הארץ וגילי כהן

פיצוץ עז אירע הבוקר (שלישי) בפרבר דרומי של ביירות, הנחשב למעוז של ארגון חיזבאללה בלבנון. 38 בני אדם נפצעו ולפחות אדם אחד נהרג. הפיצוץ אירע עם תחילתו של חודש הרמדאן, והוא החמור ביותר שאירע באזור זה שנים. חיזבאללה חסם את הכניסה לאזור לאחר הפיצוץ.

רשת אל-מנאר דיווחה כי הפיצוץ אירע כתוצאה ממכונית ממולכדת, שחנתה בחניון סמוך למרכז איסלאמי. בתמונות נראה עשן שחור מיתמר ממקום הפיצוץ, בעוד אמבולנסים וכוחות כיבוי זורמים לזירה. כתוצאה מהפיצוץ התנפצו חלונות באזור ונגרם נזק לכמה בניינים. השכונה היא אזור מגורים ומסחר צפוף, ונמצאים בו משרדים רבים של אנשי חיזבאללה.

זוהי המתקפה השנייה בחודשים האחרונים על הפרברים השיעיים הדרומיים של ביירות, לאחר ששני טילים פגעו באזור במאי וגרמו לפציעתם של ארבעה בני אדם. לא ברור מי עומד מאחורי המתקפות האחרונות, אולם קבוצות מורדים בסוריה איימו שיפגעו בחיזבאללה בעקבות התמיכה שמעניק הארגון לנשיא אסד. המלחמה בסוריה גם מגבירה את המתחים העדתיים בלבנון, כשסונים רבים תומכים במורדים בסוריה, ואילו השיעים מגבים את משטרו של אסד.

שר הפנים של לבנון, מרואן שרבל, ביקר בזירת הפיגוע ואמר כי המתקפה נועדה להחריף את הקרע בין הסונים לשיעים במדינה, אך שמטרה זו לא תושג. קהל זועם קיבל את פניו במקום. בכיר בחיזבאללה אמר לבי-בי-סי כי מוקדם עדיין לשער מי אחראי למתקפה.

במקביל, רשת אל-ערביה מדווחת על פיצוץ עז שאירע הלילה ברובע אל-ברמיקה שבמרכז דמשק. עדיין לא ידועים פרטים נוספים על נסיבות הפיצוץ. הפיצוצים בדמשק ובביירות מגיעים ימים ספורים לאחר סדרת פיצוצים שאירעו במחסני נשק של צבא סוריה סביב נמל לטקיה, הנמצא בלב המובלעת העלאווית בצפון סוריה, לחוף הים התיכון. לאחר הדיווחים הראשוניים על הפיצוצים, בלילה שבין חמישי לשישי, נפוצו גרסאות שונות על מקור הירי.

זירת פיצוץ המכונית הממולכדת בביירותצילום: רויטרס
זירת הפיצוץ הבוקר בביירותצילום: רויטרס
זירת הפיצוץ הבוקר בביירותצילום: רויטרס

לפי דיווח באתר הסורי אל-חקיקה ("האמת") בתקיפת מחסני הנשק הושמדו טילי חוף-ים, כנראה מדגם יאחונט. היאחונט הוא טיל שיוט נגד ספינות שמסוגל לפגוע במטרות ימיות במרחק של עד 300 ק"מ, עם ראש נפץ של 250 ק"ג. רוסיה כבר סיפקה לסוריה שתי סוללות עם 72 טילי יאחונט לפני כשנה וחצי, ומתכוונת לספק גם מערכת מכ"ם מתקדמת שתשפר את דיוק הטילים.

הניו יורק טיימס דיווח לפני חודשיים שלפי בכירים בוושינגטון, רוסיה כבר העבירה לסוריה משלוח חדש של טילים מסוג זה. היאחונט, שנחשב לטיל מדויק וקטלני, מאיים על כל התעבורה הימית לישראל ועל תשתיות חיוניות (מאגרי הגז הימיים, תחנת הכוח בחדרה) בקרבת החוף.

בהודעה שפרסם המוקד הסורי לזכויות אדם, שמקום מושבו בלונדון, נמסר כי "פיצוצים אדירים הרעידו את האזור, שבו ממוקם בסיס גדול של הצבא הסורי ומחסני נשק". מנהל המוקד, ראמי עבד א-רחמן, אמר כי תושבי האזור מעריכים שהפיצוצים נגרמו כתוצאה של ירי טילים, מבלי שנודע מקור הירי. לפי עדויות שהגיעו לידיו, בשמי האזור נראו מטוסי קרב שזהותם לא ידועה.

עוד דווח כי כתוצאה מהפיצוצים נהרגו חכמה יילים מהצבא הסדיר ואחרים נפצעו ופונו לבתי חולים. במקום פרצו שריפות, בעיקר באזור הר המוכר בשם הר ציון שנמצא בסמוך לעיר אל-חפה. לפי דיווח דומה בערוץ הלבנוני אל-מנאר, הפיצוצים אירעו כתוצאה מירי רקטות או טילים אל בסיס צבאי באזור הכפר אסאמייה, במרחק של 20 ק"מ מלטקיה. אל-מנאר ציטט מקור צבאי שטען כי הירי בוצע מכיוון הפרבר הצפוני של לטקיה, שם מתנהלים קרבות בין המורדים הסורים לבין הצבא הסדיר.

גם אתרי אופוזיציה שונים דיווחו על פיצוץ באסאמייה, וכי לאחר הפיצוצים נראו מסוקים של הצבא הסורי במקום וכוחות גדולים של הצבא ויחידות הצלה הוזנקו למקום. לפי דיווחי האופוזיציה, המחסנים הותקפו על ידי צבא סוריה החופשי. עוד דווח כי קרבות עזים מתנהלים בפרבר המזרחי והצפוני של לטקיה זה כמה ימים.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון התייחס היום למצב בסוריה ואמר כי "מזה תקופה ארוכה אנו חוזרים ואומרים שאיננו מתערבים במלחמת האזרחים העקובה מדם בסוריה. קבענו קווים אדומים באשר לאינטרסים שלנו ואנו מקפידים עליהם".

יעלון ביקר היום במרכז האימונים בצאלים והתייחס להתפתחויות הביטחוניות האחרונות. לדבריו, "כשיש שםתקיפה או פיצוץ או גרסאות כאלה ואחרות - לרוב בכל מקרה במזרח התיכון מאשימים אותנו". יעלון התייחס גם לפיצוצים בביירות ואמר כי "מלחמת האזרחים בסוריה גלשה כבר מזמן ללבנון. חיזבאללה הצטרף ללחימה בסוריה, ואנחנו רואים בתוך לבנון, טריפולי, צידון וגם בביירות דיווחים כמו היום, כשמכונית תופת התפוצצה שם. מדובר במאבק של השיעים נגד הסונים בעיקר. גם בתוך לבנון, אנחנו איננו עוסקים בזה ולא מתערבים בזה".

שר הביטחון התייחס גם למצב במצרים אחרי ההפיכה הצבאית, ואמר כי המצב "משקף אי-יציבות כרונית במזרח התיכון בתקופה הנראית לעין". יעלון הוסיף כי בישראל עוקבים "בערנות ובדריכות אחר ההתפתחויות כדי להגן על האינטרסים שלנו, בין אם זו המחויבות של איזה משטר שלא יהיה להסכם השלום, ובין אם זה המצב הביטחוני בסיני. מצרים מחויבת שמהשטח הריבוני שלה לא ייצא טרור שיפגע בנו, בין היתר בהברחות של אמצעי לחימה, שבזמנו עברו בקצב הרבה יותר גדול מאשר היום. בפוליטיקה הפנימית של מצרים איננו מתערבים". 

מחסני היאחונט שהושמדו ליד לטקיה, לפי אתר אל-חקיקהצילום: GoogleEarth

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ