מפגן התמיכה במורסי: האחים המוסלמים מתקשים מול המציאות החדשה

עשרות אלפים התאספו להפגנת תמיכה בנשיא המודח לעומת מיליון ב-2011. הדרכים המובילות להפגנה מלאות בחיילים שזוכים באהבת הליברלים

שליח "הארץ" לקהיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנהיגי תנועת "האחים המוסלמים" קראו לתומכיהם אתמול (חמישי), לאורך כל היום, לצאת לרחובות להפגנות "יום הדחיה", כהתחלה של מחאה לא אלימה נגד ההפיכה הצבאית. אבל האחים המוסלמים הם תנועה מובסת. מי שנחשבו כתנועה המאורגנת ביותר במצרים מוצאים עצמם מתקשים אל מול המציאות החדשה, בה השלטון נלקח מהם ורוב הפעילים הבכירים מנסים להתחמק ממעצר.

המחנה המרכזי של האחים המוסלמים נמצא מחוץ לאוניברסיטת קהיר, המרוחקת כ-6 ק"מ מכיכר תחריר. הדרכים המובילות לשם מלאות בחיילים. נגמ"שים נוסעים הלוך ושוב בכבישים שמחוץ למחנה כדי לסמן לאנשי התנועה מה יקרה אם ינסו להפר את הסדר. נראה שהעם המצרי תומך בצבא. מוניות שירות עוצרות ליד החיילים ונשים יוצאות ומנשקות את קסדותיהם. כל תנועת נגמ"שׁ מלווה בצפירות תמיכה אגרסיביות. הצבא, מצדו, מחזיר אהבה לעם. בשמים טסים כבר יומיים מטוסי סילון המציירים ברקיע לבבות או את דגל מצרים. האנשים ברחוב מריעים לאות שמחה, בכל פעם כשציור כזה נוצר.

במחנה עצמו היו הבוקר כמה מאות אנשים בלבד. אף אחד לא מכר תמונות של מורסי. הרוב, פשוט שכבו מתחת לעצים בהמתנה לתפילת הצהריים. אחרים כתבו את שמו של מורסי בעזרת חול, כדי שייראה בתמונות הצלמים. נאסר גזי, מורה בבית ספר ופעיל ב"אחים", הסביר באנגלית צחה: "אנחנו המחנה של הדמוקרטיה, ובסך הכל רוצים את הנשיא שהעם בחר. לא ננקוט באלימות, כולנו מצרים. מפיצים נגדנו תעמולה שאנחנו אלימים אבל הצבא הוא אלים. עוצר את האנשים שלנו. אנחנו נשאר כאן ונפגין בכל מקום במצרים עד שיבטלו את ההפיכה הצבאית".

הפגנת תמיכה במוחמד מורסי סמוך לאוניברסיטת קהירצילום: רויטרס

לקראת התפילה, שהחלה ב-12 בצהריים החלו להגיע, לאט לאט, עוד ועוד תומכים והמחנה התמלא בכמה אלפים. הם יושבים מתחת לשמיים ואחד הצעירים הסתובב והשפריץ מים על ראשם. הנשים, מכוסות ניקאב כולן, ישבו בצד. האימאם דיבר והקהל השיב בקול רפה, עד אשר הוא הוא אמר "אלוהים יעניש את א-סיסי". אז השיב הקהל בשאגה "אללה". התפילה נגמרה, והם נשארו במקום. ההפגנה הגדולה התרחשה דווקא במזרח העיר, בכיכר רעבע. עשרות אלפים התאספו לתהלוכה וכינוס במחאה. בימי מהפכת 2011 הצליחו האחים להוציא מיליון לרחובות. היום מעמדם בשפל.

בכיכר תחריר עצמה עדיין נמשכות החגיגות, אבל פחות ופחות אנשים מגיעים לקחת בהם חלק. נראה כי המסיבה בכיכר מוצתה. הנוכחים מחפשים כל הזמן דרכים חדשות לחגוג – אחד מהם הביא כבש, כתב עליו מורסי, ושחט אותו באמצע הכיכר. חלק מהאנשים טבלו את ידיהם ורגליהם בדמו של הכבש, תוך שהם זועקים "מורסי מת" ו"אללה אכבר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ