שר החוץ של טורקיה: האירועים במצרים הם הפיכה צבאית

טורקיה גינתה את חילופי השלטון, ונשיא ארה"ב ברק אובמה אמר כי ישקול את המשך הסיוע הכספי למצרים; נשיא סוריה אסד בירך על הפלת מורסי

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שעות לאחר הכרזת צבא מצרים על הדחתו של הנשיא מוחמד מורסי, קרא נשיא ארצות הברית ברק אובמה לצבא לשוב לשלטון לדמוקרטי בהקדם האפשרי. בהצהרה כתובה, מסר הנשיא כי הוא מודאג מפעולות הצבא להפלת ממשלתו של מורסי והשעיית החוקה. טורקיה תקפה בחריפות את חילופי השלטון במצרים, וכינתה אותם "הפיכה צבאית".

אובמה אמר כי בעקבות ההתפתחויות, תיערך בחינה מחודשת של הסיוע הכלכלי שארה"ב מעניקה למצרים. לפי חוקי ארה"ב, על הממשלה להשעות את הסיוע לכל אומה שמנהיגה מודח בהפיכה. וושינגטון מעניקה מדי שנה למצרים סיוע צבאי וכלכלי בסך 1.5 מיליארד דולר.

"אני קורא לצבא המצרי לפעול במהרה ובאחריות להחזרת הסמכות לממשלה שתיבחר בתהליך דמוקרטי וגלוי, ולהימנע ממעצרים שרירותיים של מורסי ותומכיו", אמר אובמה. לדבריו, ארה"ב אינה נוקטת עמדה בסכסוך, אך מביעה את תמיכתה בדמוקרטיה ובשמירה על שלטון החוק.

אובמה הוסיף כי על כל הצדדים להשמיע את דעתם, כל עוד הדבר נעשה בהפגנות לא אלימות, והדגיש כי יש להימנע מאלימות. "שום מעבר לדמוקרטיה לא נעשה ללא קושי, אך בסופו של דבר עליו להישמע לרצון העם. העם המצרי דורש והוא ראוי לממשלה אמינה, כשירה וייצוגית. הברית ארוכת השנים בין ארצות הברית ומצרים מבוססת על אינטרסים וערכים משותפים, ואנו נמשיך לעבוד עם העם המצרי כדי להבטיח שהמעבר של מצרים לדמוקרטיה יצליח".

אובמה וצוותו הביטחוני בתדרוך על האירועים במצרים בבית הלבן, הלילהצילום: רויטרס

בשל המתיחות במצרים, הורה משרד החוץ של ארה"ב לכל הדיפלומטים האמריקאים במצרים שתפקידם אינו הכרחי לעזוב את המדינה. שעות קודם לכן, הדיחו הכוחות המזוינים של מצרים את מורסי, הנשיא הנבחר הראשון במדינה, לאחר שנה בתפקיד. הצבא מינה ממשלה אזרחית זמנית, השעה את החוקה וקרא לעריכת בחירות חדשות.

בנוסף לאובמה, מרבית מנהיגי מדינות המערב הגיבו לאירועים במצרים באופן מהוסס, וקראו לאיפוק ולהעברה שקטה של השליטה במדינה. עם זאת, בכמה מדינות במפרץ הפרסי ובסוריה בירכו על הפלתו של מורסי.

שר החוץ של טורקיה, אהמט דבוטולו, התבטא בחריפות נגד צבא מצרים ואמר כי התערבותו ה"לא מקובלת" בהפלת הנשיא מורסי מהווה "הפיכה צבאית". "ניתן להפסיק כהונה רק באמצעות בחירות, שמשמכן רצונו של העם. זה לא מקובל שממשלה שעלתה לשלטון בבחירות דמוקרטיות תודח באמצעים לא חוקיים ואף בהפיכה צבאית", אמר דבוטולו לכתבים".ויליאם הייג, שר החוץ של בריטניה, אמר כי "המצב מסוכן ואנחנו קוראים לכל הצדדים לנהוג באיפוק ולהימנע מאלימות. בריטניה לא תומכת בהתערבות צבאית כדרך לפתור את המחלוקות במערכת דמוקרטית. העם המצרי זכה בסיכוי לעתיד דמוקרטי במדינתו לפני שנתיים וחצי. אולם בהסתכלות קדימה, אנו קוראים לכל הפלגים להפגין מנהיגות וחזון, על מנת לחדש את המעבר של מצרים לדמוקרטיה".

בהודעה מטעם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון נמסר: "ברגעים אלה של מתח גבוה ואי ודאות עבור מצרים, מזכ"ל האו"ם חוזר על קריאתו לדיאלוג רגוע ולא אלים. במחאתם, המצרים הביעו תסכול עמוק ודאגות לגיטימיות. אולם במקביל, התערבות צבאית בענייניה של כל מדינה היא מדאיגה. לכן, הכרחי לחזק במהרה את המשטר האזרחי, בהתאם לכללי הדמוקרטיה".

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמרה כי היא "מפצירה בכל הצדדים לשוב במהרה לתהליך הדמוקרטי, לערוך בחירות חופשיות והוגנות לנשיאות ולפרלמנט ולאשר את החוקה, ולעשות זאת באופן כוללני שיאפשר את חידוש והשלמת המעבר לדמוקרטיה במדינה. אני מקווה כי המשטר החדש ידגיש את חשיבותן של הזכויות והחירויות הבסיסיות ושלטון החוק, וידאג כי הרשויות יפעלו בהתאם".

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הביע גם תמיכה בהפיכה במצרים, על אף מלחמת האזרחים המתחוללת במדינתו. "מה שמתרחש במצרים היא נפילתו של הגרסה הפוליטית לכאורה של האיסלאם. זהו גורלו של כל אדם המנסה להשתמש בדת למטרות פוליטיות או סיעתיות".

עבדאללה מלך סעודיה שיבח גם הוא את החלפת השלטון במצרים. "אנו מברכים את הנהגת מצרים בעת ההיסטורית הזו. אנו מתפללים לאלוהים שיסייע לכם לעמוד באחריות להגשמת המטרות של העם המצרי", מסר. שר החוץ של איחוד הנסיכויות הערביות,  עבדאללה בן-זאיד, הביע את ביטחונו בעם המצרי וביכולתו לעבור את הרגעים הקשים בהם נמצאת המדינה.

הפיכה במצרים - הסיקור המלא: מיהו איש המסתורין שמונה לנשיאות מצרים | חוזרים לנקודת ההתחלה של המהפכה | שמחה, שחרור ושיכרון בתחריר | ישראל עוד תתגעגע למורסי | עוד מפגש נפיץ בין דמוקרטיה מערבית לעולם הערבי | הפרשנים בטלוויזיה בישראל מסרבים להתרגש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ