דיווחים: סדרת פיצוצים במחסני נשק גדולים של צבא סוריה ליד לטקיה

תושבי האזור סיפרו כי הבחינו במטוסי קרב, וכי כתוצאה מהפיצוצים בבסיס נהרגו כמה מחיילי אסד. הפיצוצים גרמו לשריפות גדולות והאש נראתה למרחוק

עמוס הראל
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
ג'קי חורי

הדיווחים היוצאים מסוריה מגיעים בינתיים טיפין טיפין. בלילה שבין חמישי לשישי דווח בשידורי הבי-בי-סי בערבית על סדרת פיצוצים עזים במחסני נשק של צבא סוריה סביב נמל לטקיה. הידיעות חזרו על עצמן, תוך מתן פרטים מעטים שעוררו רק תשומת לב מוגבלת, גם באתרי אינטרנט ערביים שונים החל מאמש (שישי). כך בהודעה שפרסם המוקד הסורי לזכויות אדם, שמקום מושבו בלונדון, נמסר כי "פיצוצים אדירים הרעידו את האזור, שבו ממוקם בסיס גדול של הצבא הסורי ומחסני נשק".

מנהל המוקד, ראמי עבד א-רחמן, אמר כי תושבי האזור מעריכים שהפיצוצים נגרמו כתוצאה של ירי טילים, מבלי שנודע מקור הירי. לפי עדויות שהגיעו לידיו, בשמי האזור נראו מטוסי קרב שזהותם לא ידועה. עוד דווח כי כתוצאה מהפיצוצים נהרגו חיילים מהצבא הסדיר ואחרים נפצעו ופונו לבתי חולים. באזור פרצו שריפות, בעיקר באזור הר המוכר בשם הר ציון שנמצא בסמוך לעיר אל-חפה. לפי דיווח דומה בערוץ הלבנוני אל-מנאר, הפיצוצים אירעו כתוצאה מירי רקטות או טילים אל בסיס צבאי באזור הכפר אסאמיה, במרחק של 20 קילומטרים מלטקיה.

אל-מנאר ציטט מקור צבאי שטען כי הירי בוצע מכיוון הפרבר הצפוני של לטקיה, שם מתנהלים קרבות בין המורדים הסורים לבין הצבא הסדיר. לפי אותו מקור, זהו בסיס גדול מאוד ורחב ממדים שבתוכו מחסני נשק גדולים, ולכן כל פגיעה יכולה לגרום לנזק רב. המקור, שלא ברור אם הוא סורי, הכחיש את האפשרות שמדובר בפעולה שמטרתה לפגוע במחסנים דרך האוויר או הים. עדי ראייה סיפרו כי במקום פרצו שריפות גדולות, וכי כוחות הצלה וכיבוי מיהרו לזירה והעבירו מספר לא ידוע של נפגעים לבתי חולים.

האזור בו נשמעו הפיצוצים אמש

גם אתרי אופוזיציה שונים דיווחו כי אתמול בבוקר נשמעו קולות פיצוץ באזור העיר אסאמייה, במרחק של כ-20 קילומטר מזרחית ללטקיה, וכי לאחר הפיצוצים נראו מסוקים של הצבא הסורי במקום וכוחות גדולים של הצבא ויחידות הצלה הוזנקו למקום. המחסנים הותקפו על ידי צבא סוריה החופשי, ולפי עדי ראייה אירעו בסמוך לשעה שתיים לפנות בוקר. האש נראתה מרחוק כשאחזה בבסיס של הצבא הסורי. עוד דווח כי חילופי ירי כבדים נשמעו באזור מיד לאחר הפיצוצים. לפי אתרי האופוזיציה הסורית קרבות עזים בין כוחות המורדים וכוחות אסד מתנהלים זה כמה ימים בפרבר המזרחי והצפוני של לטקיה.

הפעם לוו הדיווחים גם בהפניית אצבע אל האחראים: ארגוני מורדים סוריים. מי בדיוק עמד מאחורי התקיפה קשה לדעת. כיום, כמעט כל אחד הוא "ארגון אופוזיציה סורי" שמחזיק גם באתר אינטרנט. לפי שעה לא ברור מי עומד מאחורי התקיפה ומה בדיוק נפגע בה. לטקיה נמצאת במובלעת העלאווית בצפון סוריה, לחוף הים התיכון. שם, ובעיר הנמל הסמוכה טרטוס, מופעל מנגנון ההנשמה המלאכותי המחזיק את משטר אסד בחיים, חרף מלחמת האזרחים הרצחנית שכבר גבתה את חייהם של יותר ממאה אלף סורים בתוך מעט יותר משנתיים.

באחרונה, בנאום במכון וושינגטון, הציב שר הביטחון משה (בוגי) יעלון טאבו: ישראל, אמר, תגיב בחומרה אם יורה נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, לפתוח בפיגועים נגדה בגבול ברמת הגולן. 

לצד המעקב אחר המתרחש בסוריה ישראל מוטרדת גם מהמצב בסיני בעקבות ההפיכה במצרים. אמש נטל על עצמו ארגון איסלאמי קיצוני, אנסר בית אל-מקדס, אחריות לירי רקטות מסיני לאילת ביום חמישי בלילה. הרקטות עצמן לא אותרו בשטח ישראל, אף כי הדי פיצוצים אכן נשמעו באילת. ייתכן שהן נחתו בטעות בשטח סיני.

בסיני קרו מאז דברים חמורים יותר: מתקפה של ארגונים איסלאמיים על עמדות צבא מצרים באזור אל-עריש, שבה נהרג קצין מצרי בכיר. בישראל מניחים שהארגונים הללו לא יעברו בשקט על הדחת ממשלת האחים המוסלמים בקהיר. מידת יכולתם של כוחות הביטחון המצריים להקדיש מאמצים וקשב כעת לסיני מוגבלת. ישראל צריכה לקחת בחשבון שחלק מהאלימות הזו עלולה לזלוג בקרוב גם לניסיונות פיגוע מהגבול לתוך שטחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ