מאות פעילי אל-קאעדה נמלטו משני בתי כלא בעיראק

חמושים פתחו אתמול בלילה במתקפה מתוכננת על בתי הכלא השמורים, במהלכה נהרגו לפחות 56 בני אדם. בין הנמלטים - ארבעה בכירים באל-קאעדה

אי-פי, הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
אי-פי, הארץ

מאות אסירים נמלטו ממעצר , לאחר שחמושים פתחו אתמול (ראשון) בשעות הערב המאוחרות במתקפה על שני בתי הסוהר שמורים היטב סמוך לבגדאד. בקרבות במהלך ניסיונות הבריחה נהרגו לפחות 56 בני אדם, בהם 26 מאנשי כוחות הביטחון ו-20 אסירים. עשרה מהמורדים נהרגו גם כן. באתר אל-ג'זירה דווח כי רשויות הביטחון פתחו במרדף אחרי האסירים הנמלטים, בהם ארבעה בכירים בזרוע אל-קאעדה בעיראק.

בכלא אבו-גרייב הידוע לשמצה, הממוקם בפרברים המערביים של בגדאד, הפילו חמושים את קירות המתקן באמצעות פצצות מרגמה ופיצוץ מכונית ממולכדת. לפחות חמוש אחד פוצץ את עצמו בשער בית הסוהר. לפחות 500 אסירים הצליחו להימלט מהמקום והמרדף אחריהם נמשך, כך מסרו חברים בוועדה הפרלמנטרית לביטחון והגנה. לדבריהם, מרבית הנמלטים הם חברי אל-קאעדה. אחד המחוקקים מסר כי מרבית הנמלטים כבר נלכדו או נהרגו.

משרד המשפטים לא אישר שאסירים ברחו, אך הודיע שהרשויות מחפשות אחר החמושים.
מעט לפני כן החלה המתקפה על כלא טאג'י, הנמצא 20 ק"מ צפונית לבגדאד. חמושים פגזי מרגמה והכניסו מכונית ממולכדת לאזור השער הראשי, ועימותים החלו בין השומרים למורדים. הקרב בתוך בית הכלא נמשך שעתיים, ובמהלכו הציתו האסירים שמיכות ורהיטים. מסוקים צבאיים נקראו על מנת לסייע בהשתלטות על המרד.

כוחות הביטחון העיראקיים דיווחו כי במהלך סריקות שביצעו סמוך לשני בתי הסוהר נמצאו עוד מכוניות ממולכדות וחגורות נפץ. בשני בתי הכלא, שהופעלו בעבר על ידי צבא ארה"ב, שוהים אלפי אסירים. היה בעבר אחד ממתקני המעצר המרכזיים של ארה"ב במדינה ובוצעו בו עינויים, מה שהוביל לביקורת רבה בעולם. כיום מוחזקים בו בעיקר פעילים בזרוע אל-קאעדה בעיראק.

ספטמבר 2006 - כלא אבו-גרייב עם העברתו מידי צבא ארה"ב לצבא העיראקיצילום: אי–פי

    בחודשים האחרונים חלה החרפה משמעותית באירועים האלימים בעיראק, ועלה חשש כי ההרג העדתי יביא את המדינה לסף מלחמת אזרחים, כפי שאירע מיד לאחר הפלישה האמריקאית למדינה. באל-ג'זירה דווח כי המתקפה הלילה היא האתגר הרציני ביותר שהציב אל-קאעדה בפני ממשלת עיראק זה שנים. המחוקק העיראקי שאוואן מוחמד טאחה, אמר כי "הכישלון הביטחוני הגדול מראה שהמפקדים הבכירים נכשלו למצוא פיתרון להידרדרות הביטחונית. הטרוריסטים הם אלה שלוקחים את היוזמה לידיהם כרגע, לא כוחות הביטחון".

    תגובות

    הזינו שם שיוצג באתר
    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ