הפרלמנט הטורקי תיקן חוק שאפשר לצבא להתערב בפוליטיקה

התיקון, פרי יוזמתה של מפלגת השלטון האיסלאמיסטית, נועד לשלול מהצבא את הבסיס החוקי להתערבות בענייני הפנים על רקע המחאה הציבורית

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

הפרלמנט הטורקי תיקן סעיף בחוק הכוחות המזוינים, שעליו הסתמכו עד כה בכירי הצבא כדי לתת תוקף חוקי להתערבותם בפוליטיקה. כך דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית אנדולו אתמול. המהלך מקטין עוד יותר את ההשפעה הפוליטית של הצבא, שעד לא מכבר היה בעל עוצמה פוליטית כבירה. בין השנים 1960 ל-1997 הפיל הצבא את השלטון ארבע פעמים, וב-2007 הוציא אזהרה נגד ממשלתו בעלת השורשים האיסלאמיים של ראש הממשלה רג’פ טייפ ארדואן.

כדי להצדיק את ההפיכות הצבאיות או את ההתערבות בפוליטיקה, בכל פעם שהרגישו לא נוח עם המדיניות שקבעו המנהיגים האזרחיים ציינו הגנרלים את התקנה, שקבעה שמתפקידו של הצבא לשמור על הרפובליקה הטורקית ולהגן עליה. בהצבעה שנערכה בשישי בלילה תמכו חברי הפרלמנט בהגדרה מחודשת של תפקידו של הצבא כ”מגן המולדת הטורקית מפני איומים וסכנות מבחוץ” וכן ב”צורך בשמירת כוחו של הצבא כדי להבטיח את יכולת ההרתעה”. הם גם הדגישו את תפקידו של הצבא במשימות בינלאומיות לשמירת השלום, ואמרו שמוטלות עליו משימות מעבר לים, על פי החלטת הפרלמנט, כמו גם סיוע בהבטחת השלום הבינלאומי.

מפלגתו של ארדואן היא שהציעה את התיקון, שנועד למנוע מהצבא כל בסיס חוקי להתערבות בענייני פנים, נוכח שטף המחאות נגד הממשלה בחודש יוני. ראש הממשלה האשים את הצבא בקשירת קשר נגד ממשלתו שנבחרה בבחירות דמוקרטיות. המפגינים הביעו את אי שביעות רצונם משלטונו של ארדואן, אותו תיארו כשלטון בעל גוון רודני הולך וגובר, שעושה מהלכים שנועדו לכפות את השקפותיו השמרניות והדתיות על החברה כולה.

הפגנה נגד ממשלת טורקיה בכיכר איסתיקלאל באיסטנבול, אתמול צילום: אי–פי

ההצבעה התקיימה בד בבד עם התבטאותה של טורקיה נגד ההפיכה הצבאית במצרים ונגד הדחתו של הנשיא מוחמד מורסי השמרני, איש האחים המוסלמים, שעמו כרת ארדואן ברית. “זוהי רפורמה חוקתית חשובה ששמה קץ לכל צידוק חוקי להפיכות צבאיות”, אמר על התיקון ללה כמאל, מומחה לענייני צבא ובעל טור בעיתון היומי זמאן. עם זאת הוסיף כמאל כי יידרשו עוד רפורמות להבטיח פיקוח אזרחי מלא על הצבא, כולל הכפפתו לסמכותו של שר הביטחון ופתיחת תקציב הצבא לבחינה מדוקדקת יותר של השלטון האזרחי. מאז עלייתו לשלטון ב-2003 צמצם ארדואן את כוחם של הגנרלים באמצעות רפורמות שנעשו כחלק משאיפתה של טורקיה להצטרף לאיחוד האירופי, בין השאר, צמצום השפעתה של המועצה לביטחון לאומי, שבה הגנרלים לרוב כפו את רצונם על הממשלה.

סדרה של משפטים נגד מאות קציני צבא, כולל מפקדים בכירים, שהואשמו בקשירת קשר נגד הממשלה, מונעת מהצבא להתערב. מפלגת העם הרפובליקאית שבאופוזיציה, המקושרת זה זמן רב עם התומכים החילוניים בצבא, הצביעה גם היא בעד התיקון, במפגן של תמיכה בדמוקרטיה. “נכון לעכשיו אני מקווה שטורקיה לא תדבר עוד על הפיכות ותפתח את הדמוקרטיה”, אמר סזגין טנריקולו, חבר הפרלמנט מטעם מפלגת העם הרפובליקאית, שכינה את התקנה הישנה כתירוץ “מלוכלך ואכזרי” להתערבות הצבא. “אצלנו במדינה יש מסורת של הפיכות צבאיות”, אמר בפרלמנט שר ההגנה איסמט אילמאז, כשדיבר בזכות התיקון, “הקורבן האמיתי של ההפיכות תמיד היה העם”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ