בעוד ארה"ב מגמגמת, סעודיה וקטאר שופכות מיליארדים כדי לשלוט במצרים

שתי המונרכיות העבירו סיוע עתק לשלטון הזמני במצרים בניסיון להשפיע על המהלכים הבאים. אלא ששתיהן מחזיקות בעמדות מנוגדות

רוברט וורת, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוברט וורת, ניו יורק טיימס

סעודיה וקטאר, שתי מונרכיות הנפט העשירות במפרץ הפרסי, התחייבו אתמול (שלישי) להעביר למצרים סיוע כספי בסך שמונה מיליארד דולר. צעד זה נועד לא רק לנצל את השלטון הזמני הרעוע במצרים, אלא גם לחזק את הבריתות שבהן מחזיקות שתי הנסיכויות במזרח התיכון, המצוי בסחרור מתמשך.

דבר העברת הסיוע הכספי הנדיב התפרסם יום אחרי שצבא מצרים הרג עשרות מפגינים מתומכי האחים המוסלמים, שמחו על הפלתו של הנשיא מוחמד מורסי בשבוע שעבר, והוא מסב שוב את תשומת הלב למאבק המתמשך בין סעודיה לקטאר להגדלת השפעתן באזור. מאבק זה גבר מאוד עם פרוץ גל ההתקוממויות בעולם הערבי.

אלא שהאינטרסים של סעודיה וקטאר אינם חופפים: קטאר, יחד עם טורקיה, תומכת באחים המוסלמים ומממנת קבוצות אופוזיציה הפועלות בסוריה, בהן גם מיליציות איסלאמיות. עוד לפני כן העבירה כספים לשלטון הלובי החדש. לעומת זאת, סעודיה ואיחוד נסיכויות המפרץ חותרות לשיקום הסדר האוטוריטרי הישן, מחשש שהתנועות האיסלאמיות והקריאות לדמוקרטיה יערערו את היציבות הפוליטית גם בתחומן.

שר החוץ קרי ועמיתו סעוד אל-פייסל, לפני שבועצילום: אי-פי

ההתחייבות להעביר סיוע כה משמעותי גם מדגישה את מגבלות כוח ההשפעה האמריקאי: ארה”ב מעניקה למצרים סיוע שנתי בסך 1.5 מיליארד דולר, סכום הקטן לאין שיעור מזה שנסיכויות הנפט התחייבו להעביר. מעורבותן של מדינות המפרץ הפרסי גם פוגעת בהתלבטותו של ממשל אובמה בשאלה איך להגיב להשתלטות הצבא במצרים, וכללית יותר, איך להשפיע בעולם ערבי כאוטי ומפולג יותר ויותר, שבו קשה להגדיר את האינטרסים האמריקאיים.

הבית הלבן הודיע בסוף השבוע כי הוא בוחן מחדש את נסיבות השתלטות צבא מצרים על השלטון במדינה, לפני שיקבל החלטה על המשך העברת הסיוע השנתי לקהיר. רבים בקונגרס, ובהם הסנאטור ג’ון מקיין, הגדירו את ההשתלטות “הפיכה” וקראו להשעות את הסיוע. ואולם, נימת דבריו של דובר הבית הלבן אתמול היתה שונה: בהתייחסו לנושא אמר הדובר ג’יי קרני שהממשל מעודד מלוח הזמנים שעליו הודיע השלטון הזמני במצרים לקיום בחירות והשבת השלטון האזרחי במלואו.

סעודיה כמעט לא הסתירה את שביעות רצונה מהדחתו של מורסי. היא עוינות את סדר היום האיסלאמי-דמוקרטי של תנועת האחים המוסלמים, שאותו היא רואה כאיום על לגיטימיות שלטונה המלוכני ועל יציבות האזור. קטאר לעומת זאת תמכה בממשלת מורסי והעבירה לה בשנת כהונתה סיוע של שמונה מיליארד דולר. טורקיה מצדה העניקה לממשלת האחים המוסלמים הלוואות בסך שני מיליארד דולר.

תמים בין חאמד אל-תאני (משמאל) בטקס שבו החליף את אביוצילום: רויטרס

המתיחות ביחסי סעודיה וקטאר היא ארוכת ימים ולא החלה עם ההתקוממות בעולם הערבי ב־2011. סעודיה, המעדיפה לפעול בשקט מאחורי הקלעים, רואה עצמה כמנהיגה אזורית, ואילו קטאר נוקטת זה שנים במדיניות חוץ מוחצנת השואפת למלא תפקיד מכריע תוך כדי שימוש בעושרה וברשת הטלוויזיה שהקימה, אל-ג’זירה. לכן, היא ששה לממן ארגונים איסלאמיים בתוניסיה, לוב, סוריה ומצרים, ומצדדת לא פעם בתנועת האחים המוסלמים, או בארגונים שבחסותה, כגון חמאס. הממשל בדוחא, שבו בוצעו באחרונה חילופי גברי משמעותיים, מכעיס מאוד את שזה שבריאד גם בגלל הסיוע הצבאי הקטלני שהוא מעביר למורדים הסורים, בניגוד לעמדת וושינגטון.

אלא שהמציאות טפחה על פניה של קטאר אחרי שההימור שלה על מורסי התברר ככושל. סעודיה ואיחוד האמירויות מיהרו לברך על ההפיכה השנייה במצרים והמלך עבדאללה קרא לשר ההגנה עבד אל-פתאח א-סיסי, להעניק לממשלה הזמנית את כל הגיבוי הצבאי שתידרש לו.

קטאר טוענת מצדה כי הסיוע הכספי נועד לעם המצרי ואיננו תלוי מפלגה או זהות פוליטית, אך זה אינו בדיוק המצב. בדוחא מנסים להתמודד בימים אלה עם שתי מפלות נוספות הקשורות למצרים: ביום שני התפטרו 22 מעובדי אל-ג’זירה בטענה כי הסיקור העיתונאי של התחנה, הנתפסת בעיני רבים כ”זרוע קשרי החוץ” של הנסיכות, מוטה לטובת האחים המוסלמים. יממה לאחר מכן התפטר רסאן היטו, ראש הממשלה שהקימו ארגוני האופוזיציה הסוריים, אחרי שלא הצליח לזכות בתמיכת הסעודים.

בחודש שעבר נכנס לתפקידו תמים בין חאמד אל-תאני לתפקידו כאמיר קטאר. תמים, שהקים ב-2007 ועדה סעודית-קטארית מיוחדת להפחתת המתיחות בין שתי המדינות, נתפס בעיני רבים לבעל מדיניות חוץ מתונה ופחות שאפתנית מזו של אביו, חאמד בין חליפה אל-תאני. הנהייה של קטאר אחרי האחים המוסלמים נתפסה בעיני חוקרים רבים כמהלך פרגמטי, אפילו פופוליסטי, ואין ספק שתעמוד כעת למבחן מחודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ