הציר השיעי |

רוחאני במסר לחיזבאללה ולסוריה: "נתמודד עם אויבי האזור"

הנשיא הנבחר של איראן שלח הודעות תמיכה לבעלות הברית של הרפובליקה האיסלאמית באזור. בהודעה לאסד כתב: "סוריה תתגבר על המשבר הנוכחי"

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

הנשיא הנבחר של איראןחסן רוחאני, חזר והדגיש היום (שלישי) את תמיכת ארצו בנשיא סוריה, בשאר אסד, ובארגון השיעי הלבנוני חיזבאללה. בהודעה שהתפרסמה באירנ"א, סוכנות הידיעות הרשמית של טהרן, צוטט רוחאני באומרו כי הקשרים ההדוקים בין סוריה לבין איראן יוכלו להתמודד עם "האויבים באזור, ובמיוחד עם המשטר הציוני".

זוהי הפעם הראשונה שרוחאני התייחס ל"ציר השיעי" שבראשו עומדת הרפובליקה האיסלאמית, מאז שניצח בבחירות לנשיאות ביוני. כמו כן, נאמר כי במסר ששיגר לדמשק נכתב כי סוריה "תתגבר על המשבר הנוכחי". מדובר בתשובה של הנשיא הנבחר לברכות שהעביר אסד לרגל היבחרו בחודש שעבר.

בהודעה שנשלחה לחסן נסראללה, מזכ"ל חיזבאללה, כתב רוחאני כי ארצו תומכת "במדינה האיתנה" לבנון ובפלסטינים – רמז לארגון חמאס. נראה שהמסרים הללו משקפים את כוונתו של הנשיא האיראני הבא להדגיש את חשיבות הקשרים האזוריים של טהרן עם בעלות בריתה, למרות קריאותיו לפתיחות גדולה יותר למגעים עם המערב.

דבריו של רוחאני מבטאים את העמדה הרשמית של המשטר האיראני, דווקא לאחר שהשמיע עמדות עצמאיות ביחס לצנזורה ברשת וביחס ליחסים עם מדינות המערב. "בעידן המהפכה הדיגיטלית, לא ניתן לחיות או למשול בדלת אמות. אני מתנגד לפשיטות על בתיהם של אזרחים המחזיקים בצלחות לוויין לדוגמה", אמר, "הממשל התעלם מזכויות האזרחים והעצים את זכויותיו שלו".

באשר לניהול יחסי החוץ של הרפובליקה האיסלאמית אמר: "מתינות במדיניות החוץ איננה כניעה ולא יריבות, לא פסיביות ולא התעמתות. מתינות היא אינטראקציה יעילה וקונסטרוקטיבית עם העולם".

ביחס לתוכנית הגרעין האיראנית השמיע רוחאני עמדה מרוככת יותר בצורתה, אך במהות נראה כי הוא צפוי לתמוך בקו הרשמי - המשך העשרת האורניום. "תוכניות הגרעין שלנו שקופות לחלוטין, אך אנחנו מוכנים לגלות עוד יותר שקיפות ולהבהיר לעולם שצעדי הרפובליקה האסלאמית של איראן עומדים לחלוטין במסגרת הבינלאומית", אמר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ