פקיסטאן בחרה נשיא חדש: איש עסקים שכיהן לתקופה קצרה כמושל מחוז

חברי הפרלמנט באיסלאמבאד בחרו במועמד מפלגת השלטון ברוב גדול. בלילה שאחרי ההצבעה פשטו אנשי הטליבאן על כלא ושחררו 250 אסירים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

ממנון חוסיין, איש עסקים מתחום הטקסטיל, יהיה הנשיא הבא של פקיסטאן - כך הודיע היום (שלישי) ראש ועדת הבחירות במדינה לאחר הצבעת חברי הפרלמנט באיסלאמבאד. הנשיא הנבחר כיהן פרק זמן קצר כמושל של מחוז סינד הדרומי, ובחירתו בהצבעת חברי הפרלמנט אתמול הייתה צפויה.

חוסיין הוא מועמדה של “הליגה המוסלמית - נוואז” (PML-N), המפלגה השלטת במדינה מאז הבחירות במאי האחרון. נשיא פקיסטאן, בעיקרו תפקיד ייצוגי, אינו נבחר על ידי הציבור, אלא על ידי חברי הסנאט, חברי האספה הלאומית והאספות של ארבעת המחוזות במדינה. התוצאה הייתה מובטחת מפני של-PML-N רוב הן באספה הלאומית, והן באספה של פונג’ב, המחוז המאוכלס ביותר במדינה.

הוא נולד ב-1940 בעיר אגרה שבהודו למשפחה של תעשיינים. משפחתו התיישבה בקראצ’י, בירת מחוז סינד, לאחר שפקיסטאן נפרדה מהודו הבריטית ב-1947 והקימה שם מפעל טקסטיל.

נשיא פקיסטאן הנבחר ממנון חוסיין עם ראש הממשלה נוואז שריף, היוםצילום: אי-אף-פי

פכרודין איברהים, ראש ועדת הבחירות מסר כי חוסיין קיבל 432 קולות של נבחרי הציבור. מול חוסיין התמודד רק מועמד אחד, השופט בדימוס ווג’יהודין אחמד, שקיבל 77 קולות. אחמד היה המועמד של טהריק א-אינסף, המפלגה שעומד בראשה כוכב הקריקט לשעבר אימראן חאן.

ראש הממשלה נוואז שריף ימשיך להיות הדמות החזקה בפקיסטאן, בעלת ברית חשובה של ארה”ב במאבקה נגד אנשי המיליציות האיסלאמיות ובמשא ומתן לסיום המלחמה באפגניסטאן השכנה.

על ההצבעה העיבה מחלוקת בשל החלטת בית המשפט העליון לקבל את בקשת המפלגה השלטת להקדים את הבחירות, שהיו מתוכננות להיערך ב-6 אוגוסט. הבקשה נבעה מרצונם של כמה מחברי בית המחוקקים לעלות לחג’ למכה לקראת תום חודש הרמדאן, שאמור להסתיים ב-8 באוגוסט.

מפלגת השלטון הקודמת, “מפלגת העם הפקיסטאני” (PPP), שהיא השנייה בגודלה בפרלמנט ואיבדה 78 מושבים בבחירות האחרונות, הודיעה כי תחרים את הבחירות לנשיאות. ה-PPP התלוננה שהשופטים פסקו בלא ששמעו את טענות האופוזיציה, והתאריך החדש לבחירות לא אפשר למפלגה די זמן לקיים מסע בחירות.

החלטת בית המשפט עוררה ביקורת של משקיפים מחוץ למפלגה, המזהירים זה זמן רב על נטיית בית המשפט העליון לחרוג מסמכותו. לטענתם, ההחלטה על תאריך הבחירות הייתה צריכה להיקבע על ידי ועדת הבחירות.

עוד באותו הלילה בין שני לשלישי, קרוב לחצות, פשטו 150 אנשי טליבאן על בית סוהר. הלוחמים שחררו יותר מ-250 אסירים, 38 מהם חשודים כפעילים בטליבאן, והרגו 14 בני אדם, כולל שומרים ואסירים שיעים, דיווחו בעלי תפקידים. אנשי הטליבאן הפעילו עשרות מטענים כדי להפיל את חומות הכלא ואז הסתערו פנימה. כמה מהם היו מחופשים לשוטרים - כך סיפרו אנשי מודיעין שהסכימו לדבר רק בעילום שם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ