הפנטגון: התערבות צבאית בסוריה תעלה מיליארד דולר בחודש

ראש המטות המשולבים פירט את עלויות והיקפי התרחישים להתערבות צבאית בסוריה. ירי טילים על מטרות בסוריה ידרוש "מאות מטוסים וספינות"

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

הפנטגון הציג בפני הקונגרס האמריקאי תוכנית ראשונה המפרטת את האפשרויות להתערבות צבאית במלחמת האזרחים בסוריה. התרחישים הוצגו במכתב של ראש המטות המשולבים, הגנרל מרטין דמפסי, לראש ועדת הכוחות המזוינים בסנאט, קארל לוין. מבצע צבאי לפגיעה בכוחו של אסד וחיזוק האופוזיציה, כך נכתב, יעלה מיליארדי דולרים ועלול להביא לתגובת נגד לא צפויה נגד ארה"ב.

לחצו לקריאת המכתב המלא

זוהי הפעם הראשונה בה הצבא האמריקאי מתאר בפירוט את תרחישי המעורבות במלחמה. המסמך בא בימים בהם הבית הלבן, שהגביל עד כה את מעורבותו הצבאית במלחמה בסיפוק תחמושת קלה ונשק למורדים, מתחיל להכיר בכך שאסד יישאר ככל הנראה בשלטון בזמן הקרוב. במכתבו, הדגיש דמפסי את הסיכונים והיתרונות של האפשרויות צבאיות. אולם הטון שלו היה זהיר, והוא התריע כי הפנטגון בוחן אותן בחשש.

  האפשרויות שמציג דמפסי אינן חדשות, בין אם מדובר באימון חיילי אופוזיציה, ביצוע תקיפות אוויריות או הטלת אזור אסור לטיסה מעל שמי סוריה, אינן חדשות. אולם דמפסי סיפק גם פרטים על הלוגיסטיקה והעלות של כל אחת מהן.

  כך מפורט במסמך כי אימון, ייעוץ או סיוע לחיילי האופוזיציה ידרוש מאות עד אלפי חיילים, ויעלה כ-500 מיליון דולר בשנה; מתקפה מוגבלת של טילים ארוכי טווח נגד מטרות צבאיות בסוריה תדרוש מאות מטוסים, ספינות מלחמה וצוללות, ועשויה לעלות מיליארדי דולרים; כדי להטיל אזור אסור לטיס במדינה יהיה צריך להפיל מטוסים של צבא סוריה, ולהרוס שדות תעופה. תוכנית כזאת תדרוש פעולה של מאות מטוסים אמריקאיים, ועלולה לעלות מילארד דולר בכל חודש.

  על מנת לכונן אזורי חיץ בחלקים של טורקיה או ירדן סמוך לגבול עם סוריה, כדי לאפשר מקלט למורדים הסורים ובסיס לסיוע הומניטרי, יש להטיל אזור אסור לטיס ולהציב במקום אלפי חיילים אמריקאים; כשתיאר משימה של מניעת שימוש בכלי נשק כימי והשמדת המצבורים, כתב דמפסי כי המאמץ ידרוש אזור אסור לטיסה ומבצע רחב היקף של ירי טילים ותקיפות מהאוויר. "אלפי חיילים יצטרכו לתקוף ולאבטח את האתרים [של אחסנת הנשק הכימי], מה שיעלה למעלה ממיליארד דולר בחודש", נכתב.

  נושאת המטוסים ג'ורג' וושינגטון מקבלת אספקה, בשבוע שעברצילום: חיל הים האמריקאי

  "כל הצעדים האלו עשויים לסייע לאופוזיציה ולהטיל לחץ על המשטר", כתב דמפסי, אך הוסיף: "ברגע שננקוט פעולה, אנחנו צריכים להיות מוכנים למה שיבוא. יהיה קשה להימנע מהתערבות צבאית עמוקה יותר". לדבריו, ההחלטה להשתמש בכוח בסוריה היא "לא פחות מפתיחה במלחמה", והוא הזהיר כי היא "יכולה להביא לחיזוק גורמים קיצוניים או לשחרור של הנשק הכימי שאותו אנחנו רוצים להגביל".

  הגנרל דמפסי שלח את המכתב הלא מסווג, שאורכו שלושה עמודים, לבקשתו של לוין הדמוקרט, לאחר שהעיד בשבוע שעבר כי הוא מאמין שאסד ישאר בתפקידו גם בעוד שנה מהיום. באותו יום, החל גם הבית הלבן להסתייג מההערכות שהציג עד כה על עתידו של אסד. לאחר שבמשך שנתיים טען שימיו של נשיא סוריה בתפקיד ספורים, דובר הבית הלבן ג'יי קרני מסר כי: "בעוד ישנם שינויים במאזן הכוחות בשדה הקרב, לדעתנו אסד לא ישלוט שוב לעולם בכל סוריה".

  דבריו מהווים שינוי מינורי אך משמעותי מהצהרותיו של הבית הלבן עד כה, והכרה ברורה שבעקבות ההצלחות האחרונות של כוחות הממשלה נגד האופוזיציה המפולגת, נראה כי אסד יישאר בשלטון בזמן הקרוב, גם אם ישלוט רק על חלק מסוריה.

  הנשיא ברק אובמה אינו מעוניין במעורבות צבאית רחבה בסוריה, ומכתבו של דמפסי מגבה את ההסתייגות. כמה מבקרים של אובמה בוושינגטון אומרים כי הם מאמינים שהשפה השקולה של הבית הלבן בימים האחרונים נועדה להניח בסיס למציאות ארוכת טווח של פילוג פנימי בסוריה.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ