מלחמת האזרחים בסוריה |

משלוחי הנשק למורדים הסורים - מעט מדי, מאוחר מדי?

ארה"ב נאלצה לספק נשק למורדים באסד, אך הכמות המועטה שנשלחה, ומבנה הפיקוד הבעייתי של האופוזיציה פירושם שבשטח לא צפוי שינוי

מארק מאצטי, אריק שמיט וארין באנקו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק מאצטי, אריק שמיט וארין באנקו, ניו יורק טיימס

לפני חודש הבטיחו גורמים רשמיים בממשל ארה”ב לספק נשק ותחמושת למורדים בסוריה, בתקווה להפוך את הכיוון של מלחמת האזרחים במדינה. כרגע נראית האופוזיציה שרויה במצוקה.

אולם מריאיונות עם מקורות בארה"ב, באזור ובמדינות באירופה עולה כי תוכניות הממשל מוגבלות הרבה יותר מכפי שנמסר בשיחות פומביות ופרטיות. למעשה, אומרים המקורות, יישום תוכנית הממשל להסתייע בסי-איי-אי כדי לאמן ולחמש בסתר את המורדים עלול להימשך חודשים רבים לפני שתהיה לה השפעה על שדה הקרב הכאוטי.

רבים מהם סבורים שהסיוע לא צפוי לחולל שינוי מספיק בשדה הקרב כדי לאלץ את הנשיא בשאר אסד לשבת לשולחן המשא ומתן.

כיום מתייחסת תוכנית הממשל לאספקת נשק קל בלבד, ורק לפלג מסוים של האופוזיציה. בנוסף, חלק מהאימון, האמור להיעשות במשך חודשים בירדן ובטורקיה, עדיין לא התחיל בגלל התנגדויות בקונגרס בוושינגטון.

הגישה הזהירה משקפת את העמימות המתמשכת ואת המחלוקות הפנימיות בממשל, שאינו נלהב להיכנס למערכה בסוריה, אך נדחק אל הקיר בידי מאחר ששירותי הביון האמריקאיים והאירופיים הגיעו למסקנה שחיילים מצבא סוריה השתמשו בנשק כימי נגד המורדים. בשעתו הכריז נשיא ארה”ב ברק אובמה שהשימוש בנשק כזה מהווה “קו אדום”, שיוביל להתערבות אמריקאית.

רבים בממשל אומרים שהם עדיין רוצים להיות בטוחים שנקטו את כל אמצעי הזהירות האפשריים כדי שהנשק לא ייפול לידיהם של הקיצונים האיסלאמים בסוריה. בעיניהם, התוכנית מזכירה יוזמות אמריקאיות דומות לחמש מורדים באנגולה או בניקרגואה שנהפכו לחרב פיפיות.

בבית הלבן גם קיים חשש שהנשיא אובמה עלול להיגרר למלחמה נוספת במזרח התיכון. לעומתם, טוענים גורמים אחרים, בעיקר במשרד החוץ, שארה”ב חייבת להתערב כדי למנוע הידרדרות נוספת באזור ולשים קץ למשבר ההומניטרי היוצא מכלל שליטה.

הקצב האיטי של חימוש המורדים מעורר ספקות - בעיקר לנוכח השתלטות מחודשת של כוחות אסד על ערים אסטרטגיות - ביחס לכוחה של תוכנית הסי-איי-אי להשיג את המטרה שעליה אובמה הכריז: לאלץ את אסד לעזוב את השלטון.

אבל גם אם האמריקאים יצליחו לחמש פלג אחד של האופוזיציה בלי לחזק לוחמים מארגוני מורדים כמו א-נוסרא, שאותו הגדיר הממשל ארגון טרור, יהיה עליהם עדיין למנוע את נפילת הנשק שיספקו לידי קיצונים - משימה קשה.

האמריקאים גם מודעים לבעיה הכרוכה בטיפוח חלק מהאופוזיציה, בשעה שבעלת ברית אחרת, קטאר, מספקת על פי החשד נשק דווקא לארגוני המורדים האיסלאמים הנציים יותר. "אחד המכשולים הגדולים הוא הפילוג וחוסר הארגון של המורדים מול כוחותיו של אסד”, אמר הסנאטור הדמוקרטי ג’ק ריד ,החבר בוועדת השירותים המזוינים. 

הגוף שוושינגטון רואה בו כתובת לקבלת הסיוע, צבא סוריה החופשי, הוא ארגון גג המורכב ממאות גדודים שונים ולא אחידים. רבים מהם אינם תחת פיקודו הישיר של הגנרל סלים אידריס, המפקד שהממשל רואה בו את הנציג העיקרי של האופוזיציה.

הגדודים הכפופים לצבא סוריה החופשי מורכבים מקבוצות לוחמים שונות, החל בצוותים קטנים באזורים כפריים המייצרים את הנשק בעצמם, ועד לגופים גדולים ומאורגנים יותר, המקבלים את כלי הנשק בעלי עוצמת האש החזקה יותר. קבוצות האופוזיציה מפוזרות ברחבי המדינה - הגופים המאורגנים יותר פועלים בצפון, ואילו המלוכדים פחות בדרום.

לדברי מקורות אמריקאיים, הסיוע שעל אספקתו יופקד הסי-איי-אי כולל נשק קל כמו רובי קלצ’ניקוב, טילים נגד טנקים ותחמושת. לפי שעה החליט הממשל לא לספק למורדים נשק נגד מטוסים מחשש שייפול לידי גורמי טרור, העלולים להשתמש בו נגד מטוסי נוסעים.

בריאיון שהעניק לאחרונה לניו יורק טיימס, אמר הגנרל אידריס שעוצמת האש של המורדים נחותה בהרבה מזו של צבא אסד. בקרבות האחרונים, הוא ציין, כוחותיו של הנשיא השתמשו בארטילריה ארוכת טווח, טנקים, טילי קרקע-קרקע ומטוסים. בניגוד להם, יש בידי המורדים רק נשק קל, מקלעים, מרגמות 120 מ”מ ומטולי אר-פי-ג’י.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ