חיזבאללה דוחה החלטת האיחוד האירופי: נכתבה בידיים אמריקאיות ודיו ישראלי

בהודעת הארגון צוין כי המהלך "מנוגד לעקרונות הליברליים של עמי אירופה וסופו להיכשל". גם נשיא לבנון גינה ההחלטה: "פוגעת באחדות המדינה"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

חיזבאללה דחה את החלטת האיחוד האירופי לצרף את הזרוע הצבאית בארגון לרשימת הטרור שלו, ואמר כי מדובר בכניעה לתכתיבים של ישראל וארה”ב.

בהודעה שפורסמה לפנות בוקר (שלישי) צויין כי “נראה שההחלטה נכתבה בידיים אמריקאיות ועם דיו ישראלי. לאיחוד האירופי נותר רק לחתום ולאשר אותה”. עוד נמסר כי ההחלטה “אינה משקפת בשום אופן את עמדת עמי אירופה ויוצאת נגד עקרונותיהם, הנשענים על חופש ועצמאות”. בחיזבאללה הוסיפו כי כפי שארה”ב יזמה סנקציות נגד הארגון, אך אלו יצרו רק עוד כישלונות ואכזבות”.

החלטת מדינות האיחוד האירופי פורסמה אתמול בתום ישיבה של שרי החוץ של האיחוד בבריסל. “הושגו הסכמות להכנסת חיזבאללה לרשימה”, אמר דיפלומט באיחוד, ושלושה דיפלומטים נוספים אישרו את דבריו.

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, ארכיוןצילום: רויטרס

ההסכמה הושגה לאחר שבריטניה וארה”ב הפעילו לחץ כבד על המדינות שהתנגדו למהלך בישיבות הקודמות של שרי החוץ של האיחוד. לדברי דיפלומטים מהאיחוד, מה שהטה את הכף לקבלת ההחלטה היא מעורבות חיזבאללה במלחמת האזרחים בסוריה לצד הנשיא אסד וההתקפות על ישראלים לפני כשנה בבורגס שבבולגריה ובקפריסין.

להכנסת הזרוע הצבאית של חיזבאללה או חלקים ואישים מתוכה לרשימת הטרור יש השלכות מיידיות, שייכנסו לתוקף בכל 28 מדינות האיחוד. הכללה ברשימה תביא להקפאת כל הכספים והנכסים הכלכליים ששייכים לזרוע הצבאית של חיזבאללה ולהטלת איסור על כל קשר כלכלי או עסקי איתה. ההכרזה גם עשויה להביא למניעת ויזות או איסור כניסה ותנועה של אנשי חיזבאללה באיחוד האירופי. אולם, האיחוד צפוי להיתקל בקשיים בזיהוי הזרועות השונות של חיזבאללה ובהפרדה בין נכסים וכספים ששייכים לזרוע הצבאית לבין אלה ששייכים לזרוע המדינית.

נשיא לבנון מישל סולימאן גינה אף הוא את המהלך וקרא לאיחוד האירופי לשקול מחדש את החלטתו, כדי לשמור על אחדות לבנון ובמקום לקבל “החלטות פזיזות” כלשונו. סולימאן, שנפגש אתמול עם נציגת האיחוד בלבנון, אנג’לינה אייקהורסט, הסביר כי החלטות מסוג זה עלולות לפגוע במרקם היחסים בתוך לבנון ובניסיונות להביא להידברות בין כל הפלגים, על רקע המתיחות הרבה השוררת במדינה. אייקהורסט ציינה מצדה כי ההחלטה מהווה מסר ברור שאירופה לא יכולה להשלים עם מעשי טרור, ללא קשר לזהות העומדים מאחורי אותן פעולות.היא הוסיפה כי חרף ההחלטה, שיתוף הפעולה בין האיחוד האירופי ללבנון יימשך, כולל תמיכה כספית וסיוע כלכלי למדינה.

שר החוץ של לבנון, עדנאן מנסור, צפוי להיפגש הבוקר עם נציגת האיחוד האירופי בביירות וידון עמה בהשלכות ההחלטה, שלדבריו, התקבלה בעיקר הודות ללחץ ישראל והיא משרתת בעיקר את האינטרס שלה ושל פלגים פוליטיים בלבנון המתנגדים לחיזבאללה, שעשו מאמץ רב כדי שההחלטה תתקבל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ