ערוך והם מטילים ספק במידת אמינותו.

 לטענתם, אור השמש מטיל צל בצורה שונה בכל פעם וזה נראה כאילו יש שני פנסים, אחד שמאיר מצד שמאל והשני מצד ימין. כמו כן, גם הרוח נושבת בצורה לא עקבית וזה נראה כאילו הרוח פוגעת רק בבן הערובה שיושב בצד ימין ובכלל לא מורגשת על בן הערובה השני.

12:36, מצרים: בית משפט במצרים הורה לשחרר את בניו של נשיא מצרים המודח, חוסני מובארק, לקראת המשפט החוזר בתיק השחיתות שלהם. כך אמר לרויטרס עורך דינם, פאריד א-דיב. לדבריו, עלא וג'מאל מובארק ישוחררו משום שהם לא עומדים בפני משפט בשום תיק אחר.

10:43, איראן: סוכנות הידיעות הרשמית של איראן, אירנא, דיווחה כי בית המשפט העליון במדינה גזרה חמש שנות מאסר וקנס בסך 300 אלף דולר על סגן הנשיא לשעבר, מוחמד רזא רחימי. הדיווח לא פירט בגין מה הורשע רחימי, שהיה סגן הנשיא לשעבר מחמוד אחמדינג'אד, אולם יריביו של אחמדינגאד האשימו אותו ואת מקורביו פעמים רבות במעשי שחיתות. לדברי רחימי, הוא חף מפשע.

21/01/15

18:05, ארה"ב: סגן שר החוץ האמריקאי, אנתוני בלינקן, אמר כי בשיחות הגרעין עם איראן הושגה התקדמות בכמה נושאים אך נותרו פערים בנושאים אחרים. "יש לנו עדיין סיכוי להגיע להסכם קבע עם איראן שעונה על האינטרסים הביטחוניים של ארה"ב ובעלות בריתה", אמר בלינקן בשימוע בפני ועדת החוץ של הסנאט.

בלינקן הוסיף כי איראן מקווה להגיע להסכם כבר בחודש מארס על כל סוגיות הליבה. "המטרה בשיחות עם איראן להגיע לסיכומים על האלמנטים המרכזיים עד סוף מארס ועל העניינים הטכניים עד סוף יוני", אמר סגן שר החוץ, "השיחות שהתקיימו בשבוע שעבר היו רציניות ומועילות".

17:17, טורקיה: בית משפט בטורקיה גזר 10 שנות מאסר על שני שוטרים שהורשעו כי הוכו למוות סטודנט בן 19 במהלך גל ההפגנות ששטף את המדינה ב-2013. משפחתו של הסטודנט, איסמעיל קורקמאז, הפגינו מחוץ לאולם בית המשפט בטענה כי העונש קל מדי. קורקמאז הוכה בעת שניסה להימלט מגז מדמיע שירו שוטרים לפיזור הפגזנה בעיר אסקיסהיר. הוא אושפז ומת חודש לאחר מכן. ארבעה אזרחים שהואשמו אף הם בתיק נשלחו לשש שנות מאסר.

16:42, יפן: משרד החוץ היפני מסרב להתייחס למידת האותנטיות של הסרטון שפרסם ארגון המדינה האיסלאמית ובו נראים שני יפנים, עיתונאי ועובד סיוע, שנלקחו בשבי. בהודעת שפרסם המשרד לבקשת "הארץ" נמסר כי הוא עדיין בודק את העניין.

הארגון הג'יהאדיסטי איים אתמול כי אם לא ישולם כופר בסך 200 מיליון דולר בתוך 72 שעות - השניים יוצאו להורג. ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, שוחח בטלפון עם מנהיגי מצרים, טורקיה וירדן וביקש את שיתוף הפעולה שלהם במאמצים להביא לשחרור שני החטופים.

14:36, יפן: ראש ממשלת יפן שינזו אבה, אמר כי ארצו משקיעה את מירב המאמצים כדי לשחרר את שני בני הערובה היפנים שנחטפו בידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). אתמול פרסם הארגון סרטון חדש שמציג את שני בני הערובה ובו הוא מאיים להרוג אותם אם לא ישולם כופר בסך 200 מיליון דולר בתוך 72 שעות. "אנחנו במרוץ נגד השעון. נעשה את כל המאמצים ונשתמש בכל הערוצים הדיפלומטיים העומדים לרשותנו כדי להביא לשחרורם", אמר אבה.

11:37, ארה"ב: שני אזרחי תימן מועמדים לדין בניו יורק בגין קשרים לארגון אל-קאעדה ותכנון לתקוף חיילים אמריקאים במזרח התיכון. התביעה הכללית הודיעה כי אחד מהם, סדיק אל-עבאדי, בן 36, תקף מאז 2003 כמה פעמים מטרות אמריקאיות, בהן שיירה אמריקאית וחיילים בעיראק. הוא אף נסע לאפגניסטאן, ושם הוא הוביל לפחות שתי תקיפות נגד חיילים אמריקאים בשנת 2008.

20/01/15

22:10, איראן: טהראן מכבדת את מחויבותה שלא להרחיב את פעילות הגרעין שלה באופן שישמש לייצור נשק גרעיני, כך לפי דו"ח של סוכנות לאנרגיה אטומית (סבא"א) שפורסם היום. הדו"ח יכול לסייע לממשל בארה"ב, המנסה למנוע קידום סנקציות נוספות נגד איראן בקונגרס מחשש כי הן יפגעו במשא ומתן על תוכנית הגרעין.

בשנה שעברה, הסכימה איראן שלא להרחיב את העשרת האורניום ופעילויות הגרעין הנוספות כל עוד מתקיים המשא ומתן עם המעצמות. לפי הדו"ח החודשי של סבא"א, איראן ממשיכה לעמוד בהתחייבויותיה, ואינה מעשירה אורניום מעבר ל-5% - שיעור הנמוך בהרבה מרמת העשרה של 90% הנדרשת לייצור נשק גרעיני.

20:32, סוריה: עשרות בני אדם נהרגו בתקיפה אווירית על שוק מקנה סואן בכפר סורי הנשלט בידי ארגון המדינה האיסלאמית, כך מסרו פעילים ותושבים. לפי הדיווחים בין 30 ל-80 בני אדם נהרגו בתקיפה בכפר חנסאא, הנמצא בצפון סוריה, דרומית לעיר הכורדית קמישלי. ארגון המשקיפים לזכויות אדם שמושבו בבריטניה מסר כי מסוקים של צבא סוריה הפציצו את השוק באמצעות פצצות חבית. אולם לפי דיווחים כמה תושבים טענו כי מטוסים של הקואליציה הבינלאומית הנלחמת בארגון המדינה האיסלאמית עומדים מאחורי התקיפה.

14:11, איראן: רוסיה ואיראן חתמו על הסכם להרחבת שיתוף הפעולה הצבאי בין המדינות. סוכנויות הידיעות ברוסיה דיווחו כי שר ההגנה הרוסיה, סרגיי שויגו, אמר בטהראן כי ההסכם החדש כולל הרחבת שיתוף הפעולה בלוחמה בטרור, שליחת חיילים באופן הדדי לצורכי אימון והגברת השימוש בנמלי הים אחת של השנייה.

14:01, מצרים: נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי אמר כי לאזרחי המדינה יש זכות להפגין, אך עלולה להיות לכך השפעה רעה על השיקום הכלכלי של המדינה. בנאומו לרגל חגיגות יום המשטרה במדינה אמר א-סיסי בפני מאות שוטרים וקציני משטרה בכירים: "אני יותר נלהב מזכויות אדם מאשר כל אחד אחר, אבל צריך להיזהר כשדורשים אותם, אל תפילו אותנו בגלל זה".

11:52, טורקיה: משטרת טורקיה ערכה פשיטות על בתיהם של עשרות בני אדם שחשודים שבהאזנות סתר ובציתות בניגוד לחוק. לדברי כלי תקשורת במדינה, מדובר במבצע נגד תומכי יריבו הפוליטי של הנשיא ארדואן, פתהוללה גולן, שנמצא בארה"ב. בחודש שעבר פשטה המשטרה על עיתון ותחנת טלוויזיה המזוהים עם תנועתו של גולן "היזמט" ובפשיטות נוספות ברחבי המדינה נעצרו 24 בני אדם. בנוסף הודיע משרד הפנים הטורקי על החלפת מפקדי המשטרה ב-21 מחוזות במדינה, אך עדיין לא ברור מה הסיבה להחלטה.

07:51, עיראק: חיילים קנדים ירו לעבר קבוצת חמושים מארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בעיראק בשבוע שעבר, במה שנקרא כקרב הקרקעי הראשון בין כוחות צבא מערביים לארגון הקיצוני. מפקד הכוחות המיוחדים, הגנרל מייקל רוליאו, אמר אתמול כי התקרית אירעה בעת שהחיילים ערכו סיור בעמדות קרב של לוחמי פשמרגה כורדים. חמושי דאעש החלו לירות עליהם ואלה הגיבו באש.

החיילים הקנדים הינם מיחידת הכוחות המיוחדים של קנדה שתפקידם לאמן את הצבא העיראקי ולייעץ לו במאבקו בארגון הטרור שהשתלט על חלקים נרחבים בצפון המדינה. בתקרית לא היו נפגעים.

19/01/15

20:44, בלגיה: גורמים באיחוד האירופי אמרו בתום שיחות עם מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, כי מדינות ערב נכונות לשתף פעולה עם אירופה במאבק בטרור הג'יהאדיסטי. במקביל נודע כי האיחוד האירופי יפעל באמצעות בעלות בריתו בעולם להידוק הפיקוח על אמצעי המימון של רשתות הטרור. שרת החוץ האירופית, פדריקה מוגריני, אמרה כי פגישת מומחים מארה"ב, אוסטרליה, קנדה, יפן, נורווגיה, שווייץ, איסלנד וסוכנויות האו"ם צפויה להתקיים בימים הקרובים. הדגש בפגישה יושם על מניעת המימון לארגון המדינה האיסלאמית.

17:41, סוריה: סוריה החלה להשמיד עשרות בונקרים תת קרקעיים וחללים נוספים ששימשו אותה לאחסון פצצות כימיים - כך מסרו גורמים דיפלומטיים לסוכנות הידיעות רויטרס. מאז סיימה סוריה את תהליך מסירתם של יותר מ-1,300 טונות של חומרים כימיים לידי הארגון למניעת הפצת נשק כימי (OPCW), מתעכב מאוד המשך התהליך להשמדת מתקני האחסון וההפקה.

לדברי הגורמים, העבודות להשמדת מנהרת האחסון הראשונה החלו ב-24 בדצמבר, אך הופסקו עקב גשמים. במקום זאת הוחלט כי המנהרה תיאטם בקירות בטון עד סוף ינואר. "העבודה סוף סוף החלה ואלה חדשות טובות", אמר גורם במטה OPCW בהאג, "יש עדיין כמה בעיות טכניות ויש כמובן את מזג האוויר שמאט את התהליך". ביום רביעי צפוי ארגון OPCW למסור לקהילה הבינלאומית עדכון על תהליך השמדת הנשק הכימי של סוריה בישיבה שתתקיים בדלתיים סגורות.

15:37, איראן: נשיא איראן, חסן רוחאני, קיים היום ביקור מפתיע באחת מתחנות הרכבת התחתית העמוסות ביותר בבירה טהראן ובכמה מוקדי תחבורה הומים בעיר. אל רוחאני הצטרפו שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף וכמה פקידים בכירים נוספים. הביקור התקיים כחלק מהיום הלאומי לאוויר נקי.

12:18, טורקיה: נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ניהל  היום בפעם הראשונה מאז נבחר לתפקידו הנוכחי את ישיבת הקבינט במדינה. סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי דיווחה כי ארדואן, שנבחר לנשיאות בחודש אוגוסט לאחר שכיהן במשך יותר מחצי עשור כראש הממשלה, אירח את חברי הקבינט בארמון הנשיאות החדש והנתון במחלוקת בפרברי אנקרה. ישיבות הקבינט בדרך כלל מכונסות על ידי ראש הממשלה, ובצעד זה מבקש ארדואן להבהיר כי הוא האישיות הבכירה ביותר במדינה.

18/01/15

20:23, שווייץ: סבב השיחות הבא במשא ומתן על תוכנית הגרעין האיראנית נקבע לתחילת החודש הבא, אך מקום המפגש עדיין לא הוחלט. כך הודיע שליח סין למשא ומתן בז'נבה, וונג קון. היום ערכו סגני שרים מאיראן ומשש המעצמות שיחות סגורות בנושא, ולדברי דיפלומטים נרשמה בהן "התקדמות מוגבלת".

18:01, סוריה: לפחות 35 חיילים סוריים נהרגו בהתרסקות מטוס התובלה הצבאי בצפון מערב המדינה הלילה, שלטענת המשטר בדמשק נגרמה בגלל תנאי מזג האוויר. ארגון סורי לזכויות אדם דיווח לסוכנות הידיעות הצרפתית כי המטוס התרסק לאחר שהתנגד בכבלי חשמל בשל ערפל כבד במחוז אידליב. עם זאת, ארגון ג'בהת א-נוסרה המסונף לאל-קאעדה טען מוקדם יותר כי הוא הפיל הלילה את המטוס.

17:49, לוב: חיילים הנאמנים לממשלת לוב, שהוכרה על ידי הקהילה הבינלאומית, הכריזו כי הם יפתחו בהפסקת אש במדינה, כמה שעות לאחר שהאו"ם איים להטיל סנקציות אם הלחימה במדינה לא תיפסק. כלי תקשורת בלוב דיווחו כי הצבא ישמור על הפסקת האש החל מחצות. מיליציות איסלאמיות חמושות נלחמות בצבא הנאמן לממשלה שנבחרה בבחירות דמוקרטיות ובחודש אוגוסט הן השתלטו על הבירה טריפולי ואילצו את שרי הממשלה וחברי הפרלמנט להימלט לצפון המדינה.

14:45: כלי התקשורת הלבנוני אל-מיאדין דיווח כי מסוק ישראלי ירה שני טילים לעבר מטרות בעיירה מזרעת אל-אמל שבאזור בקוניטרה שבגולן הסורי. לפי הדיווח, בעת הירי חגו בשמי הגולן הסורי שני מטוסים ישראליים לצורך איסוף מידע מודיעיני. מצה"ל נמסר כי הם לא מתייחסים לפרסומים זרים (עדכונים שוטפים - כאן).

זמן קצר קודם לפרסום על התקיפה הוציא צבא לבנון הודעה רשמית בה נטען כי חיילי צה"ל זרקו רימוני עשן וגז מדמיע לעבר שטח לבנון בגזרת הכפר עיית'א אשעב סמוך לעמדה של צבא לבנון. לפי ההודעה, כתוצאה מהאירוע שלושה חיילים לבנוניים חשו קשיי נשימה (ג'קי חורי).

13:21, סוריה: ארגון ג'בהת א-נוסרה, זרוע אל-קאעדה בסוריה, טוען כי הצליח להפיל הלילה מטוס מטען צבאי שנשא מזון ותחמושת בצפון-מערב המדינה. השלטון הסורי טוען כי המטוס התרסק עקב תנאי מזג האוויר באזור ובעת שניסה לבצע נחיתת חירום בשדה הצבאי אבו אל-דוהור.

11:11, איחוד הנסיכויות: נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, בא לאיחוד הנסיכויות לביקור ראשון מאז הפיכתו לנשיא. א-סיסי צפוי להיפגש עם בכירים באבו-דאבי ובראשם יורש העצר שייח מוחמד בין זאייד אל-נהייאן.

09:27, סעודיה: משלחת אמריקאית ברשות הסנאטור ג'ון מקיין נפגש בריאד עם יורש העצר הסעודי ודן עמו באימון הכוחות הסורים המתונים שאמורים להצטרף ללחימה הקרקעית במדינה. המשלחת נפגשה גם עם אמיר קטאר ועם מפקד תוכנית האימונים והחימוש אחמד אל-ג'רבה.

08:47, צרפת: הרשויות בצרפת הביאו לקבורה את סעיד קוואשי, אחד המחבלים שביצעו את ארבעת הפיגועים בפריז לפני כעשרה ימים. קוואשי נקבר בקבר לא מסומן בעיר ריינס וזאת כדי למנוע את הפיכת המקום לאתר עלייה לרגל. ראש העיר ריינס התנגד לקבורת קוואשי בעיר, אך נכנע לבסוף שכן הדבר נעשה על פי החוק הצרפתי. שריף קוואשי, אחיו של סעיד, ייקבר בעיירת הולדתו ג'נוויליר הסמוכה לפריז. טרם פורסם היכן ייקבר עמדי קוליבאלי, המחבל שביצע את הפיגוע במרכול הכשר.

08:30, מרוקו: שלטונות מרוקו עצרו שמונה בני אדם בחשד שעסקו בגיוס טרוריסטים לארגון המדינה האיסלאמית. משרד הפנים ברבאט לא מסר מתי בוצעו המעצרים אבל הדגיש כי השמונה היו חלק מתא טרור פעיל שפעל בעיירות מקנס, אל-חאג'ד, אל-חוקיימה. על פי הערכות, יותר מ-2,000 מרוקאים בעלי אזרחות כפולה גויסו לארגוני ג'יהאד שונים הלוחמים בסוריה ובעיראק.

08:04, עיראק: ארגון המדינה האיסלאמית שחרר 350 קשישים מבני המיעוט היזידי. הקשישים התקבלו על ידי גורמים כורדים סמוך לעיר כירכוכ. נסיבות שחרורם עדיין לא ברורים.

17/01/15

17:49, תימן: גורם ביטחוני בכיר בתימן דיווח כי הרשויות במדינה עצרו שני אזרחים צרפתים בחשד שהם קשורים לארגון אל-קאעדה, שנטל בשבוע שעבר אחריות על התקפת הטרור בפריז, בה נהרגו 17 בני אדם. מחקירת הפיגועים עולה כי לפחות אחד משני האחים שביצעו את הפיגוע במשרדי השבועון הסאטירי שארלי הבדו הגיע לתימן בשנת 2011 ושם אומן על ידי הארגון. סוכנות אי-אף-פי דיווחה כי הגורם הוסיף כי ישנם כאלף לוחמי אל-קאעדה בתימן שהגיעו מ-11 מדינות ערביות, אך גם לא ערביות מרחבי העולם.

בתוך כך דווח כי מורדים חות'ים חטפו את ראש הסגל של נשיא תימן, אחמד עוואד בן מובארק, במרכז הבירה צנעא. המורדים החות'ים הודיעו כי הם חטפו את הבכיר במטרה למנוע את קיום השיחות שתוכננו להתקיים היום בינם לבין הממשלה ופלגים נוספים כדי לכונן חוקה חדשה ולהחזיר את הסדר הישן למדינה. המורדים החות'יפ השתלטו בחודש ספטמבר על הבירה צנעא וכן על שטחים נרחבים נוספים במדינה.

17:15, סוריה ועיראק: הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) תקפה ביממה האחרונה 29 פעמים יעדים של הארגון בסוריה ובעיראק. 16 תקיפות בוצעו בשבע ערים בעיראק וכוונו נגד כלי רכב, מבנים, ציוד ועמדות לחימה של הארגון. בסוריה תקפה הקואליציה 11 פעמים, בעיקר מטרות סמוך לעיירה הכורדית קובאני.

15:30, סעודיה: בית המשפט העליון בסעודיה ידון במקרה של בלוגר סעודי שנידון ל-1,000 מלקות, כך דווח אתמול בבי-בי-סי. על פי הדיווח, התיק הועבר לבחינת בית המשפט העליון על ידי משרדיו של מלך סעודיה, לאחר שעורר ביקורת חריפה במערב. הבלוגר, ראיף בדווי, נידון גם לעשר שנות מאסר, לאחר שהורשע ב"העלבת האיסלאם". בדווי הולקה 50 פעמים ביום שישי שעבר, אולם אתמול נדחה סבב המלקות השני אליו נידון, בשל מה שמקורות בסעודיה הגדירו כסיבות רפואיות.

10:48, המזרח התיכון: יפן תעביר 200 מיליון דולר בסיוע לא צבאי למדינות הלוחמות נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), כך הודיע ראש ממשלת יפן שינזו אבה. לדברי ראש הממשלה, העולם יסבול "הפסד בל יתואר" אם הטרור יתפשט במזרח התיכון. 

05:00, סוריה: הפנטגון הודיע שישלח כ-1,000 חיילים ויועצים צבאיים לאמן מורדים סורים, כחלק מהמאבק בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). לפי דובר הפנטגון, האדמירל ג'ון קירבי, צוות המשימה יחל לפעול בשבועות הקרובים בערב הסעודית, בטורקיה ובקטאר. ייתכן וגם נציגים מצבאות אחרים השותפים בקואליציה נגד דאעש ייקחו חלק באימון המורדים. מטרת האימונים היא לחזק את האופוזיציה הסורית, כדי שתסייע בהכרעת דאעש ובהכוונת התקיפות האוויריות המתבצעות נגד הארגון, בדומה לנעשה כיום בעיראק. על פי התכנון, המורדים צפויים לשוב ללחום בסוריה החל מסוף השנה.

16/01/15

20:20, איראן: נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר כי הטלת סנקציות נוספות על איראן תפגע בסיכויים להשיג הסכם גרעין ותגדילה את הסיכון לעימות צבאי עם טהראן. לדבריו, אמר למחוקקים דמוקרטים כי בכוונתו להטיל וטו על חוק להרחבת הסנקציות, אם יובא לפניו. אובמה הוסיף כי סיכויי המשא ומתן עם איראן להניב הסכם הם "פחות מ-50-50", אך הדגיש כי אינו מציע להיערך למלחמה גם אם המשא ומתן עם איראן ייכשל. במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון, הוסיף אובמה כי אינו רואה בטרור האיסלאמי איום קיומי, משום שהוא בטוח שיובס.

20:05, טורקיה: ראש ממשלת טורקיה, אהמט דבוטולו, האשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו בטרור ואמר כי "הפרובוקציות" של ישראל, בהן הפצצת עזה, תרמו להקצנה בעולם המוסלמי. "הפרובוקציות הללו עוררו תסכול בעולם המוסלמי, והן הפכו לאחת הסיבות בגללן צצות מגמות ההקצנה", הוסיף. אתמול, השווה דבוטולו את נתניהו לאיסלאמיסטים שביצעו את המתקפה בפריז בשבוע שעבר, ואמר כי גם הוא ביצע פשעים נגד האנושות.

בראיון הוסיף דבוטולו כי הוא מצפה שארצו תגיש בקשה לרשויות ארה"ב, להסגיר את איש הדת המוסלמי פתהוללה גולאן, המואשם על ידי נשיא טורקיה ארדואן בהובלת מזימה להפלת השלטון. בית משפט בטורקיה הוציא בדצמבר צו מעצר לגולאן, החי בגלות מרצות בפנסילבניה מאז 1999. כשנשאל אם בקשת הסגרה תוגש בהמשך, השיב דבוטולו: "בוודאי, אם הדבר יידרש. זוהי אינה בחירתנו, זוהי החלטת בית המשפט, לא החלטה של הממשלה. הממשלה תעשה כל שיידרש".

11:28, סוריה: שוחררו שתי נשים איטלקיות שנחטפו על ידי איסלאמיסטים בעת שעבדו עבור ארגון סיוע בצפון סוריה בשנה שעברה, כך הודיעה אמש ממשלת איטליה. הנשים, גרטה רמלי, בת 20, וונסה מרזולו, בת 21, נשבו ביולי במחוז חאלב על ידי חזית א-נוסרה, זרוע אל-קאעדה בסוריה. הן נחתו בשעות הבוקר בנמל התעופה ברומא, שם קיבל את פניהן שר החוץ האיטלקי.

נסיבות שחרורן של השתיים אינן ידועות, ורשויות איטליה לא מסרו דבר על פרטי המשא ומתן. אולם כלי תקשורת איטלקיים ציטטו דיווחים ערביים, לפיהם ייתכן כי שולמו 12 מיליון אירו לחזית א-נוסרה. בעקבות הדיווחים, תקפו היום גורמי אופוזיציה באיטליה את הממשלה. לממשלות אירופה היסטוריה ארוכה של תשלום כופר בעבור שחרור אזרחיהן, אך לרוב הן אינן מודות בכך באופן רשמי.

15/01/15

12:17, ארה"ב: שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי הודיע כי הוא תומך במאמצי רוסיה לערוך את שיחות השלום לפתרון מלחמת האזרחים בסוריה במוסקווה. זאת, למרות שכמה מאנשי האופוזיציה בסוריה אמרו כי הם לא מתכוונים להצטרף לשיחות אלו. "אנו מקווים כי המאמצים הרוסיים יהיו מועילים", אמר קרי אתמול בפגישתו עם שליח האו"ם לפתרון המשבר במדינה.

11:20, טורקיה: ראש ממשלת טורקיה, אהמט דבוטולו, השווה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מבצעי פיגועי הטרור שאירעו בפריז בשבוע שעבר, בהם נהרגו 17 בני אדם. "נתניהו ביצע פשעים נגד האנושות הדומים לאלו של הטרוריסטים שביצעו את הטבח בפריז", אמר דבוטולו לכתבים בטלוויזיה הטורקית. בדבריו התייחס ראש הממשלה הטורקי גם להרג הנוסעים באוניית המרמרה במהלך ההשתלטות הישראלית עליה בשנת 2010.

09:15, ארה"ב: גורמים רשמיים בארה"ב אמרו כי חמישה אסירים ממוצא תימני שוחררו מכלא גואנטנמו שבמפרץ קובה ונשלחו לעומאן ולאסטוניה לאחר שריצו 12 שנות מאסר. זו הפעם הראשונה שמדינה כלשהי מסכימה לקבל את האסירים לשטחה. האסירים שוחררו כבר בשנת 2009, אבל לא יצאו מהכלא מכיוון שארה"ב לא הסכימה להחזירם למולדתם, תימן. החמישה, בשנות ה-30 וה-40 לחייהם, נלכדו בפקיסטאן בחשד שנלחמו עבור ארגון אל-קאעדה.

14/01/15

23:54, ארה"ב: הבולשת הפדרלית (אף-בי-איי) עצרה תושב אוהיו, תומך של ארגון המדינה האיסלאמית, בחשד שהתכוון להטמין מטענים ולפתוח באש בגבעת הקפיטול שבוושינגטון - כך דיווחה רשת איי-בי-סי. החקירה נגד כריסטופר קורנל החלה אחרי שקנה 600 כדורים וביצע מחקר אינטרנטי כיצד להכין מטעני צינור. נגד האיש כבר הוגש כתב אישום.

20:56, איראן: שלטונות איראן הגישו כתב אישום נגד כתב "וושינגטון פוסט", ג'ייסון רזאיאן, שעצור במדינה מאז חודש יולי. רזאיאן, המכהן כראש הדסק של העיתון בטהראן, הוא אמריקאי המחזיק גם באזרחות איראנית. לא ידועים פרטים על נסיבות מעצרו הממושך של רזאיאן, אך ידוע שהוא יישפט בבית דין של משמרות המהפכה, העוסק בדרך כלל בסוגיות ביטחוניות.

20:02, צרפת: הצהובון הבריטי "דיילי מייל" פרסם צילומים הלקוחים ממצלמות האבטחה של המרכול הכשר במזרח פריז, שבו נרצחו ארבעה יהודים ביום שישי על ידי המחבל עמדי קוליבאלי. באחד הצילומים ניתן לראות את קוליבאלי כשהוא לבוש אפוד ולצדו אחד מעובדי המרכול עומד עם ידיו למעלה. הצילומים הם מסביבות השעה 13:40, כמעט ארבע שעות לפני שמשטרת צרפת פרצה למרכול ושחררה את בני הערובה.

בצילומים נראית גם גופה סמוך לקופות, ככל הנראה של יוהאן כהן בן ה-22, אחרי שניסה להשתלט על קוליבאלי. בצילומים אחרים נראים בני ערובה עומדים על שרפרפים בניסיון להתקרב למצלמות, אחרי שקוליבאלי פקד עליהם להשמיד אותן. הצילומים שרדו מכיוון שהוקלטו מרחוק ולא נשמרו על שרת המחשב שבמרכול. בתמונה אחרת נראים בני הערובה מתקבצים יחד סמוך לקופות זמן קצר אחרי שקוליבאלי פרץ פנימה.

17:37, צרפת: נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, הודיע כי נושאת המטוסים "שארל דה גול" ערוכה ומוכנה לסייע לכוחות הקואליציה הלוחמים למיגור ארגון המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה. בביקור על נושאת המטוסים, העוגנת לחופי הים התיכון, אמר הולנד למלחים כי ייתכן שהם יצרפו בהמשך ללחימה ובינתיים ייצאו לתמרונים באוקיינוס ההודי.

14:50, שווייץ: שרי החוץ של ארה"ב ואיראן נפגשו היום בז'נבה, עם פתיחת סבב שיחות חדש על תוכנית הגרעין של איראן. לפי דיווחי התקשורת באיראן, מטרת הפגישה בין קרי וזריף היתה לקבוע מפת דרכים להמשך השיחות, שאמורות להביא להסכם סופי בין המעצמות ואיראן עד ליוני. בהמשך יתקיימו שיחות בין נציגים אמריקאים ואיראנים עד לסוף השבוע. דיפלומטים מבריטניה, סין, צרפת, רוסיה וגרמניה יצטרפו לשיחות ביום ראשון.

13/01/15

16:53, דאעש: ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) העלה לרשת סרטון ובו נראים שני בני אדם המוצאים להורג. בתחילת הסרטון, ניתן לראות שני גברים אשר מדברים אל המצלמה ומודים כי הם עובדים עבור שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה. לאחר מכן נראים שני הגברים יושבים על האדמה, וילד, ככל הנראה בן עשר, שלצידו לוחם ארגון המדינה האיסלאמית יורה בהם מאחור.

10:26, מצרים: בית המשפט בקהיר הפך על פיה את ההרשעה של הנשיא לשעבר, חוסני מובארק באישומי מעילה, והורה על עריכת משפט חוזר. בית הדין לערעורים קבע כי ההתנהלות של התביעה לא היתה בהתאם לכללים המשפטיים. לא ברור אם מובראק ישוחרר ממעצר בעקבות ההחלטה, אולם עורך דינו טוען כי הנשיא המודח ישוחרר בקרוב. בחודש נובמבר ביטל בית המשפט את הרשעתו של נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק בהרג מפגינים במהלך המהפכה ב–2011, עבירה שבגללה נידון למאסר עולם ב–2012. בית המשפט קבע כי אין מקום לדון בתיק עקב "אי שלמות התביעה" וסירב להגיע להכרעה.

12/01/15

19:44, טורקיה: חייאת בומדין, בת זוגו של עמדי קוליבאלי, המחבל שביצע את הפיגוע במרכול הכשר בפריז, תועדה במצלמות אבטחה בנמל אבטחה באיסטנבול, עם נחיתתה בטורקיה ב-2 בינואר. בסרטון, שהופץ על ידי העיתון הטורקי "האבר טורק", נראית בומדין בביקורת הדרכונים כשלצדה גבר נוסף. לטענת שלטונות טורקיה, שישה ימים אחר כך, ועוד לפני הפיגוע במרכול, חצתה בומדין את הגבול לסוריה.

שר החוץ הטורקי מסר היום כי בומדין הגיעה לטורקיה בטיסה ממדריד. גורמים טורקיים אמרו לבי-בי-סי כי האדם שעומד לצדה של בומדין הוא מהדי סאברי בלהוצ'ין, גבר ממוצא צפון אפריקאי, שאינו מופיע ברשימת החשודים בטרור. על פי ההערכות, גם הוא חצה לסוריה.

19:22, ארה"ב: שגרירת ארה"ב לאו"ם, סמנתה פאואר, אמרה כי עדיין ניתן להגיע להסכם קבע בסוגיית הגרעין עם איראן, אך החרפת הסנקציות מצד הקונגרס תפגע מאוד בסיכויים לכך. "כמה מחברי הקונגרס מאמינים שהגיע הזמן להדק את הסנקציות", אמר פאואר בנאום באוניברסיטת לואיוויל, "הם טוענים שזו הדרך האפקטיבית ביותר לגרום לכך שאיראן תוותר על תוכנית הגרעין. אנחנו בממשל מאמינים שבנקודת זמן זו, החרפת הסנקציות תחתור באופן דרמטי תחת המאמצים להגיע למטרה משותפת זו.

18:00, לוב: חמוש לובי, המצהיר על עצמו כפעיל של ארגון המדינה האיסלאמית, טוען כי חטף 21 נוצרים קופטים ופרסם תמונה שלהם ברשת. מדובר באזרחי מצרים שעבדו בעיר סירט ונעלמו בחודש שעבר. מהימנות הדיווח אינה ברורה.

16:00, ותיקאן: הוותיקאן מכחיש דיווחים בתקשורת על כך שקיבל אזהרות משירותי המודיעין של ישראל וארה"ב כי מוסדותיו ברומא עלולים להיות המטרה הבאה ג'יהאדיסטים המזוהים עם ארגון המדינה האיסלאמית. העיתונים "לה רפובליקה ו"קוריירה דלה סרה" דיווחו היום כי הסי-איי-אי והמוסד הזהירו את הרשויות באיטליה כי מוסדות הוותיקאן עלולים להוות מטרה.

13:14, אפגניסטאן: נשיא אפגניסטאן, אשרף גאני, מינה שרים לקבינט החדש שלו, לאחר המתנה של יותר משלושה חודשים, בניסיון להקים ממשלה מתפקדת שתוכל להתמודד עם האיומים הביטחוניים במדינה. ראש הסגל של הנשיא הכריז על מינוי 25 שרי קבינט בטקס בו השתתף גאני. מוסדות ממשלה רבים היו משותקים במשך שנה, על רקע המחלוקת על תוצאות הבחירות וחוסר הוודאות אודות השפעת נסיגת רוב הכוחות הזרים מהמדינה בחודש שעבר. הנשיא ויריבו בבחירות שהפך לשותפו בממשלה, עבדוללה עבדוללה, התעמתו במשך חודשים על הרכב הקבינט החדש, מה שהעלה חששות אודות יכולתה של ממשלת האחדות לשרוד או לשלוט באופן יעיל.

13:10, פקיסטאן: תלמידים ומורים נפגשו היום בבית הספר הצבאי בעיר פשאוור, לראשונה מאז מאז הטבח בחודש שעבר בו נהרגו 152 בני אדם, רובם ילדים. עם חזרת התלמידים לבית הספר נערך במקום טקס לזכר קורבנות המתקפה של ארגון הטליבאן. ברחבי כל המדינה נפתחו מחדש בתי ספר נוספים, שנסגרו בעקבות האירוע.

12:42, מצרים: בית משפט במצרים זיכה 26 גברים שנעצרו בפשיטה על בית מרחץ בחודש שעבר, בחיפוש אחר הומואים. בעקבות הפסיקה נשמעו בבית המשפט תרועות שמחה, בעוד כמה מהנאשמים הסירו את כיסויי הפנים שלהם ובכו בהקלה. המשפט גרם לתרעומת בקרב פעילים וקבוצות זכויות אדם, וזכה לתשומת לב ציבורית לאחר שרשת טלוויזיה התומכת בממשלה שידרה את תצלומי הווידאו מהפשיטה, בהם נראו גברים חצי ערומים נלקחים מבית המרחץ על ידי המשטרה. יחסים חד מיניים אינם אסורים באופן מפורשם במצרים, אך הומוסקסואליות היא טאבו במדינה המוסלמית השמרנית.

10:50, לבנון: כוחות הביטחון העבירו עצירים בתוך בית כלא ידוע לשמצה תחת אבטחה כבדה, לאחר שחקירה העלתה כי כמה מהם שוחחו בטלפון עם גבר שביצע ביום שבת פיגוע התאבדות בו נהרגו תשעה בני אדם, כך מסר גורם רשמי. בסוכנות הידיעות הממלכתית דווח כי כמה אסירים הציתו את מזרוניהם במחאה על ההעברה בבית הכלא רומיה. בתמונות ששודרו בטלווזייה נראו מסוקים טסים מעל לבית הכלא הסמוך לביירות, בעוד כלי רכב ואמבולנסים נכנסו ועזבו את המקום. הפיגוע בטריפולי הוא אחד מבין סדרת פיגועי התאבדות ופשיטות בלבנון, הקשורים למלחמה בסוריה השכנה.

11/01/15

15:16, עיראק: לפחות 30 כורדים נהרגו בהתקפה של ארגון המדינה האיסלאמית על עיירה בפרברי העיר מוסול המוחזקת על ידי הפשמרגה. הלחימה על העיירה גוואר החלה בשבת. כיבושה יאפשר למדינה האיסלאמית להקים בסיס שיאיים על ארביל, בירת מחוז כורדיסטאן.

08:31, פקיסטאן: 65 בני אדם נהרגו בהתנגשות חזיתית בין אוטובוס לבין מכלית נפט בדרום פקיסטאן. כתוצאה מההתנגשות פרצה במקום דליקה גדולה וגופות רבות אינן ניתנות לזיהוי. האוטובוס היה בדרכו לעיר קראצ'י.

10/01/15

21:10, לבנון: לפחות תשעה בני אדם נהרגו ו-36 נפצעו בפיגוע התאבדות כפול סמוך לבית קפה בטריפולי שבצפון לבנון. הצבא מסר כי הפיגוע הראשון אירע כאשר מכונית תופת הנהוגה על ידי מחבל התפוצצה סמוך לבית הקפה, וכי המחבל הנוסף פוצץ עצמו כמה דקות לאחר מכן בתוך בית הקפה.

לפי דיווחים במדינה, ארגון דאעש נטל אחריות לפיגוע והמחבל שנהג במכונית הוא בעל אזרחות תימנית. שני המפגעים זוהו כתושבי שכונת אלמנקובין בטריפולי, הידועה כשכונת מצוקה סונית שיש בה תומכים רבים של דאעש ושל ארגוני איסלאם קיצוניים. האזור בו התרחשו הפיגועים ידוע כאזור בו מתגוררים בעיקר עלוואים ונאמני נשיא סוריה בשאר אסד, כך נמסר מסוכנות הידיעות הממלכתית במדינה.

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נשא אתמול נאום בו התבטא נגד ארגון המדינה האיסלאמית. "הארגונים הקיצוניים כמו דאעש ובני בריתם הם איום על האיסלאם, על האזור ועל כל העולם. כמו שנלחמנו בישראל, נילחם גם בהם", אמר. (ג'קי חורי)

09/01/15

16:00, סעודיה: בלוגר סעודי שהורשע בהעלבת האיסלאם הובא לכיכר בעיר ג'דה ושם הולקה 50 פעמים לעיניהם של מאות בני אדם. הבלוגר רייף באוואדי נשפט בחודש מאי לעשר שנות מאסר ולאלף מלקות על הביקורת הנוקבת שהשמיע על בית המלוכה הסעודי ועל הממסד הדתי במדינה. ההלקאה הפומבית צפויה להתבצע מדי שבוע במשך 20 שבועות.

08/01/15

19:37, מצרים: הבחירות הכלליות לפרלמנט המצרי יחלו בחודש מארס וימשכו כשבעה חודשים. ראש ועדת הבחירות המרכזית, איימן עבאס, אמר כי התהליך יתנהל בשלבים ב-27 המחוזות ובקרב מצרים שחיים בחו"ל. מצרים מתנהלת ללא פרלמנט זה שנתיים, מאז פוזר הפרלמנט הקודם, שנשלט על ידי המחנה האיסלאמיסטי, בפסיקת בית משפט.

13:50, סוריה: אתמול היה היום הראשון זה שלוש שנים שלא דווח על אף הרוג ברחבי סוריה. הסיבה היא ככל הנראה משום מזג האוויר החורפי שהקפיא גם את הקרבות בין הצדדים הלוחמים במלחמת האזרחים במדינה. "הטמפרטורות המקפיאות מקשות על הפליטים והאזרחים אבל הקור גם מגן על הסורים מהפגזות ומקרבות", אמר גורם בארגון סורי לזכויות אדם. בחודש דצמבר מתו בסוריה מדי יום 150 בני אדם בעקבות הסכסוך.

13:44, איראן: מנהיגה העליון של איראן, האייתולה עלי חמינאי אמר כי על ארצו למצוא פתרון פנימי כדי להתמודד עם הסנקציות הכלכליות שהוטלו עליה בשל תוכנית הגרעין שלה וכי אסור לסמוך על הבטחות ארה"ב לפיהן הסנקציות יוסרו אם יגיעו טהראן ושש המעצמות להסכם גרעין. הוא אמר כי הוא לא מתנגד למשא ומתן הנוכחי בין הצדדים, אולם על האיראנים לסמוך על עצמם.

07/01/15

11:32, טורקיה: מפלגת השמאל הקיצוני בטורקיה נטלה אחריות על הפיגוע בתחנת משטרה באיסטנבול אמש בו נהרג שוטר ואחר נפצע. בהודעת המפלגה, חזית המהפכה לשחרור העם, מפלגה בעלת אידיאולוגיה מרקסיסטית-לניניסטית, נאמר כי הפיגוע כוון נגד מפלגת השלטון, מפלגת הצדק והפיתוח, שאחראית, לדבריהם, על מותו של נער בן 15 שמת בחודש מארס לאחר ששהה במשך תשעה חודשים בתרדמת. הנער, ברקין אלוון, נכנס לתרדמת לאחר שנפצע בראשו במהלך אחת ההפגנות נגד המשטר לפני כשנתיים.

10:47, ארה"בבכיר במשרד ההגנה האמריקאי הודיע צבא ארה"ב  חוקר את הדיווחים על אזרחים שנהרגו במהלך תקיפות של הקואליציה הבינלאומית נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה ובעיראק. האחראי על ההסברה במשרד ההגנה, ג'ון קירבי, אמר כי חוקרים מטעם פיקוד המרכז של צבא ארה"ב החלו לבדוק את הטענות לפיהן במהלך התקיפות האמריקאיות נהרגו בטעות אזרחים. זוהי הפעם הראשונה שמרד ההגנה האמריקאי מודה כי המבצע הצבאי נגד דאעש ככל הנראה גבה קורבנות חפים מפשע.

08:15, תימן: לפחות 27 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בפיצוץ מכונית תופת בבירת תימן צנעא. כך דיווחה רשת סי-אן-אן. מחבל מתאבד פוצץ מיניבוס מלא בחומרי נפץ סמוך לבית ספר לשוטרים בלב הבירה. לפחות 40 נפצעו. אף ארגון עדיין לא לקח אחריות על הפיגוע.

06/01/15

23:16, טורקיה: מחבלת מתאבדת פוצצה עצמה בתחנת משטרה באיסטנבול. באירוע נהרג שוטר אחד ושוטר נוסף נפצע, דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. הפיצוץ התרחש ברובע סולטנאהמט ההיסטורי, ולאחריו סגרה המשטרה את הרחוב לתנועה. 

המחבלת נכנסה לתחנת המשטרה ואמרה לשוטרים באנגלית כי היא איבדה את הארנק שלה. לאחר מספר רגעים היא פוצצה את עצמה, אמר מושל איסטנבול לכתבים שהגיעו למקום. ראש הממשלה, אהמט דבוטאולו, אישר כי קצין משטרה אחד נהרג. טרם התברר אם למפגעת קשר לארגון כלשהו.

22:47, קהיר: משפחתו של מוחמד פהמי, עיתונאי אל-ג'זירה קנדי-מצרי שנידון לשבע שנות מאסר, הודיעה כי הגישה בקשה לגרש אותו מן המדינה, ונאמר לה על ידי פקיד בכיר כי הבקשה נמצאת "בשלבים סופיים".

שלושה מעיתונאי הרשת הקטארית, ראש מערכת החדשות בקהיר פהמי, המפיק המצרי באהר מוחמד והעיתונאי האוסטרלי פיטר גרסט, מוחזקים במצרים במעצר מאז חודש יוני האחרון, אז הורשעו בבית המשפט במצרים באשמת מעורבות בטרור.

בעקבות לחץ בינלאומי נרחב סביב הפרשה, הורה בשבוע שעבר בית המשפט הגבוה במצרים לערוך לשלושה משפט חוזר. עם זאת, במידה ובקשת משפחת פהמי תענה, לפחות עבורו לא יהיה צורך לעמוד שוב בפני בית הדין. משפחתו של גרסט מסרה כי גם היא הגישה בקשה לגרוש, זאת בעקבות החלטה מחודש נובמבר האחרון המעניקה לנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי סמכות לגרש זרים המואשמים או מורשעים בפשעים במדינה.

20:46, פקיסטאן: ממשלת פקיסטאן החליטה להתיר לשפוט תיקים הקשורים בפעילות טרור בבתי משפט צבאיים, זאת כחלק מניסיון להקשיח את היד מול מיליטנטים בעקבות טבח הטליבאן בבית הספר בפשוואר בחודש שעבר. החקיקה החדשה עברה פה אחד בשני בתי הפרלמנט, דבר המחייב את הנשיא לחתום עליה. לאחר מכן היא תיכנס באופן מיידי לתוקף למשך שנתיים.

בעקבות התקפת הטרור ב–16 בדצמבר, ביטל ראש ממשלת פקיסטאן נוואז שריף את עונש המוות במדינה והכריז על הצעה לפיה קציני צבא יורשו לשפוט במקרי טרור בהם מואשמים אזרחים. "בתי משפט צבאיים מקבלים תוקף בזמן מלחמה, ואנחנו נמצאים במלחמה", אמר שר הפנים של פקיסטאן צ'אודרי ניסאר עלי חאן לפרלמנט ביום שבת.

18:56, המזרח התיכון: מזג אוויר חורפי מכה ברחבי המזרח התיכון ומביא עימו טמפרטורות קרות, גשמים ורוחות חזקות. בלבנון, גורמים רשמיים מסרו כי היום צפויה סופת שלגים בבקעת הלבנון, היכן שמאות אלפי פליטים ממלחמת האזרחים בלבנון חיים באוהלים. בנוסף סבלה בירת מצרים, קהיר, מסופות חול חזקות לכל אורך היום. עוד דווח על גלים חזקים מהים התיכון שהגיעו ללבנון, סוריה וישראל. סוכנות הידיעות הסורית סאנא, דיווחה בנוסף כי שני הנמלים המרכזיים של המדינה, בטרטוס ולטקיה, נסגרו בעקבות רוחות במהירות 74 קילומטר בשעה וגלים שמגיעים עד לגובה 5 מטרים.

15:21, תוניסיה: חביב א-סייד, שהיה בכיר בממשלתו של נשיא תוניסיה המודח, זין אל-עבאדין בן עלי, מונה אתמול לראשות הממשלה והוטל עליו להרכיב את הממשלה החדשה. א-סייד, בן 65, שלמד כלכלה בארה"ב, כיהן בעבר במגוון משרות ממשלתיות תחת שלטונו של בן עלי שהודח במהפכת האביב הערבי במדינה בשנת 2011. לאחר המהפכה מונה א-סייד כשר הפנים בממשלה הזמנית והמשיך לאחר מכן כיועץ ביטחוני בממשלה האיסלאמית ב-2012.

הוא מונה לראשות הממשלה על ידי המפלגה החילונית המובילה שניצחה בבחירות האחרונות באוקטובר, נדאא תוניס. למפלגה החילונית אין רוב בפרלמנט ולכן ייאלץ א-סייד להרכיב ממשלה משותפת עם מפלגות נוספות בכדי להבטיח את יציבות הקואליציה.

14:12, טורקיה: ראש ממשלת טורקיה, אהמט דבוטאולו, אמר כי האשמות בגין שחיתות שהועלו נגד ארבעה שרים לשעבר בממשלתו היו חלק מ"ניסיון הפיכה" נגד המשטר. הוא הכחיש את הטענות שהממשלה לחצה על ועדת החקירה של הפרלמנט שלא להעמיד אותם לדין. חברי הוועדה החליטו אתמול לא לשלוח את ארבעת השרים לשעבר למשפט בגין החשד לשחיתות בשלטון. "זה היה ניסיון לבצע הפיכה והצלחנו לעמוד מנגד", אמר דבוטאולו בפני חברי מפלגתו.

12:28, סעודיהסעודיה הכריזה על כוננות מפני מתקפות טרור של קיצונים ג'יהאדיסטים לאחר שקצין בכיר ושני חיילים סעודים נהרגו אתמול על ידי מחבל מתאבד סמוך לגבול עם עיראק, פיגוע ראשון שמתרחש לאחר שהממלכה הצטרפה לקואליציה הבינלאומית של ארה"ב נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). משרד הפנים הסעודי הטיל אתמול על "גורמי טרור" את האחריות לפיגוע, אך הוא לא אמר איזה  ארגון ביצע אותו.

המשרד הוסיף כי יריות נורו לעבר העיר ערר הסמוכה לגבול וכי חיילי משמר הגבול השיבו באש והרגו שניים מהתוקפים. כאשר רדפו החיילים אחר שני חמושים נוספים, הפעיל אחד מהם חגורת נפץ שהיתה על גופו, ושלושה מהחיילים נהרגו.

11:10, סוריה: בכיר בכוח המשטרה של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה נמצא מת לאחר שראשו נערף במחוז דיר א-זור שבמזרח המדינה. אותו בכיר היה אחראי בעצמו על כמה עריפות ראשים של אסירי הארגון. לדברי הארגון הסורי לזכויות אדם, הבכיר, ממוצא מצרי, היה סגן האמיר של יחידת אל-חיסבה במחוז. על גופתו נמצאו סימני התעללות.

11:01, עיראק: השר העיראקי לזכויות אדם, מוחמד מחדי אמין אל-בייאטי, אמר כי לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) מכרו יותר מ-5,000 נשים וילדות עיראקיות ממוצא יזידי כשפחות בשווקים. כך דווחה רשת פרס טי-וי האיראנית. לדבריו, הארגון הקיצוני הביא לעקירת אלפי משפחות עיראקיות מבתיהן ואילף את הילדים הקטנים לבצע פיגועים. ארגוני זכויות אדם בינלאומיים דיווחו בעבר כי הנשים והילדות היזידיות נמכרות כשפחות תמורת 200 דולר עבור כל אחת.

09:21, מצרים: שני שוטרים נורו למוות מחוץ לכנסייה קופטית בקהיר. כך דיווחו גורמי ביטחון מקומיים ועדי ראיה. השניים שאבטחו את הכנסייה נורו על ידי חמושים רעולי פנים ונהרגו במקום.קהילת הנוצרים הקופטים מהווה עשרה אחוז מהאוכלוסייה במצרים, ומאז הדחתו של נשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי, סובלים חבריה מהתנכלויות מצד מוסלמים קיצונים.

05/01/15

14:32, טורקיה: משטרת טורקיה עצרה 22 שוטרים בחשד שביצעו האזנות סתר בלתי חוקיות לפוליטיקאים, אנשי ציבור ואנשי עסקים. המעצרים נעשים כחלק מגל המעצרים והטיהורים הגדול שמבצע הנשיא, רג'פ טייפ ארדואן, במערכות אכיפת החוק בתגובה לחקירת השחיתות נגד מקורביו. רוב המעצרים נעשו בערים במזרח ובדרום-מזרח טורקיה.

ארדואן מאשים את תנועת "היזמט" ואת איש הדת פתוללה גולן העומד בראשה בניסיון להפיל של שלטונו. החקירה נגד אנשי ארדואן, שכללה הקלטות מפלילות, הביאה להדחתם של שלושה שרים וגורמים אחרים בצמרת הטורקית. בתגובה הורה ארדואן על הדחת אלפי שוטרים, שופטים, תובעים ואנשי תקשורת.

12:41, לוב: מטוס קרב שזהותו אינו ברורה הפציץ מכלית נפט בבעלות יוונית סמוך לעיר הנמל דרנה שבמזרח לוב. שני אנשי צוות נהרגו ושניים נפצעו. הספינה "אראבו" נושאת דגל ליברי, הופצצה בעת שעגנה בנמל.

דרנה נשלטת כיום על ידי מיליציות איסלאמיות שחלקן נשבעו אמונים לארגון המדינה האיסלאמית. אראבו יכולה לשאת 12,600 טונות נפט ונזק שנגרם לה עדיין לא ברור. צוותה כולל 21 מלחים פיליפינים, שלושה יוונים ושני רומנים.

בתוך כך, שלל היום נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, כל אפשרות של התערבות צבאית חד צדדית בלוב ואמר כי כוחות צרפת יפגעו ביעדי האיסלאמיסטים מהאוויר. הולנד לא התייחס לפגיעה במכלית הנפט בדרנה וקרא לאו"ם לפעול נגד התרחבות האלימות בלוב. לדבריו, צרפת מקימה בסיס צבאי בצפון ניז'ר על מנת להתמודד עם הנעשה בלוב.

11:15, מצרים: ארבעה שוטרים מצריים נפצעו בפיצוץ מטען חבלה בכניסה לדירה בבניין מגורים בעיר אל-עריש. זמן קצר קודם לכן, התפוצץ מטען חבלה בתוך ניידת משטרה ריקה בקהיר. גורמי ביטחון מצריים מעריכים כי מאחורי שני הפיגועים עומד ארגון "אנסאר בית אל-מקדאס", שהוא הזרוע המצרית של ארגון המדינה האיסלאמית.

10:53, טורקיה: הקואליציה הלאומית הסורית, ארגון הגג של קבוצות האופוזיציה המתונות בסוריה, בחרה אמש בחאלד חוג'ה לתפקיד היושב ראש. חוג'ה מחליף בתפקיד את האדי אל-באחרה על רקע ניסיונותיה של רוסיה לכנס ועידה למציאת פתרון פוליטי למלחמת האזרחים בסוריה.

09:57, לבנון: לבנון הכניסה לתוקף שורה של תקנות שאמורות לסייע לבלימת זרם הפליטים מסוריה. בין היתר תדרוש מעתה לבנון מכל אזרחי סורי הנכנס לתחומה לקבל אשרה. מדובר בשינוי גדול שכן עד כה התאפשר לאזרחי שתי המדינות לנוע מאחת לשנייה בחופשיות.

בלבנון נמצאים כיום יותר ממיליון פליטים סורים. לא ברור אם התקנות החדשות יחולו על פליטים אלה. עד כה הותר לסורים להישאר בלבנון עד חצי שנה באופן אוטומטי. כעת, ייקבע פרק הזמן שיותר להם להישאר במדינה במעבר הגבול עצמו.

08:01, סוריה: נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, נראה אתמול מתפלל במסגד אל-אפראם בדמשק - כך דיווחה הטלוויזיה הממלכתית. מדובר בהופעה פומבית שנייה של אסד בתוך שבוע. בליל השנה האזרחית החדשה הוא צולם מבקר חיילים סורים בצפון-מזרח דמשק.

04/01/15

17:12, איראן: נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר כי המשא ומתן המתמשך בסוגיית הגרעין הוא "עניין של לב ולא רק של צנטריפוגות". לקראת חידוש השיחות בין נציגי איראן לבין נציגי המעצמות בז'נבה בשבוע הבא מתח רוחאני ביקורת על האגף השמרני ברפובליקה האיסלאמית. "אם אנו מוכנים לעצור צורות מסוימות של העשרה שאין לנו צורך בהן בזמן הזה, האם זה אומר שסיכנו את העקרונות ואת המטרה?", תהה רוחאני בהופעה בפני 1,500 מומחים לכלכלה ואורחים נוספים. "המטרה שלנו אינה קשורה לצנטריפוגות, היא קשורה ללב שלנו ולרצונות שלנו".

16:00, פקיסטאן: לפחות 41 חמושים נהרגו בהתקפות אוויריות של צבא פקיסטאן וצבא ארה"ב באזור השבטי שבצפון-מערב המדינה, הנשלט ברובו על ידי הטליבאן. התקיפות של חיל האוויר הפקיסטאני בוצעו במחוז חייבר, בעוד שמל"טים אמריקאיים תקפו בצפון ווזיריסטאן.

13:45, איראן: נשיא איראן חסן רוחאני אמר כי משקיעים זרים לא צריכים להיתפס במדינה כגורמים עוינים ורמז כי תקופת הבידוד הכלכלי הארוכה של ארצו משאר מדינות העולם תסתיים בקרוב. בנאומו בפסגה כלכלית בטהראן, אמר רוחאני כי הרפובליקה האיסלאמית לא תוותר על עקרונותיה, אבל אם היא תיפתח היא תאפשר לכלכלתה לצאת מהמיתון.

רוחאני הוסיף כי איראן רוצה התפתחות יציבה ומתמשכת וכי דרוש שינוי כדי להתגבר על השנים הקשות שנגרמו לה בשל מדיניות החוץ שלה. "זה כבר הוכח שאנחנו לא יכולים להבטיח צמיחה יציבה אם אנחנו מבודדים", הוא אמר בפני קהל של 1,500 מומחים לכלכלה ואורחים נוספים. "אנחנו רוצים לעמוד על רגלינו בכוחות עצמנו. אנחנו צריכים שתהיה לנו את האפשרות לייצא פחות נפט... אם הדברים האלה יקרו שיחות הגרעין יתקדמו הרבה יותר מהר", הבהיר רוחאני.

13:35, תימן: קצין בכיר בצבא תימן נורה למוות על ידי חמוש אלמוני במחוז שבווה שבדרום מזרח המדינה. הרשויות במדינה האשימו בתקיפה את ארגון אל-קאעדה. מחוז שבווה נשלט בשנים האחרונות בידי לוחמי אל-קאעידה ומיליציות נוספות. בשלוש השנים האחרונות נהרגו בין 200 ל-350 קצינים בכירים בצבא תימן בידי חמושים מאל-קאעידה.

12:28, עיראק: לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) שחררו כמעט את כל 170 האנשים שנעצרו על ידם אתמול בצפון עיראק, בחשד ששרפו שלטים של הארגון. גורמים רשמיים מסרו כי 162 נערים וגברים שוחררו לאחר שנחקרו בידי החמושים על שריפת השלטים שהתרחשה סמוך לכירכוכ. שמונה אנשים נוספים נותרו במעצר.

08:47, עיראק: סרטון חדש, השמיני במספר, של השבוי הבריטי ג'ון קנטלי, המוחזק בידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), פורסם באינטרנט ובו נראה קנטלי מסייר בעיר מוסול שבצפון עיראק. קנטלי אומר בסרטון באנגלית כי "החיים במוסול מתנהלים כרגיל" וכי הדיווחים בתקשורת על כך שתושבי העיר מדוכאים וחיים בפחד הינם "שקר". מוסול נכבשה בידי לוחמי דאעש במהלך חודש יוני, אז נרצחו 2,000 חיילים ואסירים שיעים.

בסרטון, שאורכו שמונה דקות, מבקר קנטלי בשוק מקומי, בבית חולים ובתחנת משטרה. "התקשורת אוהבת לצייר תמונה לפיה החיים של התושבים שנשלטים בידי לוחמי דאעש קשים, כאילו הם כלואים בשלשלאות, מוכים, שלטון טוטליטארי. אבל האמת היא שחוץ ממזג אוויר קריר, אך גם שמשי, של חודש דצמבר, החיים פה במוסול לגמרי כרגיל", סיפר קנטלי למצלמה.

03/01/15

22:32, סוריה: לוחמי ארגון ג'בהת אל-נוסרה, המסונף לאל-קאעדה, ניהלו חילופי אש עם פעילי חיזבאללה וחיילים מצבא אסד באזורי הררי בגבול לבנון-סוריה. שלושה פעילי חיזבאללה, חמישה חיילים סורים ויותר מ-15 לוחמי ג'בהת אל-נוסרה נהרגו בקרבות. כך דיווחו גורמי ביטחון סורים ולבנונים.

22:27, לבנון: לבנון מתכננת להקשות על אזרחים סורים שרוצים להיכנס לשטחה במטרה להתמודד עם זרם הפליטים שמגיע מהשכנה מוכת האלימות. החל מיום שני הרשויות בלבנון ידרשו מסורים שיבקשו להיכנס למדינה לציין את משך הישארותם ואת הסיבה למעבר הגבול. האזרחים הסורים לא זקוקים לאשרות כניסה ללבנון וגורם במדינה הבהיר כי לא מתוכנן שינוי בעניין זה. אולם הניירת שהאזרחים מסוריה יצטרכו להציג בכניסה ללבנון יהיה זהה לזה שצריכים להציג אזרחים זרים ממדינות אחרות כדי להשיג ויזה ללבנון.

16:53, סעודיה: משלחת סעודית תבקר בבגדאד בשבועות הקרובים לקראת פתיחתה מחדש של שגרירות סעודיה בעיראק, לראשונה מזה 25 שנה. הפשרת היחסים בין הממשלה השיעית בבגדאד לממלכה הסונית הגדולה תחזק את הקואליציה האזורית נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). סעודיה סגרה את שגרירותה בעיראק בשנת 1990 לאחר שמנהיגה לשעבר, סדאם חוסיין, פלש לכווית. במהלך השנים האשימה סעודיה את עיראק בהתקרבות לאיראן השיעית, יריבתה הגדולה, ובעידוד אפליה נגד סונים במדינה.

16:41, איראן: איראן מכחישה את הדיווחים לפיהם היא הגיעה להסכם עם ארה"ב להעביר את האורניום המועשר שברשותה לרוסיה כחלק מהסכם הקבע על תוכנית הגרעין שלה עם שש המעצמות. דובר שר החוץ האיראני אמר לסוכנות הידיעות האיראנית אירנא כי "אין שום הסכם בשום נושא גרעיני". לדבריו, דיווחים כאלה מגיעים ממניעים פוליטיים ומטרתם ללכלך את האווירה בשיחות ולהקשות על ההגעה להסכם. סוכנות הידיעות האיראנית איסנא דיווחה מפי מקור יודע דבר אחר כי "נושא העברת האורניום לחו"ל הועלה בעבר, אך לא הגענו לשום הסכם בעניין זה".

14:08, עיראק: לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש) חטפו כ-170 אזרחים בצפון עיראק, משום ששרפו את דגל הארגון. עשרות ג'יהאדיסטים כיתרו את הכפרים א-שעג'רה וקריב מערבית למחוז כירכוכ, ריכזו כ-170 מהתושבים, ולקחו אותם ב-30 כלי רכב. "החטופים נלקחו לעיירה סמוכה, שם מפעיל ארגון המדינה האיסלאמית בית משפט ובית כלא", אמר גורם ביטחון רשמי. ארגון המדינה האיסלאמית משתמש לעתים קרובות בשיטות של כליאות ואף הוצאות המוניות להורג.

13:36, לוב: אזרח לובי החשוד בתכנון פיגועי אל-קאעדה בשגרירויות ארצות הברית באפריקה ב-1998, מת היום בבית חולים בניו יורק, ימים לפני פתיחת המשפט נגדו, כך מסר עורך דינו. נאזי עבדול חמד אל-רוקאי, בן 50 במותו, היה ידוע גם כאבו אנאס אל-ליבי. הוא סבל מסרטן כבד במצב מתקדם ומת ביום שישי לאחר שחלה הידרדרות משמעותית במצבו.

משפטו של אל-ליבי, מומחה מחשבים, אמור היה להתחיל ב-12 בינואר. לאחר שנתפס בשנת 2013 על ידי חיילי ארה"ב על העיר טריפולי, אל-ליבי הואשם בקשירת קשר לביצוע רצח, וכפר בהאשמות נגדו. בשנת 2000 הגיש נגדו בית משפט אמריקאי כתב אישום על שהשתתף בהפצצות על שגרירויות ארה"ב בקניה וטנזניה, בהן נהרגו 224 בני אדם. פרס של חמישה מיליון דולר הוצע בעבר על ראשו.

12:29, איראן: גורמים דיפלומטיים אומרים כי איראן וארצות הברית סיכמו באופן טנטטיבי כי טהראן תעביר לרוסיה חלק גדול מהחומר שבידה שיכול לשמש ליצירת נשק גרעיני. עוד נמסר כי בשיחות הגרעין שהתקיימו בחודש דצמבר שורטטו לראשונה קווים מנחים להסכמה פוטנציאלית בסוגיות שעדיין שנויות במחלוקת בין איראן ומעצמות המערב. יחד עם זאת, ישנן עדיין מחלוקות שיעמדו במרכז סבב השיחות הבא שיחל ב-15 בינואר בז'נבה.

02/01/15

12:40, אפגניסטאן: ממשלת אפגניסטאן שלחה צוות למחוז הדרומי חלמנד, כדי לחקור את מותם של לפחות 28 בני אדם – רובם נשים וילדים – בתקרית בה ירו חיילים ירי ארטילריה לעבר מסיבת חתונה. לדברי דובר שר הפנים, המשלחת יוצאת מקאבול אחרי שחקריה ראשונית העלתה שחיילים ירו על בית בו התקיימה חתונה, משני כיוונים שונים, ביום רביעי. התקרית אירעה באחד המחוזות בהם נלחמים הממשלה וכוחות הטליבאן.

01/01/15

18:23, סוריה: ארגון אופוזיציה סורי חדש בשם "סוריה אל-וואטאן", הקשור למטיף הדתי מועז אל-חאטיב, הודיע כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, יהיה חייב לפרוש מתפקידו במסגרת כל פתרון פוליטי למלחמת האזרחים במדינה. הודעת הארגון פורסמה לנוכח מאמציה של רוסיה לכנס ועידה בנוגע לעתיד סוריה בחודש הבא במוסקבה.

אל-חאטיב הוא אחד מבכירי האופוזיציה הסורית בארבע השנים האחרונות והאימאם לשעבר של מסגד האומיי בדמשק. אסד דחה בעבר את קריאותיו של אל-חאטיב ודמויות אחרות באופוזיציה הסורית ובמדינות המערב להתפטר. לפי שעה לא ידועים פרטים על ארגון "סוריה אל-וואטאן", העומדים בראשו וכמה פעילים יש לו.

17:49, סעודיה: עיאד מאדאני, מזכ"ל הארגון האיסלאמי לשיתוף פעולה (OIC), המייצג את 57 המדינות המוסלמיות, צפוי לבקר במסגד אל-אקצה ב-5 בינואר. תהיה זו הפעם הראשונה שמזכ"ל הארגון מבקר במזרח ירושלים ובהר הבית. על הביקור הוחלט בתום פגישה שקיים מאדאני ברמאללה עם הנשיא הפלסטיני אבו-מאזן. במאי אמר מאדאני כי הוא קורא למוסלמים בכל העולם לבקר באל-אקצה "כדי לקבע את מעמד המסגד באמונתם".

16:54, טורקיה: גבר חמוש נעצר סמוך לארמון שבו נמצא משרדו של ראש ממשלת טורקיה באיסטנבול. כלי תקשורת בטורקיה מסרו כי לפני שנעצר הספיק האיש להשליך רימון שלא התפוצץ. ברשותו של האיש נמצא נשק אוטומטי ופצצה מאולתרת נוספת.

15:33, סוריה: 76,021 בני אדם נהרגו בסוריה בשל הלחימה העזה בין משטר אסד למיליציות חמושות וארגוני טרור קיצוניים בשנת 2014. כמחצית מההרוגים הינם אזרחים. כך דיווח ארגון סורי לזכויות אדם. האו"ם העריך בחודש אוגוסט כי מאז תחילת מלחמת האזרחים במדינה, בשנת 2011, נהרגו 191 אלף בני אדם, אולם פעילי זכויות אדם טענו כי המספר גבוה הרבה יותר.

14:11, לבנון: סוכנות הידיעות הלבנונית דיווחה כי ראש הממשלה לשעבר, עומר כראמי, מת ממחלה בגיל 80. הוא מת בבית חולים בביירות, שם טופל מאז שמצבו הוחמר. קראמי כיהן כראש הממשלה בין השנים 1990-1992 ונאלץ להתפטר בעקבות נפילת הלירה הלבנונית. בהמשך נבחר לתפקיד שוב וכיהן במשך שנה אחת בין 2004-2005, אז הוא נאלץ להתפטר שוב בעקבות ההתנקשות בחייו של רפיק אל-חרירי.

13:58, בחריין: משרד החוץ האמריקאי הביע דאגה רבה ממעצרו של מנהיג האופוזיציה הבחרייני, שיח' עלי סלמאן, והזהיר כי המעצר עלול להגביר את המתיחות בממלכה. שיח' עלי סלמאן נעצר ביום ראשון לאחר שהוביל הפגנת מחאה נגד הבחירות שהתקיימו בחודש נובמבר, מהן הוחרמה מפלגתו. "מפלגות אופוזיציה שמבקרות את הממשלה בשקט, הן חיוניות בחברות ובמדינות פלורליסטיות. אנו מודאגים שפעולות מסוג אלו רק יציתו את השטח", נאמר בהודעת ארה"ב.

12:40, איטליה: סרטון וידיאו שהתפרסם היום ברשת מביא אות חיים ראשון משתי צעירות איטלקיות, עובדות סיוע, שנעלמו לפני חצי שנה בסוריה. השתיים, ואנסה מארזולו בת 21 וגרטה ראמלי בת 20, מופיעות בסרטון בלבוש איסלאמי שחור. "אנחנו מתחננות לממשלה שלנו ולמתווכיה להחזיר אותנו הביתה לפני חג המולד", אומרת ראמלי באנגלית עם מבטא איטלקי כבד. "אנחנו נמצאות בסכנה גדולה ועלולים להרוג אותנו", מוסיפה הצעירה בלי ליישר עיניים למצלמה. שירותי המודיעין של איטליה אישרו כי הסרטון מהימן.

שתי האיטלקיות נעלמו ממתחם מגוריהן בחאלב ב-31 ביולי, ימים ספורים אחרי הגעתן לסוריה ומאז לא נודע מה עלה בגורלן. על פי דיווחים בתקשורת האיטלקית, השתיים נחטפו בידי ארגון מורדים, שאינו דאעש, ככל הנראה ג'בהת אל-נוסרה, וכבר נמכרו פעמיים. הסרטון צולם ככל הנראה לפני כשבועיים.

31/12/14

21:40, איטליה: כמעט אלף מהגרים מאפריקה וממדינות המזרח התיכון חולצו מספינת מטען שנקלעה למצוקה במים הטריטוריאליים של יוון. ארגון הצלב האדום הבינלאומי מסר כי צוות הספינה Blue Sky M, הנושאת דגל מולדובה, נטש את הספינה והותיר את המהגרים על הסיפון. על פי הערכות, אנשי הצוות הם עוסקים בסחר בבני אדם. נסיבות היעלמות הצוות אינם ברורות.

משמר החופים של איטליה השתלט על הספינה והביא אותה לנמל גליפולי. המהגרים, ברובים כורדים וסורים, נלקחו לבתי מחסה ומעונות מקלט. 35 מהם אושפזו עקב היפותרמיה.

18:16, בוסניה: לבית משפט בסרייבו הוגש כתב אישום נגד אזרח בוסניה שגייס צעירים בוסנים לשורות המדינה האיסלאמית בסוריה ובעיראק. בילאל בוסניץ', חבר הקהילה הסלפית בבוסניה, מואשם בכך שעודד התגייסות לארגון הג'יהאדיסטי בכנסים ובסרטוני יוטיוב. בוסניץ' נעצר בחודש ספטמבר. על פי הערכות, בסוריה ובעיראק שוהים כ-150 בוסנים.

17:00, סעודיה: שלטונות סעודיה ערפו את ראשו של גבר פקיסטאני שהורשע בהברחת כמויות גדולות של הירואין לממלכה. בכך עלה מספר המוצאים להורג השנה בסעודיה ל-83 על פי מעקב סוכנות הידיעות אי-פי. רוב ההוצאות להורג נוגעות לאסירים שהורשעו בהברחת סמים.

לפי ארגון זכויות האדם "אמנסטי", בשנים 2012-2013 הוצאו להורג בסעודיה 79 בכל שנה. בשנים 2010-2011 הוצאו להורג 82 בני אדם מדי שנה. המובילות בעולם בהוצאות להורג נכון ל-2013 הן: איראן, עיראק, סעודיה וארה"ב. יצויין כי לא קיימים נתונים מדויקים בנוגע למספר ההוצאות להורג בסין.

15:59, עיראק: המיליציות הכורדיות שולטות בכ-70% משטח העיירה קובאני שעל גבול סוריה-טורקיה. ארגון לזכויות אדם העוקב אחר הנעשה בסוריה ממקום מושבו בבריטניה דיווח כי בשבועות האחרונים הצליחו המיליציות הכורדיות לרשום הישגים בעיקר בשכונות הדרומיות של העיירה. הלחימה בקובאני נמשכת יותר משלושה חודשים.

13:17, תימן: מחבל מתאבד הרג לפחות 33 בני אדם ופצע נוספים בפיגוע בעיר איב במרכז תימן, כך דיווחה סוכנות הידיעות הגרמנית ד–פ–א. גורמים מקומיים מסרו כי מחבל מתאבד פוצץ עצמו בתוך קהל של מורדים שיעים מארגון חות'ים בעיר. המפגע פוצץ חגורת נפץ בתוך מרכז תרבות היכול להכיל עד 400 בני אדם, ובו חגגו המורדים את הולדתו של הנביא מוחמד. אמבולנסים נמצאים בדרכם למקום על מנת לפנות את הנפגעים

ארגון החות'ים נוכח ברוב חלקי תימן מאז הצליח להשתלט על הבירה צנעא בחודש ספטמבר האחרון. התרחבות הארגון הכעיסה שבטים סונים מקומיים והפכה אותו למטרה ללוחמי אל-קאעדה, אך אף ארגון לא נטל אחריות על הפיגע עד כה. לאירוע עד כה.

12:45, איראן: סבב שיחות הגרעין הבא בין איראן ושש מעצמות המערב יפתח ב–15 בינואר בז'נבה, שווייץ. השיחות, בהן יקחו חלק בריטניה, סין, צרפת, רוסיה, גרמניה וארצות הברית, יתקיימו במתכונת בילטרלית ובקבוצות גדולות, כך מסרה דוברת משרד החוץ האיראנית מרזיה אפחאם. הדוברת הוסיפה כי מטרת השיחות היא להגיע להסכם פוליטי עד חודש מארס, והסכם כולל עד חודש יולי, זאת על מנת לפתור סכסוך בן 12 שנים סביב נושא הגרעין.

סבב השיחות הקודם שנערך בחודש שעבר נכשל לאחר שהמשתתפות לא הצליחו להגיע להסכם. מדינות המערב דורשות שאיראן תצמצם את תוכנית העשרת האורניום שלה ככל האפשר, בעוד איראן מעוניינת בהסרת הסנקציות הכלכליות המוטלות עליה.

11:55, תוניסיה: אל-באג'י קאיד א-סבסי, העומד בראש מפלגת "קול למען תוניסיה" החילונית הושבע לתפקידו כנשיא. מוקדם יותר החודש זכה א-סבסי, בן 88, ב-55.68% מהקולות בבחירות שנערכו לנשיאות ובכך הביס את מונסף מרזוקי, הנשיא הזמני שייצג את המחנה האיסלאמי. א–סבסי הושבע לתפקידו בטקסט שנערך בבניין הפרלמנט, היכן שמפלגתו מחזיקה ברוב המושבים.

הבחירות שנערכו החודש סימלו עבור תוניסיה את השלמת המעבר לדמוקרטיה, תהליך שהחל עם הדחתו של הנשיא לשעבר זין אל-עבדין בן עלי. בכך הפכה תוניסיה, המקום בו פרץ האביב הערבי, למדינה הערבית היחידה שהצליחה להחליף את השלטון הטוטליטרי שלה בשלטון דמוקרטי.

30/12/14

18:36, עיראק:
 תשעה קברי אחים של עיראקים יזידים התגלו בעיר סינג'אר בצפון מערב עיראק, דיווחה סוכנות הידיעות הגרמנית ד–פ–א. כוחות כורדיים גילו את הקברים ובהם בני המיעוט היזידי, שעל פי החשד הוצאו להורג על ידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). "הקברים מכילים שאריות של קורבנות יזידים שנהרגו על ידי טרוריסטים מדאעש", הוסיף קהיירי בוזנאי, האחראי על ענייני יזידים בחלקה העיראקי של כורדיסטאן.

15:44, רוסיה: משרד החוץ הרוסי מסר כי אם ארה"ב תעמיק את הסנקציות הכלכליות על מוסקבה השבוע, הדבר עלול לפגוע בשיתוף הפעולה של רוסיה בסוגיית הגרעין האיראני ובנוגע למשבר בסוריה.

15:00, לוב: מחבל מתאבד פוצץ מכונית ממולכדת סמוך לבית המלון שמשמש את ממשלת לוב הזמנית לישיבותיה בעיר טוברוק שבמזרח המדינה. שלושה מחוקקים נפצעו מהפיצוץ שהתרחש בחנייה, סמוך לאולם הדיונים.

ממשלתו של עבדאללה אל-טיני נאלצה להימלט מטריפולי מזרחה, אחרי שבירת לוב נכבשה על ידי מיליציה איסלאמית בשם "השחר הלובי". המיליציה הקימה פרלמנט וממשל משלה, אך זה אינו זוכה להכרה בינלאומית. גם בחודש שעבר התרחש פיגוע סמוך למקום מושב הממשלה הזמנית בטוברוק.

14:47, טורקיה: מועצת השופטים והתובעים העליונה, הגוף המשפטי העליון בטורקיה, השעתה את ארבעת התובעים שהורו על פתיחת החקירה נגד מקורביו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן. החקירה, שהפכה לגלויה בדצמבר שעבר והובילה להתפטרות שלושה שרים, גרמה "למסע טיהור" מצד ארדואן במגזר הציבורי הטורקי. בין היתר פוטרו או הועברו מתפקידם אלפי שוטרים, מאות שופטים וגורמים נוספים במערכת אכיפת החוק.

ארדואן הכריז מספר רב של פעמים לאורך השנה האחרונה כי החקירה נגד גל הטיהורים והמעצרים נעשה כחלק מהמלחמה ב"מדינה העמוקה" בטורקיה ונגד מה שהגדיר, "החתירה הבלתי פוסקת" של תנועת היזמט, בראשות המטיף הדתי פתוללה גולן, להפילו.

13:14, כוויית: בית משפט בכוויית גזר ארבע שנות מאסר על בלוגר פוליטי שהורשע בהעלבת בית המלוכה הסעודי בתקשורת. סלאח אל-סעיד האשים בראיון טלוויזיוני את סעודיה בכך שהיא מציעה נשק וכסף למורדים הסורים ומבקשת להרוס את המדינה.

12:09, מצרים: ראש הקהילה היהודית במצרים, מגדה הארון, גינתה את החלטת בית המשפט המינהלי באלכסנדריה לאסור על ההילולה השנתית בקבר יעקב אבו-חצירא, וכינתה אותה "לא חוקתית". "החוקה המצרית קובעת כי לשלוש הדתות המונותאיסטיות יש זכות לקיים מנהגים דתיים", אמרה הארון לעיתון "אל-מסרי אל-יום".

בנוסף לאיסור על קיום ההילולה ביטל בית המשפט את סיווגו של קבר אבו-חצירא "אתר מורשת מצרית". ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה שהגישו תושבים באוזר הקבר נגד העירוב בין גברים ונשים וצריכת האלכוהול בימי העלייה לרגל. יעקב אבו-חצירא, מגדולי רבני מרוקו, הוא סבו של ישראל אבו-חצירא, "הבאבא סאלי", והוא קבור מצפון לקהיר.

09:37, טורקיה: הרשויות בטורקיה פרסמו תקנות חדשות המבטיחות בפעם הראשונה את מעמדם המשפטי של יותר מ-1.6 מיליון פליטים סורים השוהים במדינה. התקנות מבהירות ומרחיבות את זכויותיהם של הפליטים, המתערים במהירות בתוך החברה הטורקית.

בשבועות האחרונים החלו הפליטים הסורים לקבל תעודות זהות זמניות שיאפשרו להם גישה לשירותי חינוך ובריאות. עם זאת, התקנות לא מעניקות לסורים מעמד מלא של פליטים, דבר שהיה מאפשר להם גם הטבות בדיור, בשירותי הרווחה ועוד. בטורקיה שוהים כמחצית מהסורים שנמלטו אל מחוץ לארצם בעקבות מלחמת האזרחים.

29/12/14

20:14, עיראק: כוחות הביטחון העיראקיים וחמושים תומכי הממשלה כבשו אזורים נרחבים בעיירה דוליא שבצפון בגדאד מידי לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). כוחות הביטחון העיראקיים פתחו אתמול במתקפה על מעוזי דאעש בעיר ובכך אפשרו היום ללוחמי מיליציה שתומכת בממשלה בבגדאד ולכוחות הצבא והמשטרה לפרוץ את המצור של לוחמי דאעש על העיירה.

18:29, בחריין: מהומות פרצו בבחריין בין המשטרה לתומכי האופוזיציה בעקבות מעצרו של מנהיג מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר במדינה, שייח עלי סלמן, בחשד להתססה. סלמן, בן 49, עומד בראש מפלגת אל-וואפאק השיעית. השוטרים ירו גז מדמיע כדי לפזר את המפגינים בכמה אזורים, אולם האופוזיציה טענה כי ישנם כמה פצועים מירי של כדורי ציד, שנורו על ידי כוחות הביטחון.

18:08, עיראק וסוריה: הקואליציה נגד דאעש בהובלת ארה"ב ביצעה 18 תקיפות נגד יעדי הארגון, בהן 12 בסוריה ושש בעיראק. התקיפות בסוריה בוצעו סמוך לעיירה קובאני ובמחוז א-רקה. בעיראק התקיפות בוצעו סמוך למוסול, בסינג'אר ובאסד, שבצפון המדינה.

18:04, פקיסטאן: בית משפט בפקיסטאן השעה את מעצרו של אחד ממתכנני מתקפת הטרור במומבאי, זכיאור רחמן לקי, מפקד בארגון הטרור לשכר א-טייבה, עד לסיום המשפט בעניינו. לקי נעצר בשנת 2009 והואשם בתכנון המתקפה הרצחנית, בה נהרגו 166 בני אדם ב-2008.

14:49, מצרים: בית משפט מינהלי באלכסנדרה אסר על קיום חגיגות העלייה לרגל לקברו של יעקב אבו-חצירא. מאות עולים מדי שנה לקברו של הרב שמצפון לקהיר מישראל וממרוקו. העלייה לרגל החלה אחרי חתימת הסכם השלום עם מצרים ב-1979.

בנוסף, ביטל בית המשפט את סיווגו של קבר אבו-חצירא "מוניומנט מצרי". ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה שהגישו תושבים נגד העירוב בין גברים ונשים ונגד צריכת האלכוהול בימי העלייה לרגל. יעקב אבו-חצירא, מגדולי רבני מרוקו, הוא סבו של ישראל אבו-חצירה, "הבאבא סלי".

12:01, ארה"ב: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר בראיון לרשת הרדיו האמריקאית אן-פי-אר כי איראן "יכולה להפוך למעצמה אזורית מצליחה", אם תקבל הסכם ארוך טווח שירסן את תוכנית הגרעין שלה.

"יש להם הזדמנות להתפייס עם העולם", אמר אובמה בראיון שהוקלט ב-18 בדצמבר וישודר השבוע. "אם הם יעשו זאת, הכישרון המדהים, המשאבים והתחכום שנמצא באיראן יסייעו לה להפוך למעצמה אזורית מצליחה שגם מצייתת לנורמות הבינלאומיות ולחוק הבינלאומי וזה יהיה טוב לכולם". אובמה הוסיף כי הוא מכיר בכך שלאיראן יש "צורכי הגנה לגיטימיים" כתוצאה מהמלחמה הקשה עם עיראק בשנות השמונים, אך האשים את טהראן ב"הרפתקנות", בתמיכה חיזבאללה ובאיומים כלפי ישראל.

10:44, לוב: חיל האוויר הלובי הפציץ עמדות של מיליציות בעיר מיסרטה בפעם הראשונה בסבב האלימות הנוכחי במדינה. ההפצצות החלו עם פקיעתו של אולטימטום בן 72 שהציב הצבא למיליציות שתקפו בימים האחרונים את נמלי הנפט של סירט וראס לאנוף. בהתקפה על תחנת כוח בסירט נהרגו לפחות 19 בני אדם.

09:50, בחריין: מנהיג מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר בבחריין, שייח עלי סלמן, נעצר ותושאל במשרד הפנים בחשד להתססה. סלמן, בן 49, עומד בראש מפלגת אל-וואפאק השיעית. עימותים בין מפגינים לבין שוטרים פרצו סמוך לביתו של סלמן עם היוודע דבר מעצרו.

08:18, סעודיה: גורמים בממשלת סעודיה אמרו כי אין בכוונתם לבצע הפחתות שכר ותגמולים במגזר הציבורי על מנת להתמודד עם ההפסדים שנגרמו כתוצאה מצניחת מחירי הנפט. על פי הערכות, סעודיה ספגה נזקים בסך 39 מיליארד דולר כתוצאה מהירידה במחירי הנפט.

28/12/14

23:52, סוריה: ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הרג 1,878 בני אדם בסוריה בששת החודשים האחרונים, רובם אזרחים, מסר המרכז הסורי לזכויות אדם. בנוסף הרג ארגון המדינה האיסלאמית בחודשיים האחרונים 120 מחבריו שלו, מרביתם מתנדבים זרים שביקשו לשוב לארצם. על פי דיווח ארגון זכויות האדם, הצליח ארגון המדינה האיסלאמית להשתלט על חלקים נרחבים של סוריה ועיראק.

18:24, עיראק: מפקד בכיר במשמרות המהפכה האיראניים נהרג מירי צלף בעיר סאמרא במרכז עיראק, דיווחו היום כלי תקשורת עיראניים. הגנרל חאמד טאקאבי נורה בעת שאימן חיילים עיראקים ולוחמי מיליציות שיעיות הלוחמים נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). על פי הדיווח מספר צלפים התחבאו מאחורי מעביר חשמלי ופתחו באש על הגנרל, הרגוהו ופצעו מספר בני אדם נוספים.

מספר לא ידוע של יועצים ולוחמים איראנים מגינים על אתרי קדושה שיעיים מהתקפות ג'יהאדיסטים סונים בסוריה ובעיראק. מוקדם יותר השנה שלחה איראן תגבורת לעיראק לעזור להדוף מתקפה על בגדד על ידי לוחמי המדינה האיסלאמית.

13:35, טורקיה: שלושה בני אדם נהרגו בעימותים בין קבוצות כורדיות יריבות בדרום-מזרח טורקיה. העימותים פרצו אתמול בעיר סיזרה הסמוכה לגבול עם סוריה, בין צעירים מארגון הקשור למפלגת הפועלים הטורקית (פ-ק-ק), שפעילותה אינה חוקית בטורקיה, לבין תומכי מפלגה כורדית איסלאמיסטית. באוקטובר, נהרגו 35 בני אדם כשכורדים הפגינו בכמה ערים בדרום-מזרח טורקיה בשל מה שהגדירו כסירוב הממשלה לסייע לכורדים הלוחמים בארגון המדינה האיסלאמית בעיירה קובאני שמעבר לגבול בסוריה. המהומות לוו בעימותים קשים בין תומכי הפ-ק-ק לכורדים האיסלאמיסטים.

27/12/14

17:26, עיראק וסוריה: הקואליציה נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בהובלת ארה"ב תקפה 12 פעמים יעדים של הארגון הקיצוני בעיראק ובסוריה. שש מהתקיפות בוצעו סמוך לעיירה קובאני בגבול עם טורקיה. שש תקיפות נוספות בוצעו בעיראק נגד מטרות של דאעש בצפון המדינה, בין השאר במוסול, בפאלוג'ה, בבאג'י, באל-אסד ובאל-קאים.

17:08, מצרים: בית משפט במצרים הקל בעונשם של שמונה גברים שהורשעו ב"התהוללות" לאחר שהשתתפו בחתונה של בני זוג מאותו מין, משלוש שנות מאסר לשנת מאסר אחת. הרשעת השמונה התבססה על סרטון וידיאו שפורסם באינטרנט והראה שני גברים מחליפים טבעות ומתחבקים בטקס נישואים שנערך על סירה בנהר הנילוס. החוקה במצרים אינה אוסרת במפורש על הומוסקסואליות ולכן השמונה הורשעו בהסתה להתהוללות, האסורה על פי חוק.

16:40, סומליה: גורם מודיעיני בסומליה אמר כי מנהיג בארגון הטרור א-שבאב הסגיר את עצמו בתחנת משטרה במחוז גדו שבדרום המדינה. על ראשו של המנהיג, זכריה איסמאעיל אחמד חרסי, שהסגיר את עצמו הוצע פרס בסך שלושה מיליון דולר. חרסי הוא אחד משמונת המפקדים הבכירים בארגון הטרור המבוקש בארה"ב.

15:19, סוריה: סוריה הודיעה כי היא מוכנה להשתתף ב"התייעצויות המוקדמות" שייערכו במוסקווה במטרה לחדש את שיחות השלום בשנה הבאה כדי לשים קץ למלחמת האזרחים במדינה. "סוריה מוכנה לקחת חלק בהתייעצויות המוקדמות כדי לממש את שאיפות העם הסורי ולמצוא פיתרון למשבר", דווח בטלוויזיה הממלכתית במדינה.

14:38, טורקיה: ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, קיים ביקור פתע באירוע של מפלגת השלטון בטורקיה. במהלך הביקור בירך משעל את מנהיגי טורקיה והביע את תקוותו כי ביחד הם ישחררו את פלסטין. "המשמעות של טורקיה חזקה היא פלסטין חזקה. בעזרת האל נשחרר שוב את פלסטין וירושלים", אמר משעל, לפי דיווח של סוכנות הידיעות הטורקית. הכנס השנתי של "מפלגת הצדק והפיתוח" התקיים בקוניה, שבדרום המדינה, ונכח בו, ראש ממשלת טורקיה, אהמט דבוטולו, שאף הציג את משעל.

14:18, איראן: צבא איראן פרס לראשונה "מל"ט מתאבד" במהלך תרגיל צבאי שנערך סמוך למצרי הורמוז בכניסה למפרץ הפרסי. מפקד חיל הרגלים בצבא איראן אמר לכלי תקשורת במדינה שהמל"ט, שמכונה יאסיר, הוא מעין "פצצה ניידת" והוא פותח כך שיוכל להיות בשימוש נגד מטרות קרקעיות, אוויריות וספינות.

10:15, מצרים: סוכנות הידיעות הממלכתית במצרים דיווחה כי שני חמושים אלמונים רכובים על אופנוע ירו למוות בשוטר ופצעו שוטר נוסף בקהיר. שני היורים החשודים נמלטו מהמקום. השוטרים עמדו בכניסה לבנק ואבטחו את המקום בעת שנורו. אף גורם לא נטל אחריות לתקיפה, אולם בעבר נטל אחריות על תקריות דומות ארגון הטרור אנסאר בית אל-מקדס, שנשבע לאחרונה אמונים לארגון המדינה האסלאמית (דאעש).

09:53, פקיסטאן: בית משפט בפקיסטאן הוציא צו מעצר לאימאם קיצוני מהמסגד האדום בבירה איסלאמבד, לאחר שסירב לגנות את מתקפת הטרור של ארגון טליבאן הפקיסטאני על בית הספר הצבאי בעיר פשאוור, בה נהרגו 148 בני אדם, בהם 133 תלמידים. לדברי האימאם, שמואשם גם באיום על מפגינים מחוץ למסגד, האישומים נגדו חסרי משמעות ועל הרשויות להתמקד באנשים שביצעו פשעים חמורים יותר.

09:41, מצרים: שוטרים בקהיר ירו למוות בשני פעילים קיצונים החברים בארגון הטרור אנסאר בית אל-מקדס הפועל בחצי האי סיני. כך הודיע משרד הפנים המצרי. הפעילים נורו למוות במחסום ביקורת של המשטרה בעיר ולפי ההודעה אחד מהם היה אחראי על פעולות הארגון באזור הבירה. ארגון אנסאר בית אל-מקדס נשבע לאחרונה אמונים לארגון המדינה האסלאמית (דאעש).

08:33, פקיסטאן: צבא פקיסטאן הודיע כי מטוסי קרב תקפו והרגו 23 חמושים כחלק ממבצע מתמשך של המדינה נגד ארגוני טרור קיצוניים, בהם הטליבאן, בגבול האפגאני. לפי הודעת הצבא התקיפות בוצעו בצפון חבל וזיריסטאן שבצפון מזרח המדינה. בתקיפה הושמדו כלי נשק ותחמושת וכן מנהרה תת קרקעית ששימשה את החמושים. לדברי הצבא, מאז תחילת המבצע בחודש יוני נהרגו יותר מ-1,200 חמושים בצפון וזיריסטאן.

26/12/14

19:02, טורקיה: נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר כי מדינות האיחוד האירופי מותחות ביקורת על ההידרדרות בחופש העיתונות במדינה בעוד שהן צריכות בכלל למצוא פיתרון למה שהוא כינה "הגידול באיסלאמופוביה ביבשת". בנאום שנשא היום אמר ארדואן כי טורקיה היא לא "השעיר לעזאזל של אירופה". "אנחנו לחלוטין לא נאפשר לאירופה להפנות אלינו אצבע מאשימה ולגעור בנו. במקום לבקר אותנו, על אירופה למצוא פיתרון לגידול בגזענות ולאיסלאמופוביה", אמר ארדואן.

18:52, סוריה ועיראק: הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב תקפה היום 31 יעדים של ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) בעיראק ובסוריה. מטוסי קרב ומפציצים פגעו ב-16 מטרות של הארגון הקיצוני בסוריה ועוד 15 תקיפות בוצעו נגד הארגון בעיראק. התקיפות בסוריה התמקדו סמוך לעיר קובאני שבצפון המדינה, שם הופצצו עמדות לחימה ומבנים אסטרטגיים. שתי יחידות גדולות של הארגון וארבע יחידות הפועלות טקטית בשטח הותקפו אף הן. בעיראק בוצעו התקיפות סמוך למוסול, סינג'אר, באג'י, כרכוכ ותל-עפר.

18:00, תוניסיה: ועדת הבחירות המרכזית של תוניסיה דחתה לשבוע הבא את פרסום התוצאות הרשמיות הסופיות בסבב השני בבחירות לנשיאות המדינה. זאת, לאחר שהתקבלו כמה ערעורים על התוצאות הראשוניות והמדינה נדרשה לענות עליהן. בבחירות ניצח אל-באג'י קאיד א-סבסי, מועמד המפלגה החילונית, את מונסיף מרזוקי, נשיא המדינה הזמני. "התוצאות הסופיות יפורסמו ביום שני לאחר שבית המשפט דחה רק היום את העתירות שהגישו שני אזרחים נגד התוצאות שפורסמו עד כה", אמר ראש הוועדה, שפיק סרסר. התוצאות היו אמורות להתפרסם היום.

14:10, טורקיה: נער בן 16 נעצר על ידי המשטרה באשמה שהעליב את נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן ושוחרר כיומיים לאחר מכן. כך דיווחו כלי תקשורת מקומיים. העיתון "הורייט" דיווח כי הנער, תלמיד תיכון, נעצר כבר ביום רביעי לאחר שנאם בהפגנת תלמידים ביום שלישי. בנאומו אמר הנער כי ארדואן הוא גנב ובעל ארמון לא חוקי, בהתייחס לפרשת השחיתות בממשלה והביקורת סביב ארמון הנשיאות החדש והמפואר שבנה ארדואן מכספי ציבור. ראש הממשלה, אהמט דבוטאולו הגן על החלטת המשטרה לעצור את הנער משום ש"שיש להפגין כבוד כלפי מוסד הנשיאות". היום שחרר בית המשפט את הנער לאחר שעשרות עורכי דין הציעו לשמש כסניגורו בהתנדבות. הנער היה עלול להישלח לארבע שנות מאסר משום שהעלבת הנשיא אסורה על פי חוק.

13:20, סוריה: לפחות 45 אזרחים נהרגו ו-175 נפצעו בהפצצה של צבא אסד בעיר אל-באב בצפון מזרח חלב. בעיר שולטים חמושי ארגון המדינה האסלאמית (דאעש). כך דיווחו תושבים וארגונים לזכויות אדם במדינה. מסוקים ומטוסים השליכו פצצות על אזורי תעשייה ומגורים בעיר. כלי התקשורת הממלכתיים במדינה לא דיווחו על התקיפות בעיר אל-באב בה גרים כמאה אלף בני אדם ושמשמשת כיעד לתקיפות של הקואליציה נגד הארגון הקיצוני. ב-72 השעות האחרונות נהרגו 110 אזרחים ביותר מ-470 תקיפות אוויריות נגד יעדי מורדים ברחבי המדינה.

11:25, פקיסטאן: גורם רשמי במחוז חייבר הסמוך לגבול פקיסטאן-אפגניסטאן הודיע כי כוחות ביטחון פקיסטאניים הרגו את אחד החשודים בתכנון מתקפת הטרור על בית הספר הצבאי בפשאוור. הכוחות פשטו על בית באזור וניהלו חילופי אש במשך שעה עם חמושים, במהלכם נהרגו מפקד בכיר בטליבאן בשם סדאם וכמה מעמיתיו. מלבד הסיוע בתכנון המתקפה הרצחנית בפשאוור, היה סדאם מעורב גם בתקיפות נגד רופאים וצוותים רפואיים שחיסנו ילדים נגד מחלת הפוליו במדינה.

בנוסף, לפחות שבעה חמושים נהרגו בתקיפת מל"ט אמריקאי בחבל וזיריסטאן שבצפון פקיסטאן. גורמי מודיעין רשמיים במדינה מסרו כי בתקיפה נפגעו שני מבנים בהם שהו החמושים, חלקם מארגון הטליבאן והיתר חמושים מהתנועה האסלאמית של אוזבקיסטאן, בת בריתם של אל-קאעדה והטליבאן.

10:30, מצרים: קצין וחייל מצרים נהרגו אמש בפיצוץ מטען צד מדרום לאל-עריש שבחצי האי סיני. השניים נסעו ברכב צבאי כשהמטען הופעל סמוך אליהם. כך דיווחו גורמים רשמיים במדינה. חייל נוסף נפצע בתקרית. צבא מצרים פתח מאז הדחתו של הנשיא לשעבר מוחמד מורסי במבצע למיגור ארגונים חמושים קיצוניים בחצי האי.

25/12/14

14:17, סעודיה: הטיפול בשתי נשים סעודיות שנעצרו לפני כחודש על כך שנהגו ברכב הועבר לבית משפט העוסק בטרור. זאת, עקב הודעות שפרסמו השתיים ברשתות חברתיות. עורכי הדין של השתיים ערערו על ההחלטה לבית משפט בריאד. שתי העצורות הן לוג'יאן אל-חתלול בת ה-25 ומייסה אל-עמודי בת ה-33. הן לא הואשמו כלל בהפרת חוקי התעבורה אלא על כך שהביעו את דעתן ברשת.

13:40, סוריה: לפחות 100 בני אדם נהרגו או נפצעו בשורה של הפצצות אוויריות שביצע צבא סוריה בעיירות הסמוכות לחאלב. ההפצצות התמקדו בעיירות אל-באב וקאבסין שמצפון-מזרח לחאלב, הנשלטות על ידי ארגון המדינה האיסלאמית

12:18, פקיסטאן: ראש ממשלת פקיסטאן, נוואז שריף, הודיע על הקמתם של בתי דין מיוחדים בהם יתקיימו ההליכים המשפטיים נגד לפחות 500 אנשי טליבאן המוחזקים במעצר. צבא פקיסטאן יפקח על ההליכים המשפטיים. "מתקפת הטרור של טליבאן בבית הספר בפשוואר היכתה את האומה בהלם. לא נאפשר לדם ילדינו להישפך לשווא", אמר שריף בנאום טלוויזיוני.

הקמת בית הדיון המיוחדים הוא המהלך הבעייתי ביותר מבחינה חוקתית שעליו הורה שריף במסגרת תקנות חדשות למלחמה בטרור בפקיסטאן. לא נמסרו פרטים נוספים כיצד יוקמו בתי המשפט וכיצד יפעלו עד לשינוי החקיקה, תהליך שצפוי להימשך כשנתיים.

11:08, מאוריטניה: בפעם הראשונה מאז קיבלה את עצמאותה ב-1960, פסק בית משפט במאוריטניה כי יש להוציא להורג גבר מוסלמי שהורשע בכפירה ובהעלבת הדת. מוחמד שייח אולד מוחמד, כבן 30, התעלף בת שהאזין לפסק דינו אתמול בבית המשפט בעיר נוואדיבו שבצפון המדינה.

על אף שההלכה האיסלאמית היא החוק במאוריטניה, השימוש בענישה קשה נדיר בה מאוד מאז שנות השמונים. ההוצאה האחרונה למוות התרחשה ב-1987. כך או כך, עונש המוות היה נהוג רק במקרים של רצח וטרור ולא היה נהוג, לפחות עד עכשיו, למקרים של כפירה.

10:47, הוותיקאן: האפיפיור פרנסיסקוס טלפן לרגל חג המולד לפליטים עיראקים נוצרים שנמלטו מבתיהם לעיר הכורדית ארביל. פרנסיסקוס ניסה לעודד את הפליטים, קרא להם לשמור על נחישות וציין כי הם קרובים אל לבו.

התקדמות לוחמי המדינה האיסלאמית בצפון עיראק ובמערבה גרמה לבני מיעוטים רבים, ובהם נוצרים, להימלט מבתיהם מחשש שהג'יהאדיסטים יעשו בהם שפטים. האפיפיור צפוי להתייחס לעניין גם בדרשה שיישא היום לרגל חג המולד.

08:08, איראן: צבא איראן פתח הבוקר בתרגיל גדול סמוך למצרי הורמוז. מפקד הכוחות הקרקעיים, הגנרל אחמד רזה פורדסטאן, אמר לטלוויזיה הממלכתית כי התמרונים נועדו "להעביר ידע לדור הצעיר של החיילים האיראניים". התרגיל צפוי להימשך כשבוע, וגם משמרות המהפכה צפויים לקחת בו חלק.

24/12/14

22:45, ארה"ב: צבא ארה"ב פרסם הודעה שבה הוא דוחה את טענת ארגון המדינה האיסלאמית, לפיה המטוס הירדני מדגם אף-16 שנפל היום בשמי סוריה הופל על ידי הג'יהאדיסטים. ממטה פיקוד מרכז של הצבא האמריקאי (סנטקו"ם) נמסר כי "הראיות מוכיחות בבירור שהמדינה האיסלאמית לא הפילה את המטוס". מנגד, דיווחה סוכנות הידיעות הגרמנית ד־פ־א כי עדים לאירוע ראו שלוחמי דאעש השתמשו בטיל קרקע־אוויר מסוג קוברה נגד המטוס. "מי שהיה בסביבה שמע בום חזק וראה כדור כתום פוגע במטוס, שמיד החל צולל בלהבות אל הקרקע".

הטייס הירדני מועז אל-קאססבה שנתפס סמוך לעיר א-ראקה נלקח בשבי הג'יהאדיסטים. הצבא הירדני אישר כי אחד מהטייסים של חיל האוויר המלכותי נשבה במהלך תקיפות של הקואליציה נגד המדינה האיסלאמית ואמר כי הארגון "אחראי לביטחונו".

21:52, עיראק: 43 לוחמי מיליציה הנאמנה לממשלת עיראק נהרגו בפיגוע התאבדות שביצע לוחם ארגון המדינה האיסלאמית סמוך לבגדאד. הפיגוע אירע בעת שלוחמי מיליציה בשם "התעוררות" התקבצו במחסום צבאי בעיירה מאדאיין שמדרום לבירה העיראקית. 61 מהלוחמים נפצעו.

19:14, איראן: שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, קרא למעצמות לרסן את דרישותיהן בנוגע להגבלת הפעילות הגרעינית במסגרת המשא ומתן להסדר קבע. זריף הוסיף בדברים שהתפרסמו בעיתונות האיראנית כי הסכם בין טהראן לבין המעצמות נמצא "בטווח השגה". סבב השיחות הבא בסוגיית הגרעין האיראני צפוי להתקיים בחודש הבא.

"אני משוכנע שהסכם קבע נמצא בטווח השגה, אבל אנחנו נתנגד בתקיפות לכל ניסיון דרישה משפילה ולא לגיטימית. מטרתנו היא להגיע להסכם ארוך טווח שמבטיח את זכותינו לתוכנית גרעינית למטרות שלום בתמורה להסרת כל הסנקציות".

15:47, עיראק: אחד ממייסדי מפלגת הכורדים PKK  ואחד המפקדים הבכירים של הארגון בשטח, כמיל בייק, אמר בראיון לעיתון גרדיאן הבריטי כי על עיראק להישאר מאוחדת במטרה להכניע את הג'היאדיסטים מארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). לדבריו, יהיה זה מסוכן מאוד אם המדינה תתפצל. עד הוא הוסיף כי קהילות הסונים, השיעים והכורדים חייבות לעבוד בשיתוף פעולה זו עם זו כדי להילחם באיום הקיצונים, אחרת הם רק ירוויחו מכך.

12:44, קטאר: במהלך שנת 2014 נהרג בכל יומיים פועל נפאלי אחד במהלך העבודות על בניית המבנה שייארח את משחקי המונדיאל בשנת 2022 בקטאר. הנתון הזה מתפרסם לאחר שקטאר הבטיחה לשפר את תנאי הפועלים שעובדים בתחומה. העיתון הבריטי גרדיאן הוסיף כי אם יילקחו בחשבון גם מספר הפועלים שנהרגו בקטאר שהגיעו ממדינות אחרות כמו הודו, סרי לנקה ובנגלדש, מספר המתים עלול להיות יותר מאחד ליום.

גורמים רשמיים בנפאל דיווחו כי בין ינואר לאמצע נובמבר השנה נהרגו 157 עובדים נפאלים בקטאר, חלקם מבעיות בריאותיות וחלקן מתאונות עבודה, אולם גורמים אחרים טעו כי מספר הנפאלים שנהרגו גבוה אף יותר ועומד על 188.

10:43, סוריה: מטוס קרב התרסק במחוז א-רקה שבמזרח סוריה, אזור שנשלט בידי לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). כך דיווח ארגון מקומי במדינה. סיבת ההתרסקות וכן זהות המטוס עדיין לא ברורים. בסי-אן-אן דווח כי ארגון סורי לזכויות אדם דיווח כי מי שהפיל את המטוס היו לוחמי דאעש וכי גורל הטייס לא ידוע. סוכנות הידיעות אי-אף-פי דיווחה כי המדינה האיסלאמית טוענת שלכדה את הטייס וכי הוא ירדני. >>> לידיעה המלאה

בחודש ספטמבר אישר הפנטגון כי בתקיפת כמה מטרות של ארגון המדינה האיסלאמית בסוריה, בעיקר באזור א-ראקה בצפון המדינה, השתתפו לצד ארה"ב ירדן, סעודיה, בחריין, איחוד הנסיכויות וקטאר. ירדן אישרה אז כי חיל האוויר שלה "השמיד מספר עמדות השייכות לקבוצות טרור המבקשות לבצע מעשי טרור בירדן", אך נמנעה מלציין במפורש כי חיל האוויר הירדני הפציץ בסוריה.

09:53, סוריה: בתקיפות ארה"ב והקואליציה נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה בשלושת החודשים האחרונים נהרגו יותר מאלף ג'יהאדיסטים, רובם לוחמי הארגון הקיצוני. "לפחות 1,171 בני אדם נהרגו בתקיפות של מדינות ערב והקואליציה הבינלאומית, בהם 1,119 לוחמי דאעש וג'בהת אל-נוסרה", אמר ארגון סורי לזכויות אדם. 52 ההרוגים האחרים הם אזרחים.

08:03, איראן: אמיר חקמטי, חייל אמריקאי לשעבר שעצור באיראן, החליט להשהות את שביתת הרעב עליה הודיע בשבוע שעבר, לאחר שהרשויות הממשלתיות במדינה הסכימו לבחון מחדש את התיק בעניינו. כך הודיעה משפחתו. חקמאטי, בן 31 שלח מכתב לנשיא ארה"ב ברק אובמה, יחד עם הודעתו על שביתת הרעב שפתח, וביקש שלא ישכח ממנו במהלך המשא ומתן עם איראן על תוכנית הגרעין שלה.

23/12/14

14:49, אלג'יריה: כוחות מיוחדים של צבא אלג'יריה הרגו את מפקד המיליציה שחטפה וערפה את ראשו של התייר הצרפתי ארווה גורדל בחודש ספטמבר. משרד ההגנה באלג'יר מסר כי עבד אל-מאלק גורי, הידוע גם בכינוי חאלד אבו סולימאן, נהרג אחרי שנפל למארב 50 קילומטרים ממזרח לבירה האלג'יראית.

גורי הוא בוגר המרד האיסלאמיסטי העקוב מדם שליווה את אלג'יריה לאורך שנות התשעים ובכיר לשעבר בארגון אל-קאעדה במאגרב. הוא עמד בראש מיליציה ששמה "לוחמי החליפות", שנשבעה אמונים לארגון המדינה האיסלאמית לפני כשלושה חודשים. גורדל נחטף בעת שטייל באזור הררי ממזרח לאלג'יר. הוא נרצח בגין "מעורבותה הצבאית של צרפת בלחימה בעיראק".

12:00, סוריה: מכון האו"ם לאימון ולמחקר פרסם צילומי לוויין מהם ניתן לראות כי לפחות 290 אתרים בסוריה, המוגדרים על ידי ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם (אונסק"ו) כאתרי מורשת עולמית, ניזוקו כתוצאה ממלחמת האזרחים שמשתוללת במדינה זה יותר משלוש שנים וחצי.

מנתוני המכון עולה כי 24 אתרים נהרסו כליל, 104 אתרים ספגו נזקים כבדים, 85 אתרים ספגו נזקים קלים ו-77 אתרים לא נפגעו או ספגו פגיעות זניחות. בין האתרים שנפגעו: הערים העתיקות של חאלב ודמשק, העיר המקראית תדמור, והטירה הצלבנית קראק דה שבלייה.

10:55, קטאר: רשת אל-ג'זירה הודיעה כי היא סוגרת באופן זמני את ערוץ הטלוויזיה הייעודי שלה במצרים המואשם בכך שהוא מוטה לטובת תנועת "האחים המוסלמים". הודעת הערוץ התפרסמה על רקע ההתחממות ביחסי קטאר-מצרים בתיווכה של סעודיה. לפי העיתון א-שרק אל-אווסאט" בעתיד הקרוב צפויה אף להתקיים פגישה בין נשיא מצרים לבין אמיר קטאר.

בהודעת אל-ג'זירה נאמר כי ערוץ "מובאשר מיסר" לא ישוב לאוויר כערוץ עצמאי אלא ימוזג לתוך ערוץ אחר וימותג מחדש תחת השם "אל-ג'זירה מובאשר אל-עלאם". שלושה מעיתונאי אל-ג'זירה במצרים, ובהם האוסרלי פיטר גרסט, נשפטו לשבע שנות מאסר אחרי שהורשעו בתמיכה באחים המוסלמים.

09:24, מצרים: חמושים איסלאמיים פוצצו הבוקר צינור גז סמוך לאל-עריש שבחצי האי סיני - כך דיווחו גורמי ביטחון מצריים רשמיים. ארגון הטרור "אנסאר בית אל-מקדאס" לקח אחריות למעשה. סוכנות הידיעות הממלכתית המצרית דיווחה כי בעקבות הפיצוץ והדליקה שפרצה במקום, עצרה חברת הגז הלאומית המצרית את הזרמת הגז באזור והכבישים המובילים לצינור נסגרו.

08:49, טורקיה: נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, כינה את המאמצים לפקח על הילודה בארצו "בגידה" וציין כי אמצעי מניעה עלולים לגרום "להתייבשות של דור שלם". ארדואן אמר את הדברים בתחילת השבוע בחתונת בנו של איש העסקים מוסטפא כפרי, אחד מאנשיו הקרובים ביותר. את הטקס עצמו קיים ראש העיר איסטנבול קאדיר טופבאס.

בדברים שנשא בחתונה אמר ארדואן לחתן ולכלה כי השימוש באמצעי מניעה הוא בגידה בשאיפה של טורקיה להפוך את עצמה לאומה משגשגת עם שכבת צעירים מתרחבת. "אחד או שניים (ילדים) לא מספיקים. כדי לחזק את האומה אנחנו צריכים אוכלוסיה צעירה ודינמית יותר. הם (יריבי ארדואן) מעורבים במשך שנים בבגידה הקשורה לפיקוח על ילודה ומבקשים לייבש דור שלם. הקמת שושלות חשובה מאוד כלכלית ורוחנית", אמר.

08:27, סוריה: ארגון הבריאות העולמי (WHO) הודיע כי שלטונות סוריה הסכימו לאפשר הכנסת תרופות וציוד רפואי נוסף לאזורים הנשלטים על ידי האופוזיציה בחאלב ובשני אזורים הנשלטים על ידי האופוזיציה בדמשק ובסביבתה.

22/12/12

16:41, פקיסטאן: שלטונות פקיסטאן הודיעו כי בכוונתן להוציא להורג 500 טרוריסטים שהורשעו בפעילות במסגרת הטליבאן, בתגובה למתקפת הטרור בבית הספר בפשוואר שבה נהרגו 148 בני אדם, רובם תלמידים. מלשכתו של ראש הממשלה, נוואז שריף, נמסר כי ההוצאות להורג ייחלו בעוד שלושה שבועות. "לא יהיו רחמים כלפי אלה שהרגו את ילדינו, אזרחנו וחיילנו", מסר דוברו של שריף.

שישה טרוריסטים מורשעים כבר הוצאו להורג בימים האחרונים בתגובה למתקפה הטרור בפשוואר. אתמול הודיע משרד הפנים באיסלאמבד על מעצרם של כמה חשודים במעורבות במתקפה, הקשה ביותר שידעה פקיסטאן מאז ומעולם.

13:13, מצרים: חמישה פעילי טרור השייכים לארגון "אנסאר בית אל-מקדאס" נהרגו על כוחות הביטחון המצריים במהלך פשיטה שבוצעה אתמול בצפון סיני. שניים מההרוגים הם מבוקשים בגין מעורבותם בפיגועים שאירעו במצרים. במקום שבו בוצעה הפשיטה נמצא גם מצבור אמצעי לחימה גדול ומכונית עמוסה חומרי נפץ.

10:03, פקיסטאן: שלטונות פקיסטאן הוציאו להורג ארבעה אסירים נוספים שהורשעו בטרור, במסגרת "פעולות התגמול" שלה בעקבות מתקפת הטרור שביצע הטליבאן על בית ספר בעיר פשוואר בשבוע שעבר. בהתקפה נרצחו 148 בני אדם, רבים מהם תלמידים.

ארבעת המוצאים להורג הורשעו ב-2003 במזימה להתנקש בחייו של נשיא פקיסטאן דאז, הגנרל פרבז מושארף, באמצעות מכוניות תופת. בשבוע שעבר הוצאו להורג שני אסירים נוספים. הוצאתם של השישה להורג מסיימת תקופה של שש שנים בהן נמנעה פקיסטאן באופן לא רשמי מהוצאות להורג.

08:51, סוריה: לפחות 20 ג'יהאדיסטים נהרגו בניסיון כושל, שני במספר, של ארגון המדינה האיסלאמית להשתלט על בסיס חיל האוויר הסורי בעיר דיר א-זור שבמזרח המדינה. בסיס האווירי בדיר א-זור הוא האחרון שנותר בידי צברא סוריה במחוזות הגובלים בעיראק.

בתוך כך שיבח מנהיג הכורדים בעיראק, מסעוד ברזאני, את לוחמי הפשמרגה במאבקם בג'יהאדיסטים ואת המבצע המוצלח לכיבוש העיר סינג'אר. לדבריו, פתיחתם של שני כבישים באזור סינג'אר תסייע כעת בהטלת מצור על מוסול, שנפלה בידי המדינה האיסלאמית בחודש יוני.

01:30, סוריה: כלי תקשורת בסוריה דיווחו כי כלי טיס בלתי מאוייש (כטב"ם) ישראלי מסוג "רוכב שמיים" נפל במחוז קוניטרה, הסמוך לגבול עם ישראל. בדיווח של סוכנות הידיעות הסורית הממשלתית נאמר כי הכטב"ם טס מעל הכפר חאדר כאשר הופל או התרסק. בצה"ל הגיבו לדיווחים ואמרו כי "לא מוכרת להם הפלה של כטב"ם מסוג 'רוכב שמיים' כפי שדווח". בתחילת החודש טענו בסוריה כי כוחות חיל האוויר הישראלי הפציצו שתי מטרות צבאיות סמוך לדמשק.

21/12/14

21:04, עיראק: הלוחמים הכורדים הצליחו להגיע לעיר סינג'אר בעיראק, שבחודשים האחרונים נמצאת תחת שליטת המדינה האיסלאמית. במקום מתנהלים קרבות בין לוחמי הפשמרגה לאנשי דאעש. הקרב על סינג'אר וסביבתה הפך למוקד האחרון במאמץ להשתלטות מחדש על שטחים שנפלו לידי דאעש בעת מתקפתם בקיץ במהלכה כבשו חלקים נרחבים מצפון עיראק.

בשבוע שעבר, פתחו לוחמי הפשמרגה הכורדים במבצע להחזרת סינג'אר. עד כה הם הצליחו לפלס דרך גישה להר סינג'אר, הצופה על העיר. המעבר הזה אפשר לכמה מאלפי היזדים שעדיין כלואים על ההר מאז אוגוסט, להימלט ממנו.

היום הודיעו לוחמי הפשמרגה כי הצליחו להתקדם לעיר עצמה. קולות נפץ ויריות נשמעו מתוך העיר, שם מפציצה הקואליציה בהנהגת ארצות הברית מהאוויר. "אנחנו נלחמים בתוך סינג'אר", סיפר אחד הלוחמים מבית חולים מאולתר על ההר, בו נמצאים כעת כ-20 לוחמים כורדים פצועים.

13:14, איחוד הנסיכויות: שר הנפט של סעודיה שלל את ההאשמות לפיהן המדינה מורידה את מכירי הנפט במדינה כדי לפגוע בכלכלת שכנותיה. השר, עלי נאימי, אמר בפסגת הנפט שהתקיימה באיחוד הנסיכויות כי "הדבר הטוב ביותר לכולם זה לאפשר את המוצר הטוב ביותר". התבטאותו נועדה להרגיע את מעצמות הנפט השכנות לסעודיה שטענו לאחרונה כי היא פועלת להוריד את מחירי הנפט בולם וכך גם מאלצת אותן להוריד את המחירים כדי להזיק להן.

13:04, ירדן: ירדן הוציאה להורג 11 אסירים שהורשעו ברצח, לראשונה מזה שמונה שנים שבהן נדחו כל ההוצאות להורג במדינה. כך דיווחה סוכנות הידיעות איי-אף-פי. דובר משרד הפנים הודיע כי האסירים הורשעו בכמה מקרים שונים, נתלו מוקדם בבוקר. הוא לא הסביר מדוע הוחלט לחדש את ההוצאות להורג, אך לאחרונה אמר שר הפנים, חוסיין מג'אלי, כי הציבור הירדני זועם בעקבות עלייה במספר הפשעים במדינה וקושר אותה לכך שגזרי דין מוות לא מיושמים.

12:55, מצרים: מצרים פתחה את מעבר רפיח לכניסת תושבים מרצועת עזה לראשונה מזה חודשיים. כך דיווחו גורמים פלסטיניים ומצריים רשמיים. המעבר נסגר ב-25 באוקטובר לאחר שחמושים איסלאמיסטים בסיני הרגו 33 אנשי כוחות הביטחון באחד מפעולות הטרור הקשות שבוצעו בחצי האי מאז הדחתו של נשיא מצרים מוחמד מורסי. מאז ההדחה נפתח מעבר רפיח רק פעמיים כדי לאפשר לאלפי פלסטינים מהרצועה להיכנס למצרים או לחזור לעזה.

00:17, מצרים: כוחות הביטחון המצריים עצרו כ-10,000 חמושים, פורעי חוק וחשודים נוספים במתקפות אלימות במהלך השנה האחרונה. כך דיווח משרד הפנים המצרי. בהודעת המשרד נאמר כי העצורים ניסו לחבל בהתפתחותה של מצרים. זו אחת הפעמים הבודדות שמצרים מתייחסת למספר העצורים שנעצרו במבצע רחב היקף נגד איסלאמיסטים ומבקרי משטר. עם זאת, מספר העצורים עליו הכריזה מצרים אינו כולל את מספר האנשים שהושמו מאחורי הסורגים מאז הדחתו של מוחמד מורסי ביולי 2013. גורמי ביטחון מעריכים כי מספרם של אלה חוצה את ה-20 אלף.

21/12/14

16:25, סוריה: לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הוציאו להורג 100 מהלוחמים הזרים של הארגון שניסו לברוח מבסיסם בעיר א-רקה שבסוריה בחזרה למדינותיהם. כך דיווח העיתון פיננשייל טיימס. אחד הפעילים שמתנגד גם למשטר אסד וגם לארגון דאעש סיפר כי הוא "היה עד ל-100 הוצאות להורג" של לוחמים זרים. לוחמי הארגון בא-רקה אמרו כי דאעש הקים משטרה פנימית במטרה להשתלט על לוחמים שלא ממלאים את חובותיהם. העיתון דיווח כי הארגון פשט על עשרות בתים של לוחמים ורבים מהם נעצרו.

15:05, טורקיה: בית משפט הוציא צו מעצר לאיש הדת המשפיע פתהוללה גולן, החי בגלות מרצון בפנסילבניה. גולן, בן 73, היה בעבר בעל ברית של ראש הממשלה ארדואן, אך הפך ליריבו. ממשלתו של ארדואן מאשימה את תנועתו של גולן בתכנון ניסיון הפיכה. לפי הטענות, תומכיו של גולן במשטרה ובמערכת המשפט נמצאים מאחורי האשמות בשחיתות נגד שרים בכירים ובני משפחתו של ארדואן. לפי הערכות, צו המעצר יוביל להגשת בקשה להסגרתו של גולן, אולם לא סביר כי ארה"ב תעשה זאת.

19/12/14

18:00, עיראק: לוחמים כורדים בצפון המדינה השיגו את ניצחונם הגדול ביותר עד כה על מורדי המדינה האיסלאמית, כשהצליחו לדבריהם לשבור את המצור על הר סינג'אר, שם נצורים מאז אוגוסט אלפי יזידים ועקורים נוספים. המבצע נגד כוחות המדינה האיסלאמית על ההר החלה ביום רביעי, עם 45 תקיפות אוויריות של מטוסי ארה"ב והקואליציה הבינלאומית – סבב ההפצצות הכבד ביותר עד כה.

במקביל על הקרקע, כ-8,000 לוחמי פשמרגה כורדים פתחו במתקפות משתי חזיתות, שלדבריהם הצליחו לפתוח מסדרון רחב המאפשר לבני המיעוט היזידי ולאחרים לעזוב. מסרור ברזני,  ראש המועצה הביטחונית של כורדיסטאן העיראקית, אמר כי הכוחות התקדמו מהעיר זומאר – אותה כבשו הכורדים מחדש באוקטובר – לעבר הר סינג'אר, במטרה להציל את היזידים שנותרו לכודים שם. "זה היה מבצע גדול מאוד, ולמרבה המזל הוא הסתיים בהצלחה רבה", אמר. לדברי הכורדים, זוהי המתקפה הגדולה ביותר שהתבצעה עד כה נגד המדינה האיסלאמית. אולם מטרתה היתה מוגבלת לשבירת המצור על ההר - מטרה שהושגה לדבריהם בתוך פחות מיומיים.

11:37, פקיסטאן:  חיילים פקיסטאנים הרגו 32 מורדים במארב בעמק הסמוך לגבול אפגניסטאן, כך מסר היום הצבא, ו-27 מורדים בעימותים נוספים, ארבעה ימים לאחר שלוחמי הטליבאן הרגו 141 ילדים ומורים בבית ספר צבאי בפשאוואר. המארב התרחש במהלך הלילה במעבר קייבר שבעמק טירה, בצפון-מערב המדינה, באחר הנתיבים המרכזיים להברחת כלי נשק ולוחמים בין שתי המדינות. הצבא מנהל מתקפה נגד הטליבאן הפקיסטאני בקייבר וכן באזור צפון וזיריסטאן, הנמצא גם בסמוך לגבול האפגני.

18/12/18

23:52, ארה"ב: ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי, אמר לעיתון "וול סטריט ג'ורנל" כי ההפצצות האוויריות בעיראק ובסוריה גרמו למותם של כמה בכירים בארגון המדינה האיסלאמית. דמפסי הוסיף כי מטרת ההפצצות היא לשבש את קוי האספקה והמימון של הארגון הג'יהאדיסטי ולמנוע ממנו לצאת להתקפות.

גורמים בפנטגון אמרו כי בין 3 בדצמבר ל-9 בדצמבר חוסלו עבד אל-באסט, ראש מערך המשימות של המדינה האיסלאמית בעיראק, וחאג'י מועטז, עוזרו של מנהיג הארגון אבו-באקר אל-בגדאדי. חודש לפני כן חוסל רדוואן טאלב, מושל העיר מוסול מטעם המדינה האיסלאמית.

20:22, גרמניה: שירותי המודיעין של גרמניה עצרו שלושה גברים בחשד שריגלו אחרי מהגרים טורקים עבור שירותי המודיעין של טורקיה. שניים נעצרו בנמל התעופה של פרנקפורט והשלישי נעצר בדירה במדינת המחוז נורדריין-וסטפאליה. לא נמסרו פרטים נוספים.

באוגוסט זימנה טורקיה את השגריר הגרמני באנקרה בכדי לקבל הסברים על כתבה  שפורסמה בעיתונות הגרמנית לפיה שירותי הביון של גרמניה הגדירו את טורקיה כיעד לאיסוף מודיעין. בברלין סירבו לאשר את פרטי הדיווח.

15:38, איראן: הטלוויזיה הממלכתית באיראן דיווחה כי הצבא יערוך תרגיל גדול סמוך למצרי הורמוז שבמפרץ הפרסי בשבוע הבא ויימשך כשבוע. התרגיל יתפרס על שטח של כשני מיליון מטר מרובע ויכלול את חיל הים האיראני, חיל האוויר, יחידות קרקע ויחידות העילית של משמרות המהפכה. כמו כן בתרגיל ישולב ניסוי בכלי נשק חדשים.

13:33, טורקיה: עורך ראשי בעיתון זמאן, אחד העיתונים הנפוצים בטורקיה, הואשם בבית המשפט ב"הקמת קבוצת טרור חמושה" והתובעים מבקשים לגזור עליו עונש מאסר. כך דיווחה סוכנות הידיעות דוגאן. אכרם דומאנלי הוא אחד מתוך 28 אנשים שנעצרו בסוף השבוע במאמץ של הממשלה לבלום את כלי התקשורת שתומכים בפתחוללה גולן, יריבו הפוליטי של נשיא המדינה, רג'פ טייפ ארדואן.

12:20, סוריה: ארגון סורי לזכויות אדם דיווח כי קיים חשש לחייהם של לפחות 1,000 בני אדם בכפר סורי עליו השתלטו לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש). החשש עולה לאחר שאתמול התגלו למעלה מ-230 גופות בקבר אחים במחוז דיר א-זור הנמצא במזרח סוריה. על פי החשד, אלו הן גופות בני שבט אל-שעיטאת שנהרגו על ידי הארגון. "יש עדיין 1,000 נעדרים משבט אל-שעיטאת. אנחנו מעריכים כי הם הוצאו להורג על ידי הארגון, כאשר הוא נכנס לכפר אל-קשקייה במהלך הקיץ", אמר הארגון.

17/12/14

15:34, צרפת: שר הפנים הצרפתי, ברנאר קאזנב, אמר כי המדינה סיכלה חמישה פיגועים ופירקה 13 רשתות טרור שקשורות לקיצונים בסוריה, אך מספר הצעירים שעזבו כדי להצטרף ללחימה לצד ארגוני טרור הוכפל בשנה האחרונה. לדבריו, רוב הצעירים האירופאים שמגויסים לסייע למוסלמים הקיצונים בסוריה ובעיראק הם צרפתים ובכירי הביטחון בצרפת חוששים שהם יחזרו מאומנים וחדורי קרב ויבצעו התקפות במדינה. קאזנב ציין כי 1200 מאזרחי המדינה עזבו לסוריה, בהם 400 שעדיין נמצאים שם ו-200 שבדרכם לאזור. הוא לא פירט על הפיגועים, שסוכלו לדבריו מאז אוגוסט 2013, אך אמר שמי שעמד מאחוריהם הם חוזרים טריים מסוריה וכאלה שעדיין לא עזבו את המדינה.

12:30, איראןשישה ארגונים בינלאומיים לזכויות אדם חתמו על עצומה שהוגשה לאו"ם בדרישה להקפיא את הסיוע שהארגון מעניק לאיראן בטיפול בהתמכרויות לסמים עד שטהראן לא תבטל את גזר דין מוות נגד עברייני סמים. העצומה שנחתמה בשבוע שעבר ופורסמה היום מבקשת לבטל את הסיוע שניתן למדינה משום הפער בין מה שאיראן אומרת לבין מה שעושה מערכת המשפט שלה. איראן היא המדינה שמוציאה הכי הרבה אסירים להורג, מלבד סין, ובשנה שעברה הוצאו להורג בין 500 ל-625 אסירים, לפחות מחציתם הורשעו בסחר בסמים.

12:20, תימן: סוכנות הידיעות הרשמית של תימן הודיעה כי מורדים שיעים ששולטים בבירה צנעא תקפו את בניין מערכת העיתון הממלכתי של המדינה וגרשו את העורך הראשי. משרד ההסברה אמר כי מטה העיתון "אל-תורה" נפרץ כדי לאפשר לתוקפים להשתלט על עריכת העיתון. הוא כינה את ההתקפה "הפרה בוטה וחמורה של חופש העיתונות". עם זאת המשרד האשים את המורדים השיעים החותים כמי שעומדים מאחורי התקיפה. גורמים רשמיים במערכת העיתון אמרו כי חמושים פשטו על המבנה והוציאו מתוכו את העורך הראשי לאחר שהוא הואשם בשחיתות.

10:25, עיראק: לפחות 150 נשים, שסירבו להינשא ללוחמים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הוצאו להורג במחוז אנבאר שבמערב עיראק כך דיווחה סוכנות הידיעות הטורקית אנאדולו לפי הודעה של הממשלה בבגדאד. על פי ההודעה: "לפחות 150 נשים, חלקן בהיריון, הוצאו להורג בהוראת פעיל בשם אבו אנאס אל-ליבי, לאחר שהן סירבו להינשא למורדים, משפחות רבות אולצו לעזוב את המקום לאחר שהארגון איים על חייהם". בעקבות זאת ילדים רבים נהרגו לאחר שמשפחותיהם ננטשו במדבר.

09:30, אפגניסטאן: מל"ט אמריקאי תקף במזרח אפגניסטאן והרג ארבעה פעילים מארגון הטליבאן הפקיסטני ושבעה חמושים נוספים. מושל המחוז שרזד שבמזרח המדינה אמר כי המל"ט שיגר טילים נגד משאית שבה נסעו 11 פעילים וכולם נהרגו. התקיפה בוצעה על רקע מתקפת הטרור הרצחנית על בית ספר פקיסטאני במחוז פשאוור אתמול, עליה לקח אחריות ארגון הטליבאן הפקיסטני.

16/12/14

18:58, תימן: לפחות 25 בני אדם, בהם 15 תלמידות בית ספר, נהרגו בפיגוע כפול במרכז תימן. על פי הדיווחים, מכונית תופת התפוצצה במחסום ביקורת המאויש על ידי מורדים שיעיים מדרום לבירה צנעא, בזמן שאוטובוס שהסיע תלמידות בית ספר חלף באזור. מכונית תופת נוספת התפוצצה מספר דקות לאחר מכן בסמוך לביתו של מנהיג מליציה מקומי.

מלבד תלמידות בית הספר, מרבית ההרוגים הינם אנשי המיליציה השיעית חות'ים. האזור בו התרחש הפיגוע נחשב למעוז של ארגון אל-קאעדה בחצי האי ערב, אשר נלחמים בחות'ים מאז אנשי המיליציה השתלטו על הבירה צנעא בחודש ספטמבר.

14:43, טורקיה: 35 אוהדים של קבוצת הכדורגל הטורקית בשיקטאש מועמדים למשפט בגין מזימה שרקמו להפיל את הנשיא רג'פ טייפ ארדואן בשנה שעברה. אוהדי בשיקטאש לקחו חלק פעיל בהפגנות שהתקיימו בפארק גזי באיסטנבול בקיץ שעבר נגד תוכניות פיתוח עירוניות. המחאה התפשטה לערים אחרות והובילה להעמדתם של מאות לדין בגין ניסיון הפיכה.

12:27, איראן: סגן שר החוץ האיראני, עבאס אראקצ'י, אמר כי שיחות הגרעין בין ארצו לבין ארה"ב התחדשו "באווירה טובה", למרות הפערים בסוגיות מפתח. דיפלומטים משתי המדינות קיימו אתמול בז'נבה סבב דיונים שאמור לסלול את הדרך לפגיעה שבה ישתתפו נציגי יתר חמש המעצמות. הדיונים נמשכו במשך יותר משש שעות.

12:16, ספרד: בפעילות משותפת של משטרת ספרד ומשטרת מרוקו נעצרה קבוצה של שבעה פעילי טרור שעסקו בגיוס נשים לג'יהאד והיו אמורות להישלח לעיראק ולסוריה. ארבע נשים, בהן קטינה, נעצרו בברצלונה ובמובלעות סאוטה ומלייה. בשנים האחרונות נעצרו בשתי המובלעות עשרות חשודים בפעילות טרור.

11:01, סוריה: ארגון זכויות אדם סורי שמושבו בבריטניה מסר כי כמאה חיילים סורים ו-80 לוחמים איסלאמיים נהרגו בקרבות  עימותים שהתנהלו בימים האחרונים במחוז אידליב ובמהלכם נכבש בסיס חשוב בשם וואדי דייף, הנמצא סמוך לכביש חאלב-דמשק.

בסיס וואדי דייף נמצא כעת בידי אנשי ג'בהת א-נוסרה. בנוסף השתלטו האיסלאמיסטים על מחסומי דרכים באזור וואדי דייר וסמוך לבסיס חמדייה. שני הבסיסים היו יעד להתקפות חוזרות ונשנות מאז 2012.

לעדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ