מכה לארדואן |

בית המשפט בטורקיה ביטל את תוכניות הפיתוח בטקסים

השופטים הורו להפסיק את עבודות הפיתוח שהוציאו מאות אלפים לרחובות וקבעו כי הרשויות לא התייעצו עם התושבים לפני אישור התוכניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שבנם ארסו, ניו יורק טיימס

בית משפט באיסטנבול עצר את התוכנית לבנות בכיכר טקסים את פרויקט הבינוי שהצית את גל המחאה נגד הממשלה הטורקית בחודש שעבר. ארגונים של בעלי מקצוע המייצגים אדריכלים ומתכנני ערים ונוף טורקים הגישו תביעה בשנה שעברה נגד התוכניות של הממשלה.

בין היתר תכננו הרשויות להקים רחבה גדולה להולכי רגל בכיכר, לבנות כמה מנהרות תת-קרקעיות שיכוונו מחדש את התנועה ולהרוס את פארק גזי כדי לבנות במקום קניון. הפארק הוא "הריאה הירוקה" היחידה בלב רובע טקסים, מרכז קוסמופוליטי של חיי החברה של איסטנבול, וגם יעד תיירותי.

"פסיקת בית המשפט עוסקת בביטול כל התוכניות לעצב מחדש את כיכר טקסים", אמר ג'יאן אטאלאי, עורך דינם של התובעים. "המנהרות מתחת לכיכר, הרס פארק גזי – הכול נכלל בפסיקה הזו והיא ביטלה אותם". לדבריו, עיריית איסטנבול צפויה לערער על ההחלטה.

10 מתוך 10 |
1 מתוך 10 |
מפגין בטקסים יורה זיקוקי דינורצילום: אי-אף-פי
2 מתוך 10 |

אטאלאי סיפר כי השופטים פסקו נגד הפרויקט כבר ב-6 ביוני, בזמן שהמחאה החלה לצבור תאוצה. אולם, ההכרזה הרשמית של ההחלטה נדחתה עד לשבוע הנוכחי, עד שהושלמה כתיבת ההנמקה המשפטית מאחורי ההחלטה.

העיתון הורייט דיווח בין השאר כי עולה מהכרעת השופטים שתוכנית הפיתוח חסרה את תגובות תושבי האזור, ועדות ההגנה על נכסי הטבע והתרבות ורשויות הרובע. אנשי איכות הסביבה מתנגדים זמן רב לתוכנית של ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן להחליף את הפארק במבנה דמוי קסרקטין מהתקופה העותמאנית שיאכלס קניון.

זו התביעה השנייה שהוגשה נגד תוכניות הפיתוח של ארדואן. תביעה שהגיש ארגון גג אחר כדי להגן על פארק גזי באופן ספציפי השיגה בסוף מאי צו מניעה זמני לעבודות במקום, עד שיילמדו עובדות המקרה. עתה, לאחר ההחלטה בתביעה הראשונה, התייתרה התביעה המצומצמת יותר.

פינוי כיכר טקסיםצילום: אי-אף-פי

ב-28 במאי חלה התפנית בהפגנות הקטנות יחסית נגד תוכניות הממשלה לכיכר טקסים, בעקבות שימוש המשטרה בגז מדמיע ובתותחי מים כדי לפזר את המפגינים, שעד אז לא היו אלימים. בשבועות שלאחר מכן הגיעו עשרות אלפים לכיכר ויצאו לרחובות ביותר מ-70 ערים. ההפגנות נהפכו לביטוי רחב של כעס נגד תוכנית הפיתוח ונגד דרכי הפעולה של ארדואן וממשלתו.

ראש ממשלת טורקיה כינה את הפעילים "ארגון של שודדים ושל קושרי קשר" והאשים אותם בכך שארגונים בינלאומיים עומדים מאחוריהם, מתוך כוונה לחתור תחת ממשלתו. ארבעה בני אדם נהרגו במחאה בטורקיה וסך הכול 8,000 מפגינים נפצעו, 60 מהם קשה. 11 פצועים התעוורו בשל הגז המדמיע.

כשהגיעו ההפגנות לשיא כוחן באמצע החודש שעבר, קרא ארדואן לבית המשפט להכריע בתביעות שעמדו לפניו. הוא גם הציע לקיים הצבעה כללית על התוכנית לטקסים, גם אם השופטים יאשרו אותה. למרות ההצלחה המשפטית, פעילים סביבתיים עדיין חוששים מפני הנזק שנגרם מהעבודות שכבר החלו ומהעתיד שלהן. עגורנים כבר החלו בעבודות בפארק מאז פינתה המשטרה את הכיכר מהמפגינים ב-15 ביוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ