איראן חנכה שירות דואר אלקטרוני בחסות המשטר

כדי להשתמש בשירות החדש יצטרכו המשתמשים להירשם בסניף הדואר ולמסור פרטים אישיים. לא ידוע אם תתאפשר גישה לספקי מייל אחרים במקביל

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

איראן חנכה היום (רביעי) רשמית את "שירות האימייל הלאומי" שלה, הדורש מכל אזרח המעוניין בדואר אלקטרוני להירשם לצורך "תקשורת בטוחה". כדי להשתמש בשירות החדש, המשתמשים יצטרכו ללכת למשרד הדואר המקומי שלהם, להציג תעודת זהות ולמסור את כתובתם ואת המיקוד שלהם.

שר התקשורת וההסברה, מוחמד חסן נאמי, אמר כי כל אזרחי איראן יקבלו כתובת מייל פרטית, אבל הוא לא ציין אם הדבר ישפיע על הגישה לספקי מייל אחרים כמו ג'ימייל ויאהו שזוכים לפופולריות רבה. "אזרחי איראן יקבלו מעתה כתובת אימייל מיוחדת לצד המיקוד שלהם לצורך אינטראקציה ותקשורת בין העם לממשלה", צוטט נאמי בסוכנות הידיעות מהר. "עם הקצאת האימייל, כל האינטראקציה בין הממשלה לבין העם תתבצע באופן אלקטרוני".

השירות החדש, שאינו בחינם, מאפשר לכל איראני המעוניין בדואר אלקטורני לגשת ל-mail.post.ir כדי להירשם ולקבל כתובת עם הסיומת @post.ir. השירות עובד בפרסית, צרפתית, אנגלית וערבית. כל משתמש מקבל נפח אחסון של 50 מגה, שאותם ניתן לשדרג ל-2 ג'יגה בייט. מומחים מטילים ספק בסיכויי התוכנית.

אינטרנט קפה בטהראן. 40% מהאיראנים גולשים ברשתצילום: אי–פי

חוקר הרשת והמדיה האיראני אמין סבטי סבור כי השלטונות כבר התפארו על שירות האימייל הלאומי בעבר אבל עד כה לא נראה מימוש בשטח. לדבריו, השירות החדש גם מעורר חשש משמעותי בתחום האבטחה מאחר שהוא אינו מוצפן.

העיתונאי האדי נילי אומר כי איראנים משתמשים בשירותי דוא”ל זרים, כמו ג'ימייל, כיוון שהם מאמינים שהם מספקים אנונימיות ופרטיות, בעוד ספק השירות החדש יעורר חשדות רבים. על רקע החשיפות של מדליף סודות ה-NSA, אדוארד סנודן, מוסיף נילי כי הגולשים האיראנים מודאגים בנוגע לרמת החדירה של השלטונות למידע שלהם וגם “מהחדירות של השירות החדש למתקפות סייבר".

על פי הערכות, כ-40% מתוך 75 מיליון תושבי איראן הם בעלי גישה לאינטרנט ושירותי ממשל רבים, כמו תשלום חשבונות ובנקאות מקוונת, זמינים גם ברשת. בזמן כהונתו של מחמוד אחמדינג'אד הכריזה איראן על כמה תוכניות שאפתניות, ובהן תוכנת גוגל Earth איסלאמית. ב-2012 השלטונות הודיעו כי הם עורכים ניסויים באינטרנט לאומי - רשת ארצית שתחליף שירותים שזמינים ברשת העולמית. במקביל הידקה משטרת איראן את הפיקוח שלה על בתי קפה אינטרנט ודרשה מהבעלים לנהל רישום של הלקוחות.

חשיפות סנודן מטרידות גם את האיראניםצילום: אי–פי

כזכור, תוכנית הגרעין האיראנית ספגה מתקפות סייבר ממשפחת הווירוסים הקשורה בסטוקסנט, ובהם Flame, גאוס ו-Duqu. המתקפות הגבירו מאוד את החשדנות ברפובליקה האיסלאמית כלפי שירותים מערביים כמו גוגל, פייסבוק או טוויטר. לפחות שני מוסדות הוקמו כדי להגביר את האכיפה ברשת: גוף אחד הוא משטרת הסייבר האיראני, הידועה בשם "פאטה" ואחראית על השיטור בקהילה המקוונת וזיהוי בלוגרים שעוברים על החוק האיסלאמי. הגוף השני הוא "המועצה העליונה של המרחב הווירטואלי" שאחראית על חסימת הגישה לאתרים שמוגדרים לא ראויים. לפחות חמישה מיליון אתרים כלולים ברשימה זו.

בניגוד לקו שאפיין את אחמדינג'אד, נראה כי עמדותיו של נשיא איראן הנכנס, חסן רוחאני, מתונות וליברליות יותר. בראיון שהעניק בראשית החודש למגזין נוער, אמר רוחאני כי האינטרנט הוא "תופעה מבורכת" וכי הצנזורה באינטרנט אינה משיגה דבר. "בעידן המהפכה הדיגיטלית לא ניתן לחיות או למשול בדלת אמות. אני מתנגד לפשיטות על בתיהם של אזרחים המחזיקים בצלחות לוויין לדוגמה", אמר רוחאני, "חלק מהצעדים שנקט הממשל בעניין הצנזורה לא נעשו בתום לב אלא מסיבות פוליטיות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ