אחרי סוף שבוע אלים במצרים, ירידה חדה במספר הנפגעים

בעוד ההפגנות של תומכי ומתנגדי האחים המוסלמים נמשכות, הנשיא מנסור במגעים לכינון ממשלה; אלמונים פוצצו את צינור הגז לירדן

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

הפגנות המתנגדים לאחים המוסלמים ולנשיא מוחמד מורסי וכן הפגנות התומכים במורסי נמשכו אתמול ברחבי מצרים. תנועת האחים המוסלמים קיבלה רוח גבית בסוף השבוע האחרון, בדמות תהלוכות הענק שהתקיימו ברחבי המדינה. מתנגדי האחים המוסלמים יזמו תהלוכות שיצאו מכל רחבי קהיר, והתאספו בכיכר תחריר ומול ארמון הנשיאות הרשמי ארמון אל-איתיחאדיה, שבו שוהה כעת הנשיא הזמני עדלי מנסור. ההפגנות אתמול נערכו תחת הסיסמה ”להגן על רצון העם”, והמפגינים הניפו שלטים בגנות האחים המוסלמים ותמיכה בצבא.

חלק מהסיסמאות הופנו כלפי הממשל האמריקאי והנשיא ברק אובמה, וכללו קריאה שלא להתערב בנעשה במצרים. לפי הדיווחים מקהיר, הזעם שהופנה כלפי הממשל בוושינגטון נבע מהדיווחים על איומי ארצות הברית להפסיק או להקפיא את הסיוע בעקבות הפלת משטר האחים המוסלמים. אחד הסממנים המובהקים של התהלוכות אתמול היה השתתפו הבולטת של הנשים בתהלוכה. כאות הזדהות עם המפגינים חיל האוויר המצרי ארגן מפגן טיסה מעל כיכר תחריר, והקהל הגיב בשאגות שמחה ותמיכה בצבא.

הפגנות יצאו מכמה ערים מרכזיות בהן אלכסנדריה, שם דווח על התנגשויות עם תומכי האחים המוסלמים. בניגוד לסוף השבוע, שבו נהרגו לא פחות מ-36 בני אדם ועוד מאות נפצעו , אתמול לא דווח על אזרחים הרוגים ברחבי מצרים, אולם לא ניכר כי המתיחות חלפה. אמש דווח על חייל מצרי שנהרג מירי שכוון לעבר עמדה באל-עריש. מלבד זאת, אלמונים פוצצו את צינור הגז לירדן. הצבא המצרי מצוי זה כמה ימים בכוננות שיא בסיני, בעיקר באזור תעלת סואץ.

מפגינים מציתים את תמונות מנסור וא־סיסי, אתמול צילום: אי־פיצילום: אי–פי

הנשיא הזמני עדלי מנסור ממשיך בהתייעצויות לקראת הרכבת ממשלה חדשה, ואתמול דווח תחילה כי מוחמד אל-בראדעי ימונה לתפקיד. אל-בראדעי הגיע לארמון הנשיאות, אולם מאוחר יותר הודיע דובר הנשיא כי זיאד באהא א-דין, עורך דין סוציאל דמוקרטי, הוא המועמד המוביל להתמנות לראש הממשלה הזמני של מצרים. מינויו המסתמן של באהה אל-דין הוא חלק מפשרה בין הכוחות הפוליטיים העולים במצרים. מפלגת אנור הסלפית התנגדה ככל הנראה לכך שאל-בראדעי יעמוד בראש הממשלה.

הסלפים נטשו באופן מפתיע את האחים המוסלמים, התייצבו לצד הצבא והודיעו כי הם מקבלים את מפת הדרכים שהכריז עליה הצבא ערב הדחתו של מורסי. עבור הצבא וכוחות האופוזיציה הצטרפות הסלפים תהיה בעלת משמעות גדולה מבחינת הרחוב המצרי, משום שהם לא תמכו בבני בריתם האחים המוסלמים. אל-בראדעי ציין בשיחה עם עיתונאים בקהיר כי אינו מתכוון לקבל את התפקיד אולם יהיה מוכן לתפקד כיועץ מדיני בכיר לראש הממשלה. לפי הדיווחים אמש, אל-בראדעי צפוי להתמנות כסגנו של א-דין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ