שבעה הרוגים ומאות 
פצועים בעימותים במצרים

העימות המרכזי התרחש לאחר שמפגינים ניסו לפרוץ את גשר ה-6 באוקטובר - אחד הצירים המרכזיים בעיר - המוביל לכיכר תחריר

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שבעה בני אדם נהרגו ו-300 אחרים נפצעו בעימותים ברחבי קהיר בין תומכי האחים המוסלמים לבין כוחות הביטחון המצרים בלילה שבין שני לשלישי. העימות המרכזי התרחש לאחר שמפגינים ניסו לפרוץ את גשר ה-6 באוקטובר - אחד הצירים המרכזיים בעיר - המוביל לכיכר תחריר, מקום בו נמצאים אלפים מתומכי ההפיכה השנייה והדחת מוחמד מורסי. אתמול האשימו בתנועת האחים המוסלמים את המשטרה בשימוש בנשק חי.

כעת נערכים כוחות הביטחון המצרים בכוחות מתוגברים ליום שישי הקרוב, היום העשירי לרמדאן. האחים המוסלמים ובני בריתם קראו אתמול לקיים הפגנות ענק ביום זה תחת הכותרת “החצייה השנייה” - כתזכורת לחציית תעלת סואץ במלחמת יום הכיפורים, שהיתה אף היא ביום העשירי לרמדאן. “יום שישי הקרוב זה שלנו להחזרת המולדת כמו שעשינו בסיני ואנחנו יודעים בדיוק איך נעשה את זה”, אמר הד”ר מוחמד אל־בלתאג’ מבכירי האחים המוסלמים. בעצרת צפויים להשתתף גם פעילים במפלגות ותנועות איסלאמיות סלפיות, כאשר מנגד קוראים גם פעילי תנועת המרד לתומכיהם לצאת להפגנות נגד בכיכר תחריר ומול ארמון הנשיאות - בהן יקראו להבאת 
מורסי וראשי תנועת האחים המוסלמים לדין.

בתוך כך, אתמול הושבעה במצרים הממשלה הזמנית בראשות הד"ר חאזם אל־בבלאוי. מבין 30 השרים בממשלה החדשה גם שישה שכיהנו בזו הקודמת של הד”ר הישאם קנדיל - אולם אינם נמנים עם אנשי האחים המוסלמים. בין השרים שישארו בתפקידם שר ההגנה עבד אל־פאתח א־סיסי ששודרג וקיבל גם מינוי של סגן ראש הממשלה, ושר הפנים מוחמד אבראהים שזכה לאמון עקב עמדותיו בתקופת המהפכה השנייה. למשרד החוץ ייכנס השגריר לשעבר בוושינגטון נביל פהמי. פרשנים בקהיר סבורים כי מינויו של פהמי לצד סגן הנשיא לענייני מדיניות החוץ, הד”ר מוחמד אל-בראדעי, הוא איתות לוושינגטון כי מצרים עדיין רואה בארה”ב בת-ברית מרכזית.

עימותים בין מפגינים וכוחות הביטחון בקהיר, בשני בלילה צילום: אי–פי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ