מצרים: כוננות לקראת מבצע צבאי רחב היקף בצפון סיני

על פי הדיווחים במדינה, כוחות מיוחדים יישלחו לאתר תאי טרור, והמנהרות בין עזה ורפיח ייהרסו וייאטמו. עוד דווח כי צבא מצרים יזכה לסיוע ממדינות זרות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

כלי תקשורת במצרים מדווחים היום (רביעי) כי כוחות הצבא המצרי בצפון סיני נמצאים בכוננות שיא לקראת מבצע רחב היקף כנגד גורמים עבריינים ותאי טרור הפועלים בחצי האי, לרבות באזור אל עריש ורפיח המצרית.

אתר "אליום א-סאבע" ציטט גורמים בכירים בצבא המצרי שאמרו כי המבצע המתוכנן, ששם הקוד שלו הוא "פתח 2", תוכנן בקפידה תוך כדי תיאום בין זרועות הצבא המצרי כולל יחידות מיוחדות, בנוסף לכוחות שיטור ומודיעין. על המבצע יפקד מפקד הארמיה השנייה, הגנרל אחמד וספי, והוא ייערך בשיתוף כוחות ביטחון הכפופים למשרד הפנים. על פי התוכנית, כוחות הנדסה יהרסו ויאטמו את כל המנהרות בין רצועת עזה לרפיח, במטרה למנוע הברחות, חדירה מעזה לסיני או הימלטות של חמושים לתוך הרצועה. בחודשים האחרונים אטמה מצרים עשרות מנהרות.

קצין בכיר בצבא המצרי ציין כי לא מן הנמנע שבמסגרת המבצע יוכרז מצב חירום בצפון סיני, וכי בפעם הראשונה יופנו יחידות עילית בצבא המצרי להתמודדות מול חוליות ארגונים סלפיים וג’יהאדיסטיים, כנופיות מבריחי נשק וארגוני פשיעה. מהדיווחים עולה כי בניגוד למבצעים קודמים, כעת ישתמשו בצבא המצרי בצילומי לוויין ובאמצעים טכנולוגיים אחרים כדי לאתר את המוקדים שבהם מסתתרים גורמים עוינים, ויתקפו אותם מהאוויר תוך שימוש ביחידות עילית כולל צנחנים. בדיווח ב"אליום א-סאבע" נאמר כי הצבא המצרי זוכה לסיוע ממדינות זרות, גם באמצעים טכנולוגיים.

טנק מצרי באל עריש, אתמולצילום: אי-אף-פי

באוגוסט האחרון יצא הצבא המצרי למבצע "נשר" בצפון סיני, בעקבות פיגוע נגד בסיס של משמר הגבול המצרי שבו נהרגו 16 שוטרים. המבצע, שנמשך כמה חודשים, לא נחל הצלחה וחוליות הטרור המשיכו לפעול בסיני. בחודשים האחרונים אף החמיר המצב באזור, ובתודעת הציבור המצרי חרוטה התמונה של חיילים ושוטרים מצרים שנחטפו על ידי חמושים ושחרורם התאפשר בעקבות משא ומתן עם החוטפים. באופוזיציה המצרית האשימו אז את הנשיא מוחמד מורסי בחוסר נחישות ובתיאום עם גורמים אסלאמיים קיצוניים, בשל הימנעותו מלהורות על מבצע צבאי רחב כנגד החוטפים. בחודש האחרון נרשמה הסלמה באירועים, והחשש הוא שחוליות הטרור הרדומות חזרו לפעול בסיני, בלחץ האחים המוסלמים והארגונים הסלפיים.

עיתונאים פלסטינים מדווחים מרפיח כי באזור מורגשת תנועה ערה של הצבא המצרי, כולל פעילות של מסוקי קרב: "יש תחושה שמשהו גדול מתבשל ואנחנו חשים את המתח באוויר. אנחנו לא יודעים איך הדברים יתגלגלו, אבל הפעילות נגד המנהרות נמשכת כבר תקופה ארוכה, וככל הנראה במבצע הזה יגיעו לישורת האחרונה".

גורם מדיני מצרי אמר ל"הארץ" כי עיתוי הפעילות בסיני אינו מקרי: לאחרונה, בעיקר לאחר הדחת מורסי, קיימת תחושה של אובדן שליטה בסיני, שמקרינה על הביטחון בכל המדינה, והפעילות בימים הקרובים תהיה מיועדת בראש ובראשונה להחזירת את שליטת המדינה בשטח. הכוונה היא לסייע לתושבים המקומיים ולקדם את פיתוח חצי האי, הנחשב למנוף כלכלי חשוב ביותר עבור מצרים.

בחמאס נמנעו עד כה מלהתייחס באופן פומבי למבצע ולפעילות נגד המנהרות. הארגון נמצא תחת מתקפה מצד כלי תקשורת מצריים הנחשבים לאנטי אסלאמיים, המאשימים את חמאס בהתערבות בענייניה הפנימיים של מצרים באמצעות באחים המוסלמים ובמורסי. אם המבצע הצבאי אכן יביא לאטימת המנהרות וישים קץ להברחות, החמאס עלול לאבד עוגן מרכזי ואולי החשוב ביותר במנגנון השליטה על הרצועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ