חוקרים אמריקאים: חשד שאיראן פועלת בחשאי להעשרת אורניום בעזרת לייזר

בתמונות לוויין נראית בנייה מואצת במתקן בו ערכה איראן בעבר ניסויים בטכנולוגיית העשרה בלייזר. טהראן הצהירה בעבר כי הפסיקה את הניסויים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איראן מקדמת לפי החשד בחשאי מסלול העשרת אורניום בעזרת לייזר, למרות הצהרותיה כי הפסיקה זאת ב-2003. כך עולה מדו"ח חדש של המכון האמריקאי לביטחון ולמדע (ISIS). מסלול ההעשרה החשאי נעשה במקביל להעשרת האורניום בצנטריפוגות, בה מודה איראן.

בדו"ח של המכון שמקום מושבו בוושינגטון נכתב כי החשש מתבסס על המשך הפיתוח האיראני של טכנולוגיית לייזר המתאימה להעשרת אורניום, העובדה שאיראן כבר ניהלה בעבר תוכנית חשאית של העשרה בלייזר, סימנים לבנייה מוגברת במתקן בו נערכה בעבר העשרת האורניום בשיטה זו, והתבטאות של נשיא איראן מ-2010 – שאמר כי לארצו יכולת טכנולוגית להעשיר אורניום על ידי שימוש בהפרדת איזוטופים בלייזר.

בהתבסס בין השאר על תמונות מלוויינים מסחריים, הדו"ח מצביע על התרחבות מתקן לשכאר עבד, בו נערכו בעבר ניסויי העשרה באמצעות לייזר. המתקן נחשף ב-2003, ונבדק בעקבות זה על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). בהמשך הכריזה איראן כי אין בכוונתה להעשיר אורניום בלייזר, ופקחי סבא"א שביקרו במקום דיווחו כי השימוש בלייזר במקום נעשה למטרות אזרחיות. בפברואר 2010 הכריז נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד כי לארצו היכולת הטכנית להעשיר אורניום בלייזר. הוא ציין כי איראן תמשיך בינתיים עם העשרת האורניום באמצעות צנטריפוגות ולא תשתמש בטכנולוגיית הלייזר, אולם מחברי הדו"ח אומרים כי בהתחשב בהצהרותיה הכוזבות הקודמות של איראן, יש לבחון את הנושא ברצינות.

לחצו לקריאת הדו"ח המלא

6 מתוך 6 |
המתקן החשוד ב-2013צילום: גוגל ארת
1 מתוך 6 |
המתקן החשוד ב-2004צילום: גוגל ארת
2 מתוך 6 |
המתקן החשוד ב-2008צילום: גוגל ארת

המחקר השווה גם בין פרסומים מדעיים באיראן, וסיכם כי היא פיתחה לייזרים מתקדמים שמתאימים לשימוש בהעשרת אורניום, וכי מתקן לשכאר עבד עומד במרכז הפעילות. עוד עולה כי איראן נוקטת צעדים כדי להסתיר את הקשר בין המתקן לארגונים שונים העוסקים בטכנולוגיית לייזר, שעל אחד מהם הוטלו סנקציות על ידי ארה"ב והאיחוד האירופי בשל פעילות של העשרת אורניום בלייזר. הדו"ח ממליץ כי כל עוד איראן לא מספקת תשובות בנושא לסבא"א, יש לפעול להקשות עליה להעשיר אורניום בלייזר, בין השאר באמצעות סנקציות נוספות על ארגונים ויחידים שעוסקים בתחום. הוא קורא למדינות לפעול לאתר ולסכל כל העברות של טכנולוגיית וציוד לייזר לאיראן.

השיטה של העשרת אורניום באמצעות הקרנה של קרני לייזר על אדי החומר פותחה בישראל ב-1969 בידי שני מדענים צעירים: פרופ' מנחם לוין מאוניברסיטת תל אביב ופרופ' ישעיהו נבנצאל. השניים ביקשו לרשום פטנט על המצאתם, אך המדינה אסרה זאת עליהם. כעבור כמה שנים התברר להם שהסוד דלף, או הודלף, לארצות הברית, וחברה-בת של תאגיד האנרגיה "אקסון" הקימה מתקן על פי השיטה. בתום מאבק משפטי קיבלו לוין ונבנצאל את המדינה על שמנעה מהם לרשום את השיטה כפטנט, וזכו בפיצוי כספי.

אבל למרות ההישג המדעי, השיטה אינה נחשבת למשתלמת במיוחד: בניסויים שביצעו מדינות אחדות שיש להן תוכנית גרעין, למטרות צבאיות או אזרחיות, התברר שהיא דורשת מאות טונות של אורניום ועולה ממון רב. איראן החלה לנסות להעשיר אורניום באמצעות לייזר עוד בתקופת השאה, כשחברות אמריקאיות היו להוטות למכור לריזה פהלאווי טכנולוגיה גרעינית מכל הסוגים, כולל כורים גרעיניים, אורניום מועשר ומעבדות לייזר.

הניסויים נמשכו, בחשאי, בתקופת נשיאותו של האשמי רפסאנג'ני, מחדש תוכנית הגרעין של איראן בשנות ה-90, ונחשפו רק משנת 2003 בעקבות ביקורים של פקחי סבא"א. ב-2007 העריך יוסי מלמן ב"הארץ" כי איראן לא השיגה שום פריצת דרך ביישום השיטה: "קשה להעלות על הדעת שמה שארצות הברית, בריטניה, צרפת, ברית המועצות, סין, אוסטרליה, ולפי פרסומים זרים גם ישראל, לא מצאו שהליך שימושי להעשרת אורניום יעלה יפה דווקא בתוכנית הגרעין של איראן". גם לוין הודה בקשיים שמציבה המצאתו: "אפילו אני, אם הייתי הולך לפתח נשק גרעיני לא הייתי עושה זאת באמצעות העשרת אורניום בלייזר. יש שיטה המקובלת בעולם, שהיא זולה ועדיפה - העשרת אורניום בעזרת צנטריפוגות גז". פריצות דרך שנעשו בשנים האחרונות בארה"ב הפכו את השיטה ליעילה יותר, אולם לא ברור אם איראן מסוגלת להישג טכנולוגי שכזה.

עוד לפני החשיפה החדשה, בשבועות האחרונים טוענים בכירים בישראל, כי קצב ההעשרה בצנטריפוגות החדשות שאיראן מתקינה כעת יאפשר לה לדלג בלא קושי מרמת העשרת אורניום של 3.5% לרמה של יותר מ-90%, הדרושה להרכבת פצצה גרעינית. החשש הוא כי איראן תוכל להגיח בתוך שבועות מעברו השני של "האזור האפור", בלי שהמודיעין המערבי יידע בזמן כי חצתה את המחסום האחרון בפני ייצור פצצה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ