הילדה מתימן שהפנתה את תשומת הלב העולמית לתופעת נישואי הילדים

נדא אל-אדהל סיפרה על האלימות שחוותה כשסירבה להינשא, ודבריה הופצו ברשת. מחקר מראה כי המקרה שלה רחוק מלהיות נדיר. צפו בסרטון

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

סיפורה של נדא אל-אהדל, ילדה בת 11 מתימן שנמלטה מהוריה כי ניסו לאלצה להינשא למבוגר, נפוץ השבוע במדינות רבות במערב לאחר שהופיעה בסרטון בה סיפרה על מצוקתה ויצאה נגד התופעה הרווחת בכמה ממדינות ערב.

הנערה, שדיברה בסרטון בביטחון עצמי מרשים, סיפרה שהיא ברחה מבית משפחתה בצנעא וניסתה להגיע לבית דודה. כשהיא הגיעה, הוא לא היה בבית ולכן פנתה לקרוב משפחה אחר, שהפגיש אותה עם עיתונאית מקומית. האחרונה הקליטה שיחה עמה, והפיצה את הסרטון ברשת שזכה לתגובות רבות בעולם.

נדא סיפרה כי היא עזבה את בית הוריה לפני כשבועיים, ב-7 ביולי, לאחר שהיתה נתונה ללחצים כבדים מצד אביה ואמה וחוותה אלימות פיזית ומילולית. "רצו לקחת ממני הכול”, סיפרה, “אפילו את הילדות שלי ואת התקוות שלי. למנוע ממני חיים נורמליים שמתאימים לילדה בגילי, למנוע ממני לחלום ולגדול כמו כל ילדה אחרת בעולם. אני יודעת על בנות בגילי שהתאבדו בגלל הלחצים ובשל העובדה שרצו לחתן אותן בגיל כה צעיר".

צפו בדברי הנערה

נדא אל אדהל אינה הראשונה ששוברת את מחסום השתיקה בנושא: ב-2008 נחשף ברחבי העולם סיפורה של ילדה בתימן, שאף זכתה באות האשה האמיצה בעולם, לאחר שביקשה להתגרש מבעלה וסירבה לחיות עם גבר שמבוגר ממנה בשנים רבות.

תופעת נישואי ילדות נחשבת לתופעה מוכרת בעולם הערבי בכלל ובייחוד בתימן. הדבר קורה בעיקר במשפחות קשות יום ועניות מאוד המוכנות להקריב את הילדות למען סכום כסף. באתרים של עמותות וארגוני זכויות אדם וזכויות נשים בתימן ובעולם הערבי, מופיעים סיפורים רבים על ילדות שמצאו את מותן או שהתאבדו אחרי שנישאו לגברים מבוגרים - בעיקר ממשפחות אמידות מתימן או מסעודיה השכנה.

על פי מחקר עדכני בתימן, בכמה אזורים בפריפריה כ-50% מהבנות נישאות בגילי 12 – 13. פעילים מטעם ארגונים שונים, בהם ארגון האו”ם למען הילד יוניצ”ף, הגיעו לאותם אזורים בניסיון להסביר את חומרת התופעה ועל השלכותיה על הבנות ועל החברה.

ב-2009 חתמה ממשלת תימן על אמנה לזכויות הילד וכן על אמנה האוסרת אפלייה נגד נשים. עם זאת, עד כה לא נקבע בחוק ובחוקה איסור על נישואים בגיל צעיר, וארגוני זכויות אדם ממשיכים במאמצים לשכנע את השלטונות לאמץ חוק האוסר על נישואי בנות מתחת לגיל 18.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ