השותפות התמוהה הגיעה לקיצה

המפלגה הסלפית הסירה תמיכתה בהפיכה

דובר המפלגה אמר כי ההחלטה התקבלה בתגובה לתקרית שאירעה אתמול בבוקר בקהיר, שבה נרצחו יותר מ-50 בני אדם

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

המפלגה הסלפית המצרית, א-נור, הודיעה אתמול (שני) שהיא משעה את השתתפותה במאמצים להקים ממשלת מעבר. דובר המפלגה אמר כי ההחלטה התקבלה בתגובה לתקרית שאירעה אתמול בבוקר בקהיר, שבה נרצחו יותר מ-50 בני אדם. ההחלטה מערימה קשיים נוספים בפני הניסיונות להקים ממשלה חדשה ומעוררת תהיות באשר לעתיד אחדותה של החזית נגד מורסי.

א-נור היתה המפלגה האיסלאמית היחידה שתמכה בסילוקו של מורסי מהשלטון. השתתפותה בחזית ההצלה הלאומית שכנעה מצרים רבים שההפיכה לא היתה נגד האיסלאם, כפי שטוענים רבים מתומכי הנשיא המודח.

ואולם, על אף טענות המפלגה כי בכוונתה לגשר בין תומכיה לבין זרמי ההפיכה האחרים, אחדים מהליברלים טוענים כי היא מציבה דרישות מפליגות - מזהותו של ראש הממשלה החדש ועד השארת האיסלאם כחלק בלתי נפרד מכל חוקה חדשה.

תומך המפלגה הסלפית במצריםצילום: אי–פי

א-נור הפעילה בסוף השבוע את כוחה ואילצה לבטל את מינויו הפוטנציאלי של מוחמד אל-בראדעי לראש ממשלת מצרים. “אתם לא יכולים לעשות דבר כזה אחרי שעמדנו לידכם בשעת ההכרזה על סילוק מורסי”, אמר אתמול יוניס מחיון, אחד מראשי המפלגה. “יש לנו תומכים שורשיים והם לא מסכימים שבראדעי ייבחר”.

יכולתה של א-נור למנוע את בחירת בראדעי לראשות הממשלה עוררה חששות רבים בקרב ליברלים, באשר למה שהסלפים עלולים לדרוש בהמשך, אחרי סילוקם של האחים המוסלמים, המתונים יותר.

“המהפכה התחוללה נגד סוג כזה של מפלגה איסלאמית”, אמר שאדי אל ר’אזאלי חארב, אחד ממארגני ההפגנות נגד מורסי. “לא נסכים לוויתורים לגבי כתיבת החוקה, אנחנו מוכנים למות על כך”. הוא הבטיח שהחוקה תכלול “הפרדה בין הדת לבין הפוליטיקה, כי אסור שמפלגות ייבנו על הדת”.

מארגנים אחרים של ההפגנות אמרו שהם יהיו מוכנים לארגן מחאה ממוקדת נגד א-נור. במקביל, החלו רבים מאנשי המפלגה לגנות את מנהיגיה ולכנות אותם “בוגדים”, על פעולתם נגד מורסי והאחים המוסלמים. “מנצלים אותם ליפוי ההפיכה הצבאית הזאת”, אמר אחד מדוברי האחים המוסלמים, “הם יוצרים לעצמם אויבים מכל הצדדים”.

ואולם, השייחים של א-נור סבורים כי נפילת האחים המוסלמים היא הזדמנות בעבורם. “יש להם כעת סיכוי להיות השחקן האיסלאמי הראשי במצרים שלאחרי מורסי”, אמר סמיר שחאטה, מומחה למדע המדינה מאוניברסיטת אוקלהומה. “זו הזדמנות לנצל את הפיחות במעמדם של האחים המוסלמים. מי נשאר כעת לשאת את דגל האיסלאם? מפלגת א-נור”, הוסיף.

השותפות הנוכחית מוזרה ביותר. מאז הקמתה לפני שנתיים, מפלגת א-נור לא חדלה לפעול למען הפיכת השעריה לחוק המדינה, והמחלוקת בין אנשיה לבין האחים המוסלמים היתה משום שאלה כללו רבות מדרישותיהם של הליברלים בחוקה החדשה ומנעו זאת.

כשהסלפים נכנסו לפוליטיקה לפני שנתיים, הליברלים כינו אותם “ניאנדרתאלים”, וראשי האחים המוסלמים התייחסו אליהם כאל טירונים. ואולם, שיטותיה של המפלגה מוכיחות שהיא יודעת להתפשר מצד אחד ולעמוד על עקרונותיה מצד שני. “אנחנו נטועים עמוק בתוך העם”, אמר בסאם א-זארקה, סגן נשיא המפלגה. להדרת חלק כה גדול מהחברה המצרית “יהיה מחיר יקר מאוד”, הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ