עדכונים שוטפים |

משרד הבריאות המצרי: 10 נהרגו ויותר מ-210 נפצעו בעימותים

מנהיג האחים המוסלמים אמר כי תומכי מורסי יישארו בכיכרות עד שובו ■ נשיא מצרים הזמני פיזר את מועצת השורא ומינה ראש מודיעין חדש ■ כל מה שחשוב ומעניין באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

23:00: משרד הבריאות המצרי הודיע כי בעימותים היום ברחבי המדינה נהרגו עשרה בני אדם ויותר מ-210 נפצעו. 

21:33:  שליח "הארץ" בקהיר מעדכן כי כוחות צבא גדולים חוצצים בין המפגינים נגד מורסי בכיכר תחריר לבין תומכיו שהגיעו בצעדה מהצד השני של הנילוס. הצבא מנסה כל הערב להדוף את המפגינים בחזרה למערב קהיר. 

כאלף איש מתומכי מורסי צעדו הערב על גשר ה-6 באוקטובר, הנמצא 200 מטרים צפונית לכיכר תחריר סמוך למוזיאון המצרי. לטענתם הם התכוונו להגיע לבניין הטלויזיה הרשמית שהצבא השתלט עליו, אולם הצעדה נתפסה כהתגרות במפגינים הנמצאים בתחריר. כוחות צבא הדפו אותם, והמפגינים החלו ליידות לעברם בקבוקי תבערה ואבנים.

בינתיים, בכיכר נפוצה השמועה שאנשי מורסי בדרכם, ההמונים החלו לרוץ לעברם. חלקם הצטיידו במקלות. הצבא נפרס במהרה עם מקלות ומגינים כדי לחצוץ בין המחנות. הם החלו לירות גז לעבר הגשר בניסיון להדוף בחזרה את אנשי מורסי. המפגינים ששהו בצד בו נמצאת תחריר קראו לצבא ולמשטרה לירות בהם. 

19:44: מוחמד בדיע, מנהיג האחים המוסלמים שנושא בתואר המדריך הכללי ושהוצא נגדו צו מעצר, הגיע לעצרת התמיכה במורסי בכיכר ראבעה אל-עדואיה. "המיליונים יישארו בכיכרות עד לחזרתו של הנשיא מורסי", אמר בדיע, "אנחנו פועלים להחזיר את הזכויות לעם המצרי, והנוכחות כאן היא מכל העדות ומייצגת את כל העם". הוא קרא לעבר ההמון המשולהב קריאות אללה אכבר, בעוד שבשמי הכיכר חג מסוק של צבא מצרים. "המאבק שלנו יהיה לא אלים", הוסיף, "אני קורא לצבא לחזור לעם ולא להתערב במדיניות הפנימית" - כך מוסר כתבנו ג'קי חורי.18:43: הטלוויזיה המצרית דיווחה כי הנשיא המצרי הזמני עדלי מנסור פרסם הוראת שעה לפיה הוא מפזר את הבית העליון של הפרלמנט, המוכר כמועצת השורא, שנתמך בידי בעלי בריתו של מורסי. מלבד זאת, מנסור מינה את אחמד פריד לראש המודיעין במקומו של ראפת שחאתה - כך מוסר כתבנו ג'קי חורי.

הבית העליון (מועצת השורא) אמור להיות גוף סמלי ללא סמכות תחיקתית. אך תחת מנהיגות מורסי השורא צברה כוח כיוון שהבית התחתון, שנוהג לחוקק, פוזר על ידי צו בית משפט. השורא נשלטה כמעט לחלוטין על ידי בני בריתו של מורסי, שהודח ביום רביעי האחרון על ידי הצבא, שמבקביל גם השעה את החוקה בעלת האופי האיסלאמיסטי שניסחה ממשלת מורסי. 

18:15: הפגנות התומכים בהדחת מורסי נערכות בכיכר תחריר שבקהיר, באלכסנדריה וכן בעיירה איסמאעיליה שבמזרח המדינה. תומכי מורסי מתאספים בכיכר ראבעה אל-עדאוויה שבמזרח קהיר.

5 מתוך 5 |
היום בקהירצילום: אי-פי
1 מתוך 5 |
נעצר. מוחמד בדיע (ארכיון)צילום: אי-פי
2 מתוך 5 |
תומכי מורסי היום בקהירצילום: רויטרס

בצבא המצרי הכחישו דיווחים מהשעות האחרונות לפיהם שלושה מפגינים מתומכי מורסי נהרגו מאש הצבא בעת שניסו לפרוץ למתחם משמר הרפובליקה, שם על פי ההערכות מוחזק מורסי. לפי העיתון האלקטרוני אל-יום א-סאבע, תומכי מורסי נהדפו באמצעות גז מדמיע וירי באוויר ללא נפגעים - כך מוסר כתבנו ג'קי חורי. 

לפי עדות של צלם אי-פי כמה מפגינים נורו בזמן שניסו לתלות שלטים של מורסי על גדר התיל שמקיפה את המתחם הצבאי שבו הוא מוחזק. כוחות הביטחון הורו למפגינים להוריד את השלטים ולסגת לאחור. אך כשהם שוב התקרבו כדי לתלות שלטים הם נורו, ללא שום פרובוקציה מסוכנת מצד המפגינים.

16:34: לפחות שלושה מתומכי מורסי נהרגו היום (שישי) בקהיר מאש חיילי צבא מצרים, שנורתה לעברם כשניסו להגיע לבניין בו מוחזק הנשיא המודח - כך מוסר כתבנו ג'קי חורי.

תומכי הנשיא המודח מורסי נורו על ידי כוחות הביטחון בזמן שניסו לצעוד לתוך המתחם הצבאי שבו מוחזק מורסי על ידי הצבא. כמה מאות ניסו לצעוד אל עבר המתחם המכותר על ידי כוחות הצבא והמשטרה.

עדי ראיה מסרו לרויטרס כי המפגינים נפגעו מכדורי אקדח אך לא ברור מי פתחו באש - המפגינים או כוחות הביטחון. כוחות הביטחון, אגב, מכחישים שירו לעבר מפגינים והרגו אותם. מסביב למתחם נאספים אלפים מתומכי מורסי והאחים המוסלמים ששואגים "די לדיקטטורה הצבאית. אנחנו נבצע ג'יהאד בכל רחבי המדינה".

15:18: סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה מוקדם יותר כי הצבא המצרי הכריז על מצב חירום בדרום סיני ובסואץ. עם זאת, דובר הצבא הכחיש את הדיווח ומסר כי הכוחות אמנם עברו לכוננות גבוהה, אך לא יצאה כל הכרזה על מצב חירום.

חגיגות בכיכר תחריר, אמשצילום: רויטרס

14:24: האיחוד האפריקאי השעה את מצרים מכל פעילות בארגון לאחר שהצבא המצרי הדיח את הנשיא הנבחר, מוחמד מורסי. השעיה מפעילות היא התגובה השגרתית של האיחוד לכל הפרה חוקתית של אחת המדינות החברות. "כפי שמחייב ההליך החוקי של האיחוד האפריקאי, מועצת השלום והביטחון של האיחוד החליטה להשעות את מצרים מהשתתפות בפעילויות הארגון עד שיושב הסדר החוקתי למדינה", מסר מזכיר המועצה.

14:08: בעקבות המתקפות על תחנת משטרה ברפיח ועמדות הצבא המצרי בשדה התעופה אל-עריש בסיני לפנות בוקר, צבא מצרים הכריז על מצב חירום בדרום סיני ובסואץ. בנוסף, לפי בכיר בצבא המצרי, מעבר הגבול לרצועת עזה ברפיח נסגר לזמן בלתי מוגבל. ההחלטה הגיעה מספר שעות לאחר שחמושים איסלאמיים ביצעו לפנות בוקר (שישי) מתקפה משולבת על כוחות הביטחון המצרים בחצי האי סיני. כ-200 פלסטינים נאלצו לשוב לרצועת עזה לאחר שניתנה ההוראה על סגירת המעבר.

13:20: כוננות שיא בקהיר וברחבי מצריים לקראת תפילת יום השישי הראשון לאחר הדחת הנשיא מוחמד מורסי והאחים המוסלמים מהשלטון. קואליציית התנועות האסלאמיות קראה לקיום הפגנות ענק בתום התפילה במסגדים כדי להביע תמיכה במורסי מאחר ונבחר בבחירות דמוקרטיות. המארגנים ציינו כי הם קוראים להפגנות לא אלימות, אולם החשש מהתנגשות נובע מהמתיחות הרבה ששוררת במדינה, ובעקבות העימותים שהביאו להריגתם של 12 מפגינים לפחות בכמה מחוזות במדינה

12:12: למעלה מ-12 שעות לאחר שתושבי אילת דיווחו על קולות נפץ שנשמעו בעיר, בצה"ל ובמשטרה עדיין עורכים סריקות לחיפוש אחר נפילת רקטה. בין שנת 2010 ועד היום היו שמונה אירועי ירי לעבר העיר. בעקבות בניית הגדר בגבול ישראל-מצרים, יש לצה"ל את האפשרות לזהות איכון של שיגורים לכיוון העיר אילת. סוללת כיפת ברזל לא מוצבת בעיר בזמן זה, אך גורמים באוגדה 80, החולשת על אזור עוטף אילת וחלק ניכר מהגבול המערבי, ציינו כי הסוללה סיימה את שלבי הקליטה שלה, והיא יכולה להיפרס בכל רגע נתון, בהתאם להערכת המצב בשטח.

בתקופה האחרונה זיהו באוגדה שינוי מסוים באופן הפעילות של אותן חוליות ירי. לדברי קצין בגזרה, אם בעבר ההנחה היתה כי כל החוליות מקבלות את הוראות הפעילות, אמצעי הלחימה, הידע הנדרש וההנחיה מתי לפעול מרצועת עזה, כיום אותן חוליות נחשבות לעצמאיות יותר. לדבריו, אמנם הרקטות עדיין מסופקות מהרצועה, אך לאותן חוליות שממוקמות בסיני חופש פעולה נרחב יותר לגבי מועד הפעולות.

11:15: המוני תומכים של האחים המוסלמים ייצאו להפגין בשעות הקרובות ברחובות מצרים, מיד בתום תפילות יום השישי. הפגנות התמיכה באחים המוסלמים ובנשיא המודח מוחמד מורסי ייערכו באישור הצבא, שהצהיר אתמול כי הוא יבטיח "את זכותו של כל מצרי להפגין כל עוד שההפגנות אינן פוגעות בביטחון הלאומי".

בהודעה שהתפרסה בפייסבוק נכתב כי "הפגנות בלתי אלימות וחופש הביטוי הן זכויות שמובטחות לכל אחד, ודבר שהמצרים הרוויחו לעצמם כאחד ההישגים המשמעותיים ביותר של המהפכה המופלאה". כמו כן, נכתב כי "לא יינקטו שום צעדים שרירותיים נגד אף קבוצה פוליטית במצרים".

מוחמד אל-בראדעי, ממנהיגי האופוזיציה במצרים, אמר בריאיון לבי-בי-סי כי "בחירות חייבות להתקיים במצרים בתוך השנה הקרובה. לצבא אין שום רצון לשלוט במדינה. הפעולה שלו השבוע היתה צעד מצער אך הכרחי כדי למנוע מלחמת אזרחים. מוחמד מורסי, למרבה הצער, חתר תחת הלגיטימציה של עצמו כשהכריז על עצמו כפרעה".

9:07: התייעצויות טלפוניות אינטנסיביות התקיימו הלילה בין וושינגטון לירושלים על רקע ההפיכה במצרים. מטרת השיחות היתה עדכון הדדי ותיאום לגבי המדיניות כלפי השלטון הזמני במדינה.

הנשיא אובמה כינס אמש בבית הלבן דיון מיוחד סביב המשבר במצרים. לאחר הישיבה התקיימו שיחות טלפון בין שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לראש הממשלה בנימין נתניהו, בין שר ההגנה צ'אק הייגל למקבילו הישראלי משה (בוגי) יעלון ובין היועצת החדשה לביטחון לאומי בבית הלבן סוזן רייס לבין עמיתה יעקב עמידרור. (ברק רביד) 

מתנגדי מורסי בכיכר תחריר, אמשצילום: אי–פי

05:15: חמושים איסלאמיים ביצעו לפנות בוקר (שישי) מתקפה משולבת על כוחות הביטחון המצרים בחצי האי סיני. על פי גורמי ביטחון במדינה, לפחות חייל אחד נהרג ושניים נוספים נפצעו במתקפה על תחנת משטרה בעיר רפיח שעל גבול רצועת עזה. החמושים ירו רקטות אר-פי-ג'י לעבר התחנה הנמצאת בסמוך למפקדה של המודיעין הצבאי.

מוקדם יותר הלילה ירו חמושים רקטות לעבר עמדות של צבא מצרים בשדה התעופה אל-עריש שבקרבת הגבול המצרי עם עזה. על פי גורמי ביטחון במדינה ועל פי דיווחים בטלוויזיה המצרית, המתקפה היא תגובה להדחתו של הנשיא מוחמד מורסי על ידי הצבא.

באוגוסט אשתקד חוליה של הג'יהאד העולמי חדרה למוצב מצרי ברפיח, הרגה 15 אנשי ביטחון מצריים והשתלטה על שני משוריינים שהיו במקום. בהמשך המחבלים פרצו את גדר הגבול עם ישראל, אחד המשוריינים התפוצץ בגבול והשני פוצץ על ידי חיל האוויר.

4/7/13

23:00: שר החוץ של מצרים, מוחמד כאמל עמאר, טלפן לשר החוץ של ארה"ב קרי ואמר לו כי הדחתו של הנשיא מורסי היא אינה הפיכה צבאית. ההגדרה הרשמית של המהלך שהובילו נציגי הצבא במצרים היא קריטית כיוון שהפיכה צבאית של נשיא מכהן, עשויה במקרים מסוימים להשפיע על הסיוע האמריקאי למצרים ואף לגרור סנקציות. "אמריקה היא שותפה אסטרטגית של מצרים ורווחתה של מצרים חשובה לה", אמר. עמאר הוסיף כי הוא מקווה שבארה"ב קראו נכון את המהלך לא כהפיכה צבאית אלא כביטוי רצון העם.

22:45: מפלגת השלטון בתוניסיה מתחה ביקורת על מובילי ההפיכה הצבאית במצרים ואמרה כי ההתערבות הצבאית איננה מתקבלת על הדעת וכי יש להבטיח את שלומו של מורסי. עוד נאמר בצהרה מטעמם כי הם מביעים דאגה מהדיווחים בגין מעצרם של פוליטקאים ועיתונאים.

19:38: הקואליציה האיסלאמית במצרים בראשות תנועת האחים המוסלמים קוראת לאזרחים לצאת מחר להפגנות ענק בעקבות ההפיכה הצבאית והדחתו של הנשיא מוחמד מורסי. בהודעה נקראו האזרחים "לצאת לרחובות בתום תפילות יום השישי, להפגין בשקט ולהגיד 'לא' למעצרים שמבצע הצבא ו'לא' להפיכה הצבאית".

העיתון "אל-אהרם" דיווח כי הקואליציה האיסלאמית היא ארגון גג המאחד 40 תנועות, מפלגות וארגונים איסלאמיים. בראש הקואליציה עומדת תנועת האחים המוסלמים ומפלגת "החופש והצדק" האיסלאמיסטית. בהודעה גינתה הקואליציה האיסלאמית את האלימות הפוליטית וקראה "לשבור את הקשר עם דמויות מושחתות מתקופת משטר מובארק".

18:15: מחוקק בכיר באיראן אמר היום כי הנשיא המודח של מצרים, מוחמד מורסי, ביצע כמה טעויות טקטיות בכך שלא השפיע בצורה משמעותית יותר על שירותי הביטחון והמודיעין עם כניסתו לתפקיד. בנוסף אמר כי מורסי כשל בהתמודדות עם המשבר הכלכלי שפוקד את המדינה. במקביל, פרסם נשיא צרפת פרנסואה הולנד הודעה שבה אמר כי "התהליך הדמוקרטי במצרים הופסק וחייב לחזור למסלולו".

17:20: בית דפוס בבעלות הממשלה המצרית סירב להדפיס את מהדורת העיתון של יום חמישי עבור עיתון המנוהל בידי הזרוע הפוליטית של מפלגת האחים המוסלמים.

16:40: חבר במועצה הבכירה של מפלגת האחים המוסלמים אמר כי מפלגתו לא תשתף פעולה עם גורמי הצבא שהובילו את ההפיכה "ועשקו" את השלטון. השייח עבדל ראמה אל באר אמר בהודעה שפורסמה באתר המפלגה: "אנו קוראים למפגינים לנהוג באיפוק ולפעול בדרכי שלום. אנו דוחים את שיטות הכפייה המדכאות שכוללות הפעלת כוח משטרתי, רציחות, מעצרים והגבלה של אמצעי התקשורת".

מחוץ לארמון הנשיאות בקהירצילום: אי-פי

16:30: כוחות הביטחון המצריים עצרו את מוחמד בדיע, המדריך הכללי של האחים המוסלמים. סוכנות הידיעות הממלכתית דיווחה כי המפגינים ביקשו את צו המעצר נגד מנהיג האחים המוסלמים וסגנו, בחשד להריגת שמונה מפגינים בעימותים מחוץ למטה האחים המוסלמים בקהיר. מוחמד בדיע וסגנו נחשבים לכוח המניע האמיתי מאחורי שלטון מורסי. גורמים בכירים במערכת הביטחון המצרית אומרים כי בדיע נעצר בעת ששהה בעיירת חוף וכי הוא הוטס לקהיר במסוק.

16:25: פוליטיקאי בכיר במפלגת האחים המוסלמים אומר כי ההפיכה הצבאית שהדיחה את הנשיא מורסי תוביל לאלימות ברחבי המדינה מצד גורמים שונים, אך לא מצד מפלגתו.

14:50: המועמד המועדף להתמנות לראשות הממשלה הזמנית במצרים הוא מוחמד אל-בראדעי, מי ששימש בעבר כראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית – כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס מפי גורמים בכירים בצבא ובממשל. אל-בראדעי היה שותף בדיונים עם הצבא המצרי, בימים שלפני הפלת הנשיא מורסי, כנציגם של הצעירים ושל "חזית ההצלה הלאומית" – ברית של מפלגות ליברליות ומפלגות שמאל.

"אל-בראדעי הוא הבחירה הראשונה שלנו", אמר לסוכנות מקור המקורב לפיקוד הצבאי העליון במצרים. "הוא דמות בינלאומית, אהוד על הצעירים, והוא מאמין בדמוקרטיה שתכלול את כל הכוחות הפוליטיים. הוא גם אהוד בקרב כמה ארגונים איסלאמיים", אמר המקור.

14:30: כתבנו יהונתן ליס מדווח כי בירושלים שומרים על פרופיל נמוך, ולא מגיבים לפי שעה באופן רשמי על הדחתו של הנשיא המצרי מוחמד מורסי וחילופי השלטון במצרים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנחה את שרי הממשלה שלא להתראיין בנושא ולא להביע עמדה פומבית כלשהי כל זמן שהמשטר במצרים לא התייצב. בישראל עוקבים בדריכות אחרי חילופי השלטון בין היתר נוכח הצורך להוסיף את שיתוף הפעולה בין שני הצבאות למניעת פעולות טרור נגד ישראל בחסות ארגונים שפועלים בחצי האי סיני ובשל הנסיונות המשותפים למנוע הסתננות של מהגרי עבודה ופליטים מן הגבול המצרי לתוך תחומי ישראל.

13:11: התביעה הראשית במצרים הוציאה צווי מעצר למנהיג העליון של תנועת האחים המוסלמים, מוחמד בדיע, ולסגנו חיירת א-שאטר שנחשב לאסטרטג הפוליטי הראשי של האחים המוסלמים.כתבנו ג'קי חורי מדווח כי סוכנות הידיעות א-שרק אל-אווסט מעדכנת כי השניים מואשמים בכך שהורו על הרג מפגינים מול מטה התנועה בתחילת השבוע, עם התעצמות ההפגנות נגד מוחמד מורסי ומשטר האחים המוסלמים. מול המטה שנשרף ונבזז נהרגו שמונה מפגינים מירי מכוון מתוך חלונות הבניין.

משמעות ההחלטה לעצור את בדיע וא-שאטר היא צעד ראשון במלחמה של המשטר החדש נגד האחים המוסלמים. מוקדם יותר נעצר מי שכיהן כיו"ר הפרלמנט וראש מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים, מוחמד סעד אלכתאתני וסגנו רשאד ביומי. עוד 300 צווי מעצר הוצאו לחברי האחים המוסלמים במצרים. דוברי התנועה ציינו כי ההחלטה על המעצרים מוכיחה כי מדובר בהפיכה צבאית ולא במהפכה למען חירות וחופש ודמוקרטיה.

במקביל אמר נשיא מצרים החדש, עדלי מנסור, זמן קצר לאחר שהושבע, כי האחים המוסלמים הם "חלק מהאומה". בראיון לאתר האינטרנט של העיתון המצרי "אל אהרם" הזמין הנשיא החדש את אנשי האחים המוסלמים "להשתתף בבניין האומה".

12:51: שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, אמר כי לונדון תעבוד עם הממשלה הזמנית במצרים למרות שלא תמכה בהתערבות הצבאית שהפילה את הנשיא מוחמד מורסי. בראיון לרדיו הבי-בי-סי אמר הייג כי בריטניה חייבת להיות "מעשית" בהתמודדות שלה עם המצב שלאחר ההפיכה במצרים. "אנחנו חייבים לעבוד עם מי שנמצא בשלטון במצרים. אנחנו צריכים לעשות זאת לשם הבטיחות של האזרחים הבריטים, אני חייבים לעשות זאת כיוון שיש כל כך הרבה חברות בריטיות שם".

הייג הדגיש עוד כי חשוב שיהיה ברור שבריטניה "לא תומכת בהתערבות צבאית. אבל אנחנו נעבוד עם מי שבשלטון במצרים. זו המציאות המעשית של מדיניות חוץ. זו התערבות צבאית במערכת דמוקרטית. אנחנו חייבים להבין שזו התערבות פופולרית, אין ספק בכך בהלך הרוח הנוכחי במצרים".

12:30: עדלי מנסור, שהושבע לנשיא מצרים הזמני, הגדיר את היום בו החלו ההפגנות נגד מורסי "יום מהולל". כתבנו ג'קי חורי מדווח כי בנאום ההשבעה שלו בקהיר אמר מנסור ש"מה שקרה ב-30 ליוני חיבר את כל רבדי העם ללא אפליה, וביטא את התאחדות העם ובעיקר הצעירים המצרים. אנחנו שואפים למצרים חדשה, מצרים שלא מקדשת את המנהיג העליון שהופך לחצי אל. אנחנו נקדש רק את אלוהים ולא שום מנהיג אחר", אמר מנסור.

הנשיא החדש אמר כי הוא "רוצה שהצעירים יישארו בכיכר לא במובן הפיזי, אלא ברעיונות ששאבנו מהכיכר". מנסור רואה בהליכה לבחירות דמוקרטיות לנשיאות ולפרלמנט "פתח לתקווה חדשה", ואמר כי הוא "מצדיע לכל העם המצרי, מצדיע לצעירים שהם לב המהפכה, מצדיע לצבא המצרי הנאמן לעם, מצדיע לשופטים שהוכיחו אומץ יוצא דופן כדי לשמור על עצמאות המערכת השיפוטית, מצדיע למשטרה שעמדה לצד העם ומצדיע לתקשורת המצרית העצמאית".

11:47: עדלי מנסור הושבע לתפקיד ראש בית הדין החוקתי של מצרים. בדקות הקרובות יושבע גם לתפקידו כנשיא הזמני של המדינה, במקומו של מוחמד מורסי שהודח אתמול. כתב הטיימס קרל ויק וכתב הבי-בי-סי ג'רמי בואן מספרים כי מטוסי חיל האוויר המצרי חגים מעל שמי קהיר, ומפזרים עשן בצבעים שונים.

במקביל מדווחת סוכנות הידיעות המצרית MENA כי בעקבות הדחת מורסי, קפצו מדדי המניות בבורסה המצרית ב-6.4%. המסחר הופסק לחצי שעה.

11:45: בכירים בתנועת האחים המוסלמים נעצרו הלילה לאחר שהצבא סילק את מוחמד מורסי מכס השלטון, והם מוחזקים באותו הכלא שבו נמצא הנשיא לשעבר חוסני מובארק – כך דיווחה סוכנות הידיעות המצרית הממלכתית MENA. סעד אל-כתאני, ראש מפלגת החירות והצדק - הזרוע הפוליטית של האחים המוסלמים - כלוא שם יחד עם בכיר אחר, רשאד אל-ביומי.

הם נלקחו לכלא טורה שבפאתי קהיר, שבו כלואים מובארק ושני בניו, גמאל ועלאא. בדיווח נאמר עוד כי המשטרה ממשיכה במאמצים לעצור "כמה חברים באחים המוסלמים המואשמים בהסתה לאלימות ובהפרעה לביטחון הכללי ולשלום".

העיתון המצרי "אל-אהראם" מדווח כי 300 צווי מעצר הוצאו לחברים בתנועה בשעות שלאחר הדחת מורסי. "חזרה להתנהלות של מעצרים המוניים ושל מאסרים על רקע פוליטי של מנהיגי האחים המוסלמים, שאפיינה את עידן מובארק, תשפיע לרעה על העתיד הפוליטי של מצרים", אמרו בארגון זכויות האדם Human Rights Watch.

11:00: בכיר רוסי אומר הבוקר כי הדחתו של מוחמד מורסי מוכיחה שהדמוקרטיה לא עובדת במדינות לא-מערביות – כך מדווחת סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפרקס. "האירועים במצרים מראים שאין מעבר מהיר ושלו משלטון אוטוריטרי לפוליטיקה דמוקרטית", אמר אלכסיי פוסקוב, יו"ר ועדת החוץ של הפרלמנט הרוסי. סוכנות הידיעות הצרפתית איי-אף-פי אומרת כי פוסקוב לא מייצג את עמדתה הרשמית של רוסיה, אבל דעותיו "משקפות פעמים רבות את אלו של בכירי המשטר" במוסקווה.

10:20: התגובות ברחבי העולם להדחתו אמש של מוחמד מורסי מתפקידו כנשיא מצרים נעו בין דאגה לעתיד הדמוקרטיה במצרים להטלת אשמה באופי הדתי של ממשל האחים המוסלמים. 

התגובה הבולטת ביותר הגיעה מכיוונו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, שבהודעה כתובה מסר כי הוא מודאג מפעולות הצבא במצרים וכי תיעשה בחינה מחודשת של הסיוע שניתן למצרים. שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמרה כי היא "קוראת לכל הצדדים לשוב לתהליך הדמוקרטי, ובכלל זה עריכת בחירות חופשיות והוגנות לנשיאות ולפרלמנט". אשטון גם הפצירה במצרים למהר ולאשר חוקה. מזכ"ל האו"ם, באן קי מון קרא להרגעת הרוחות ולשמירה על איפוק במצרים. הוא הגדיר את החששות וטענות של העם במצרים "לגיטימיות", ואמר כי בה בעת, "התערבות צבאית בענייניה של כל מדינה מעלה חשש. לכן זה הכרחי לכונן מחדש שלטון אזרחי בהתאם לעקרונות הדמוקרטיה".

בעולם הערבי התגובות שהתפרסמו עד עתה היו מעורבות. עבדאללה מלך סעודיה שלח ברכה לנשיא מצרים החדש, עדלי מנסור. "מברך אותך על קבלת הנהגת מצרים בנקודה גורלית זו בהיסטוריה", כתב עבדאללה למנסור, שצפוי להיות מושבע היום לתפקיד. המלך חיזק את ידיהם של אנשי כוחות הביטחון המצרים על תפקידם בהפיכה. גם באיחוד האמירויות הערביות הביעו סיפוק מהמהלך.

בראיון שנערך אתמול וצפוי להתפרסם במלואו היום, אמר נשיא סוריה בשאר אסד, כי ההפיכה מסמלת את סופו של "האיסלאם הפוליטי". לטענתו, המצרים גילו את "השקרים" של האחים המוסלמים. "זה הגורל של כל מי שמנסה להשתמש בדת למטרות פוליטיות או סיעתיות".

דובר מפלגת השלטון הטורקית, "הצדק והפיתוח" האיסלאמית, יצא אתמול נגד הדחתו של מורסי, ואף אמר כי כמה ממדינות המערב אחראיות חלקית למצב כיוון שלא קיבלו את שלטון האחים המוסלמים במדינה. מנהיג מפלגת האופוזיציה הגדולה בטורקיה מתח גם הוא ביקורת על ההפיכה, אך טענתו היתה שונה: "לא ניתן לקבל הפיכות צבאיות. אני מקווה שהדמוקרטיה תנצח בקרוב", אמר.

08:10: מקור בצבא מצרים אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית איי-אף-פי כי הצבא מחזיק בנשיא המודח, מוחמד מורסי, כ"אמצעי מניעתי לקראת ההכנות האחרונות". לא ברור מה בדיוק כוונת הדברים, אך ייתכן שהם מתייחסים לרצון של הצבא להעמיד לדין את מורסי.

03:17: השלטונות המצריים מחזיקים בנשיא מצרים המודח, מוחמד מורסי, כך מסר דובר תנועת האחים המוסלמים. לפי מקור ביטחוני בכיר, מורסי מוחזק בבסיס מודיעין צבאי. עוזרו של הנשיא המודח אמר כי מורסי נלקח ממשרדיו במטה המשמר הנשיאותי ליעד לא ידוע. מספר מעוזריו של מורסי אמרו כי איבדו כל קשר איתו והם אינם יודעים היכן הוא ומה מצבו.

בתמונות: כוחות צבא ונגמ"שים ברחבי קהיר

02:54: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, קרא לצבא המצרי לחזור לשלטון דמוקרטי בהקדם האפשרי. בהצהרה כתובה, מסר הנשיא כי הוא מודאג מפעולות הצבא וכי תיעשה בחינה מחודשת של הסיוע שניתן למצרים. הוא אמר כי על כל הצדדים להשמיע את דעתם, כל עוד הדבר נעשה בהפגנות לא אלימות, והדגיש כי יש להימנע מאלימות. "שום מעבר לדמוקרטיה לא נעשה ללא קושי, אך בסופו של דבר עליו להישמע לרצון העם. העם המצרי דורש והוא ראוי לממשלה אמינה, כשירה וייצוגית. הברית ארוכת השנים בין ארצות הברית ומצרים מבוססת על אינטרסים וערכים משותפים, ואנו נמשיך לעבוד עם העם המצרי כדי להבטיח שהמעבר של מצרים לדמוקרטיה יצליח".

02:33: לפחות 14 בני אדם נהרגו בעימותים בין תומכי מורסי ומתנגדיו ברחבי מצרים, עשרות בני אדם נוספים נפצעו. במהומות באלכסנדריה נהרגו עד כה שלושה בני אדם ו-50 נפצעו, כך מסר גורם רפואי לסוכנות הידיעות המצרית "מנא". ברחבי מצרים ממשיכות החגיגות, וישנם דיווחים על עימותים אלימים בין תומכי מורסי לכוחות הביטחון בקהיר, אלכסנדריה, מרסא מטרוח וערים נוספות.

כוחות הביטחון המצרים עצרו את ראש מפלגת הצדק והחירות של האחים המוסלמים ומנהיג בכיר נוסף בתנועה, כך מסרו גורמים בתנועה וגורמי ביטחון. העיתון אל-אהרם המצרי מדווח כי הוצאו כ-300 צווי מעצר נגד פעילים בתנועת האחים המוסלמים, וכי כוחות הביטחון מתכוננים לפזר הפגנה של תומכי מורסי סמוך לאוניברסיטת קהיר. סוכנות הידיעות המצרית "מנא" מדווחת כי המשטרה ממשיכה במאמציה לעצור "מספר חברי תנועת האחים המוסלמים המואשמים בהסתה לאלימות ובהפרת הסדר הציבורי".

כוחות הביטחון המצרי פשטו על משרדי אל ג'זירה בקהיר, עצרו חמישה אנשי צוות והחשיכו את שידורי הערוץ, כך דיווח עיתונאי העובד במקום לסוכנות הידיעות רויטרס. לדבריו, אנשי הביטחון מנעו שידור מהפגנה של תומכי מורסי ואף עצרו את צוות השידור שסיקר את האירוע.

01:30: מנהיגי הצבא המצרי הבטיחו לממשל אובמה שאין בכוונתם לתפוס את השלטון לאורך זמן לאחר הפלת מורסי, וכי הם ימנו ממשלה אזרחית של אנשי מקצוע שינהלו באופן זמני את המדינה. הבכירים מסרו את הדברים בניסיון למנוע סנקציות שיבטלו את הסיוע האמריקאי למצרים, שעומד על 1.5 מיליארד דולר, כך מסר גורם אמריקאי בכיר לסוכנות הידיעות אי-פי. החוק האמריקאי קובע כי על הממשל להשעות את הסיוע הצבאי והכלכלי למצרים במקרה של הפיכה צבאית. על פי החוק, הדחה לא חוקתית של נשיא שנבחר באופן דמוקרטי על ידי כוחות הצבא תגרום לעצירת הסיוע. עם זאת, לממשל האמריקאי יש חופש פעולה מסוים בנושא, והצבא המצרי מנסה לנקוט בצעדים שימנעו את ההחלטה.

בשיחות במהלך השבוע האחרון בין בכירים בצבא המצרי ובכירים אמריקאים, ביניהם שר ההגנה צ'אק הייגל, הבטיחו המצרים כי לאחר הדחת מורסי, הם יפעלו בהקדם להקמת ממשלת מעבר אזרחית, ולא ייקחו את השלטון לידיהם. המצרים גם הבטיחו לנקוט בצעדים לשמירה על ביטחונם של האזרחים האמריקאים השוהים במדינה, כולל אבטחת השגרירות בקהיר והקונסוליה האמריקאית באלכסנדריה. לפי מקורות בכירים, משרד החוץ האמריקאי הורה לכל עובדי השגרירויות והדיפלומטים הלא חיוניים ובני משפחותיהם לעזוב את מצרים מחשש לביטחונם.

01:03: שמונה בני אדם נהרגו בעימותים בין תומכי הנשיא המודח מורסי וכוחות הביטחון בעיר הנמל הצפונית מרסא מטרוח, כך מסר מושל המחוז לסוכנות הידיעות רויטרס. לפי הדיווח, כל ההרוגים היו תומכי מורסי. גם באלכסנדריה דווח על עימותים בין תומכי מורסי למתנגדיו. עדי ראייה מדווחים על קולות נפץ ויריות וכן על יידוי אבנים. לא ידוע על הרוגים.

04/07/2013

23:49: משרד הנשיאות המצרית פרסם הודעה לפיה הודעת הצבא המצרי היא "הפיכה צבאית". בהודעה נכתב כי "הנשיא מדגיש, מתפקידו כנשיא הרפובליקה והמפקד העליון של הכוחות המזוינים, כי על כל האזרחים להישמע לחוקה ולחוק; לא להגיב להפיכה הזו שתחזיר את מצרים לימים אפלים ולשמור על התנהגות שלווה ולהימנע משפיכות דמים".

הסרטון שצולם ביד רועדת ובמצלמה חובבנית מציג את מורסי כשהוא מפציר בצבא ובאזרחים לשמור על החוקה ולא לערוך בחירות חדשות לנשיאות. "יש כאן ניסיון לקעקע את המהפכה ולהחזיר אותנו אחורה, שנתחיל מחדש", אמר מורסי, "זה דבר שאני דוחה מכל וכל ואני לא מסכים אליו, ואני פונה ומורה לכל הכוחות במוסדות ולכוחות הביטחון שהתפקיד שלהם הוא לשמור על ביטחון המדינה, שימנעו את שפיכות הדמים וגם ישמרו על הלגיטימציה (החוקה) - אנחנו ביחד השגנו את זה".

בנאומו, שצולם ככל הנראה לפני שנודע לו על הדחתו, אומר מורסי כי "היו בחירות, כולנו בני אותה מולדת. אנחנו מבקשים מהחיילים תשמרו על החוקה, תשמרו על המולדת שלנו שתהיה לגיטימציה לחוקה שתהיה לגיטימציה לחוק – אתם רוצים לשמוע את קול העם? אז תקשיבו ללגיטימציה, הם בחרו בי".

צפו בנאומו האחרון של מוחמד מורסי כנשיא מצרים

23:21: אתר האינטרנט של העיתון המצרי "אל אהרם" מדווח כי המשטרה השביתה את ערוצי הטלוויזיה של תנועת האחים המוסלמים, ועצרה חלק מהעובדים בהם. על פי הדיווח, זמן קצר לאחר הודעת הצבא על הדחתו של מוחמד מורסי, שנבחר לנשיאות בגיבוי תנועת האחים המוסלמים, הופסקו שידוריו של ערוץ "מיסר 25" שבבעלות התנועה וכן שידוריהם של מספר ערוצים איסלאמיסטיים נוספים במדינה. כוחות משטרה הגיעו למשרדי התחנות ופינו אותם מעובדיהם.

ללא אפשרות להגיב בשידור טלוויזיוני, פנה מוחמד מורסי המודח לדחות את הודעת הצבא באמצעות הפייסבוק והטוויטר. אולם ערוץ אל ג'זירה מדווח כי הקלטה של הודעה בקולו של מורסי משודרת ברמקולים לתומכיו. על פי הדיווח בהודעה אומר מורסי: "אני הנשיא הלגיטימי היחיד של מצרים".

23:15: תמיכה נוספת וחשובה בהודעת הצבא מגיעה מצדה של מפלגת א-נור המצרית, המשתייכת למחנה האיסלאם הסלפי הקיצוני. א-נור הוא הארגון האיסלמיסטי השני בגודלו במצרים, אחרי האחים המוסלמים שתמכו במורסי. בהמשך להודעת הצבא, מקורות אומרים לסוכנות הידיעות רויטרס כי נשיא מצרים החדש, עדלי מנסור, יושבע כבר מחר.

22:48: מוחמד מורסי מגיב באמצעות הרשתות החברתיות פייסבוק וטוויטר על הודעת הצבא כי הוא מודח מתפקידו כנשיא מצרים, ומכנה אותה "הפיכה צבאית". עוד בשעות אחר הצהרים השתלט הצבא על בניין הטלוויזיה הממלכתית בקהיר, וממנה שידר בשעה האחרונה את הנאום שבישר על הדחתו של מורסי.

לעומתו של מורסי, המנהיגים הדתיים הסונים והנוצרים וראשי האופוזיציה במדינה מברכים על הודעת הצבא. האפיפיור הקופטי אמר כי מפת הדרכים לפיה תוקם ממשלה זמנית מקצועית שתגבש חוק חדש לבחירות מעגנת את ביטחונם של כל המצרים, ומציעה חזון פוליטי. גם האימאם של מסגד אל-אזהאר הסוני וראש האוניברסיטה תומך במפת הדרכים שהציג הצבא וקורא לערוך את הבחירות לנשיאות בהקדם האפשרי.

מוחמד אל-בראדעי, ממנהיגי תנועת המחאה הליברלית-לאומית במצרים, אמר כי הודעת הצבא התניעה מחדש את מהפכת האביב הערבי של 2011. לדבריו, מפת הדרכים שהציג מפקד הצבא א-סיסי עומדת בדרישות הקואליציה הליברלית לערוך בחירות בהקדם.

22:35: מיהו נשיא מצרים החדש? ראש בית הדין החוקתי, עדלי מנסור, שיושבע בקרוב לנשיא מצרים נחשב לאחד המשפטנים הבכירים במצרים, שמילא שורה של תפקידים בבית המשפט ובתביעה הכללית המצרית. הוא תושב קהיר, יליד 1945, נשוי ואב לבן ולשתי בנות. מנסור מכהן כשופט בבית הדין העליון לענייני חוקה מ-1992 ומילא שורה ארוכה של תפקידים כיועץ משפטי למשרדי ממשלה ולראשי ממשלה במדינה. בעבר כיהן בתפקידי ייעוץ בכירים במדינות ערב. לפני כשנה היה שותף להחלטה לביטול הבחירות לפרלמנט המצרי.

22:13: הצבא המצרי הודיע כי נשיא מצרים, מוחמד מורסי, הודח מתפקידו וכי ראש בית הדין החוקתי עדלי מנסור יושבע כנשיא זמני. שר ההגנה ומפקד הצבא המצרי גנרל עבד אל-פתאח א-סיסי, אמר בנאום ששודר בטלוויזיה הלאומית, כי הנשיא הזמני יפעל להרכבת ממשלה מקצועית (טכנוקרטים) שתכלול את כל נציגי העם, כולל הצעירים ושתנהל את ענייני המדינה בתקופה הקרובה. על פי התוכנית שגובשה, הממשלה תפעל לכינון חוק חדש לבחירות ועל פיו ייערכו בחירות לנשיאות ולפרלמנט. בנוסף הודיע א-סיסי כי תוקם ועדת פיוס לאומי.

בנאומו אמר א-סיסי כי "הצבא קורא לבית הדין החוקתי לנסח חוק חדש לבחירות פרלמנטריות לעגן את חופש העיתונות והתקשורת וחופש ההתארגנות המקצועי, ויינקטו צעדים לשלב את הנוער במוסדות המדינה שיהיו שותפים לקבלת החלטות בעמדות הכרעה".

21:55: העיתון המצרי "אל אהרם" מדווח מפי מקור בארמון הנשיאות כי הצבא הודיע לנשיא מצרים, מוחמד מורסי, כי הוא סיים את כהונתו. על פי הדיווח, שמתפרסם בסוכנות הידיעות רויטרס ההודעה נמסרה למורסי כבר בשעה 20:00 שעון ישראל.

21:12: הסתיימה פגישת ראשי הצבא עם המנהיגים הדתיים הבכירים במצרים ועם ראשי האופוזיציה. הטלוויזיה המצרית מדווחת כי הבכירים יפרסמו בשעה הקרובה מפת דרכים פוליטית חדשה. את המפה גיבשו ראש האופוזיציה, מוחמד אל ברדעי, האפיפיור הקופטי והאימאם של מסגד אל-אזהאר – איש הדת הסוני הבכיר במצרים.

במקביל מדווחת סוכנות הידיעות המצרית כי התוכנית בה תומך הצבא כוללת תקופה קצרה של שלטון ביניים, ולאחר מכן ייערכו בחירות לנשיאות ולפרלמנט. לא נמסרו פרטים נוספים.

20:52: וושינגטון "מודאגת מאוד" מהאירועים האחרונים במצרים. בתדרוך של משרד החוץ האמריקאי בוושינגטון, אמרה הדוברת ג'ן פסקי כי המצב נזיל מאוד וכי ארה"ב לא יכולה לאשר האם במצרים מתרחשת מהפכה צבאית. בעיני וושינגטון, הנאום שנשא אמש נשיא מצרים, מוחמד מורסי, לא הצביע שהוא קשוב מספיק לדרישות העם. "עליו לאפשר לכל קולות העם להישמע", אמרה פסקי. לדבריה, מורסי צריך לקרוא להפסקת האלימות במצרים, ובמיוחד האלימות נגד נשים. "אנחנו בצד של העם המצרי. אנחנו רוצים שקולם יישמע", אמרה פסקי. הדוברת הוסיפרה כי וושינגטון מודאגת שמורסי והאופוזיציה לא ניסו לשתף פעולה אחד עם השני. לסיכום אמרה כי ארצות הברית "תומכת לחלוטין" במהלכים הדמוקרטיים של מצרים, ובכלל זה בזכות להתקהל ולמחות אבל לא מתכוונת לקחת צד בעימות הנוכחי.

20:15: חיילים הקיפו בגדר תיל את המבנה בו שוהה נשיא מצרים, מוחמד מורסי - כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס מפי עדי ראייה. מורסי שוהה בימים האחרונים במשרד הנשיא במתחם המשמר הנשיאותי בפרברי קהיר, ועל פי הדיווחים הערב נאסר עליו לצאת ממנו.

במקביל מדווחת סוכנות הידיעות על כלי רכב משוריינים ונגמ"שים שנפרשו באזור בו נערכת עצרת התמיכה העיקרית במורסי, הכיכר שמול מסגד אל עדוויה בקהיר. בהודעה רשמית מטעם הצבא נמסר לסוכנות הידיעות כי מדובר באזור ביטחוני, וכי הצבא אינו תוקף את תומכיו של מורסי: "הצבא המצרי שייך לכל המצרים", נאמר.

19:43: כתבים זרים מדווחים ברשתות החברתיות על נוכחות גוברת והולכת של כוחות צבא ברחובות קהיר ובמיוחד סביב מוקדי ההפגנות. בתמונה שצילם כתב הבי-בי-סי ג'רמי בראון, נגמ"שים ברחובות קהיר. כתב הגרדיאן לשעבר בקהיר, ג'ק שנקר, מדווח כי פרט לטנקים בכיכר תחריר, חיילים השתלטו על לפחות שניים מהגשרים הגדולים על נהר הנילוס במצרים.

19:37: יועץ תקשורת לנשיא מצרים אומר כי מוחמד מורסי המשיך היום לעבוד כרגיל ממשרד הנשיאות במתחם המשמר הנשיאותי בפרברי קהיר. בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס אמר היועץ, יאסר חדארה, אמר כי לא ברור האם מורסי חופשי לעזוב את המתחם ולשוב לארמון הנשיאות כפי שעשה אמש. לדבריו, למורסי לא היה קשר עם בכירי הצבא היום.

19:31: גורמים רשמיים במצרים איששו דיווחים קודמים לפיהם צו איסור יציאה ממצרים הוצא לנשיא מוחמד מורסי, לראש תנועת האחים המוסלמים במצרים ולסגנו. ההודעה מצטרפת לדיווחים על השמתו של מורסי במעצר בית במתחם של המשמר הנשיאותי בקהיר. מיליוני המפגינים בכיכר תחריר מאשימים את מורסי, שנבחר מטעם האחים המוסלמים, בהיותו בובה של התנועה וטוענים כי המהלכים שביצע בשנת כהונתו הוכתבו למעשה מידי ראש התנועה.

משרד ההגנה האמריקאי אמר כי שר ההגנה, צ'אק הייגל, טלפן היום לעמיתו המצרי, הגנרל עבד אל-פתאח א-סיסי. השניים שוחחו גם בשבוע שעבר. בפנטגון סירבו למסור פרטים על תוכן השיחות ודובר משרד ההגנה, ג'ורג' ליטל, אמר כי המצב רגיש מאוד.

19:00: כתבנו ג'קי חורי מספר על דיווחים נוספים בקהיר לפיהם הנשיא מוחמד מורסי נמצא במתחם של המשטר הנשיאותי בעיר ונאסר עליו לצאת. על פי הדיווחים למורסי הותר להשתמש בטלפון. דיווח נוסף גורס כי נציג מטעם הצבא הגיע לבניין הטלוויזיה הממלכתית בקהיר עם קלטת ובה הודעת הצבא, שצפויה להיות משודרת בזמן הקרוב.

18:56: דוברים של האחים המוסלמים ובהם עיסאם אל-אריאן, הגדירו את האירועים בשעות האחרונות במצרים כהפיכה צבאית וכפגיעה ביסודות החוקה המצרית. יועצו של נשיא מצרים לביטחון לאומי, עיסאם אל חדד, אומר כי ההפיכה הצבאית בארצו בעיצומה. לדבריו, "בימינו אין הפיכה צבאית שיכולה להצליח מול כוח פופולרי מאוד בלי שפיכות דמים ניכרת". יועץ אחר של מורסי, האחראי על היחסים הבינלאומיים פרסם הודעה בעמוד הפייסבוק הרשמי של משרדו ובה כתב כי הוא "מודע לגמרי שייתכן שאלו השורות האחרונות שאני מפרסם בעמוד הזה. למען מצרים והדיוק ההיסטורי, הבא נקרא למה שקורה בשמו האמיתי: הפיכה צבאית".

במקביל ריצ'רד אנגל, כתב בכיר של רשת אן-בי-סי מצטט שני יועצים בכירים של נשיא מצרים מוחמד מורסי שמכחישים את הדיווח כי מורסי מצוי במעצר בית. הכחשה דומה הועברה על ידי יועציו של מורסי גם לרשת בי-בי-סי.

18:30: רשת הטלוויזיה המצרית אל חייאת, מדווחת מפי מקורות כי הנשיא מוחמד מורסי הושם במעצר בית. טרם התקבל אישור לדיווח ממקור אחר, אולם הוא כבר נפוץ ברשתות החברתיות ואף הגיע לאוזני המפגינים בכיכר תחריר, שעל פי דיווחים הגיבו אליו בקריאות שמחה. במקביל מדווחת הרשת על כל שכוחות צבא מנעו מסגנו של מורסי, אסם אל-אריאן, לטוס לעמאן.

18:12: סוכנות הידיעות הרשמית במצרים מדווחת כי שר הפנים הורה לכוחות המשטרה לחלק מים ומיץ למפגינים בתחריר. מאות אלפי המפגינים בכיכר ממתינים כעת להודעת הצבא בעקבות פקיעת האולטימטום לנשיא, וסירובו של מורסי לשנות את עמדתו או להתפטר.

17:55: עם פקיעת האולטימטום שהקציב הצבא לנשיא מצרים, פרסם מוחמד מורסי הודעה בפייסבוק של הנשיאות בה חזר על הדברים שאמר אמש, וסירב להתפטר. הנשיא המצרי קרא להקמת ממשלת אחדות בה ישתתפו כל הפלגים הפוליטיים עד לקיום בחירות חדשות לפרלמנט, ולהקמת ועדה עצמאית שתנסח תיקונים לחוקה המצרית. מאות אלפים מפגינים כעת בכיכר תחריר בקהיר, ומורסי לא נענה בהודעתו לדרישה העיקרית של המפגינים הקוראים לו לעזוב את תפקידו.

17:43: פקע האולטימטום שהקציב הצבא לנשיא מוחמד מורסי, להגיע להסכמות עם האופוזיציה. בשידור החי ניתן לראות כי מאות אלפי מצרים ממלאים את כיכר תחריר בקהיר, ממתינים להודעת הצבא ודברי הנשיא. ג'ואל גולהאן, כתב הדיילי ניוז איג'יפט מדווח על אלפים בכיכר ואווירת חג. כתב אל ג'זירה שוחח עם מפגינים בכיכר, ומספר על אשה שאוחזת שלט הקורא למורסי להתפטר "כי אין מים, כי אין חשמל, כי אין גז, כי אין דלק". לשאלת הכתב מי יוכל למלא את מקומו של מורסי, השיבה האשה כי אינה יודעת.

בעוד כיכר תחריר עמוסה במתנגדיו של מורסי, תומכיו של הנשיא המצרי נאספו משעות הבוקר בכיכר שמול מסגד אל עדוויה בקהיר, והם עורכים שם תפילות המוניות.

17:10: הפיקוד הכללי של הצבא המצרי נועד עם גורמים בכירים בתחומי הדת, בזירה הלאומית, הפוליטית ועם מובילי מחאת הצעירים - כך נכתב בעמוד הפייסבוק הרשמי של הצבא. בסיום הפגישות, יפרסם הצבא הודעה.

כתבת אל ג'זירה באנגלית, רוואיה רג'ה, כותבת כי מושל גיזה התפטר מתפקידו בעקבות המהומות שגבו אמש את חייהם של 18 בני אדם מחוץ לאוניברסיטת קהיר.

16:39: סוכנות הידיעות איי-פי מדווחת כי קציני צבא נמצאים בחדר החדשות של הטלוויזיה בקהיר, ומפקחים על התוכן המתפרסם לקראת תפוגת האולטימטום.

במקביל נפוצים דיווחים סותרים על זהות החיילים שהשתלטו על הטלוויזיה המצרית בקהיר. רשתות אל ג'זירה ואל ערבייה מדווחת כי ייתכן שאנשי הצבא במקום הם חיילי המשמר הנשיאותי, ואילו דיווחים בסוכנויות הידיעות הבינלאומיות גורסים כי מדובר בחיילי הצבא. יש לציין כי חיילי המשמר הנשיאותי משתייכים לצבא המצרי ומצייתים לראשיו, ולא אמורים להיות נאמנים לנשיא מוחמד מורסי.

16:30: דובר מטעם נשיא מצרים, מוחמד מורסי, אמר כי הנשיא מאמין שעדיף למות "זקוף כמו עץ", בהגנה על הלגיטימיות האלקטורלית של משרדו, מאשר להירשם בהיסטוריה כמי שהרס את התקווה המצרית לדמוקרטיה. הדובר, איימן עלי, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי מורסי לא מחפש לשמור על כסאו לטובתו האישית, והזכיר את הנאום שנשא אמש הנשיא המצרי בו סירב להתפטר כדי "להגן על המערכת הדמוקרטית".

16:25: מקורות בצבא ובמפלגת האחים המוסלמים, אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי במפלגת האחים המוסלמים סירבו להצעה להיפגש היום עם ראשי הצבא, שעות ספורות לפני תום האולטימטום שהוקצב לנשיא מוחמד מורסי. "אנחנו לא מקבלים הזמנות מאף אחד. יש לנו נשיא וזה הכל", אמר וואליד אל-חדד, בכיר במפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים.

15:45: כלי רכב משוריינים של הצבא מקיפים את בניין הטלוויזיה המצרית בקהיר – כך מדווחים מקורות ביטחוניים לסוכנות הידיעות רויטרס. רשת "אל ערבייה" מדווחת כי הבניין כולו נמצא כעת בשליטת חיילי הצבא. על פי רויטרס, עובדי הטלוויזיה שלא משתתפים בהפקת שידורים חיים, עזבו את הבניין. בעוד כשעתיים אמור לפוג האולטימטום שניתן שלשום לנשיא, מוחמד מורסי, לפתור את הקיפאון הפוליטי במדינה. עם זאת, בעמוד הפייסבוק של הצבא המצרי נכתב כי טרם נקבע מועד לשידור הודעות או נאומים.

כתב ה-בי-בי-סי, אלים מקבול, מדווח מבניין הטלוויזיה המצרית בקהיר כי אנשי הצוות במקום מאשרים את הדיווחים כי הצבא השתלט על הטלוויזיה והורה לכל אנשי הצוות שאינם חיוניים לעזוב. עובדי הטלוויזיה אמרו למקבול כי כבר לפני כמה ימים עלה מספר החיילים המוצבים בבניין בקהיר.

14:18: ד"ר מוחמד אל-בראדעי, ממנהיגי תנועת המחאה הליברלית-לאומית במצרים, נפגש עם שר ההגנה, הגנרל עבד אל-פתאח א-סיסי, ודן עמו בנעשה במדינה. טרם נמסרו פרטים נוספים. גורם באופוזיציה המצרית אמר כי אל-בראדעי, המייצג את "הקואליציה להצלה לאומית", צפוי לבקש את "התערבות הצבא כדי למנוע שפיכות דמים". לפי דובר "הקואליציה להצלה לאומית" בפגישה נכחו גם המופתי של מצרים והאפיפיור הקופטי.

במקביל פנה המופתי של סעודיה, הסמכות הדתית הגבוהה ביותר בחצי האי ערב, לעם המצרי וביקש מהם לשתף פעולה ולהימנע מכל מעשי אלימות נוספים. בהודעה שפרסם, קרא השייח עבד אל-עזיז אל-שייח, "לאינטלקטואלים ולאנשי ההיגיון במצרים" לפעול יחד לפתרון המחלוקות.

13:47: גורם ביטחוני במצרים אמר כי שר ההגנה, עבד אל-פתאח א-סיסי, נועד עם ראשי הצבא כדי להתפתחויות לישיבת חירום לקראת סיום האולטימטום שניתן לנשיא מורסי לפתור את המשבר הפוליטי במדינה. לא נמסרו פרטים על תוכן הפגישה.

12:38: מטוסים סוריים פיזרו כרוזים במחוז אידליב ובהם נקראים התושבים להסגיר לוחמים זרים הלוקחים חלק בקרבות בצפון המדינה. במקביל הודיע ארגון זכויות אדם סורי הפועל מלונדון כי אתמול נהרגו בתקריות ברחבי המדינה 40 אזרחים ו-70 חיילים ומורדים.

11:55: התנועה הסלאפית המצרית "גמעה אל-איסלאמיה" קראה לנשיא מוחמד מורסי לפעול להקדמת הבחירות לנשיאות, כך מדווחת סוכנות רויטרס. זו הפעם הראשונה מאז החל סבב ההפגנות הנוכחי, שארגון סלאפי המזוהה עם האגף הדתי-קיצוני במצרים נוקט עמדה שאינה מגבה את תנועת האחים המוסלמים ואת הנשיא מורסי.

10:29: נשיא איראן הנבחר, חסן רוחאני, אמר בראיון למגזין נוער כי הוא רואה בפייסבוק "תופעה מבורכת" וכי הוא מתנגד לאפליה בין גברים לנשים בחברה. "בעידן המהפכה הדיגיטלית, לא ניתן לחיות או למשול בדלת אמות. אני מתנגד לפשיטות על בתיהם של אזרחים המחזיקים בצלחות לוויין לדוגמה", אמר, "הממשל התעלם מזכויות האזרחים והעצים את זכויותיו שלו".

בהתייחס לצנזורה החריפה על האינטרנט באיראן, אמר רוחאני כי חלק מהצעדים שנקט הממשל בעניין זה לא נעשו בתום לב אלא מסיבות פוליטיות. "הם חוששים מהאווירה של חופש ולכן הם מטילים מגבלות על המידע. אבל גם סינון המידע אינו משיג תוצאות. שתומכי הצנזורה יספרו לי על פרט מידע שהם הצליחו להעלים בשנים האחרונות".

09:50: גורם בצבא מצרים הכחיש את הדיווחים לפיהם המועצה הצבאית העליונה גיבשה "מפת דרכים" לסיום כהונתו של הנשיא מוחמד מורסי ולהקמת ממשלת מעבר. לדברי הגורם, בשלב הבא יוזמנו דמויות ממגזרים שונים בחברה המצרית (פוליטיקה, חברה וכלכלה) כדי לדון בעתידה של מצרים.

על פי מפת הדרכים שפורסמה אמש בסוכנות הידיעות רויטרס ושוב הבוקר בעיתון המצרי הממסדי "אל אהראם", יידרש מורסי להתפטר עד מחר או שיודח. על פי המתווה, במצרים תוקם ממשלת מעבר נייטרלית בראשות גורם צבאי והיא תכהן 9-12 חודשים. עוד מציע המתווה להקים "מועצה נשיאותית" שבראשה יעמוד נשיא בית המשפט העליון. ממשלת המעבר תפעל לניסוח חוקה ותסלול את הדרך לבחירות חדשות לנשיאות ולפרלמנט.

09:32: לפחות 16 בני אדם נהרגו בעימותים שאירעו הלילה ליד אוניברסיטת קהיר. במקום התקיימה הפגנה של תומכי הנשיא מורסי. גולשים ב"טוויטר" וכתבים זרים הנמצאים במקום מדווחים על "שדה קטל" שבו מצויות בין היתר גופות שנורו בחזה. נסיבות תקרית האש וזהות ההרוגים סמוך לאוניברסיטה אינן ברורות לפי שעה. מאז החלו המהומות במצרים נהרגו לפחות 23 בני אדם.

08:20: לפחות 16 בני אדם נהרגו במתקפת מל"ט אמריקאי על מתחם מבוצר בצפון-מערב פקיסטאן. גורמי ביטחון באיסלאמבד מסרו כי לפחות שני טילים פגעו במתחם השייך ככל הנראה לרשת הטרור חקאני. זו מתקפת המל"ט השלישית שמבצע צבא ארה"ב מאז מונה ראש ממשלת פקיסטאן, נוואז שריף, לתפקידו. שריף הבטיח לאורך קמפיין הבחירות כי יפעל להפסקת הפעילות האווירית האמריקאית בתחומי פקיסטאן.

07:07: האופוזיציה המצרית הגיבה לנאומו הלילה של מוחמד מורסי ואמרה כי מדובר ב"הכרזה על מלחמת אזרחים והתעלמות מדרישות האזרחים להתפטרותו".

04:45: בהודעת פייסבוק שפורסמה בעמוד הרשמי של צבא מצרים בראשות שר ההגנה, עבד אל-פתאח א-סיסי, נכתב כי "הצבא מוכן להקריב עצמו על מנת להגן על אנשי העם מפני טרוריסטים, קיצונים וטיפשים". ההודעה נכתבה תחת הכותרת "השעות האחרונות". ההודעה פורסמה שלוש שעות לאחר נאום מורסי שדחה את האולטימטום של הצבא הקורא לו לחלוק את השלטון עם יריביו. מקור צבאי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההצהרה מבהירה כי גורמי הצבא לא ייסוגו מדרישותיהם.

01:27: בנאום הלילה לפני כניסתו לתוקף של האולטימטום עליו הכריז הצבא, אמר מורסי כי הוא אינו נאחז בשלטון כי זה אינו האופי שלו. מורסי ציין כי הוא נבחר בידי העם באופן דמוקרטי, כונן חוקה, הקים ממשלה וכי תהיה זו טעות לעצור את התהליך הדמוקרטי.

"עשינו מהפכה ביחד ויצאנו נגד עידן של שחיתות, זיוף ופגיעה בכבוד האדם וחירותו. הלכנו לבחירות חופשיות ודמוקרטיות שכל העולם העיד על טיבן. שנה לאחר מכן אני עומד מולכם וחוזר על התחייבותי לקדם את מצרים בכל התחומים".

מורסי הודה כי תהליך החלפת השלטון לא נעשה בצורה חלקה וכי נעשו טעויות אך האשים בעיקר את ירושת המשטר הקודם. "כבר הצהרתי שעשיתי טעויות והיו נפילות אבל יש גם שרידים מהמשטר הקודם ובעלי אינטרס שאינם רוצים בהצלחת מצרים. כולם יודעים שיש דרישות לגיטימיות אבל יש גם גורמים מושחתים, שרידי המשטר הקודם, המסכסכים ופועלים להכשילנו".

"כל אלו בנוסף לטעויות שלנו הובילו למצב הקשה אליו נקלענו היום. אישרנו את החוקה וזו היתה הצלחה גדולה, אבל יש כאלה שמנצלים את הזעם של הצעירים ושל חוגים רבים בחברה המצרית כדי לצאת נגד החוקה והלגיטימיות שלה", דברי מורסי

02:13: לפחות 45 בני אדם נהרגו בפיגועים ותקריות ירי ברחבי עיראק אתמול. מרבית הפיגועים התרחשו בשווקים לאזורים מסחריים ברחבי הבירה בגדאד. הפיגוע הקטלני ביותר אירע בשכונה השיעית שאעב, בה התפוצצו שתי מכוניות ממולכדות.

00:34: נשיא מצרים מורסי הכריז הלילה (רביעי) כי הוא לא יפרוש מתפקידו וקרא לנציגי הצבא לסגת בהם מהאולטימטום שהציבו. מוחמד מורסי פרסם בחשבון הטוויטר שלו כי הוא דוחה את "ההכתבות" לדבריו, מבית ומחוץ. הצבא הזהיר כי אם לא ייחתם שום הסכם בין מורסי ומתנגדיו, הוא יכפה הסדר פוליטי משלו בכפוף למפת דרכים על מנת לפתור את המשבר. האולטימטום שהציב הצבא אמור לפוג במהלך היום.

עדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ