ממשלת מצרים: ההפגנות הן סכנה לביטחון הלאומי, נפזר אותן בכוח

כמה ימים אחרי קריאתו של שר ההגנה א-סיסי למפגינים להפסיק את שביתות השבת ברחובות קהיר, הודיעה הממשלה כי תנקוט בכל האמצעים נגדן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ממשלת מצרים הורתה הערב (רביעי) למשטרה לפזר את שביתות השבת שמקיימים תומכיו של הנשיא המודח, מוחמד מורסי, ברחבי העיר. בהודעה שנמסרה בטלוויזיה הממלכתית מפי שר ההסברה נאמר כי הממשלה החליטה "לנקוט בכל האמצעים שבידה כדי לעמוד מול הסכנות ולהסיר אותן. ההפגנות והתהלוכות הנמשכות ברחובות הערים הן סכנה לביטחון הלאומי. שביתות השבת הללו, מעשי הטרור הנלווים לכן ומחסומי הדרכים הם לא דבר שאנו יכולים לקבל עוד. המשטרה תפזר אותן בהתאם לחוק".

שביתות השבת הגדולות ביותר מתקיימות סמוך למסגד רבעה אל-אדאווייה ובכיכר נהדה הסמוכה לקמפוס אוניברסיטת קהיר ומשתתפים בהן אלפי בני אדם. תומכיו של מורסי מפגינים זה יותר משלושה שבועות בקריאה להחזרת מורסי לכס הנשיאות וטוענים כי השתלטות הצבא על מערכות השלטון ומינויו של עדלי מנסור לנשיא זמני הן "הפיכה צבאית" וחתירה תחת השלטון הלגיטימי שנבחר במצרים.

תנועת האחים המוסלמים דחתה עד כה את קריאותיו של שר ההגנה, עבד אל-פתאח א-סיסי, להפסיק לאלתר את ההפגנות ואת העימותים עם כוחות הביטחון, בהם נהרגו יותר מ-80 בני אדם בסוף השבוע. מאז הדחתו של מורסי נהרגו במצרים קרוב ל-300 בני אדם. דובר התנועה האיסלאמיסטית אמר כי לתומכיו של הנשיא המודח "אין ברירה אלא להישאר במקומם" והדגיש כי ההחלטה לפזר את ההפגנות התקבלה "על ידי כנופיה שהשתלטה המדינה ומנסה לרמות את העם ולרמוס את זכויותיו הדמוקרטיות". בסרטון - כתבה של "גרדיאן" על הנעשה בימים האחרונים במצרים.

במקביל, הגישו הרשויות במצרים כתבי אישום נגד שלושה מראשי תנועת האחים המוסלמים בגין התססה ובעידוד ההתפרעויות סמוך למטה הצבא בחודש שעבר. שלושת הבכירים הם המדריך הכללי מוחמד בדיע, סגנו חייראת א-שאטר, ובכיר התנועה רשאד ביינום. בדיע איננו מוחזק במעצר.

מורסי, המוחזק במעצר מאז הדחתו במקום לא ידוע ולא נראה בציבור, נועד היום עם משלחת של האיחוד האפריקאי, יממה אחרי שנפגש שרת החוץ האירופית קתרין אשטון. לא נמסרו פרטים נוספים אודות תוכן הפגישה. אשטון, שהוטסה במסוק אל המקום בו מוחזק הנשיא המודח אמרה כי מצבו הבריאותי "טוב" וקראה לצדדים המעורבים במשבר הפוליטי במצרים להימנע ממעשי אלימות נוספים.

בקהיר ביקר היום שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה, אך לא ברור אם זכה להיפגש עם מורסי. שר החוץ המצרי, נביל פהמי, אמר במסיבת עיתונאים כי הנשיא המודח אינו "מקדש למבקרים". מורסי מואשם על ידי הממשל החדש במצרים במעורבות בתכנון הבריחה הגדולה של אנשי האחים המוסלמים מכלא בקהיר בתקופת ההתקוממות נגד חוסני מובארק, ובמעשי הרצח שבוצעו במהלכה.

אנשי "התנועה השלישית" המתנגדת הן לצבא והן לאחים המוסלמים בהפגנה בקהיר, אתמולצילום: רויטרס

גורמים שביקרו אצל מורסי באופן לא רשמי סיפרו כי נאלצו למסור את הטלפונים הניידים שלהם, וכי המסוק שבו טסו חג באזור במשך 15 דקות במה שנראה כניסיון לבלבל אותם ולפגוע בחוש ההתמצאות שלהם. "אני סבור שהוא מוחזק בבסיס צבאי מחוץ לקהיר או בפרברי העיר, במיוחד משום שכשנחתנו מכונית של הכוחות המזוינים אספה אותנו והסתובבה באזור במשך 10 דקות", סיפר נאסר אמין לעיתון "אל-מסרי אל-יום".

הצבא מקפיד עד כה על זהירות רבה בקשר למידע לגבי מורסי. החשש הגדול הוא שאם תומכיו ידעו את מיקומו, הם יהפכו אותו למוקד להפגנותיהם - במיוחד לאור הדיכוי האלים של המחאות האחרונות. עם הדחתו של מורסי נפוצו דיווחים כי הוא מוחזק במתקן של המשמר הנשיאותי בקהיר - דבר להתגודדויות המונים במקום. כ-60 המפגינים נורו למוות מאש כוחות הביטחון בעת שניסו לפרוץ למתקן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ