21:20: חיילים סורים ירו פגזי טנקים וארטילריה לעבר עמדות המורדים במהלך קרבות קשים בין הצדדים בפאתי דמשק. צבא סוריה החל במתקפה באזור כדי להשתלט מחדש על אזור חשוב שהיה בידי האופוזיציה כבר כמה חודשים. מדובר ברובעים ג'ובאר וקאבון, שמהם יורים המורדים פצצות מרגמה באופן תדיר ללב הבירה.

מפקד בצבא טען כי הכוחות הנאמנים לנשיא בשאר אסד השתלטו על כ-60% מג'ובאר, ועתה הם פועלים לכבוש מחדש את יתר הרובע. המפקד דיבר עם כתבים במהלך סיור מאורגן של משרד ההסברה הסורי באזור. כתב של אי-פי דיווח כי באזור הרס ניכר מהלחימה העיקשת בשכונה.

כמו כן, ג'ובאר יושבת ליד הדרך המחברת דמשק עם פרבריה המזרחיים, והמורדים משתמשים בכביש כדי להעביר נשק ואספקה לתוך הבירה. לדברי המפקד הסורי, הציר של ג'ובאר-קאבון חשוב "כדי לסלק מהאזור את ארגוני הטרור".

19:30: ראש הממשלה הזמני של מצרים חאזם אל-בבלאווי מינה שרים לשתי משרות בכירות בממשלתו, שאמורה להוביל את מצרים ב"מפת הדרכים" שקבע הצבא עד להחזרת השלטון האזרחי. נביל פהמי, שגריר מצרים לשעבר בוושינגטון, הסכים להתמנות לשר החוץ, בצעד הנתפס כאיתות מקהיר על חשיבות היחסים עם ארצות הברית.

אל-בבלאווי מינה את אחמד גלאל, כלכלן ליברל עם תואר דוקטור מאוניברסיטת בוסטון, לשר האוצר. בתחילה סברו בקהיר כי מי שיכהן בתפקיד יהיה האני קאדרי, שפיקח על המשא ומתן שניהלה מצרים על ההלוואות מקרן המטבע הבינלאומית. עדיין לא ברור מדוע מונה גלאל במקומו.

16:30: תומכיו ומתנגדיו של נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי קוראים לעריכת הפגנות ענק ברחבי המדינה. האחים המוסלמים מסרו בהודעה כי בהפגנות ימשיכו לדרוש את החזרתו של מורסי לתפקידו. "נמשיך בהפגנות הבלתי אלימות עד שהלגיטימיות הדמוקרטית תוחזר", אמר דובר של התנועה.

תומכי מורסי בקהירצילום: אי-אף-פי

שר ההגנה, הגנרל עבד אל-פתאח א-סיסי, אמר בהודעה משלו כי "הכוחות המזוינים בחרו ללא עוררין להיות לשירות העם ולעזור לו להחליט בחופשיות מה הוא רוצה". העיתון "אל-אהראם" דיווח כי א-סיסי אמר לקצינים: "הצבא מחויב לתפקידו ולא יפעל מעבר לו".

במקביל, הושבע בכיר האופוזיציה וראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לשעבר, מוחמד אל-בראדעי, לתפקיד סגן נשיא מצרים. בתחילה, מיד לאחר הדחת מורסי, הוזכר שמו של אל-בראדעי להיות ראש הממשלה החדש. במקום זאת, הוא ישמש סגנו של הנשיא הזמני עדלי מנסור - כך דיווחה הטלוויזיה הממלכתית בקהיר.

10:37: העיתון "א-שרק אל-אווסאט" היוצא לאור בלונדון מצטט הבוקר דובר של גוף המכונה "מועצת העם במערב כורדסטאן", ולפיו החלו ההכנות לקראת קיום בחירות לפרלמנט עצמאי שינהל את ענייני האזורים הכורדים בצפון סוריה. כתבנו ג'קי חורי מדווח כי הדובר, שירזאד אל יזידי, אמר כי בשלב זה מתקיימים מגעים קדחתניים עם נציגי כל הזרמים הפוליטיים באזורים שבהם קיים רוב כורדי בסוריה על מנת להקים מנהלת משותפת שתכין את השטח לבחירות תוך שלושה חודשים. לדברי יזידי, במקביל תנוסח חוקה שתובא למשאל עם עוד לפני הבחירות.

הכורדים הסורים אינם מגובשים בעמדה אחת לנוכח מלחמת האזרחים במדינה. חלקם עדיין תומכים במשטרו של בשאר אל-אסד ומסבירים זאת בכך שהכורדים הם מיעוט החושש מהשתלטות איסלאמית. חלקים אחרים הצטרפו לשורות המורדים וביניהם פלגים השואפים להתנתק מסוריה ולהקים מחוז עצמאי בדומה לכורדיסטאן העיראקית.

08:25: העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס" דיווח הלילה (ראשון) כי התקיפה בלטקיה, שיוחסה בסוף השבוע לחיל האוויר הישראלי, בוצעה באמצעות צוללת "דולפין" ישראלית. על פי הדיווח, ישראל תקפה מאגר של כ-50 טילים נגד ספינות מסוג יאחונט בנמל לטקיה שבסוריה, וזוהי התקיפה הימית הראשונה שהיא מבצעת מאז החלה מלחמת האזרחים בסוריה.

היאחונט הוא טיל שיוט נגד ספינות שמסוגל לפגוע במטרות ימיות במרחק של עד 300 ק"מ, עם ראש נפץ של 250 ק"ג. ביום שישי צוטטו גורמים אמריקאים ברשת CNN אומרים כי התקיפה ב-5 ביולי בנמל לטקיה בוצעה בידי חיל האוויר הישראלי, אך המשטר בסוריה לא הגיב לאורך סוף השבוע לפרסום, ודובריו המשיכו להימנע מלייחס את התקיפה לגורם חיצוני.

13/7/2013

23:18ההפגנות חזרו לכיכר טקסים באיסטנבול: היום (שבת), הגיעו מאות מפגינים לפארק גזי באיסטנבול, שעמד בלב ההפגנות הסוערות נגד ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן בחודש שעבר. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי המשטרה פיזרה את המפגינים תוך שימוש בתותחי מים וגז מדמיע.

המפגינים התעמתו גם עם בעלי חנויות באזור, שזעמו על הפגיעה בעסקים בעקבות המחאה והעימותים במקום בחודש יוני. לאחר העימות הראשוני עם המשטרה ברחו רבים מהמפגינים לרחובות צדדיים, והתארגנו שוב ברחוב אסתקלאל – סמוך מאד לכיכר טקסים.

מה שהצית מחדש את ההפגנות היה חוק שאושר השבוע בפרלמנט הטורקי, בתמיכת ממשלת ארדואן. החוק שולל מארגון אדריכלים ומהנדסים בשם TMMOB את סמכותו לאשר תוכניות של פרויקטים עירוניים. הארגון וגופי אופוזיציה במדינה רואים את המהלך כנקמה של הממשלה, היות והארגון הוא שהגיש תביעה נגד תוכניות הפיתוח של פארק גזי – מה שהצית את המחאה הקודמת.

22:30: הפרלמנט הטורקי שינה תקנה שאפשרה לצבא להתערב בפוליטיקה, ואף הובילה מאז שנות ה-60 לארבע הפיכות צבאיות במדינה. כך דיווחה סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו. "למדינה שלנו יש מסורת ארוכה של הפיכות צבאיות – שהקורבן שלהן תמיד היה העם", אמר שר ההגנה איסמט אילמז, שנאם בפני הפרלמנט כדי לתמוך בתיקון.

הצבא הסתמך בהפיכות העבר, בין 1960 ל-1977, על תקנה פנים-צבאית אשר קבעה כי תפקידו הוא "להגן על רפובליקה הטורקית". כעת שונה ניסוח התקנה, ונקבע כי ייעוד הצבא הוא "להגן על המולדת הטורקית מפני איומים וסכנות מחוץ, לצד שימור ההרתעה הצבאית". בנוסף הדגישו המחוקקים את תפקידו של הצבא במשימות שמירת שלום בינלאומיות.

שינוי התקנה הוא צעד נוסף בשורה ארוכה של צעדים בהם נקט ארדואן, מאז עלה לשלטון ב-2003, כדי להחליש את כוחו של הצבא, להכפיף אותו לשלטון האזרחי ולמנוע ממנו אפשרות של התערבות בפוליטיקה. באופן מסורתי ראה עצמו הצבא הטורקי כמגן אופייה החילוני של המדינה, כפי שקבע מייסד טורקיה המודרנית, מוסטפא כמאל אטאטורק, שהיה בעצמו קצין לשעבר.

17:15: התובע הכללי של מצרים אמר כי התקבלו במשרדו תלונות נגד הנשיא המודח מוחמד מורסי, ונגד שמונה בכירים אחרים בארגון האחים המוסלמים, המאשימות אותם בריגול, עידוד הרג מפגינים ופגיעה בכלכלת המדינה. כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס. ממשרד התובע הכללי הוסיפו כי בכוונתם לחקור את התלונות, ולתשאל את המתלוננים – שזהותם לא נחשפה.

בין הבכירים האחרים הוגשו התלונות נמצאים גם המנהיג הכללי של האחים המוסלמים ד"ר מוחמד בדיע, וסגן ראש מפלגת האחים המוסלמים עיסאם אל עריאן. הנשיא המודח מורסי מוחזק במיקום סודי מאז שהצבא הדיח אותו מכיסאו, ב-3 ביולי. 

12:00: הצלב האדום הבינלאומי קרא להפסקת הלחימה בין צבא סוריה לבין כוחות המורדים בעיר חומס, על מנת לאפשר לארגון להכניס אספקה לתושבים הנצורים. לדברי הארגון, אלפים מתושבי העיר העתיקה של חומס חיים כשסכנה גדולה מרחפת מעל ראשם בגלל ההפצצות האוויריות והארטילריות מצד כוחותיו של הנשיא בשאר אל-אסד.

09:41: לפחות 38 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו הלילה בעיר כירכוכ שבצפון עיראק, אחרי שמחבל מתאבד פוצץ את עצמו בתוך בית קפה. המקום היה עמוס במבקרים שציינו את שבירת הצום בתום יום השישי הראשון של חודש הרמדאן. בפיגוע אחר במדינה נהרגו חמישה בני אדם.

מאז תחילת חודש אפריל התגברו מאוד מעשי האלימות על רקע דתי בעיראק, בעיקר בין סונים לשיעים. לפחות 2,600 בני אדם נהרגו והחשש כי עיראק נמצאת על מסלול הידרדרות למלחמת אזרחים מחודשת הולך וגובר.‬

12/7/2013

19:36: מסוק של חיל האוויר המצרי נכנס היום לזמן קצר למרחב האווירי של רצועת עזה הנשלט בידי ישראל. גורמי ביטחון מצרים וישראלים אמרו לסוכנות הידיעות אי-פי אמרו כי הטייס טעה בניווט וכי המריא זמן קצר אחרי תקרית שקרתה קודם לכן במחסום צבאי סמוך לאל-עריש, ובה נהרג שוטר מצרי מאש חמושים. עד ראייה סיפרו כי המסוק שהה בשמי עזה כ-10 דקות בטרם שב לשטח מצרים.

במקביל דיווחו כלי התקשורת במצרים כוחות הביטחון עצרו שלושה חמושים פלסטינים בחשד שזממו לפגוע ב"מטרות חיוניות" בסיני. חמאס סירב להתייחס לתקרית המסוק ודחה את ההאשמות המצריות לפיהן אנשיו לוקחים חלק בפעילות חמושה בסיני.‬18:15: אלפים מתומכיו של נשיא מצרים המודח, מוחמד מורסי, מפגינים במזרח קהיר במחאה על ההפיכה השנייה ובקריאה להשבת שלטון האחים המוסלמים. במקביל, מקיימים מתנגדיו של מורסי עצרת קטנה יותר בכיכר תחריר.

שר החוץ הגרמני, גידו ווסטרוולה, קרא אחר הצהריים לכל הפלגים במצרים להימנע מאלימות וקרא לשלטון הזמני להסיר את מגבלות התנועה שהוטלו על מורסי ולאפשר לגורמים בינלאומיים להיפגש איתו. מורסי מוחזק ככל הנראה במתקן של המשמר הנשיאותי בקהיר.

12:00: יותר מחמישית מבתי הספר בסוריה נהרסו או ניזוקו קשות כתוצאה ממלחמת האזרחים המשתוללת במדינה בשנתיים האחרונות - כך עולה מדו"ח שפרסמו היום סוכנות החינוך, התרבות והמדע של האו"ם (אונסק"ו) וארגון Save The Children. מהדו"ח עולה כי מדובר בכ-3,900 בתי ספר וכי בחודש ינואר הגישה מערכת החינוך הסורית בקשה לסיוע דחוף מהאו"ם על סך 45 מיליון דולר, אך קיבלה 9 מיליון דולר בלבד.

10:26: תומכיו ומתנגדיו של נשיא מצרים המודח, מוחמד מורסי, נערכים להפגנות גדולות בקהיר תום תפילות היום - יום השישי הראשון של חודש הרמדאן. תומכיו של מורסי צפויים להתכנס סמוך למסגד רבא אל-אדווייה וסמוך למתקן של המשמר הנשיאותי במזרח העיר, בו הם מאמינים שמורסי מוחזק. תומכי הגוש הליברלי-לאומי צפויים להתכנס בכיכר תחריר.

אמש קראה ארה"ב לממשל הזמני במצרים להפסיק את גל המעצרים השרירותיים של בכירי תנועת האחים המוסלמים. עם זאת, דובר הבית הלבן ג'יי קרני שב ואמר כי הממשל בוושינגטון "אינו סבור שעליו להפסיק את הסיוע למצרים". קרני הוסיף כי הממשל ממשיך לבדוק אם ההגדרה המשפטית של האירועים האחרונים במצרים היא "הפיכה צבאית" - דבר שיחייב את הממשל להפסיק כל סיוע צבאי או הומינטרי למצרים. במקביל הזהיר מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, מפני הדרת מי מהפלגים במצרים מהדיאלוג הפוליטי שמתנהל במדינה. צפו בבנו של מוחמד מורסי, אוסמה, בראיון לרשת סי-אן-אן.

09:09: בכתבת רקע על המשבר הפוליטי במצרים, מתאר הבי-בי-סי את לוח הזמנים שהציב הנשיא הזמני עדלי מנסור: הקמת ועדה לבחינה מחודשת של החוקה בתוך 15 יום, עריכת תיקונים בחוקה והעמדתם למשאל עם בתוך ארבעה חודשים, בחירות לפרלמנט בראשית 2014 והכרזה על בחירות לנשיאות עם כינוס הפרלמנט החדש.

08:43: לפחות 44 בני אדם נהרגו בפיגועים ובמתקפות ירי ברחבי עיראק אתמול. במהלך הלילה אירעו עוד שני פיגועים בעיירות שיעיות בפרברי בגדאד - 24 בני אדם נהרגו ו-49 נפצעו. מנתוני האו"ם עולה כי בחודש יוני לבדו נהרגו בעיראק 761 בני אדם. בחודשים האחרונים הסלימה מאוד האלימות בעיראק ומספר ההרוגים נמצא בעלייה במתמדת.

07:28: שוטר מצרי נהרג ושוטר נוסף נפצע קשה במתקפה של חמושים על מחסום ביטחוני בסיני הבוקר - כך מסרו גורמים ביטחוניים לסוכנות הידיעות רויטרס. החמושים ירו במטול אר-פי-ג'י לעבר מחסום בעיר אל-עריש ופגעו בשניים. מוקדם יותר הותקפו באר-פי-ג'י שני מחסומים צבאיים אחרים ותחנת משטרה בעיר, אך איש לא נפגע.

06:06: חמושים המקושרים לאל קעאדה הרגו בכיר בכוחות המורדים הסורים בזמן שנפגש איתם אתמול - כך מסר דובר של צבא סוריה החופשי לסוכנות הידיעות רויטרס. כמאל חמימי, חבר במועצה הצבאית העליונה של צבא סוריה החופשי, נפגש בעיר הנמל לטקיה עם חברים בארגון האיסלאם הקיצוני "המדינה האיסלאמית של עיראק והלבנט", והם הרגו אותו.

"'המדינה האיסלאמית' התקשרו אלי, אמרו שהם הרגו את אבו באסל (כינויו של חמימי) ושהם יהרגו את כל המועצה הצבאית העליונה. הם פגש אותם כדי לדון בתוכניות הקרב", אמר הדובר. הרצח מסמל את הקרע המחריף בין הגורמים המתונים לבין האיסלאמיסטים הקיצוניים בקרב המורדים הסורים.

11/7/2013

20:15: מפקד צבא סוריה החופשי, גנרל סאלם אדריס, הודיע כי כוחותיו קיבלו נשק חדש ומתקדם, שבאמצעותו הצליחו לדבריו לפגוע ב-90 טנקים של צבא אסד. כתבנו ג'קי חורי דיווח כי אדריס, שדיבר בערוץ הסעודי אל-ערביה, סירב למסור פרטים על הנשק, אך ציין כי לא מדובר בנשק שהתקבל ממדינות המערב, אלא ממדינות ערביות שמסייעות למורדים. 

לדבריו, המליציות שתחת פיקודו מתמודדות כעת עם לחץ כבד מאוד שמפעיל צבא אסד, ולכן הן זקוקות לאספקה מיידית של נשק "שובר שוויון", כלשונו. הוא ציין עוד כי שיירות הנשק והאספקה למורדים מתקשות להגיע ליעדן במרכז סוריה, שכן צבא אסד עדיין שולט בצירי התנועה המרכזיים. לכן, הוסיף, ממקדים כעת כוחותיו את המאמצים בפתיחת צירים אלו.

גם המליציות שנלחמות בגזרת חאלב הודיעו לאחרונה על קבלת נשק מתקדם, שמסייע להם להתמודד עם כוחות אסד. על פי הערכות, בימים הקרובים תורגש הסלמה בלחימה בגזרת חאלב וכן בגזרת העיר חומס, שנמצאת תחת מצור.

מחנה פליטים סורים שהוקם בחבל כורדיסטאן בעיראק. הנהגת החבל מסייעת למורדים בנשק, כסף ואימוניםצילום: רויטרס

18:00: מועצת הביטחון של האו"ם קראה לארגון חיזבאללה להפסיק את מעורבותו במלחמת האזרחים בסוריה. על פי ההערכות במערב, בסוריה פועלים אלפי לוחמים של חיזבאללה.

שגריר לבנון באו"ם התחייב במהלך הדיון כי ארצו תשמור על "גבולות פתוחים" עבור אזרחים סורים הנמלטים ממדינתם. בלבנון שוהים כ-600,000 פליטים סורים המאיימים לשנות באופן דרמטי את המבנה הדמורגפי של המדינה הקטנה.

15:45: ממשלת לוב השתלטה מחדש על בניין משרד הפנים מידי מיליציה שהתבצרה במקום במשך שבוע. אנשי המיליציה הורו ב-2 ביולי לצוות המשרד לעזוב את המבנה, וחסמו את הכניסה בשקי חול.

אחד החמושים אמר לרשויות כי הם יישארו שם עד שיפורק מנשקו כוח חמוש הידוע בשם "ועדת הביטחון העליונה", שטוען כי הוא זוכה לתמיכת משרד הפנים. ה"וועדה" מורכבת מלוחמים מורדים לשעבר נגד משטר קדאפי, הנהנים מנשק עדיף על זה של המשטרה.

מקור בטריפולי מסר כי הממשלה המרכזית הקימה ועדת בין-משרדית כדי לפתור את המשבר, "והיא הצליחה להשיב את השליטה במשרד". סוכנות הידיעות הממלכתית LANA דיווחה כי משרד הפנים קרא לעובדי המשרד לשוב לעבודתם כרגיל.

13:43: למצרים מאגרי חיטה המספיקים לפחות מחודשיים – כך אמר שר האספקה המודח מממשלתו של מוחמד מורסי. מדבריו עולה כי המחסור במדינה חמור הרבה יותר משהעריכו תחילה. השר לשעבר באסם עודה אמר לרויטרס במאהל מחאה עם אלפי מתומכי מורסי כי למצרים נותרו רק 500,000 טונות של חיטה מיובאת. כתבת רשת אל-ג'זירה על משבר התיירות הגדול במצרים.

המדינה הערבית היא היבואנית החיטה הגדולה בעולם, ואת הטונות הרבות הרשויות מחלקות ל-84 מיליון האזרחים בצורת לחם מסובסד. הממשלה המודחת שמרה לעצמה בקנאות את הנתונים באשר למאגרי החיטה, אפילו כשמחסור במזומנים הביא לעצירת המשלוחים. בשנה רגילה מייבאת מצרים 10 מיליון טון חיטה.

לאחר שקנתה מצרים 3.7 מיליון טון חיטה מהיבול המקומי, נותרו בידיה 3 מיליון טון של חיטה מקומית. בדרך כלל מערבבים המצרים את החיטה המקומית דלת הגלוטן בחיטה מיובאת כדי ליצור קמח שאפשר לאפות ממנו לחם. עודה סיפר כי ממשלת מורסי ניסתה להגדיל את היחס בין שני הסוגים ל-60% חיטה מקומית.

11:07: העיתון "אל-חיאת" המתפרסם בלונדון מדווח מפי גורם ביטחוני מצרי בכיר כי כוחות הביטחון המצריים בסיני הרגו עשרות חמושים ועצרו מאות במסגרת פעילות אינטנסיבית נגד חוליות סלפיות הפועלות בסיני. המקור העלום הוסיף כי בהרוגים לא פחות מ-32 אנשי חמאס שנכנסו לסיני דרך המנהרות והצטרפו לחוליות הפעילות בחצי האי.

בין חמאס לבין צבא מצרים יש מתיחות גדולה מאוד מאז הפיגוע ברפיח לפני כשנה, אז נהרגו 16 שוטרים מצרים, ובחודשים האחרונים הגביר הצבא המצרי את פעילותו לאורך קו הגבול עם רצועת עזה - בעיקר באיטום ובהריסת מנהרות הברחה. הפעילות התגברה מאז הדחת הנשיא מוחמד מורסי, ובימים האחרונים דווח כי בשל סגירת עשרות הנהרות שנסגרו יש מחסור חמור של דלק.

בחמאס נזהרים מאוד בימים האחרונים מלקבל אחרית על כל פעילות בסיני, ודוברי הארגון מתנערים מכל דיווח על מעורבות בנעשה בסיני. ראש ממשלת חמאס אסמאעיל הניה הצהיר כמה פעמים שארגונו לא יתערב בעניינים הפנימיים של מצרים.

בכיר המקורב לחמאס בעזה אמר הבוקר בשיחה ל"הארץ" כי אין שום דיווחים ברצועה או הודעה רשמית מהארגון בנוגע להרוגים בסיני: "מצד חמאס יש שקט טוטאלי, וגם אם מדובר בפרטים נכונים לא תהיה התייחסות לסוגיה מאחר והיא תפורש כהודאה למעורבות החמאס בעניינים הפנימיים של מצרים ,והדבר רק יגביר את המתח". (ג'קי חורי)

10:30: ארצות הברית תעביר לצבא מצרים ארבעה מטוסי אף-16 כפי שהוסכם בין המדינות, למרות המצב הפוליטי במדינה הערבית - כך אמרו בכירים אמריקאים. הבי-בי-סי דיווח כי בוושינגטון עדיין מנסים להעריך את המצב לאחר הדחתו של הנשיא מוחמד מורסי בידי הצבא.

הגורמים האמריקאים הוסיפו כי המטוסים יוערבו בשבועות הקרובים. מדובר בחלק מעסקה גדולה יותר, שבה אמורה ארצות הברית לספק 20 מטוסים למצרים. השמונה האחרונים יסופקו עד סוף השנה.

הבית הלבן ייאלץ לקצץ בסיוע הצבאי הגדול לקהיר אם ייקבע לפי החוק שמורסי הודח בהפיכה. בהתאם, נזהר הנשיא ברק אובמה מלהשתמש במילה המפורשת "הפיכה" בהתייחסו לאירועים האחרונים במצרים.

10/7/2013

17:00: הממונה על אבטחת נשיא פקיסטאן אסיף עלי זרדארי, נהרג בפיצוץ במזרח העיר קראצ'י, כשעצר את מכוניתו המשוריינת כדי לערוך קניות. עוש שני אנשים נהרגו וכעשרה נפצעו. ככל הנראה, מחבל מתאבד התפוץ סמוך לרעב בו ישב השומר, בילאל שייח. כמה פיגועים אירעו בפקיסטאן מאז הושבע ראש הממשלה נוואז שריף בחודש שעבר, והם ממחישים את האתגרים העומדים בפני המדינה בהתמודדות עם ארגוני מורדים הקשורים לטליבאן. עד כה איש לא קיבל אחריות על הפיגוע. שייח שרד ניסיון התנקשות ליד ביתו בקראצ'י לפני כשנה.

13:50: התביעה הכללית במצרים הורתה לעצור את מנהיג האחים המוסלמים במדינה, מוחמד בדיע, בגין הסתה לאלימות מחוץ למחנה הצבאי בו נהרגו שלשום 51 פעילים איסלאמיים. צווי מעצר הוצאו גם נגד סגניו של בדיע ומנהיגי מפלגת הצדק והחירות - הזרוע הפוליטית של התנועה במצרים.

מקור במצרים אמר לסוכנות אי-אף-פי כי התביע הכללית הוציאה מעל ל-200 צווי מעצר נגד חברים אחרים בתנועה. הם מואשמים ברצח, הצתת אלימות, נשיאת נשק לא חוקי והפרת הסדר הציבורי. רבים מבין חברי האחים המוסלמים כבר נמצאים במעצר, שבוע לאחר הפלתו של הנשיא מוחמד מורסי. 

11:13: ראש הממשלה הזמני של מצרים, חאזם אל-בבלאווי, אמר בתום פגישה עם ראשי התנועה ליברלית-לאומית מוחמד אל-בראדעי וזיאד בהאה אלדין, כי בכוונתו לפתוח כבר היום במגעים להקמת הממשלה החדשה. בשיחה עם רויטרס הודה אל-בבלאווי כי לממשלה יהיה קשה מאוד לזכות בתמיכה גורפת של הציבור המצרי.

"נכבד את דעת הקהל וננסה להוציא לפועל את שאיפותיו, אך תמיד יש יותר מאלטרנטיבה אחת. אינך יכול לרצות את כולם", אמר אל-בבלאווי שכיהן בעבר כשר האוצר. במקביל, הודיעה "החזית להצלה לאומית", ארגון הגג של התנועות הליברליות-לאומיות במצרים, כי היא מסירה את התנגדותה למתווה לפיתרון המשבר הפוליטי שהציג הנשיא, עדלי מנסור. כתבה רשת אל-ג'זירה על ההתנגדות ברחוב האיסלאמי לתוכניות אל-בבלאווי ועל המשבר הכלכלי החריף.

10:15: שגריר רוסיה באו"ם, ויטאלי צ'ורקין, אמר הלילה כי תחקיר שנערך במוסקווה מעלה כי המורדים הסורים הם שעשו שימוש בגז סארין בעיר חאלב ב-19 במארס. צ'ורקין סיפר כי מומחים רוסים ביקרו בחאלב ולקחו דגימות מהחומרים הכימיים שהוטלו במקום.

09:08: "החזית להצלה לאומית", ארגון הגג של התנועות הליברליות-לאומיות במצרים, הודיע כי הוא דוחה את המתווה שהציג הנשיא הזמני, עדלי מנסור, לפתרון המשבר הפוליטי במדינה. בהודעה שמסר הארגון נאמר כי הוא דורש לכלול במתווה שורה של שינויים חוקתיים.

מאז פרסום מתווה התוכנית הפוליטית של מנסור, דחו אותה האחים המוסלמים, תנועת א-נור הסלאפית ותנועת הצעירים "תמרוד" שהובילה עצומה נגד השלטון האיסלאמיסטי עליה חתמו מיליונים רבים.

08:00: שני הרוגים ושישה פצועים בהתקפת רימונים ומקלעים של קיצונים איסלאמיסטים נגד מחסום של צבא מצרים בצפון סיני. עדיין לא ברור אם הקורבנות הם אזרחים או אנשי כוחות הביטחון. ההתקפה בוצעה זמן קצר לאחר תקרית נוספת ברפיח המצרית, שם התנהלו חילופי אש בין הצבא לחמושים מקומיים. מחסום נוסף באזור הותקף.

9/7/2013

20:18: דובר של צבא סוריה החופשי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי המורדים אינם אחראים למתקפה על מחסני הנשק של צבא סוריה סביב נמל לטקיה בשישי לפנות בוקר. "זה לא צבא סוריה החופשי שעשה את זה" אמר הדובר, "זאת לא היתה מתקפה שבוצעה על ידי המורדים". הוא הוסיף כי "המתקפה הזאת היתה פשיטה אווירית או ירי טילים לטווח רחוק מספינות בים התיכון". המורדים תיארו סדרה של פיצוצים חזקים, שעוצמתם, לדבריהם, היתה מעבר לכוח האש הנמצא בידיהם, ומתאימה לכוחו של צבא מודרני כמו זה של ישראל. הממשל הסורי לא הגיב לתקרית, מלבד דיווח בטלוויזיה הממלכתית לפיו היתה "סדרה של פיצוצים" באתר.

17:50: נשיא מצרים צפוי למנות את שר האוצר לשעבר, חאזם אל-בבלאווי, לתפקיד ראש הממשלה הזמני, כך נמסר בהודעה רשמית. ראש סבא"א לשעבר, מוחמד אל-בראדעי, שמועמדותו לראשות הממשלה נתקלה בהתנגדות של מפלגת א-נור הסלפית, ימונה למשרת סגן הנשיא. ממפלגת א-נור נמסר כי אין להם התנגדות למינויו של אל-בבלאווי וכי הם עדיין בוחנים את מינויו של אל-בראדעי.

14:15: גורם בכיר באחים המוסלמים במצרים דחה את מפת הדרכים לקראת בחירות חדשות שהציג הלילה הנשיא הזמני עדלי מנסור. עיסאם אל אריאן, ששימש כיועץ למוחמד מורסי, אמר כי התוכנית הכוללת שינויים בחוקה ובחירות בשנה הבאה "תחזיר את המדינה לנקודת האפס". לדבריו הצו שהוציא מנסור, המתיר לו לחוקק חוקים בכפוף להתייעצויות עם הממשלה הוא "דיכוי של סמכות החקיקה".

לפי המתווה, הבחירות לפרלמנט יתקיימו בתוך שישה חודשים, ולאחריהן ייערכו בחירות לנשיאות. החוקה תתוקן ותובא להכרעה במשאל עם.

11:40: פיצוץ עז אירע בפרבר דרומי של ביירות, הנחשב למעוז של ארגון חיזבאללה בלבנון. במקום ישנם כמה הרוגים, וחיזבאללה חסם את הגישה לאזור. רשת אל-מנאר דיווחה כי מכונית ממולכדת התפוצצה במקום. עשן נראה מיתמר מעל בנייני הדירות באזור, ואש פרצה במקום בו אירע הפיגוע. באזור ישנם משרדים רבים של חיזבאללה.

זוהי המתקפה השניה בחודשים האחרונים על הפרברים השיעיים של ביירות, לאחר ששני טילים פגעו באזור במאי. לא ברור מי עומד מאחורי המתקפות האחרונות, אולם קבוצות מורדים בסוריה איימו שיפגעו בחיזבאללה בעקבות התמיכה שמעניק הארגון לנשיא אסד.

11:05: רשת אל-ערביה מדווחת על פיצוץ עז שאירע הלילה ברובע אל-ברמיקה שבמרכז דמשק. עדיין לא ידועים פרטים נוספים על נסיבות הפיצוץ.

10:00: פארק גזי באיסטנבול, בו החלה המחאה בטורקיה בחודש שעבר, נפתח אמש בטקס חגיגי ונסגר לאחר כמה שעות בלבד, לאחר שהתברר למשטרה כי ארגוני מחאה מתכננים לשוב ולהפגין בו. מאות מפגינים נאלצו לעזוב את המקום לפני תחילת המחאה, שארגנה קבוצת "סולידריות טקסים" המאגדת גורמים המתנגדות לתוכנית הפיתוח בפארק. 

מפגינים שניסו להפר את צו הסגירה ולהיכנס לפארק פונו מהמקום באמצעות סילוני מים. העימותים בין המשטרה למפגינים נמשכו אל תוך הלילה באזור כיכר טקסים, כשהמשטרה פיזרה התקהלויות בגז מדמיע. מעט לפי חצות (שעון טורקיה), הפארק נפתח שוב לציבור, על אף שהעימותים נמשכו ברחובות הצדדיים. דובר מטעם "סולידריות טקסים" אמר שהמשטרה עצרה יותר מ-80 פעילים.

הההפגנות שהחלו בפארק גזי בחודש שעבר התרחבו למחאה כוללת נגד ראש הממשלה ארדואן, בטענה כי הוא מוביל את המדינה לשלטון אוטוקרטי. המחאה לקראת סוף חודש יוני, אולם בשבת בערב התחדשו העימותים כששוטרים פינו מפגינים שביקשו לצעוד שוב לכיכר טקסים.

00:53 הנשיא הזמני של מצרים, עדלי מנסור, פרסם הלילה (שלישי) צו המתיר לו לחוקק חוקים בכפוף להתייעצויות עם הממשלה הזמנית ומתווה מפת דרכים לקראת הצעדים הפוליטיים הבאים, כך דווח בסוכנות הידיעות רויטרס.

מפת הדרכים שונה במקצת מהגרסה שהוכרזה בידי יועץ התקשורת של הנשיא, אחמד אל מוסלימני. על פי המתווה, בתוך 15 ימים תוקם ועדה שתערוך שינויים בחוקה, שהושעתה בשבוע שעבר. הטיוטה החדשה תובא למשאל עם בתוך ארבעה חודשים. חודשיים לאחר מכן, לקראת אמצע פברואר, ייבחר פרלמנט חדש. לאחר שייבחר הפרלמנט, יוכרז תוך שבוע על בחירות לנשיאות. האחים המוסלמים לא הגיבו עד כה על לוח הזמנים המוצע.

8/7/2013

23:47: שר האוצר המצרי לשעבר, סמיר רדואן, מועמד להתמנות לתפקיד ראש הממשלה הזמני. מקורות פוליטיים בכירים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי רדואן הוא המועמד המוביל נכון להיום, בעוד הממשל הזמני, הנתמך על ידי הצבא, מחפש דרך לפתרון המשבר הפוליטי. רדואן עצמו אמר כי עוד לא פנו אליו בקשר למינוי. הנשיא הזמני, עדלי מנסור, ניסה מאז השבוע שעבר להקים ממשלה זמנית שתוביל את מצרים לבחירות חדשות בתקופה הסוערת שעוברת על המדינה מאז הודח הנשיא מוחמד מורסי.

21:21: משטרת טורקיה ירתה גז מדמיע וסילוני מים לעבר מפגינים שניסו להפר את הסגר ולפרוץ לפארק גזי וכיכר טקסים שבלב איסטנבול. אלפי מפגינים פוזרו מהאזור בטרם הצליחו לקיים במקום הפגנה נגד ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן.

20:57: הבית הלבן גינה את האלימות במצרים וקרא לכל הצדדים המעורבים לפעול ב"איפוק מקסימלי". בנוסף, הודיע הממשל האמריקאי כי וושינגטון "אינה תומכת" באף צד במשבר הפוליטי במדינה וכי פגיעה בסיוע הצבאי למצרים "איננו אינטרס אמריקאי".

19:40 נשיא מצרים הזמני עדלי מנסור צפוי למסור הערב את שמו של ראש הממשלה החדש בתום התייעצויות קדחתניות שמתקיימות משעות אחר הצהריים בארמון הנשיאות. לפי דיווח בתקשורת המצרית, המועמד המוביל לראשות הממשלה הוא איש הכלכלה זיאד בהא א-דין.

בהא א-דין, השוהה ברומניה, צפוי לחזור הערב לקהיר ולהיפגש עם מנסור בטרם תתפרסם הודעה רשמית בעניין. אם הוא ייקח על עצמו את התפקיד, לא צפויים מכשולים נוספים בפני המינוי כי המפלגה הסלפית, שמתנגדת לו, ממילא נטשה את פורום המפלגות והתנועות הפוליטיות שאמורות ליישם את מפת הדרכים שהכריז עליה הצבא המצרי מיד לאחר הדחתו של מורסי. מפלגת א-נור הסלפית נטשה את השיחות עם הצבא ומתנגדי האחים המוסלמים בעקבות האירועים בבוקר, שבהם נהרגו עשרות מתומכי האחים המוסלמים מול מטה משמר הנשיאות בקהיר.

17:30: דובר הכוחות המזוינים של מצרים, אחמד עלי, הציג את גרסת הצבא לאירועי הלילה בקהיר. לדבריו, לקראת 04:00 (שעון מקומי) הסתערה קבוצת חמושים על המתחם שבו כלוא מורסי. "באותה השעה קבוצה אחרת החלה לטפס על קירות הבניינים שמסביב ולהשליך אבנים, בקבוקי תבערה, מטענים וחפצים כבדים. התוצאה הייתה שקצין אחד נהרג, ועוד 42 חיילים נפצעו. רבים מהם במצב קשה", טען עלי.

הוא הוסיף כי בכל מדינה בעולם הצבא היה מגיב כך אל מול המון המתקיף מתקן צבאי, וכי בכוונתו להפיץ סרטונים שיגבו את גרסת הכוחות המזוינים. כשנשאל מה יעשה הצבא אם יימשכו ההפגנות, השיב עלי שיש גבול לכל דבר. כמו כן, הבטיח הדובר שהצבא יטפל במצב בסיני.

במסיבת עיתונאים של המשטרה, אמר הדובר האני עבד אל-לטיף כי השוטרים יגנו על אזרחי מצרים ולא על המשטר - לא על הנוכחי ולא על זה שיבוא אחריו. הוא הדגיש כי אנשיו יודעים להבחין בין מפגינים לבין צעירים שמטרתם להפר את הסדר, והבטיח לנקוט יד קשה נגד כל הפרה של החוק, ולא משנה מי אחראי לה.

17:00: משרד הבריאות המצרי הודיע כי מניין ההרוגים מאש הצבא המצרי ליד המתקן שבו מוחזק הנשיא המודח מוחמד מורסי עלה ל-51. בהודעה נאמר עוד כי 435 בני אדם נפצעו. העיתון "דיילי ניוז איג'יפט" דיווח כי הצבא אמר למפגינים השונים כי אם יסתלקו כעת לא ינקטו נגדם הליכים משפטיים.

16:40: הטלוויזיה הסורית דיווחה כי הוועד הפועל של מפלגת הבעת' בחר הנהגה חדשה למפלגה. החילופים בצמרת מפלגת השלטון הסורית נחשפים לסמליים בעיקרים, והם תוצאה של קריאות של חברי מפלגה לבחור מנהיגים צעירים יותר.

14:30: התביעה במצרים הורתה על סגירת המטה של מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים בקהיר. מנהיג התנועה במצרים, מוחמד בדיע, פרסם הצהרה בה נאמר שמפקד הצבא מבקש לדרדר את מצרים לגורל זהה לזה של סוריה. מוחמד אל-בראדעי, שהוזכר הלילה כמועמד המסתמן למשרת סגן הנשיא, קרא לפיוס במדינה וגינה את כל הפעולות האלימות.

12:20: שר החוץ הטורקי אהמט דבוטאולו גינה את הירי בקהיר בו נהרגו כ-40 מתומכי האחים המוסלמים, הגדירו כ"טבח" וקרא לתחילת תהליך נורמליזציה במערכת הפוליטית במדינה, "שתכבד את רצונו של העם המצרי"

10:30: מפלגת החירות והצדק, הזרוע הפוליטית של האחים המוסלמים, פרסמה הצהרה בדף הפייסבוק שלה בה נאמר כי "המפלגה קוראת לעם המצרי הגדול להתקומם נגד אלו שרוצים לגנוב את המהפכה עם טנקים וכלים משוריינים, גם אם במחיר חייהם". ההצהרה ניתנה על רקע מה שמוגדר בפי גורמים איסלאמיים כטבח שביצע הצבא בתומכיהם מחוץ למחנה בו מוחזק מורסי בקהיר. במקביל, מדווחת הטלוויזיה המצרית כי מספר ההרוגים עלה ל-42.

09:00: משרד הבריאות המצרי הודיע רשמית כי בהתנגשות הבוקר בין תומכי האחים המוסלמים לצבא נהרגו לפחות 34 בני אדם. בעקבות האירועים, הצבא חסם את הצירים המרכזיים המובילים לכיכר ראבעה אלעדאוויה במזרח קהיר שם מפגינים עשרות אלפים מתומכי מורסי.

08:00: דיווחים סותרים לגבי נסיבות ומספר הנפגעים בהתנגשות קשה בין תומכי האחים המוסלמים לצבא מצרים הבוקר בקהיר. לפי גורמי רפואה בבירת מצרים לפחות 15 מתומכי התנועה נורו למוות מחוץ לבסיס בו מוחזק הנשיא המודח מוחמד מורסי. גורמים רשמיים באחים המוסלמים סיפרו כי אנשיהם הפגינו מחוץ למחנה משמר הרפובליקה, כשהצבא פשט על המקום, בשעה שחלק גדול מהמפגינים התפללו, פתח באש והרג 34 מהם. 

לפי גרסת הצבא לאירועים שפורסמה בטלוויזיה הממלכתית, הירי בוצע לעבר "קבוצה טרוריסטית" שניסתה לפרוץ לבסיס עם שחר, הרגה קצין אחד ופצעה 40 נוספים. גורמים רשמיים בצבא טענו כי לפחות חמישה מתומכי הנשיא המודח נורו למוות בתקרית. בעקבות האירוע הודיעה מפלגת אל-נור הסלאפית על השעיית השיחות לבחירת ראש ממשלה במחאה נגד מה שהגדירה כ"טבח".

אחד המפגינים, מחמוד אל-שילי, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי חיילי משמר הרפובליקה ירו גז מדמיע, אולם אז קבוצת אנשים בבגדים אזרחיים פתחו באש חיה מהצד.

00:56: מנהיג האופוזיציה הסורית, אחמד ג'רבה, הציע למשטר הסורי להפסיק את הלחימה במדינה במהלך חודש הרמדאן. ג'רבה אמר כי מתנגדי המשטר מצפים להגעתו של נשק חדיש, שיסופק על ידי סעודיה.

7/7/2013

23:33: זיאד באהה אל-דין, עורך דין סוציאל דמוקרטי, הוא המועמד המוביל להתמנות לראש הממשלה הזמני של מצרים. מינויו המסתמן של באהה אל-דין הוא חלק מפשרה בין הכוחות הפוליטיים העולים במצרים, מסר הערב דובר של הנשיא. לפי הדיווח, ראש סבא"א לשעבר, מוחמד אל-בראדעי, שמועמדותו לראשות הממשלה נתקלה בהתנגדות של מפלגת א-נור הסלפית, ימונה למשרת סגן הנשיא.

"המטרה העיקרית היא השגת הסכמה רחבה של כל המפלגות, ואני חושב שהיא הושגה", אמר הדובר. ראש מפלגת א-נור, שמנעה את מינויו של אל-בראדעי אתמול (שבת), אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הם עדיין בוחנים את המועמדות. באהה אל-דין, בעל תואר במשפטים מאוניברסיטת אוקספורד, עמד בראש רשות ההשקעות הממשלתית של מצרים בשנותיו האחרונות של שלטון מובראק, אך התפטר מתפקידו לפני הדחתו של הנשיא.

23:18: חמושים פתחו היום (ראשון) בסדרה של מתקפות על עמדות של צבא מצרים בעיירות שייח' זוויד ואל-עריש בצפון סיני. חייל מצרי נהרג במתקפה על עמדה צבאית באל-עריש, סמוך לגבול עם ישראל ורצועת עזה. המתקפות הן חלק מההסלמה שחלה באלימות באזור מאז הודח נשיא מצרים, מוחמד מורסי, ביום רביעי.

חייל אחד נהרג ושוטר נפצע בשתי מתקפות נפרדות באל-עריש בשעות הערב. גם בשעות הבוקר המוקדמות נרשמו חילופי אש בין כוחות הביטחון המצריים וחמושים רכובים על טנדרים בשייח' זוויד, אך לא היו נפגעים. ביום שישי נהרגו במתקפה של חמושים על מחסום בסיני חמישה קצינים, וביום שבת הותקפו ארבעה מחסומים נוספים. באחד המקרים נרצח כומר קופטי במחסום על ידי חמושים במחסום צפון סיני.

21:40: מתנגדים ותומכים של נשיא מצרים המודח, מוחמד מורסי, ערכו היום (ראשון) הפגנות המונים בכמה מוקדים ברחבי המדינה, כשברקע חשש כבד מהתנגשויות אלימות נוספות בין הצדדים. אלפים מתומכי מורסי הפגינו בכמה אתרים במזרח ובדרום קהיר, בדרישה להשבת הנשיא המודח לתפקידו.

תומכי האחים המוסלמים התגודדו מחוץ למטה המשמר הנשיאותי במזרח קהיר, שם הם מאמינים שמורסי מוחזק על ידי הצבא. המפגינים החזיקו שלטים עם דיוקנו של מורסי, נופפו בדגלי מצרים וקראו קריאות בגנות שר ההגנה עבד אל־פאתח א־סיסי, שעמד מאחורי הפלת ממשלת האחים המוסלמים. מנהיגי תנועת האחים המוסלמים נשבעו להמשיך להפגין ברחובות עד שמורסי יוחזר לשלטון, וקראו להדחתו "הפיכה לא לגיטימית".

כמה צעדות של מתנגדי מורסי התכנסו בכיכר תחריר במרכז קהיר, והביעו תמיכה מחודשת בהפלת הנשיא. "העם כבר הפיל את השלטון" קראו המפגינים. "הצבא המצרי הוא שלנו, אבל מורסי אינו" הם הוסיפו, בעוד מסוקים של הצבא ריחפו מעליהם. מאות מתנגדי מורסי התגודדו מול ארמון הנשיאות במזרח קהיר במפגן תמיכה נוסף בהפלת השלטון. הפגנות של שני הצדדים התקיימו גם באלכסנדריה, העיר השנייה בגודלה במצרים, בעיר הדרומית אסואן ובערים נוספות ברחבי המדינה. 

13:20: שליח "הארץ" מדווח מקהיר:

"ב-48 שעות האחרונות, יותר ויותר אנשים מסתובבים בעיר עם מקלות. האווירה רותחת וכולם מנסים להגן על עצמם מאויב כלשהו. צעירים שהיו עד אתמול מפגינים הקימו מחסום באזורי ההפגנות. כל כיכר תחריר מוקפת במתרסים כאלה, ובהם עשרות נערים זועמים. כל אדם נבדק. כל רכב נפתח. מי שלא מציית, חובטים ברכבו. אין דבר יותר קל דעת מנערים מתודלקים באהבת המולדת.

קהיר בערה בסוף השבוע. במרכז העיר היו קרבות רחוב בין התומכים למתנגדים של מורסי. 30 איש נהרגו ביום שישי בלבד. האווירה היא על סף התנגשות כללית, מחנה נגד מחנה, יד איש ברעהו. השנאה מעבירה אנשים על דעתם". (לחצו לקריאת הכתבה המלאה)

11:00: מומחים הבקיאים בלוחמה בסוריה אומרים כי לפי סרטוני וידאו שמפרסמים המורדים, נראה כי בחודשים האחרונים הם מקבלים הרבה יותר ציוד צבאי מתוחכם מתוצרת סין, קוריאה ומדינות נוספות, ובמיוחד טילים נגד טנקים. עם זאת, לדבריהם, לא נראה כי הנשק החדש יאפשר להכריע את הקרבות מול כוחותיו המצויידים היטב של הנשיא אסד.

הבלוגר אליוט היגינס המתגורר בבריטניה, שחקר את הנשק בו משתמשים המורדים על סמך מאות סרטוני וידאו, אומר: "אנחנו רואים כעת נשק שלא נלקח מהצבא הסורי וגם לא נרכש באזור". היגינס, המפרסם את מסקנותיו בבלוג בשם Brown Moses, אומר כי הציוד שנראה לאחרונה "הוטס ככל הנראה והועבר לסוריה מהגבול הירדני או הטורקי". מרבית המומחים מסכימים כי סעודיה וקטאר הן הקונות המשמעותיות של הנשק.

הסרטונים שמפרסמים המורדים הם לרוב באיכות ירודה, ולעתים קשה לזהות את הנשק המוצג בהם, או את המטרה בה הוא פוגע. חלקם נראים כאילו יועדו באופן מכוון להציג את כלי הנשק החדישים. כך למשל בסרטון שלמטה נראים טילי נ"ט תוצרת סין מסוג HJ-8, הנשק המתוחכם ביותר נגד טילים שהמורדים השיגו עד כה.

08:00: פיצוץ אירע הלילה בצינור בסיני המוביל גז לירדן, לאחר שבימים האחרונים אירעו כמה מתקפות על מחסומים בחצי האי. לא ברור מי עומד מאחורי הפיצוץ, ואם המתקפות האחרונות הן תגובה להפלת משטר האחים המוסלמים על ידי צבא מצרים.

התקשורת במדינה דיווחה כי איש לא נהרג בפיצוץ, והשתלטות על האש הושגה במהירות. צינור הגז הותקף יותר מעשר פעמים מאז הפלת משטרו של הנשיא מובארק ב-2011. ביום שישי נהרגו במתקפה של חמושים על מחסום בסיני חמישה קצינים, וביום שבת הותקפו ארבעה מחסומים נוספים. באחד המקרים נרצח כומר קופטי במחסום על ידי חמושים במחסום צפון סיני.

מצרים נאבקת על השלטת ביטחון בחצי האי מאז הפלתו של מובארק. קבוצות איסלאמיסטיות ניצלו את קריסת הביטחון לאחר הפלתו לביצוע מתקפות על כוחות צבא ומשטרה.

00:29: יועץ התקשורת של לשכת הנשיא המצרי הודיע הלילה כי הדיווחים על מינויו של מוחמד אל-בראדעי לראש ממשלת מצרים היו מוקדמים וכי הנשיא הזמני, עדלי מנסור עדיין שוקל מועמדים נוספים לתפקיד. "יש עדיין התייעצויות על מי יהיה ראש ממשלת מצרים", אמר היועץ, אחמד אל-מוסלימני, במסיבת עיתונאים מאולתרת שעות לאחר שכלי התקשורת הרשמיים במצרים דיווחו כי אל-בראדעי כבר קיבל את המינוי. אל-מוסלימני אמר עם זאת כי אל-בראדעי נמצא בין המועמדים שמנסור שוקל לתפקיד.

ההודעה נמסרה זמן לא רב לאחר שמפלגת א-נור האיסלאמית הודיעה כי תפרוש מהתהליך המדיני החדש אם יאושר מינויו של אל-בראדעי, שנחשב לליברלי. דבריו של יועץ התקשורת, ששודרו גם בטלוויזיה המצרית, גרמו לבלבול רב בקרב עיתונאים המסקרים את הנעשה במדינה.

6/7/2013

23:30: מפלגת א-נור, המפלגה הסלפית הקיצונית המצרית, מתנגדת למינויו של מוחמד אל-בראדעי לראש ממשלת מצרים ומאיימת לפרוש מהתהליך המדיני אם המינוי יאושר. המפלגה האיסלאמית, שנחשבת לשנייה בגודלה במצרים, תמכה לאחר ההפיכה הצבאית במפת הדרכים שהציעו שר ההגנה עבד אל־פאתח א־סיסי והנשיא החדש עדלי מנסור. מוקדם יותר הערב הוכרז על מינויו של אל-בראדעי והוא צפוי לקבל אותו עוד הלילה.

סגן יו"ר המפלגה, אחמד חליל, אמר לאתר החדשות המצרי "אל אהרם" כי אם יאושר מינויו של בראדעי א-נור יפרשו מהמהלך המדיני שמובילים הצבא ומפלגות השמאל-הליברליות במדינה. "המועמדות של אל-בראדעי מפירה את מפת הדרכים שהכוחות הפוליטיים והלאומיים הסכימו עליה עם הגנרל עבד אל־פאתח א־סיסי", אמר.

21:28: השייח יוסוף אל-קרדאווי, אחד מאנשי איש הדת החשובים בעולם הסוני ומי שנחשב למורה ההלכה של האחים המוסלמים, פרסם היום (שבת) פתווה (פסק הלכה) שבו קרא לתמיכה במורסי. קרדאווי, המתגורר בקטאר, אמר כי ההתערבות הצבאית להדחת מורסי ביום רביעי השבוע היתה מנוגדת לחוקה ולדמוקרטיה. הוא הוסיף כי אנשי דת רבים ממוסד א-זהאר ומהאוניברסיטה המשויכת לו תומכים בעמדה זו. יש לציין כי המופתי של מצרים, העומד בראש א-זהאר, היה חלק מהקבוצה שתמכה במהלך הצבאי להדחת מורסי, ואף אישר את מינויו של עדלי מנסור לנשיא זמני במקומו.

21:00: בכיר במפלגת החירות והצדק של תנועת האחים המוסלמים במצרים אמר לסוכנות הידיעות כי המפלגה דוחה את מינויו המסתמן של מוחמד אל-בראדעי לראש הממשלה. "אנחנו דוחים את ההפיכה הזו ואת כל תוצאותיה, כולל בראדעי", אמר הבכיר במהלך כינוס איסלאמיסטי בצפון קהיר. נשיא מצרים המודח, מוחמד מורסי, הוא חבר במפלגת הצדק והפיתוח, בראדעי היה מהבולטים שבמתנגדיו.

19:51: כתבנו ג'קי חורי מדווח כי מוחמד אל-בראדעי צפוי להתמנות הערב לראש ממשלת מצרים, וכי הגנרל אחמד גמאל אדין, יכהן כסגנו וכשר לביטחון פנים. השניים נקראו להגיע לארמון הנשיאות בקהיר, וככל הנראה יושבעו בעוד כשעה. אל-בראדעי שימש בעבר כראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ונבחר לייצג את ארגוני האופוזיציה במצרים בדיונים עם הצבא בימים שקדמו להדחת מוחמד מורסי.

19:30: המחאה חוזרת לפארק גזי ולכיכר טקסים באיסטנבול: המשטרה הטורקית ירתה גז מדמיע והשתמשה בתותחי מים בשדרות איסטיקלל באיסטנבול כדי למנוע את כניסתם של מאות מפגינים לכיכר טקסים בעיר, הסמוכה לפארק גזי. העיתון הטורקי "הורייט" מדווח כי המפגינים התפזרו לרחובות סמוכים. הכיכר והפארק, שהפכו לסמל המחאות בטורקיה, היו סגורים לציבור בשבועיים האחרונים וצפויים להיפתח מחדש מחר. מוקדם יותר השבוע ביטל בית משפט באיסטנבול את תוכניות הפיתוח לפארק, שהציתו את המחאה.

המפגינים תכננו לערוך הערב מלחמת מים בכיכר טקסים, כמחאה שקטה על השימוש המשטרתי בתותחי מים לפיזור הפגנות. המפגינים זועמים על כך שהמים בתותחים המשמשים את המשטרה הטורקית מהולים בחומר כימי, שהרכבו דומה לגז פלפל. מושל איסטנבול הזהיר את המפגינים מפני כניסה לפארק היום, והודיע מראש שהמשטרה תמנע כל הפגנה במקום.

17:53: כתבנו אלי אשכנזי מעדכן על פצוע ממלחמת האזרחים הסורית שהובא לקבלת טיפול במרכז הרפואי לגליל המערבי בנהריה. האיש סובל מחבלה באחת מעיניו, פגיעת רסיס במצחו ופצע ירי בגבו. מצבו מוגדר קל-בינוני.

17:30: נשיא חדש מונה לקואליציה הלאומית הסורית (SNC) – ארגון הגג של תנועות האופוזיציה בסוריה. אחמד אעסי אל ג'רבה, שנתמך על ידי סעודיה, נבחר לכהן כנשיא הקואליציה במקומו של מועאז אל-חטיב שפרש מראשות הארגון במארס. אל ג'רבה, שנכלא למשך שנתיים בסוריה בשל פעילות פוליטית, נבחר במהלך כינוס של 115 חברי הקואליציה שנערך ביומיים האחרונים באיסטנבול שבטורקיה.

15:32 כומר קופטי נרצח בצפון סיני שבמצרים. הכומר נורה ונהרג בידי חמושים באל-עריש, באחת התקיפות הראשונות על רע דתי מאז ההפיכה הצבאית במדינה בשבוע שעבר.

הירי באל-עריש הינו חלק מסדרת תקריות המיוחסות לקבוצת חמושים אסלאמיסטים. מקורות במצרים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי הקבוצה חשודה בירי על ארבעה מוצבים של הצבא בסיני.

האחים המוסלמים מתחו ביקורת חריפה על מנהיג הכנסייה הקופטית, שמונה 8 מיליון מאמינים נוצרים במצרים, לאחר שבירך על הדחת הנשיא מורסי מהשלטון בידי הצבא. מספר ההרוגים בעימותים בין תומכי מורסי למתנגדיו עלה ל-36 בני אדם. 

13:00: על פי דיווחים של התקשורת בסוריה ושל ארגונים לזכויות אדם, צבא סוריה ממשיך להתקדם ולהשתלט על חלקים נוספים מהעיר חומס, מעוז כוחות האופוזיציה עד לאחרונה והיכן שהחל המרד נגד משטר אסד לפני יותר משנתיים.

הצבא השתלט היום (שבת) על בניינים ברובע קלדיה וחדר לשכונות נוספות בהן לא הפגין נוכחות במשך יותר משנה. על פי דיווחי תקשורת, יש הרוגים בקרב המורדים - אך אין עדיין נתונים רשמיים על מספר ההרוגים.

לפי דיווח של ארגון הפעילים בחומס בראשות טריק בדרחאן, הצבא החל את כניסתו לעיר כבר ביום שישי בערב כאשר הוא ממשיך בפעולה במשך שעות הלילה והיום (שבת). כוחות אסד ממשיכים להלום באזור באמצעות ירי טילים ופגזי מרגמה.

11:50: ארגון איסלאמיסטי חדש הכריז על הקמתו במצרים. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי בפורום פופולארי באינטרנט המזוהה עם איסלאמיסטים קיצוניים ומיליטנטיים בסיני נכתב לפנות בוקר (שבת) כי הוחלט להקים את "אנסאר אל-שריעה", ארגון שמטרתו תהיה להתחמש, לאמן את חבריו, ואם יש צורך - להשתמש באלימות כדי לכפות את חוקי האיסלאם.

יוזמי ההתארגנות טוענים כי "האופן בו הצבא הדיח את הנשיא מוחמד מורסי היא בחזקת הכרזת מלחמה על האמונה באיסלאם". במצרים קיים כעת חשש כי האופן בו פעל הצבא בשבוע האחרון והחלק שהיה לו בהדחת מורסי תשכנע איסלאמיסטים רבים לנטוש ארגונים רשמיים כמו האחים המוסלמים למען התארגנויות קיצוניות יותר כמו "אנסאר אל-שריעה". 

הזעם על הדחת מורסי כבר נתן אותותיו כאשר אתמול נהרגו 24 בני אדם בהפגנות אלימות של תומכי הנשיא והאחים המוסלמים ברחבי מצרים.

11:10: 15בני אדם נהרגו ו-32 נפצעו בפיגוע התאבדות במסגד שיעי בבגדד, בירת עיראק - כך מדווחת סוכנות הידיעות אי-פי.

לפי דו"ח של האו"ם, מאז אפריל נהרגו יותר מ-2,500 עיראקים במסגרת המתיחות האלימה בין הציבור הסוני לשיעי. הסונים בעיראק טוענים כי הם מופלים לרעה על ידי ההנהגה השיעית בראשות ראש הממשלה נורי מאליקי. 

האירועים האלימים, החמורים ביותר מאז נסיגת צבא ארה"בב-2011, החלו להתעצם מאז חודש אפריל, כשכוחות ביטחון עיראקים קטעו באלימות הפגנה סונית נגד המשטר בעיר חאוויג'ה, וגרמו למותם של עשרות שיעים.

06:16: משרד הבריאות המצרי מדווח כי מספר ההרוגים בעימותים בין תומכי האחים המוסלמים למתנגדיהם ולכוחות הביטחון עלה ל-30, ו-315 בני אדם לפחות נפצעו. מלבד העימותים במרכז קהיר. אחת התקריות החמורות ביותר אירעה באלכסנדריה, כך מדווחת סוכנות הידיעות אי-פי, שם תקפו איסלמיסטים עצרת של מתנגדי הנשיא המודח באש חיה. 12 בני אדם נהרגו. כתב אי-פי שנכח במקום סיפר כי ראה את תומכי מורסי דוקרים אדם ומשליכים אותו מגג בניין לאחר שתלה עליו את דגל מצרים וקרא סיסמאות בגנות האחים המוסלמים.

01:49: משרד הפנים המצרי מסר כי סגן ראש האחים המוסלמים, חיירת א-שאטר, נעצר בחשד לעידוד מעשי אלימות. א-שאטר, שנחשב לאיש החזק ביותר בתנועה, נעצר אתמול בלילה בדירה במזרח קהיר יחד עם אחיו. שעות קודם לכן נאם ראש האחים המוסלמים מוחמד בדיע בעצרת בקהיר שם קרא להמונים להישאר ברחובות "עד לחזרתו של הנשיא מורסי לתפקידו". בדיע נעצר ביום רביעי, זמן קצר לאחר ההודעה על ההדחה, ושוחרר אתמול.

א-שאטר, איש עסקים אמיד, הוא סגנו של "המדריך הכללי" בדיע, אולם פרשנים טוענים כי הוא מקבל ההחלטות העיקרי בתנועה. הוא היה המועמד המקורי של האחים לבחירות לנשיאות בשנה שעברה, אולם נפסל מהתמודדות כי ריצה עונש מאסר בעבר. רבים מהמפגינים נגד שלטונו של מורסי בשבוע האחרון ראו בנשיא דמות בובה שנשלטת בידי בדיע וא-שאטר, שבעיניהם ניהלו את מצרים מאז עליית האחים המוסלמים לשלטון.

00:45: הטלוויזיה המצרית דיווחה כי משרד הבריאות עדכן את נתוני הפגיעות בעימותים אתמול (שישי), וכי נהרגו בהם 17 בני אדם ויותר מ-315 נפצעו. 

עדכונים קודמים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ