הממשל הזמני במצרים הכריז: בחירות תוך חצי שנה

האחים המוסלימים דחו מתווה שהציע הנשיא המצרי מנסור. שר האוצר לשעבר אל-בבלאוי מונה לראש הממשלה הזמני

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

נשיא מצרים הזמני עדלי מנסור הודיע כי יתקיימו בחירות לפרלמנט במדינה עד לסוף השנה הנוכחית ומיד לאחר מכן, יתקיימו בחירות לנשיאות. בשורת החלטות שפרסם בלילה בין שני לשלישי, הודיע מנסור גם כי תוקם ועדה לבחינה מחדש של החוקה, לה יוגשו תיקונים תוך 15 יום, ואלו יוצגו לציבור במשאל עם. שורת ההחלטות שפרסם מנסור הוגדרו חוקה משלימה לזו שהצבא הכריז על הקפאתה ביום שהודח הנשיא מורסי.

המתווה שהציע מנסור מקובל על החוגים הסלפים. עם זאת, גורם בכיר באחים המוסלמים במצרים דחה אתמול (שלישי) את ההצעה. עיסאם אל אריאן, ששימש יועץ למוחמד מורסי, אמר כי התוכנית “תחזיר את המדינה לנקודת האפס”.

מנסור הטיל אתמול את הרכבת הממשלה החדשה על שר האוצר לשעבר הד"ר חאזם אל־בבלאוי והורה על מינויו של הד”ר מוחמד אל־בראדעי לתפקיד סגן הנשיא לענייני קשרי החוץ.

תומכי מורסי מתפללים בקהיר, אתמול. תוקם ועדה לבחינת החוקה מחדשצילום: רויטרס

הד”ר זיאד בהא אדין, הכלכלן שהיה מועמד מוביל לראשות הממשלה, ימונה לתפקיד בכיר בממשלה ולא מן הנמנע שיכהן כסגן ראש הממשלה.

אל־בבלאוי, בן 77, נחשב כלכלן בעל שם בינלאומי שכיהן בשורת תפקידים בכירים במערכת הפיננסית המצרית והערבית. הוא אינו נמנה עם חזית ההצלה הלאומית, ארגון הגג של האופוזיציה שהדיחה את הנשיא מוסרי, ומקובל גם על החוגים הסלפים.

אל־בבלאוי, שהחל אתמול במגעים לקראת הרכבת הממשלה החדשה, הצהיר כי בכוונתו לשלב בממשלתו גם שרים מהממשלה המתפטרת של הישאם קנדיל, גם אם הם נמנים על האחים המוסלמים. "הממשלה החדשה תוביל את מצרים באחת התקופות הרגישות בתולדותיה”, אמר אל־בבלאוי בפגישה עם ראשי תנועת המרד.

“לכן אנו צריכים לאייש את הממשלה באנשים ראויים ובעלי מקצוע שיכולים להוביל את המדינה לחוף מבטחים בכל התחומים, ובעיקר בביטחון האישי והכלכלה. לכן לא נפסול אף מועמד לתפקיד שר בשל השתייכותו הפוליטית, אלא לפי מידת התאמתו לתפקיד ולמשימות המוטלות עליו". דבריו צוטטו בעמוד הפייסבוק של תנועת המרד.

בנוסח החוקה המשלימה שהציג מנסור קיימת התייחסות מפורטת לחופש הביטוי. עם זאת, החוקה מעלה הצעה להטלת חוק חירום במדינה לשלושה חודשים, כשכל הארכה תחייב את הממשלה והנשיא במשאל עם.

מנסור הבהיר עוד כי מצרים תהיה מדינה חילונית ודמוקרטית, אך יסוד החקיקה בה יהיה מבוסס על השריעה האיסלאמית. עוד נקבע כי לא תהיה במדינה אפליה על רקע דת ומין.

לדברי איש האחים המוסלמים אל־אריאן, הצו שהוציא מנסור, המתיר לו לחוקק חוקים בכפוף להתייעצויות עם הממשלה הוא “דיכוי של סמכות החקיקה”. גם בתנועת המרד הביעו הסתייגות מהודעת הנשיא בטענה שהיא לא הוצגה בטרם פורסמה לכל הגורמים, לרבות הצעירים, וכי הנוסח מעניק לנשיא סמכויות מרחיקות לכת שיש בהן סממנים של דיקטטורה. ההודעה אילצה אתמול את מנסור לזמן את ראשי התנועה ומנהיגות הצעירים לפגישה נוספת בארמונו. בתום הישיבה נמסר כי הנשיא גילה הבנה גדולה להערות והבטיח כי יפרסם תיקונים על סמך ההערות בימים הקרובים. הנשיא הביע נכונות לוותר על חלק מסמכויותיו לטובת ראש הממשלה כדי לסייע לו להוביל את מצרים לכיוון הנכון. למרות הטון החיובי, בתנועת המרד ציינו כי הנשיא והממשלה ייבחנו רק לפי התוצאה.

בניסיון לסייע לממשל החדש לחלץ את מצרים מהמשבר, הממשלה תקבל סיוע כספי בסך 8 מיליארד דולר מסעודיה ומאיחוד האמירויות. לפי דיווחים במצרים, חלק מהסיוע יתקבל בהעברת נפט בסך שלושה מיליארד דולר, שני מיליארד יועברו בכסף מזומן ושלושה מיליארד יוגדרו הלוואה לטווח ארוך. ערב ההדחה של מורסי, מצרים חוותה מחסור גדול מאוד בדלק ובסולר. עם זאת, מיד עם הדחתו, העבירו מדינות המפרץ עשרות אלפי טונות של נפט, מה שהוסבר כתמיכה בצבא המצרי ואי־אמון בשלטון מורסי והאחים המוסלמים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ