כיצד הפך צבא מצרים בתוך שנה מאויב העם למגנו

המפגינים שקראו להפלת השלטון הצבאי של טנטאווי עברו לתמיכה בהפיכה שהוביל א-סיסי. השאלה היא אם אירועי הדמים הנמשכים יסכנו את מעמד הצבא

לוגו רויטרס
לוגו רויטרס

בפעם הקודמת בה שלט הצבא במצרים, לפני מעט יותר משנה, צייר האמן בן ה-27 מוחמד חארון את דיוקנו של מפקד הצבא מוקף בכספים ששדד מהמדינה. באחרונה, עם שובו של השלטון הצבאי, תכנן חארון לצייר את מנהיג צבא מצרים כשהוא מושה את המדינה ממעמקי הים.

"הגנרל טנטאווי היה חלק מהמשטר הקודם", אמר חארון, בהתייחס לגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, שר ההגנה המצרי לשעבר ששלט במצרים לאחר הפלת מובארק. לעומתו, אומר חארון, מפקד הצבא הנוכחי עבד אל-פאתח א-סיסי, שהביא להפלת מוחמד מורסי, "הראה לנו שהוא אחד מאיתנו".

רבים במצרים שהתנגדו לשלטונו של מורסי, אומרים כי הערצתם לצבא מעולם לא דעכה. בסערות הפוליטיות שחוותה מצרים מאז הפלתו של מובארק, שהיה בעברו מפקד בסיס בחיל האוויר המצרי, הצבא נתפס בעיני רבים כמוסד המספק יציבות.

אתמול יצאו מיליונים לרחובות מצרים להביע את תמיכתם בצבא בעקבות קריאתו של א-סיסי. קשה לדעת עדיין כיצד ישפיעו אירועי הדמים של היממה האחרונה על מעמדו של הצבא. האחים המוסלמים טענו הבוקר כי כוחות הביטחון פתחו באש לעבר מפגינים תומכי מורסי בקהיר, והרגו 136 בני אדם.

7 מתוך 7 |
מתאבלים על מות המפגינים בקהיר, הערב
1 מתוך 7 |
מפגיני נגד מורסי בכיכר תחריר, אתמול בערב
2 מתוך 7 |
תומכי הצבא וחייל על טנק ברחובות קהיר

לפי סקר שפורסם במצרים ביוני, 94% מהמצרים אומרים כי יש להם אמון בצבא. 60% מבין הנשאלים הלא איסלאמיסטים היו בעד השבתו הזמנית של השלטון הצבאי, בעוד כמעט כל האיסלאמיסטים התנגדו לכך. גם העובדה שרבים במדינה מתגייסים משרתת את מעמדו החברתי של הצבא.

בעוד רבים במצרים תמכו בצבא לאורך כל הדרך, לא מעט מאלו שברכו על הפלתו של מורסי היו אותן דמויות שקראו בעבר לטנטאווי וחייליו להתפטר, בעקבות היד הקשה שהפעילו כלפי מפגינים. מתחת לכתובות גרפיטי נגד מורסי על הקירות הסובבים את כיכר תחריר, ניתן לראות את הסלוגנים הישנים שקוראים "הפילו את השלטון הצבאי". ברחובות הסובבים את הכיכר, שההפגנות שהתרחשו בהם כבר הביאו להפלת שני מפגינים, חייליו של טנטאווי הכו ועצרו את המפגינים שדרשו ממשלה אזרחית.

יש גם כאלה שתוהים, אמנם בשקט, כמה זמן יריעו המצרים לצבא הפעם, אף על פי שקצינים טוענים שא-סיסי אינו מעוניין בשלטון וידבוק בתוכנית שאמורה להביא לבחירות בתוך חצי שנה. א-סיסי מינה את נשיא בית הדין לחוקה, עדלי מנסור, לנשיא הזמני של מצרים. "יש אנשים שתומכים בא-סיסי או לא רוצים את האחים המוסלמים בשלטון", אמר חאטם אל-דבעא, בן 50, בעל חנות לעתיקות בקהיר שמתנגד לשלטון הצבא. "אבל כשהם יראו מה השלטון הצבאי יעשה, הם ישנו את דעתם", הוא מוסיף.

לעומתו, צעירה חובשת רעלה שרכשה פוסטר של א-סיסי מאחד הדוכנים הרבים בתחריר שמוכרים כעת את תמונתו, אמרה: "האדם שבגד במדינה ובעם הוא מורסי". לדבריה, א-סיסי "הוא זה שדואג לאנשים ולעם".

הרחובות הפכו לזירת קרב. "התחושה היא שהאספסוף שולט", אומר שאדי חמיד ממכון ברוקינגס שבדוחא. "וזה כשלעצמו מוביל לסוג מאוד מסוכן של פוליטיקה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ